00 Pastor van den Broek 65 jaar 40 jaar priester 25 jaar pastor in Moergestel 99 L (1958-1968) Johannes? g in 1958 Herman Jozef, de bedachtzame... Herman Jozef, de waakzame... Herman’s geboortehuis in Boven Leeuwen Wij nodigen onze pastor uit te vertellen hoe hij zijn veertig priesterjaren heeft be leefd. Zeer gedetailleerd geeft hij ons daarvan een beeld: “Ik werd dus gewijd en dacht bij mezelf: ’God zegene de greep’. Ik wist eigenlijk niet wat me te wachten stond. Ik was onhandig in de omgang met mensen en ondervond hoe mensen b.v. worstelden met de geboorteproblematiek. Mgr. Bek kers was toen bisschop en het was deze man die het persoonlijk geweten van de mensen voorop stelde. ’Niet de wet is maatstaf maar de liefde’. Er brak een nieu we tijd aan. Johannes XXIII werd onze nieuwe Paus en in de jaren zestig vond het tweede Vaticaans concilie plaats. De vensters gingen open, meer vrijheid, meer ruimte voor de mensen, we moch ten ademen! Als jonge kapelaan kwam ik in de Ooypolder bij Nijmegen terecht. Jonge priesters werden in die tijd wel vaker in een parochie benoemd die dicht bij huis was. Vandaar voor mij de Ooy polder. Achteraf gezien was dat voor mij heel prima om zo te beginnen en het ‘vak’ te leren. Maar al na twee jaar hoorde ik uit de mond van Mgr. Bekkers: ‘Wat doe- de gè hiér, jongen?’ en werd ik overge plaatst naar de St. Annaparochie in Til burg. Ik had het meteen geweldig naar m'n zin. Het was een echte volkswijk maar ik heb toen eigenlijk door heel Til burg gezworven en me met van alles en nog wat bemoeid. Ik deed veel aan jeugd werk, gaf les op de Mavo en de basis school en leerde vooral wat het échte pastorale werk inhield.” Veertig jaar geleden werd hij door Mgr. Bekkers en Mgr. Mutsaerts tot priester gewijd. Op de vraag waarom Herman van den Broek priester is geworden volgt een onvermoede en eerlijke ontboezeming. Hij zegt: ”Ik heb helemaal geen roman tisch roepingsverhaal of zo. Maar ons ge zin en ook ons leven was destijds als het ware vergroeid met de kerk. Zo was mijn vader dirigent van het koor, repetities waren vaak aan huis, het hele gezin zong dan mee en ik was ook nog misdienaar. Daarbij woonden we in Boven Leeuwen vlakbij de kerk waar een jonge kapelaan was die me wel aansprak. En eigenlijk kom je dan vanzelf wel op het idee dat na te doen.” stringent toegepast en veel vrijheid had den we niet. Toch ben ik verder gegaan. Iets van een verandering in de tijdgeest begon voor het eerst voelbaar te worden toen Fons Jansen het - voor die tijd - libe rale blaadje G 3 (Goede Geest Gemeen schap) uitgaf. Dat werd door ons verslon den en had een zekere protesthouding tot gevolg. Ook de behoefte aan meer vrijheid werd groter.” “Automatisch kwam je dan in die tijd op het klein seminarie terecht. Ik vond het er helemaal niet leuk. Ik miste enorm de gezelligheid van thuis, maar echt heim wee heb ik nooit gekend. Het was een leerfabriek, maar veel andere mogelijk heden voor een jongen uit Boven Leeu wen om het gymnasium te volgen waren er toen niet. Ik werd er niet weggestuurd en omdat het beroep van pastor me bleef aanspreken was het een logisch gevolg dat ik daarna naar het groot seminarie ging. Dat was begin jaren vijftig. We kre gen preekles van iemand die zelf niet kon preken, stages bestonden in die tijd niet en hoe je met mensen om moest gaan werd ons al helemaal niet geleerd. Alles was puur theoretisch. Regels werden Stieger en Jo van Os spraken met een gedreven herder over 40 jaar priesterschap en hoe kerk en maatschappij veranderden. Het gaat om vier bewogen decennia. De parochiegemeenschap van Moergestel is in feeststemming. Daar is alle reden toe. Want onze pastor Herman van den Broek, geboren op 27 maart 1933 en dus onlangs 65 jaar geworden, passeert nog twee mijlpalen op zijn levensweg. 40 Jaar priester en 25 jaar verbonden aan de parochie St. Jans Onthoofding. Een drievoudig jubileum dat we willen vieren. Het ligt voor de hand dat bij deze gelegenheid met hem wordt teruggekeken en vooruitgezien. Hoe waren zijn ervaringen als priester in de jaren die achter hem liggen en wat verwacht hij van de toekomst? Ir een la PAGINA 1 MOERGESTEL-NIEUWS’ JUBILEUMUITGAVE PASTOR H.VAN DEN BROEK - WOENSDAG 3 JUNI 1998 4/? Herman Jozef, 40 jaar pastor met hart en ziel ■^x./ - - IK r n

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 5