1 DE VROLIJKE LENTETUIN Een TIP Vroegbloeiende klimmers groen gazon De tuin. Je twee de thuis voorjaars- uitdagingen in de tuin Haalde hovenier erbij Kleine bomen voor kleine tuinen CAMPAGNE GEFINANCIERD MET EEN BIJDRAGE VAN DE EUROPESE GEMEENSCHAP UI IEL HIC: Hoveniers Informatiecentrum PPH: Plant Publicity Holland VBTB: Vereniging Belangenbehartiging Tuinbranche •q IBS m II |||U^ /X> 'MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 15 APRIL 1998 PAGINA 9 Lente Tuin Er zijn tal van tuinkarweien die u beter aan de hovenier, de tuinvak- man/vrouw bij uitstek, kunt overla ten. Dan weet u zeker dat het goed gebeurt. Maar ook als u alleen advies nodig heeft, kunt u gerust bij een hovenier aankloppen. Dit kan in alle seizoenen! Een telefoontje is al genoeg. Wat doet een hovenier zoal? Tuinen ontwerpen, eert beplantings- plan maken, vijvers aanleggen, muren metselen, schuttingen en per gola's zetten, alle soorten bestrating maken, complete beplantingen reali seren, snoeien, vergunningen verzor gen, sproei-installaties, tuinverlich ting aanbrengen enz. enz. Een hove nier is echt van alle (tuin)markten thuis. Kunt u zich nog meer wensen als het om deskundig tuinwerk gaat? Trouwens, niet alleen van tuinen weet een hovenier alles. U kunt hem of haar ook gerust voor de inrichting van uw balkon inschakelen. Geen geld om nu een fraaie tuin aan te leg gen? Maak er dan een meerjarenproject van! Steeds als het kan een stukje. Zorg voor een goed tuinontwerp en wijk daar niet van af. De hovenier helpt u graag aan een goed uitgewerkt plan. De Alpenbosrank (Clematis alpina) is een van de vroegst bloeiende klim planten in het voorjaar. Al in april- mei bloeit de plant met knikkende klokvormige bloemetjes in een tere violetblauwe tint. De alpenbosrank doet het uitstekend op plaatsen die weinig zon krijgen. Ook is de plant geschikt om door en over heesters te laten groeien, of tegen een tuinmuur of hek. Mooie andere Clematissoor ten zijn: Clematis alpina 'Frances Geschikte beplanting Als boompje is een kleine esdoorn (Acer) ideaal. Er zijn soorten en cultivars met prachtig gekleurd blad, vlam mend dieprood of groen in allerlei tinten. Het moet wel een langzaam groeiend, kleinblijvend exemplaar zijn! heen te winden. Omdat Clematis graag een koele voet heeft kunt u, als hij wel in de zon staat, er het beste een lage groenblijvende heester voor zetten. Een andere klimmer is bij voorbeeld de Akebia quinata. E|e jonge stengels zijn fraai lichtgroen, net als het sierlijke blad, de vijf deel- blaadjes zitten aan dunne steeltjes. De bloempjes die door hun purper- bruine kleur niet zo opvallen, heb ben een sterke honinggeur. Het is verstandig de jonge stengels van de Akebia goed te leiden, anders winden ze zich om elkaar heen en vormen zo een woeste warwinkel. Klimplanten Een heel lekker sfeertje krijgt u - zowel in de tuin als op het balkon - met klimplanten. Laat ze op het bal kon bijvoorbeeld tegen een met klimrek bevestigd tussenschot met de buren groeien en leid ze langs draden aan het plafond als dat er is. Dat geeft een zeer zuidelijk vakantiegevoel. U kunt natuurlijk ook een pergpla (laten) plaatsen. Het is nu de beste tijd om te verticu- teren. Met een verticuteerapparaat haalt u mos en andere ongewenste zaken uit het gazon en de wortels krijgen weer lucht, waardoor het gras Geen zin in (of tijd voor) al dat werk? Vraag dan de hovenier, die uw tuin in een handomdraai helemaal klaar maakt voor een nieuw rijk groeisei zoen. Rivis' met grotere, donkerder bloe men, of de Clematis alpina 'Ruby' met rozerode klokjes. Clematis mon- tana is met haar overdadige bloei een ‘spectaculaire klimmer in het voor jaar. De bloemen zijn wit tot roze. De dunne bladstelen hechten zich aan takjes en uitsteeksels door zich erom- veel beter groeit. Geef ook gazon- mest voor een goede groei en zaai slechte plekken bij. Het maaien begint ook weer. Is uw maaimachine helemaal in orde? Stel de messen af op een maaihoogte van 2 cm (sier- gras) tot 4 cm (speelgras). Natuurlijk moeten de oude dode plantenres ten die de lage planten tij dens de win ter hebben beschermd, nu worden verwijderd en wegge snoeid. Pas bij het wegknippen op dat u de jonge groeineuzen in de vaste planten niet beschadigt (zorg voor goed gereedschap), fiaal ook alle andere winterbedekking weg. Vaste planten die aan het verouderen zijn, kunnen nu worden gedeeld (gescheurd). Doe dat bij zware wor- telkluiten met een goede scherpe schop. Plant krachtige jonge delen opnieuw in en gooi de oude harten weg. Snoei ingevroren takken bij de sierheesters weg en snoei de struikro- zen kort terug. Maakt uw snoeischaar nog een goede, scherpe snede? Dat is voor de planten namelijk van levens belang. Als dit niet het geval is kunt u de snoeischaar beter laten slijpen of een nieuwe aanschaffen. Maak de vijver schoon en zet de pomp weer in het water. Verwijder de winterse alg- laag van uw paden en tenas. Dat gaat ideaal met een hogedrukspuit. een gezellige, groene buitenkamer van. Mogelijkheden genoeg! Neem nu de vloer. Zorg voor een warme uitstraling. Met houten vlonders bijvoorbeeld of, nieuw en trendy, rnet ijzersterke bam- boetegels! Exotisch en mooi. Kunstgras kan natuurlijk ook. Zo'n groen buitentapijt is bijna onverwoestbaar en past prachtig bij een rijke beplanting. verfijnde schijnbeuk (Nothofagus antarctica) met zijn mooie, kleine blad. Een werkelijk H&yv schitterend boompje met grijsgroen blad aan sierlijk overhangende takken is het sierpeertje (Pyrus salicifolia). Heel mooi, maar wat breder is ook het krentenboompje (Amelanchier) met witte bloemen in de lente, heerlijk zoete vruchtjes in de zomer en een prachtige herfst kleur.. U kunt ze nu planten. Zowel in de tuin als op het balkon is een aantal belangrijke trends te bespeuren. Opvallend is dat de tech niek in de tuin steeds belangrijker wordt. Verder wordt tuindecoratie meer echte tuinkunst en krijgt uw eigen levensgevoel steeds meer invloed op de tuin. De emotie rukt op en het gevoel voor kwaliteit wordt steeds sterker. Evenals een rustpunt vinden in het hectische bestaan. De tuin, je tweede thuis! Er zijn meer dan genoeg boomsoorten die niet hoger worden dan zo'n zes meter. Ideaal voor de kleine tot middelgrote tuin. Vooral bomen met zo'n mooie bolle kroon zijn erg in trek, de trompetboom bij voorbeeld (Catalpa bignonioides 'Nana') met groot, groen, fraai hart vormig blad. Een echt juweel in de tuin. Op een strategische plek in uw tuin is zo'n boom zeker een aan winst. Meer zuilvormig groeit de hartstochtelijk, sterk, weelderig en beeldschoon! Dat belooft weer wat dit voorjaar! Het is nu tijd om uw tuin klaar te (laten) maken voor een heel jaar genieten. Speciale balkonmeubelen Houd de meubelen op een balkon zo licht en ruimtesparend mogelijk. Een open structuur en een slanke vorm geven een sterk ruimtelijk effect. Het balkon staat dan ook gevoelsmatig minder snel vol. Het zitcomfort hoeft er niet minder om te zijn. Kies een kwaliteit waar weer en wind geen invloed op hebben. Er zijn handige tafeltjes die u zo aan jie reling hangt. Ook dat spaart ruimte. Mooi zijn ook de struikkamperfoelies (Lonicera) met als tegen hanger een klimmende soort uit hetzelfde geslacht. De bloemen geuren verrukkelijk! Zeker in het voorjaar is een uitbundig bloei ende sierkers (Prunus) fantastisch. Voor een balkon is een zuil- of stamvorm het meest geschikt. De kleine struikvormige stermag- nolia (Magnolia stellata) met zijn wolken witte bloemen bloeit ook al in maart-april. Met deze planten heeft u al een complete voorjaars- tuin op het balkon. En dat geldt niet alleen voor het balkon, maar ook voor het terras of de patio. Planten in prachtige potten Als de vloer bedekt is, ziet het er heel anders uit. En wat de verde- v re aankleding met mooie meubeltjes en prachtige planten betreft, bestaat er maar één beperking: het gewicht dat uw balkon kan hebben. Gelukkig zijn er prachtige plantenbakken in alle maten die het balkon niet zwaar belasten. Er is speciale potgrond die minder snel uitdroogt en er zijn allerlei handige watergeefsystemen, ook voor op het balkon. Met de keuze voor potten kunt u uw eigen smaak duidelijk naar voren laten komen. Overigens zijn steeds meer potten vorstbestendig! Krijgt u ook de lentekriebels als u de knoppen in de struiken dik ziet worden? De natuur is er helemaal klaar voor... het gaat weer gebeuren. Moeder Natuur wil ook in uw tuin alles geven wat ze heeft. Ongeremd, Patio, balkon of binnenplaats?! Heeft u een balkon, patio of binnenplaats? Doe er meer mee! Maak er

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 9