Geloofsbrief van een ex-deken Hein aan Herman Schrijf uw pastor een brief Pastor van den Broek 65 jaar 40 jaar priester 25 jaar pastor in Moergestel Vakantiemijmeringen van een coÉega De non en de pastoor Zuster Joke vertelt... il H 1 MODS De vlag uit voor onze pastor Herman Jozef, de lector Zuster Joke wordt gevierd De redactie Jacques Schrauwen De mooiste jaren ’Het zijn de mooiste jaren van mijn leven geweest. Er hangt nu ’n grote foto van Her man bij mij aan de muur. Ik ben pas ver huisd en woon nu kleiner maar ’n plaatsje voor zijn portret was snel gevonden. Ik vond het altijd gezellig in huis als de pastoor er was en dat was voor mij in die tijd een heel nieuwe ervaring. In het klooster kende ik het huiselijk leven niet en evenmin de gezelligheid die daarbij hoort. De beste herinneringen bewaar ik nog aan de vele spelletjes die ‘s-avonds laat op de pastorie nog gedaan werden. Nog vlug even een potje Yathzee of Rum- mikub voordat we onze slaapplaatsen op zochten. En nog steeds wordt door mij Liefde v<x>r de natuur “De pastoor hield ook veel van de na tuur en dat is zeker nog zo. Ter voorbe reiding van zijn preken ging hij nogal eens de bossen in. En soms ging ik wel eens met hem mee. Zwijgend liepen we dan langs de Oisterwijkse vennen, on dertussen genietend van de flora en fau na. En als we dan voorbij een weiland kwamen gaf hij de koeien die er liepen allemaal een naam: Truus, Berta, Tiny, Marie enzovoort”. één keer per maand gekaart met Herman, Rinus Hart en Henk Degen. Daar drin ken we dan een lekker glaasje wijn bij en eten een hapje. Samen hebben we zo al heel wat plezier gehad. Herman speelt fanatiek en won en wint bijna altijd. Ik heb me wel eens afgevraagd of hij niet foezelt”. Het feestcomité zal gaarne zien dat vooral de mensen in Moergestel die rondom het StJansplein tronen op zaterag 13 en zondag 14 juni a s. de vlag uitstéken voor onze jubilerende pastor. Hij verdient dit immers met vlag en wimpel. Pastor Hein Tops was deken in Asten. Hij kent onze pastor Herman Jozef al heel lang. Zij ontmoetten elkaar voor het eerst op het seminarie. Maar na de priesteropleiding ging ieder zijn eigen weg. Ze verloren elkaar uit het oog. In de vele jaren die volgden wa ren ze zich nog nauwelijks bewust van eikaars bestaan. Tot daar ineens de dag kwam dat hun geestelijke pa den zich weer kruisten. Als twee dekens stonden ze onverwacht weer tegenover elkaar. Herman van den Broek, deken in Oisterwijk en Hein Tops, deken in Asten. De mooie gevolgen van deze hernieuwde kennismaking tussen ‘de twee van het seminarie’ zijn te lezen in de brief die Hein Tops schreef aan zijn vriend Herman van den Broek ter gelegenheid van diens twee jubilea en 65e verjaardag. ‘Twee dekens op één kussen, daar slaapt geen duivel tussen’. Al 25 jaar lang heeft pastor Herman Jozef tweemaal perjaar een brief geschreven aan zijn parochianen. Altijd met Kerstmis en altijd met Pasen. Ukunt nu de pastor-zo u dat wilt- een keer terug schrijven. Wij zul len er voor zorgen dat er in de feesttent een brievenbus aanwezig is en dat de corre spondentie die daarin wordt gedeponeerd, veilig en vertrouwelijk in handen van onze pastor komt. Het geeft u wellicht de mogelijkheid vooraf nog eens te bedenken wat u aan de pastor kwijt zou willen en het bekort mogelijk de tijd die u anders nodig zou hebben een en ander mondeling tot hem te zeggen. Hoewel niet meer “onder ons” is zij nog springlevend. Haast niemand in ons dorp kent haar familienaam. Maar noem haar voornaam en haar beroep en de aha-erlebnis is daar. "Weet je wie zuster Joke is”?. “Jazeker, dat weet toch iedereen”! Achttien jaren lang is Joke de non (80) als zijn huishoudster voor pastoor Her man zorgzaam geweest Een man en een vrouw onder één dak gehuisvest verenigd in religie, gescheiden door professie. Twee celibatairen in één huis, hun gezamenlijke pastorie. Want zuster Joke verrichtte toch eigenlijk ook pastoraal werk? Pastoor van den Bnx'k heeft veel aan Joke te danken en het omgekeerde is ook het gevat En de parochianen zijn weer aan bei den veel dank verschuldigd. Zuster Joke denkt met weemoed terug aan haar Moergestelse tijd. Wij lieten haar daarover vertellen. En na al die feesten kunnen wij dit jaar op vacantie gedenken dat we al weer 35 jaar samen er op uit trekken. De jaren gaan meespreken, dus nu wat rustiger aan. Het tempo zal wel iets lager liggen en misschien begeven we ons op wat minder grote hoogte. Mensen zijn altijd op weg en als je de weg ooit dreigt kwijt te raken -wij weten ook wat verdwalen is- dan geen paniek. Al zijn we het spoor bijster, hoop doet leven! We gunnen zeker een jubilaris nog menig jaar. Ook al zongen we ons lijflied: ‘Ego sum pauper’, we waren rijk dat we op vacan tie konden gaan. Heerlijk, ontspannend, niets doen. Gewoon ‘dolce far niente’. We hadden altijd wel iets te vieren en zo niet, dan vierden we dat we niets te vie ren hadden. Want vacantie houden is toch een feest. Dit jaar is er heel wat te feesten in Moer gestel. Vriend Herman 65 jaar, 40 jaar priester en 25 jaar in de parochie St. Jans Onthoofding. Proficiat! Lievelingskost “Het is een fijne man om voor te zorgen en bij in huis te wonen. Zuurkool was zijn lievelingskostje. Met Kerstmis kwam er een haas op tafel en met Pinksteren aten we steevast de eerste asperges. Maar zelf vertoonde Herman ook graag zijn kookkunst. Hij is heel handig in kokke rellen en kan bijvoorbeeld heerlijke kro ketten en pizza’s maken”. St. Annaschool “Voordat hij naar Moergestel kwam ken de ik hem al van de St. Annaschool in Tilburg. Daar kwam hij om godsdienst lessen te geven en ik herinner mij nog goed dat de kinderen heel erg gesteld op hem waren. Als hij al eens een keer niet kon komen vroegen ze wanneer hij die les kwam inhalen. Ik gaf zelf handwerk les op die school maar toen Herman mij vroeg naar Moergestel te komen heb ik daar niet lang over na hoeven denken. Ik besloot vrijwel meteen aan dit verzoek gevolg te geven. Ik heb er nooit spijt van gehad want pastoor Herman van den Broek is een fijn mens. Inderdaad mijn jaren op de pastorie in Moergestel waren de mooiste van mijn leven”. Totdat... ja totdat we elkaar ineens en in tens weer tegenkwamen; jij als deken in Oisterwijk, ik als deken in Asten. De 31 dekens hoopten veel; ze hoopten ook dat die onderlinge verbondenheid gehand haafd zou blijven en het college van priesters functioneel kon zijn. We spraken en schreven elkaar over: ’Wat ons ter harte gaat’; ’Wegenplan’ en ’Zo doende’ en toen nóg ’n keer over: ’Wat ons ter harte gaat’. Ik heb jou toen leren kennen als een pastor met een hart. Je wilde onze men sen niet in de verdrukking laten komen; je wilde in vreugde optrekken met Gods volk onderweg. Die vreugde aan de ba sis was aan jou te merken. Van daaruit sprak je felle, duidelijke taal en was je collegiaal en meegaand. Je formuleerde ook duidelijk, je dacht helder, je handelde bewogen. Om mensen zoals jij houd ik de moed erin. Dank je wel! Hein Tops Zuster Joke thuis met Herman aan de muur Beste trouwe Herman “Natuurlijk kennen we elkaar van het se minarie. Vaag eigenlijk, want de verschil lende coursen liepen uit elkaar. Op een of andere manier was er wel een band en ook een bepaalde vertrouwd heid, want wij hadden hetzelfde ideaal. Met elkaar zouden we voor het Bisdom Den Bosch gaan werken. Ja, dat was het tussen ons: Wel hecht bij elkaar horen maar niet echt optrekken met elkaar. En wanneer je later als kapelaan of pastoor een collega ontmoette, kende je hem weliswaar niet altijd in persoon maar had je meestal toch wel van hem gehoord. En wat meer telde, je was priester in het zelfde bisdom; je beleefde dan een soort collegiale broederschap. Je vormde een presbyterium; mét elkaar herder voor Gods volk in dat bisdom van ons. Ongetwijfeld zullen vele parochianen en oud-parochianen de pastor op 14 juni as. de hand willen komen drukken. En zeker is dat veel van deze mensen, behalve hun gelukwens, graag nog eens iets persoonlijks tegen de pastor willen zeggen. U zult be grijpen dat de ontmoetingstijd beperkt is. Om die reden is bij ons de gedachte opge komen om iedereen in de gelegenheid te stellen per brief geheel op eigen wijze- nog eens zijn/baarfelicitaties en bijzondere ge dachten aan de pastor over te brengen. A' 'MOERGESTEL-NIEUWS'JUBILEUMUITGAVE PASTOR H.VAN DEN BROEK - WOENSDAG 3 JUN11998 PAGINA 8 Het Feestcomité. ttL/

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 12