'’'E Pastorale ontboezemingen van Rinus Hart Herinneringen van de ’Voorlaatste der Kapelanen’ Pastor van den Broek 65jaar 40 jaar priester 25 jaar pastor in Moergestel Herman Jozef op TV VOO 00 n (met wat parochiehistorie vcxrraf) s Piet Berkers Rinus Herman Jozef, de zelfverzorger voor hem eens rustiger tijden aanbreken. Verkeert ingeschat -Bij dat eerste contact kon ik het ook niet laten om iets te zeggen in de geest van: “Maar Herman, jij bent helemaal geen Brabander, het lijkt wel alsof je uit Den Haag komt. Je praat zo plechtig”. Eerste pastoraal werker “Ik was de eerste pas toraal werker in Moer gestel en moest me nog een vaste plaats verwerven. Met het verstrijken van de tijd groeide mijn bewon dering voor Herman. Meer en meer begon ik me te realiseren met welke bedoelin gen hij bepaalde ver- Tijdperk vol veranderingen “Het was de tijd van de grote vernieuwin gen in het spoor van het Tweede Vati caans Concilie. Samen ontwikkelden wij nieuwe vormen van vele liturgievieringen, waarin we elk een eigen taak vervulden. Ik ging de jeugd begeleiden; voor het eerst was het geen kapelaan die dat deed. In die jaren deed zich de grote omslag De plechtige Eucharistieviering of) zondag 14 juni 10.30 uur) zal door MTV rechtstreeks worden uitgezonden. Alle mensen in Moergestel die zijn aangesloten op de kabel en zelf niet in de kerk aanwezig kunnen zijn, zullen zo de viering toch kunnen meebeleven. der de gedrevenheid en het enthousiasme waar mee hij de nieuwe uitda gingen tegemoet trad, maakten indruk op mij. Het moet voor hem niet altijd gemakkelijk zijn ge weest”. Op dat ogenblik zal Her man wel zijn twijfels gehad hebben over hoe dat zou moeten in de toekomst met zo’n huisgenoot en collega. Maar dat ging wonderwel heel goed. Na pastoor van den Boogaard, die voor mij als een hartelijke vader was en pastoor Müskens, die ik als een vriendelijke oom beleefde, was Herman voor mij als een prettige (oudere) broer. We hebben ruim twee jaar mogen samenwerken en nog veel meer jaren samen gebridged. Helaas kwam aan dat kaarten ook een einde toen ik naar Zaandam verhuisde. Proficiat “Herman, graag wil ik jou feliciteren met je tweevoudig jubileum en je 65e verjaar dag, waarvan de viering wordt gebun deld in een uniek feest. Ik hoop dat je in het weekend van 13 en 14 juni een paar onvergetelijke dagen zult beleven met jouw parochianen en ik dank je voor wat je voor mij hebt betekend en nog steeds betekent. Ik spreek tot slot de wens uit dat God je een goede gezondheid en nog vele vruchtbare en gelukkige jaren zal schenken”. Misplaatste grafgang “Al zeven jaar was ik kapelaan in Moer gestel toen ik Herman op zekere dag aan de telefoon kreeg. Hij deelde'me laco niek mede: “Ik word pastoor bij jullie”. Even later al was hij op de pastorie. Toen nog in de Postelstraat, dat statige witte huis met die prachtige rotonde ervoor en die enorme tuin er omheen. Twee herinneringen aan dat moment van kennismaking: -Al vrij snel liet ik hem zien waar zijn twee voorgangers begraven waren; de pastoors van den Boogaard en Müskens. voor met centraal daarin de verandering van het priesterbeeld. Als ik mij realiseer dat Herman van den Broek zijn opleiding kreeg in de nada gen van het ‘Rijke Roomse Leven’, dan nemen mijn waardering en bewondering voor hem alleen maar toe. In het bijzon- Rinus Hart Herman en Moergestel, een symbiose Graag wil ik, nu Herman terecht in zijn parochie gefêteerd wordt, hem van harte feliciteren met zijn beide jubilea. Herman, je was voor mij een collega aan wie ik met veel vol doening en waarde ring blijf denken. Ik wens de mensen van Moergestel veel geluk met het feit dat ze zo’n kostbaar mens al zoveel jaren als pas tor in hun midden mogen hebben. Een man vol geloof, vol energie en hartelijk heid is onder hen en met hen en voor hen. Moge dit nog een hele tijd voortduren, alhoewel ik Herman ook graag gun, dat er Dat vond hij, bleek achteraf, niet zo ge slaagd. Ik had daarbij geen enkele boos aardigheid in me en ik gun hem van harte dat hij zich deze ongelukkige ma noeuvre mijnerzijds nog lang zal blijven herinneren. antwoordelijkheden aan mij overdroeg en kreeg ik respect voor de wijze waarop hij dat deed. Hij ondersteunde mij in alle opzichten in mijn werk. Zo konden wij in eendracht de nieuwe tijd die zich aan diende tegemoettreden. Daarbij mochten wij steunen op de hulp van de parochia nen, die een grote zelfwerkzaamheid aan de dag legden”. Veel Moergestelnaren bewaren g<x“de herinneringen aan Rinus Hart (49), die in 1977 als pastoraal werker naar onze dorpsgemeenschap kwam en hier bleef tot 1984. Samen met onze jubilerende pastor Herman van den Broek heeft hij zich in die pericxle als kapelaan ingezet voor het geesteHjk wel zijn van de parochianen. Tussen Rinus en Herman ontstond een emotionele band, die tot op de huidi ge dag door ware vriend schap zeer hecht is geble ven. Rinus Hart, momen teel pastor van het Twee- Steden Ziekenhuis in Til burg, erkent dat onze pastoor een grote in vloed heeft gehad op zijn priesterlijke motivatie. Zijn onderstaande ont boezemingen laten daar over geen enkele twijfel bestaan. De eerste indruk “In 1977 kwam ik, als pas afgestudeerd pastoraal werker, in Moergestel. Ik herin ner het me als de dag van gisteren. Ik had gehoord dat er hier een vacature was en belde daarover met pastoor Herman van den Broek. Ik kende hem uit zijn Tilburg- se periode. Hij nodigde mij onmiddellijk uit voor een gesprek. Ik werd spontaan en gastvrij door hem ontvangen. Het klikte meteen tussen ons. Hoewel ik nog niet officieel was aangesteld liet hij me toch al de kamer in de pastorie zien waar ik mijn intrek zou nemen. Herman ging met mij om met de vanzelfsprekend heid en warmte, die me later zo vertrouwd werden”. Mijn inspiratiebron “In zijn schaduw groeide mijn overtuiging priester te willen worden. Mijn wij ding vond plaats in de Moergestelse kerk. Het stemt mij dankbaar, ander maal vast te mogen stellen dat het vooral de bijdrage en persoonlijke inzet van Her man waren, die deze dag voor mij onver getelijk maakten. Ik ervaar die dag nog steeds als een enorme impuls, die mij de energie bracht om vol idealisme de nieu we weg in te slaan en zo beter te kunnen bijdragen aan de zielzorg voor de men sen. Maar niet alleen Pastoor Herman van den Broek, ook de gehele Moergestelse be volking heeft door haar medeleven op de dag van mijn wijding een blijvende plaats in mijn hart verworven. Gelukkig is de band met pastoor Her man van den Broek hecht gebleven. Mijn maandelijkse kaart- avond met hem haalt die nog steviger aan. We spelen geen moeilijk denkspel, we jokeren alleen maar. Als we 1000 punten hebben gehaald, stoppen we. Maar voor het zover is hebben we alle we tenswaardigheden rond kerk en samen leving besproken. En alle problemen die we daar dan zien ook opgelost; in onze fan tasie wel te verstaan. Hoe dan ook, die kaartavond is een fij ne ontspanning, waarbij het aangename met het nuttige wordt verenigd”. Piet Berkers (62) was kapelaan in Moergestel van 1967 tot 1976 en dien de hier achtereenvolgens onder de pastoors Henricus van den B<x>gaard (1947-1967), Josephus Müskens (1967- 1973) en onze huidige pastoor Herman van den Broek (1973 tot he den). Wij weten zeker dat er in de Moergestelse parochiële historie geen enkele kapelaan is ge weest die, zoals hij, drie heren heeft gediend. We konden niet achterha len wie er kapelaan zijn geweest onder de heel vroegere illustere voorgan gers van onze pastor Her man, wier namen we hier met eerbied noemen. Die machtige pastoors hier ter plaatse in lang vervlogen tijden waren: Lambertus van Dooren (1838-1878), Andreas de Louw (1878-1895), Ludovicus van Rijckevorsel- van Kessel (1895-1921), Josephus Jans sen (1921-1947). Een hele rij zielzorgers met de status van kapelaan ging trouwens ook aan Piet Berkers vooraf. We noemen er voor de vuist weg een aantal in chro nologische volgorde van hun komst naar Moergestel. Schrauwen (1955), Baren- brug (1958), de Bonth (1962), Welling, assistent (1963), Janssen, assistent (1964), de Kort (1965), van de Nieuwenhof (1966), BERKERS (1967), Hart, pastoraal werker (1977) en kapelaan (1980-1984). Namen genoeg uit een nog niet zo ver verleden. Met het vertrek van Piet Berkers vanuit Moergestel naar Ros malen was het nage noeg gedaan met het kapelaanschap in onze parochie. Hij was de “Voorlaatste der Kape lanen’. Rinus Hart sloot de lange rij in 1984 af. Piet momenteel pas toor in Zaandam, is een vriend gebleven van Herman van den Broek. Hij diepte enke le dierbare herinnerin gen aan hem op. Piet Berkers PAGINA 7 MOERGESTEL-NIEUWS’ JUBILEUMUITGAVE PASTOR H.VAN DEN BROEK - WOENSDAG 3 JUNI 1998 -10* Herman Jozef, de priester

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 11