2 1 w a TTc twte. is in aantocht Poirters CIC Onze Spetter - Léé - Lapagayo- kindercollectie is binnen! RONDOM DE KERK Een mooi gordijn voor een klein prijsje... GITAN BRISCA LINEA NIEUW UIT ONZE VOORJAARSCOLLECTIE: Glasgordijnen per meter afgeprijsd: JIBILEA 150 hoog 180 hoog 210 hoog 300 hoog Tentoonstelling COLLINS SPECIAAL Uitvoering van de Johannes Passion door het Zuid-Nederlands Kamerkoor Beste biljartliefhebbers i’ COMPLETE WONINGINRICHTER JAN MICHIELS Kerkstraat 18 - Haaren - Telefoon 0411-621217 Rootven 36 - Moergestel - Telefoon 013-5131234 van 26.50 voor 21.50 van 31.50 voor 26.50 van 37.00 voor 32.00 van 41.00 voor 36.00 van 27.75 voor 22.75 van 31.25 voor 26.25 van 38.25 voor 33.25 van 50.35 voor 45.35 van 22.75 voor 17.75 van 27.25 voor 22.25 van 34.25 voor 29.25 van 40.75 voor 35.75 van 24.95 voor 19.95 van 28.80 voor 23.80 van 34.85 voor 29.85 van 44.80 voor 39.80 van 34.65 voor 29.65 van 40.15 voor 35.15 van 44.65 voor 39.65 van 52.65 voor 47.65 van 57.50 voor 52.50 Terug in de tijd 150 hoog 180 hoog 210 hoog 300 hoog 150 hoog 180 hoog 220 hoog 270 hoog 150 hoog 180 hoog 210 hoog 300 hoog MODEHUIS Van vrijdag 3 april t/m zondag 26 april a.s. zal er in het heemcentrum Tn de Drye Swaentjes’, De Lind 42, een tentoonstelling worden ge houden van werken van mevrouw Els Smul- ders-Waijers uit Loon op Zand. Het betreft werken in gemengde technieken, olieverfs childerijen en tekeningen in pastelkrijt. De expositieruimte is open op vrijdag, zater dag en zondag, telkens van 13.00 tot 17.00 uur. Eerste Paasdag gesloten, Tweede Paasdag geo pend. De toegang is gratis. Kinderen tot 12 jaar heb ben alleen toegang onder begeleiding. 150 hoog 180 hoog 210 hoog 270 hoog 300 hoog Op de avond van de uitvoering zijn de kaarten aan de kerk verkrijgbaar a 25,- per persoon. der, hij speelde 1 wedstrijd en wist deze win nend af te sluiten. Marcel Oerlemans staat hier 2dc na 1 gewonnen en 1 verloren wedstrijd. Ook Eugenie v.Herck doet nog goed mee na 1 ver loren wedstrijd met een klein verschil. Lia Biesheuvel heeft het in deze poule zwaar om zich alsnog te plaatsen voor de halve finale, zij won 1 wedstrijd, maar een ruime nederlaag in de 2de wedstrijd zette de deur op een kier. Bij eethuis Rommen in de D.l-poule was het een spannende aangelegenheid voor de 2 halve finale plaatsen in de D-klasse. Uiteindelijk werd Karei v.d. Boom groepswinnaar na 2 ge wonnen en 1 verloren wedstrijd. Ook Gerrit Vermeulen 2de in de poule op ge middelde wist 2 wedstrijden te winnen. Voor Jacq Puts waren de druiven zuur, hij verloor weliswaar 2 wedstrijden en speelde toch nog het hoogste gemiddelde in de poule, maar bij de eindafrekening kwam hij net 2 caramboles tekort voor een halve finale plaats. Ad van Oirschot werd hier laatste, hij startte voortvarend met 2 winstpartijen, maar gaf in de laatste wedstrijd door een dikke nederlaag zijn halve finale plaats uit handen. In poule D.2 bij de Schouw is Bob de Kruyf de te kloppen man na 2 gewonnen wedstrij den. Bob groeide deze avond met een gemid delde van 2 ver boven zijn normale kunnen uit. (Misschien enkele tips van Bart??) De strijd om de 2de halve finale plaats gaat tus sen John Ligtvoet en Hans Jansen, beide spe lers verloren hun eerste wedstrijd maar het onderlinge verschil is niet al te groot. Voor Bram de Rooy is het een moeilijke zaak na 1 gewonnen wedstrijd en een hele dikke nederlaag in de 2d' wedstrijd. De komende weken wordt u nog verder op de hoogte gehou den. Tot volgende keer. Het Zuid-Nederlands Kamerkoor zal onder auspiciën van de Stichting Muziek Evene menten Oisterwijk de Johannes Passion van J.S. Bach uitvoeren op Goede Vrijdag 10 april a.s. in de Joanneskerk te Oisterwijk. Als solisten treden op de sopraan Hanneke Kaasschieter, altmezzzo Jakobijn Wallis, tenor Geert Berghs (aria’s), tenor Peter Paul Hout- mortels (evangelist) en bas Bas Ramselaar. De instrumentale begeleiding wordt verzorgd door kamerorkest Musica Ducis, Rob Neder- lof (orgel en clavecimbel) en Maaike Boekholt (viola da gamba). De muzikale leiding is in handen van dirigent Hans van den Brand. Een inleidende gedachte wordt verzorgd door Theo Hofland. De uitvoering begint om 20.30 uur, de kerk is open vanaf 20.00 uur. Toegangskaarten zijn in de voorverkoop (tot 1 april a.s.) a 20,- verkrijgbaar bij het VVV-kan- toor aan de Lind in Oisterwijk; Muziekhuis van de Klundert, Bedrijfsweg 11, Oisterwijk; Rabobank, Burg. Verwielstraat, Oisterwijk, Spiero, Willem II straat, Tilburg, Van Leest CD’s, Heuvelstraat, Tilburg en bij de koorle den. Uit het dagboek van een herder De afgelopen weken is er weer op de diverse biljarttafels gespeeld om het persoonlijk kampioenschap. Bij café de Klaore ging de A-poule van start. Op de eerste avond wist Martien v.d. Aker zijn 2 wedstrijden te winnen in een goed gemid delde. Ook Huub Lammers presteerde naar behoren door 1 wedstrijd te winnen en er een maar nipt te verliezen van Martien. Edwin van Hooff blijft hier ook nog een kans hebber na 1 verloren wedstrijd tegen Martien en een gewonnen wedstrijd tegen de vierde deelnemer in deze poule, Hans Op ‘t Hoog. Voor Hans zijn de kansen zo goed als zeker verkeken na twee dikke nederlagen tegen Huub en Edwin. Bij café ‘t Stokske viel de beslissing in de B.l- poule. Na een goede eerste avond wist Bart Dobbelsteen ook zijn laatste 2 wedstrijden te winnen en plaatste zich zodoende als winnaar van de poule voor de halve finale. Voor de 2de halve finale plaats waren Johan Oerlemans en Cees Cornelissen in de race. Cees wist zijn laatste 2 partijen te winnen terwijl Johan genoegen moest nemen met 2 dikke ne derlagen. Zodoende werd Cees 2dc in de poule en dwong hiermee een halve finale plaats af. Wim de Kruyf verweerde zich dapper maar kwam toch net tekort, winst tegen Johan en verlies tegen Cees resulteerde in een derde plaats in de poule, Johan werd vierde. Voor Chris v.d. Aker was zijn deelname niet al te succesvol, na 4 nederlagen sloot hij de poule als laatste af. In poule B.2 valt de komende week de beslis sing. Ook bij de Schouw viel de beslissing voor de 2 halve finale plaatsen in de C-poule. Jos Swinkels won zijn laatste 2 wedstrijden en werd daardoor groepswinnaar in poule C.2. Hij werd op de voet gevolgd door Bart Wolfs na 1 winst- en 1 verliespartij (1 carambole te wei nig), echter voor Bart werd wel duidelijk dat je niet iedere week 4 gemiddeld speelt in deze klasse. Martin Op ‘t Hoog die zijn laatste 2 wedstrij den won werd 3de in de poule, Theo Scheepens eindigde als 4d' na 2 verliespartijen en Moni que Wolfs werd laatste na 4 verloren wedstrij den. In poule C.l die bij het Centrum gespeeld wordt is Gerard v. Eindhoven de virtuele lei- Let op onzeWeekeud-Paasshow PAGINA 3 'MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 1 APRIL 1998 AW /n Rondom de Kerk gaan we de komende tijd aandacht besteden aan belangrijke of inte ressante gebeurtenissen die vanaf 1850 in en rond de kerk plaats vonden en die door de verschillende pastoors in het Registrum Memoriale zijn opgetekend. In dit Registrum vinden we een schat aan gegevens die een beeld geven van de kerk en de parochie uit die tijd. Dit registrum, waarin we onder meer de na men vinden van pastoors en kapelaans, cor respondentie met de bisschop, jaarcijfers over communicanten en huwelijken, is door pastoors als dagboek gebruikt om merkwaar dige - lees belangrijke - voorvallen en vermel- denswaardige gebeurtenissen vast te leg gen. Onder de titel Uit het dagboek van een herder" zal getracht worden - bij voorkeur door letterlijke aanhalingen uit het Registrum - het verleden te laten herleven. Moergestel ligt in het zuiden van 's-Hertogen- bosch, afstand 3’Z? uur. Redactie: Ton van Elsdingen Sjef Nijtmans Jo van Os Ireen Stieger Peter Verheijen Ad Wolfs Harry van Boxtel de komst van de Fransen, die abdijen confis- ceerden en het tien recht als belangrijke bron van inkomsten onder staatsbeheer brachten, taande de macht van Tongerlo. De overdracht van het patronaatsrecht naar het bisdom ging vanaf 1817 geleidelijk. Zoals we zien is dit in 1838 in Moergestel het geval. Wegens de oprichting en oudheid dezer ge meente weet men niets dan uit het Meijerijse Memorieboek, uitgegeven door de Wel Eerw. Heer A. Van Gils in het jaar 1819, alwaar ver meld wordt dat Henricus te Oisterwijk pas toor was van Moergestel in het jaar 1414; dat de oude parochiekerk ingewijd ter eere van de H. Joannes Baptista geheel is afgebrand in het jaar 1584 en in 1610 weder opge bouwd. Deze kerk is in het bezit en gebruik der ka tholieken wedergekeerd in het jaar 1811. De religieuzen van Tongerlo bedienen van ouds deze pastorij tot in het jaar 1838. Toen is als pastoor aangesteld Lambertus van Dooren, wereldsche priester, alhoewel tegen deze promotie de religieuzen van Tongerlo hebben geprotesteerd, maar door Zijne Heiligheid Gregorius XIII zijn van de hand gewezen. Onder Moergestel waren eertijds twee kapel len, eene op den weg naar Oirschot, de an dere op den weg naar Hilvarenbeek; de eene met een kerkelijk beneficie voorzien. Te Moergestel bestond een kasteel met twee torens, vroeger gemeenlijk bewoond door protestanten, doch in het jaar 1840 aange kocht door bisschop J. Zwijsen om te dienen voor een gesticht van liefdadigheid voor de Zusters van Liefde om hier jonge novicen op te leiden en ook onderwijs te geven in dé taal en handwerken, vooral aan de arme of min vermogende meisjes. De pastoor der ge meente heeft uit zijn beurs vijf honderd gul den bijgedragen. In dit gesticht van liefdadigheid is eene huis kapel, alleen voor de religieuzen en voor die daar logeren, welke bediend wordt door eene priester van het bisdom. De eerste is geweest Antonius van Dongen, die is opgevolgd door Adrianus van Riel. In de kerk van Moergestel vindt men eene graftombe of monument van Jacob de Cocq en Ester van Gestel, gestorven in het jaar 1662. “Merkwaardige voorvallen en opmerkelijke gebeurtenissen” uit het Registrum Memoriale van de parochie St Jan Onthoofding in Moergestel. Pastoor van Dooren start zijn aantekeningen rond 1850 met wat historische gegevens over zijn kerk. Hij schrijft dat Pastoor van Dooren de eerste wereldse priester is van de paro chie - dit is hij echter zelf. Voordien leverde de abdij van Tongerlo de parochieher ders. Hij schrijft dat er geprotesteerd is tegen zijn benoeming. Elders lezen we echter wat meer van de spanning tussen bisschop en abt als hij schrijft: “Op Hieronymus Pessers is gevolgd Lambertus van Dooren den 29ste mei 1838, zoo dat de nieuwe pastoor (hijzelf dus) alreeds in bezit was, eer de voorzaat begraven was. De reden van deeze zoo spoedig&promotie was om te voorkomen dat er geen andere Heer benoemd zou worden. De abdij van Tongerlo had sinds 1334 het patronaatsrecht - het pauselijk recht eigen kloosterlingen aan te stellen als pastoor. Na

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 3