Harry en Sia Reyrink bereiden zich voor op ’De boer op/Rondje Hilver’ Opening Kerkhof Schilderwerken met huldiging Oproep: inzamelen gereedschap! Tweetal Koninklijke Onderscheidingen in Moergestel Palingkwekerij wordt bezienswaardigheid Benoeming directeur Rabobank Moergestel k 1 i Bestuur en Raad van Toezicht. AvdW Natuurprodukt In tegenstelling tot andere dieren (ook vissen) De Coöperatieve Rabobank Moergestel maakt bekend dat het bestuur, na goedkeuring van de Raad van Toezicht, de heer F.M.J.M. van der Poel heeft benoemd tot directeur van voor noemde bank. De heer van der Poel volgt de heer Huijben op in deze functie nadat deze in november 1997 terugtrad als directeur. De heer van de Poel is 48 jaar oud, is gehuwd en heeft twee kinderen. Hij woont in Moergestel en werkt sinds 1975 bij deze bank. De vacature van hoofd Bedrij ven, die door de benoeming van de heer van der Poel ontstaat, zal zo snel mogelijk worden ingevuld. Voor deze foto haalde Harry wat paling uit de bassins... Voor de driehoek Eindhoven-Den Bosch-Tilburg ontwikkelt een afdeling van de NCB een (re)creatieve fietsroute om het gebied en de agrarische sector daarin onder de aandacht van het publiek te brengen. Eind juni, begin juli moet dit haar beslag krijgen. Verwerkt in een folder wordt het fietsende (anders mag ook) pu bliek uitgenodigd om naar ’t Schop in Hilvarenbeek te komen om na het gebruik van een boeren-lunch één of meerdere deelnemende bedrijven te bezoeken onder de naam van ’De boer op/Rondje Hilver’. Het belangrijkste proces speelt zich in de bassins af. Een ingenieus uitgedacht systeem zet de dieren tot eten van vismeel aan en ver dwijnen dan weer naar de bodem. Je ziet ze dan niet. Ze zijn erg stress-gevoelig: één tik tegen een bassin of het plotseling met je hoofd erboven gaan hangen geeft al aanleiding tot een massa le paniekreactie met het gevolg dat het enkele dagen kan duren voordat ze weer gaan eten. we gemeente Oisterwijk, belangeloos ingezet voor het verenigingsleven. Op maatschappelijk gebied maakt Fons Smits zich al ruim 40 jaar verdienstelijk. Op dit mo ment is hij net teruggetreden als penning meester van S.V Roef! maar hij is er nog voor zitter van de clubgebouwcommissie en vice- voorzitter van het hoofdbestuur. Daarnaast is hij begeleider in het Vluchtelingenwerk, voor zitter van het kerkkoor ’Cantate Domino’ en penningmeester van de Katholieke Bond van Ouderen Moergestel. ’Moergestel-Nieuws’ biedt Betsie en Fons graag de hartelijke gelukwensen aan met hun benoeming tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. ligt de basis van de palingkwekerij nog steeds in de natuur. De (glas)aal wordt gevangen in de Zaragossazee en is niet in bassins te kwe ken. De geleerden zijn er zelfs nog niet achter waarom de aal slechts op enkele plaatsen ter wereld gaat paaien, laat staan dat zij dit kun nen nabootsen in gevangenschap. Eenmaal op het bedrijf moet met het opkweken van de aal zéér zorgvuldig worden omgegaan. Alles luis tert erg nauw: temperatuur, zuurstofgehalte, amoniakgehalte enzovoort. Overal is meetap- peratuur voor nodig en dient voortdurend in de gaten te worden gehouden en is uitgerust met alarmsignalen. Een constante aanwezig heid is dus vereist. Gereedschap is in vele landen in de wereld niet te koop of voor de locale bevolking vaak te duur. De organisatie Vraag en Aanbod Inter nationaal ondersteunt aanvragen uit Derde Wereldlanden die spullen nodig hebben om voor zichzelf te kunnen zorgen. Per jaar wor den ruim 20.000 personen (gezinnen) voorzien van materiaal om voor zichzelf te kunnen zor gen. De NCB in Kring Midden-Brabant gaat, in samenwerking met de afdelingen, een inza meling houden. Een van de 26 inzamelpun ten zal worden gehouden in onze afdeling van de NCB. Graag roepen wij iedereen op om spullen in te leveren op zaterdag 9 mei a.s. van 11.00 tot 14.00 uur bij Wim van Haaren aan de Reedijk 9 te Moergestel. Uw bijdrage werkt mee aan de slogan: ’Geef mij geen vis om te eten, maar en hengel om vis te vangen’. Bij voorbaat dank. Wat kunnen we niet gebruiken: kleding, heggescharen, bureaus, geluidsappa ratuur, spinnewielen, verfkrabbers, zieken huisbedden, kasten, droogkappen, schrijfma chines, stencilmachines, grasmaaiers en kruis sleutels. Welke spullen men kan gebruiken: Gereedschap voor: timmerlieden, smeden, electriciëns, schoenmakers, fietsenmakers, naaisters, metselaars, monteurs, loodgieters, landbouwers, kappers. Verder: Gereedschapkisten, boom- en cirkelzagen, vlakvandiktebanken, lasapparatuur, compres soren, hang- en sluitwerk, electrische kabels, takels en pully’s, naaimachines, lappen stof, garens (brei), voetballen, papiersnijmachines, stencils, papier en inkt, verband, brillen, naal den, schone matrassen, lakens en dekens, kruk ken en voortbewegers, vorken, lepels en mes sen, handmatig landbouwgereedschap, buiten boordmotoren, draadsnijapparatuur, water- en gierpompen, electrisch handgereedschap, ge neratoren en fittingen, schuurmachines, krui wagens en tuinslangen, veiligheidshelmen en -brillen, breimachines, weefgetouwen, basket en volleyballen, computers met harde schijf, ordners en dossiermappen, brommers, ijzeren eenpersoonsbedden, verpleegstersuniformen, rolstoelen, grote kookpotten, keyboards, mu ziekinstrumenten. Er is dan keuze tussen een geitenfokkerij, kaas boerderij, aspergeteelt, enonder andere ook de palingkwekerij van Harry en Sia Reyrink aan de Vossenhoom in Moergestel. De kweke rij is al een volwaardig bedrijf, maar Harry en Sia moeten op hun erf nog voorzieningen tref fen om gasten te kunnen ontvangen, zoals een ontvangst- tevens ontsmettingsruimte en het aanleggen van een aantrekkelijke tuin met ter ras. Variatie in agrarisch aanbod Hoe dit allemaal zo gekomen is maken Harry en Sia in een gesprek met ’Moergestel-Nieuws’ duidelijk. Zo’n zes jaar geleden maakten Har ry en Sia gebruik van een uitnodiging om over alternatieven in de landbouw op een voorlich tingsavond te komen praten. De Reyrinks had den tot dan toe alleen een gesloten varkensbe drijf (d.w.z. van fok- tot en met slachtprodukt) en hebben dit nu nog, maar waren net als meer dere agrariërs gevoelig voor het zwaktebod om alleen maar op één paard te wedden. Gespro ken werd over diverse alternatieven zoals bij voorbeeld struisvogels, slakkenteelt (escar gots), paardenhuisvesting, kleinschalige kam peerboerderij enonder andere ook een pa lingkwekerij. Op een of andere manier trok dat hun aandacht en vielen de overige mogelijk heden af nadat ze die wel bekeken hadden. Realisatie Het besluit stond vast: het zou een palingkwe kerij worden. Sia ging een pittige cursus vol gen aan de MAS in Helmond (met examen en diploma) en Harry ging zich oriënteren op de praktijk in den lande, immers beiden hadden geen enkele ervaring. Harry kwam daarbij in aanraking met een collega uit Helmond en die was al een eind op scheut. Verschillende on derdelen van de apparatuur had deze man zelf vervaardigd en Harry dacht ’wat hij kan kan ik ook’ en met zijn technische achtergrond maak te Harry zelfs meer dan hij. Voor de (zes) kweekbassins maakte Harry de mallen en Cees van Dal (van Dal Kunststoffen aan de Sonman) heeft ze voor hem gegoten net zoals meerdere onderdelen van het bedrijf. Alleen enkele pom pen en een biotoren heeft hij moeten aanschaf fen. Het bedrijf bestaat nu twee jaar en aanvan kelijk kweekten zij voor de rokerijen totdat Harry dacht dat hij dat zelf ook wel kon en bouwde zelf een rookkast van roestvrij staal. Dit zelf roken is een zorgvuldig proces van tijd, temperatuur, lucht toe- en afvoer op een vuur van beukenhout, waarbij Harry de volle twee uur bij aanwezig blijft om alles in de gaten te houden. Dit zelf roken heeft als voordeel dat nu aan huis een volledig produkt kan worden geleverd. Particulieren kopen voornamelijk de gerookte paling en restaurants ook de verse gefileerde paling. De Reyrinks hebben tot nog toe geen noemenswaardige acquisitie hoeven te plegen om hun produkt aan de man te brengen. Het verkoopt zichzelf en overschotten zijn altijd welkom bij andere rokerijen. Slotfase Wanneer de paling voldoende lengte en ge wicht heeft komt zij in een open bassin dat acht dagen lang voortdurend van water wordt ver verst om de grondsmaak, die zij in de kweek bassins heeft opgelopen weg te werken. Daar na komt Sia in actie: zij slacht, fileert en pre pareert de paling tot het produkt wat het uit eindelijk moet zijn. Harry en Sia zijn tevreden over de stap die zij hebben gezet. Door de welhaast weten schappelijke verzorging van hun produkt geeft het resultaat een grote voldoening en zijn zij er terecht trots op. Traditiegetrouw worden ter gelegenheid van Koninginnedag enkele inwoners van de ge meente Oisterwijk koninklijk onderscheiden. De onderscheidingen zijn opgespeld tijdens een bijeenkomst hedenmorgen in de raadszaal in het Raadhuis aan de Lind. Voor Moergestel werden twee personen ko ninklijk onderscheiden, te weten Betsie De- nissen-Welten en Fons Smits. Betsie Denissen-Welten werd vooral geëerd vanwege haar politieke werk en haar vele ver diensten op sociaal/maatschappelijk gebied. Op dit moment is ze op vrijwilligersbasis nog actief op vele andere fronten, zoals Vrouwene mancipatie, K.B.O. De Runne, Vluchtelingen werk, Jeugd vakantieweek, secretaris Vrouwen vereniging; Woningbouwvereniging St. Joseph en helpt zij al 15 jaar mee met het schoonma ken van de kerk. Fons Smits heeft zich gedurende vele tiental len jaren, met name in de voormalige gemeen te Moergestel, en thans nog steeds in de nieu- Vrijdagavond jl. vond op feestelijke wijze de opening plaats van de showroom van Kerkhof Schilderwerken aan de Industrieweg. De opening werd verricht door het onthullen van een naamplaat door burgemeester Kortmann, in aanwezigheid van het Gilde waarvan Hans koning is en Mirlitonfanfare ’De Klomp’. Wat verder op de avond werd werknemer Louis Smulders gehuldigd vanwege zijn 15-jarig dienstverband bij Kerkhof Schilderwerken. Louis heeft er zijn langste tijd opzitten, want op 1 mei a.s. maakt hij gebruik van de VUT-regeling. Graag willen we Hans en Dinette van harte succes wensen met hun prachtige bedrijf aan de Moergestelse Industrieweg! J - ’MOERGESTEL-NIEUWS NR. 1000 -WOENSDAG 29 APRIL 1998 PAGINA 7 - V

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 7