Kapelaan en dokter tegelijk En ook nog ’pliesie’ Van alle markten thuis tooofi xCf Pastor van den Broek 65 jaar 40jaar priester *25 jaar pastor in Moergestel 'Ua Hg De dienaar van Sint Her Kapelaan als kwakzalver De sexuoloog Bep Schellekens Nelly Verhoeven Gelukkig is Herman niet de ’eeuwige Sinterklaas’ 1965) “Herman hield ook in die tijd al van feest jes groot en klein. Hij was altijd haantje de voorste als daar bij iets voorgedragen moest worden. Zijn beste tegenspeelster was docente Annie van de Sande. Bekend is het verhaal over Herman acteert in Troelo en Troela’ (1964) Nelly Verhoeven maakte Herman van den Broek mee in de tijd dat hij als kapelaan verbonden was aan de Tilburgse St. Anna Parociiie. De periode tus sen I960 en 1970 om precies te zijn. Nelly was huishoudster ter pastorij aldaar. Zij denkt soms met heimelijk ple zier terug aan talrijke belevenissen met Herman. Uit haar vertelsels over onze pastor hebben wij enkele verhalen opgepikt met een welhaast anekdotische waarde. Hoe een jonge priester soms een kwajongen was. “Als jong kapelaantje wist Herman alles af van zieken en bejaarden, althans dat dacht hij. Zo was mevrouw Jansen eens ernstig ziek. Longontsteking en een fikse diarree. Oorzaak onbekend, mogelijk een gevolg van verkeerd medicijngebruik. Zij werd dagelijks verzorgd door de wijk zuster. De huisarts, dokter Cottaar, had haar een dieet voorgeschreven en gesom meerd te stoppen met het innemen van medicijnen. Ondanks het opgelegde dieet vermagerde mevrouw zeer sterk en al snel vertoonde ze uitdrogingsverschijn- selen als gevolg van de steeds heviger wordende buikloop. Huisarts en wijkzus ter stonden voor een medisch raadsel. Wat te doen? De patiënt op laten nemen in het ziekenhuis of het nog een dag aan kijken? Men koos voor het laatste. Uit bezorgd heid ging de wijkzuster op die wachtdag, laat in de middag, nog even bij de stak kerd langs. En wat zag ze tot haar stom me verbazing? Mevrouw Jansen had een enorm glas vers geperst sinaasappelsap naast haar bed staan. Bij doorvragen kwam er uit dat dit al het zoveelste glas was tijdens haar ziekteperiode. Want elke dag had haar man liefdevol een glas voor zijn vrouw ingeschonken. De wijkzuster maakte streng de opmer king dat mevrouw absoluut geen vruch tensap mocht drinken. Daarop barstte de zieke in tranen uit. Ze snikte: “Kapelaan van den Broek is een heel fijne mens; hij komt mij twee keer per week opzoeken en hij zegt dat hij alles weet van ziektes bij de mensen en hoe je daar mee om moet gaan. En hij is ook erg geleerd. Sinaasappelsap is heel genezend”. De vinnige reactie van de wijkzuster: “Hij weet ongetwijfeld veel van de Bijbel maar van voeding en dieet voor een zieke mens heeft ie totaal geen verstand”. Mevrouw Jansen had geluk. De oorzaak van de hardnekkige diarree was hiermee achterhaald. Het dagelijks glas sap werd meteen taboe verklaard en ze knapte zienderogen op. Herman heeft zich van af toen nooit meer op andermans terrein bewogen. Een schoenmaker hoort bij zijn leest te blijven”. ndad “Als nieuwbakken kapelaan wist Herman goede uitleg te geven aan het spreek woord: ‘Als de kat van honk is, dansen de muizen op tafel’. Toen pastoor Moes kops eens enige dagen op vacantie was, voelde Herman zich echt vrij man. Tijd om enig kattekwaad uit te halen, vond hij. Al mijmerend stond hij bij het voor raam van de pastorie en bedacht wie hij vandaag eens te grazen zou nemen. Elke dag was er wel iemand die zijn auto vóór de kerk of de pastorie parkeerde. Dat was hem een doom in het oog. Vanaf van daag zou hij daar eens wat aan gaan doen. Een plan was snel bedacht. ‘De eerste de beste die hier vandaag parkeert, slinger ik op de bon’. Het feit dat hij een zoon is van een politieman speelde hem zeker parten. Herman voegde de daad bij het woord. De pastoor was toch ver weg en de kust was dus vrij. Herman was goed in het namaken van processen verbaal. Misschien had hij zelf al genoeg voor beelden in zijn brievenbus gehad. In elk geval had hij er enkele op voorraad, alle maal al keurig voorzien van stempel en ondertekening. Toen ging hij achter het gordijn staan wachten op de komst van het eerste slachtoffer. Hij wilde niemand sparen, zou zonder aanzien des persoons hande len. De integere, correcte en niet corrup te politie-agent uithangen? En ja hoor daar kwam de wijkverpleegster van St. Anna aanrijden. En natuurlijk parkeerde ze haar auto vóór de kerk, want daar te genover woonde een van haar patiën ten. ‘Wijkagent’ Herman van den Broek rende naar buiten en stopte een bon van f.20,00 achter de ruitenwisser. Bij het vin den van het verbaal welde een hevige teleurstelling in de wijkzuster op. Van wijkagent Mutsaers, waarmee zij goede maatjes was, had zij dit niet verwacht. Ze was ook erg boos want twintig harde gul dens waren voor haar een even hard ge lag. Met een maandsalaris van krap f.400,00 kon ze zich zo’n aderlating niet permitteren. Enkele dagen later kwam zij erachter dat de bewoners van de pasto rie toch niet zo aardig waren als ze zich voordeden. De aap was uit de mouw gekomen maar Herman had wel succes gehad als Her mandad”. Onze pastor kennen we in vele ge daanten. We kunnen een hele boel ge dragingen opnoemen die horen bij de uitoefening van zijn ambt. Hij gaat voor in gebed, hij doet de mis, reikt de communie uit, hij staat op het al taar, op de kansel en achter het (s)preekgestoelte, legt huisvisites af, bezoekt zieken en bejaarden, dient en bedient en ga zo maar door. Maar één keer in al zijn priesterjaren maakte hij een ongecontroleerde beweging en die bracht hem in een compromitte rende houding. En dat had niets met het ambt te ma ken. En ooit was hij ook nog een con current van de NVSH. Hieronder het relaas van Bep Schel lekens, die Herman Jozef in een an der daglicht plaatst. Bep maakte hem mee als collega op de Oude Dijk in Tilburg. Herman blijkt van veel meer markten thuis te zijn dan alleen die van de Kerk. “In zijn Tilburgse leven, begin jaren zestig, was Herman van den Broek ook gods dienstleraar aan de St. Jozef Mavo op de Oude Dijk in de schónste stad van’t laand. Het was de tijd van de grote omwenteling op maatschappelijk en godsdienstig ge bied. Op de scholen werd voorzichtig be gonnen met sexuele voorlichting. Op de Oude Dijk moest de jonge kapelaan van de St. Anna Parochie, Herman van den Broek, daarvoor ‘opdraaien’. Hij deed dat zonder schroom en nam als ‘leidraad’ de destijds zeer populaire musical-film West- Side Story’. Bij deze lessen moest altijd een andere docent aanwezig zijn. De leerlin gen waren allemaal meisjes. En dan met zo’n jonge kapelaan voor de klas?” de voorbereiding van een feest, waarvoor een toneelstukje moest worden ingestu deerd bij juffrouw van de Sande thuis. Het ging om de sketch “Troelo en Troe la” en daar hoorde muziek bij. A-technisch als ze beiden waren, moes ten Herman en Annie samen onder de tafel in de woonkamer kruipen om de juiste stekker te zoeken van de bandre corder. Twee ‘geluidstechnici’ deden dus gewoon hun werk. Maar dat kon Annie’s broer Janus niet weten toen hij plotseling de kamer betrad. Bij het zien van zijn zus in die compromitterende houding met de kapelaan smeet hij van schrik de deur dicht. De luide klap waarmee die in de sponning viel, joeg onder tafel de harten in de keel. Janus vroeg zich verbijsterd af of aposto laat onder de tafel nou echt zo nodig was. In latere jaren is dit komisch voorval nog op veel feestjes verteld. Flink aangedikt natuurlijk, hetgeen steeds de nodige hi lariteit gaf. En over de acteur-aspiraties van Herman gesproken. Het liefst trad hij op als Sinterklaas. Daarbij spaarde hij geen enkele docent, ook niet als hij of zij een religieus was”. 1 L PAGINA 6 MOERGESTEL-NIEUWS’ JUBILEUMUITGAVE PASTOR H. VAN DEN BROEK - WOENSDAG 3 JUNI 1998 uyj TiTT 40

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 10