euro IV De Yad Vashem-onderscheiding voor Jan Larmit I Aphrodite ■jaa" AUDAIAA Van winter naar zomer... Paasactiviteit Kees Ketelaars presenteert nieuw werk WOENSDAG 25 MAART 1998 - 23e Jaargang - Nr. 995 bericht, dat de Duitsers in Den Haag vijfduizend joden zouden oppakken... (zie pagina 7) tl Noud Smits Huidverzorgingsinstituut Rootven 35, Moergestel, Tel. 013-513 2221 Wij werken op afspraak! de hoogste onderscheiding van de Staat Israël voor hulp aan Joden Krijgen alle landen dezelfde munten en biljetten? Donderdag 26 maart 19.00 u.: - Scouting (Bevers) - Wè zut zen? - Sport (hockey) - Ouderen in beweging (poppen maken) - Countrydansen - De natuur - Introductie Moerpop ’98 - Herhaling Op de koffie bij... Joop Deelman Herhaling van deze uitzending: zondag 29 maart om 13.00 uur en donderdag 2 april om 20.30 uur. De band is na de uitzending te leen in de bibliotheek. Schoolstraat 5 MOERGESTEL Tel. 013-513 1474 J voor alle F-, E3- en E4-pupillen In het kader van 50 Jaar Audacia organiseert de Activiteitencommissie van Audacia op vrij dag 3 april een extra activiteit voor onze F-, E3- en Ê4-pupillen. Wat het gaat worden vertellen we nog niet, maar je moet uiterlijk om 15.00 uur aanwezig zijn in de kantine. Let op het volgende: Je hoeft van tevoren thuis niet te eten; Doe geen goede of mooie schoen aan; Zaklamp meebrengen; Je mag verf, stiften en kleine verfkwasten meebrengen. Voor de ouders laten we weten, dat de kinde ren om 20.30 uur weer opgehaald kunnen worden in de kantine. te hebben, werd Rosa in de veilige handen gesteld van de Belg Alfons Verhille, bos wachter in Arendonk, die voor verder trans port, onder meer naar Antwerpen en later naar Zwitserland, verantwoordelijk was. Rosa trouwde later en leefde onder de naam Teitelbaum voort in Londen. Haar zoon Izy Teitelbaum, inmiddels rabbijn in Londen, en dochter Carola, toen beiden in Antwerpen wonend, verbleven in hun jeugd nogal eens in Moergestel, op vakantie in een huisje op het erf van Frens van Laarhoven aan de Oirschotseweg. Rabbijn Trachtenberg bleef, toen Rosa met Jan Larmit de treinreis naar de vrijheid begon, met zijn vrouw en twee zoontjes achter (later zijn alle vier de Trachtenbergs in een concen tratiekamp vergast). Rosa heeft voor Jan Larmit de onderschei ding “Rechtvaardige onder de volkeren” aan gevraagd. Het was een langdurige procedure en zij heeft haar zoon Izy op haar sterfbed doen beloven, dat hij erop zou toezien dat de Yad Vashem-onderscheiding daadwerkelijk aan Jan Larmit zou worden uitgereikt. Op woensdag 18 februari 1998 was het dan zo ver, dat Anna Larmit-Castelijns de postume onderscheiding uit handen van de Heer M. Ish Shalom, Minister Counsellor van Economi sche en Commerciële Zaken van de Ambassa de van Israël in ontvangst mocht nemen, ver gezeld van een oorkonde en een rode roos. De bijeenkomst vond plaats in de synagoge van de Nederlands Israëlitische Gemeente Hilver sum. Een groot aantal gemeentebestuurders was daarbij aanwezig, evenals uiteraard de naaste families van degenen die naast Jan Lar mit, hetzij postuum hetzij zelf in eigen per soon, de Yad Vashem-onderscheiding kregen uitgereikt. De plechtigheid werd ingeleid met betove rend harpspel door de onlangs gelauwerde Gwyneth Wentink, waarna mevrouw I. Stui ver, vrijwilligster van de Ambassade van Is raël het door Zelda geschreven gedicht “Ie der mens heeft een naam” voordroeg. De aanwezigen, van wie de mannen in de hal voorzien werden van een keppeltje, luister den ingetogen naar het welkomstwoord van de voorzitter van de Joodse Gemeente Hil versum en naar de toespraken en zang van respectievelijk rabbijn J.S. Jacobs en rabbijn M. Stiefel. De Heer M. Ish. Shalom ging daarna in op de criteria die geleid hebben tot het toekennen van de Yad Vashem-onderscheiding, waaruit heel duidelijk naar voren kwam dat - wil men in aanmerking komen voor die onderscheiding - men op grond van humanitaire motieven zijn eigen leven en dat van gezinsleden in de waag schaal moet hebben gesteld om zijn Joodse medeburgers te redden. De medaille Yad Vashem is ontworpen door Nathan Karp en draagt naast de naam Johan nes Larmit ook de inscriptie “Le peuple juif reconnaissant” en “Quiconque sauve une vie sauve l’univers tout entier”, hetgeen vertaald betekent: Het dankbare Joodse volk. Diegene die één mensenleven redt, redt de gehele mens heid”. De keerzijde van de medaille toont twee handen, die een levenslijn van prikkeldraad vasthouden en die uit het niets tevoorschijn komen. De lijn die om de aardbol is gewon den, symboliseert dat de daden van de “Recht vaardigen” het voortbestaan van de wereld waarborgen en ons geloof in de mensheid in stand houden. De naam Yad Vashem komt voor in het boek Jesaja en betekent: “Ik zal hen ook in Mijn huis en binnen Mijn muren een plaats en een naam geven.” Alvorens de onderscheiding uit te reiken, werd ten aanhore van het aanwezige publiek meegedeeld wat geleid heeft tot de toeken ning van de medaille. De op 31 mei 1916 in Hooge Mierde geboren Jan Larmit, was als geen ander bekend met de paden en ontsnap pingsroutes binnen het grensgebied. Zijn bekendheid met het terrein liet hij ten goede komen aan zijn hulp aan Joodse mensen, kinderen, echtparen en ouden van dagen en geallieerde piloten die door hem over de grens naar Arendonk in België gebracht wer den, waar Alfons Verhille verder voor hen zorgde. Samen met anderen vervalste Jan persoonsbewijzen, die hij doorgaf aan onder duikers en vluchtelingen. Voor zijn verzetswerk in de grensstreek is Jan onderscheiden met het Verzetsherdenkings- kruis en ook andere, buitenlandse onderschei dingen werden zijn deel. De laatste jaren van zijn leven, in 1995 overleed Jan Larmit op negenenzeventigjarige leeftijd, ging hij gebukt onder nerveuze spanningen en werd hij ge plaagd door de ziekte van Parkinson en door hart- en rugklachten. Nadat Anna Larmit in aanwezigheid van haar vijf kinderen en dertien kleinkinderen de on derscheiding in ontvangst genomen had, ont lokte de Heer J. Sharony indringende klanken aan zijn mondharmonica toen hij het door Channa Szenes gecomponeerde lied “Eli Eli” vertolkte. Deze Hongaarse partizane was door de Duitsers opgepakt en gefusilleerd. Zij zal nooit bevroed hebben, dat haar lied zoveel in druk bij de aanwezigen achterliet. Voor de familie Larmit en speciaal voor Anna Larmit-Castelijns moet het een emo tionele ervaring geweest zijn, toen de zoon van de door Jan Larmit geredde Rosa, rab bijn Izy Teitelbaum, een zeer geëmotioneer de toespraak hield die erg veel indruk maak te op de aanwezigen. De plechtigheid werd afgesloten met de volle klanken, die Gwy neth Wentink door beroering van de harp snaren de synagoge instuurde. Een gezellig samenzijn besloot de plechtigheid in de sy nagoge, later gevolgd door een familiefeest in “het Brabantse land”. Anna Larmit -Castelijns koestert de medaille en bijbehorende oorkonde, die haar man te recht heeft verdiend. De naam van Jan Larmit wordt in het Yad Vashem-museum in Jerusa lem vereeuwigd op een plaquette, die wordt aangebracht in de Eremuur. De rode roos is door Anna op zijn graf gelegd, “met liefde gegeven”. Bij thuiskomst werd Anna Larmit-Castelijns aangenaam verrast met een bloemenhulde van de burgemeester van Oisterwijk. De Heer Kortmann verontschuldigde zich dat hij - in verband met eerdere afspraken - niet bij de uitreiking aanwezig kon zijn. Hij wilde graag later in een persoonlijk gesprek nader geïnformeerd worden over het verzetswerk van haar man, Jan Larmit. 5.U Jan Larmit, vanaf 1943 - 1995 in Moergestel hebbend en geboortig uit Hooge Mierde, maakte tijdens de Tweede Wereldoorlog met Anna Castelijns, met wie hij verkering had, een treinreis naar Amsterdam. In de trein ging het V.l.n.r.: Rabbijn J. Teitelbaum, zoon van Rosa Teitelbaum-Trachtenberg, Jan Larmit en zijn moeder Anna Larmit-Castelijns. Inzet: Jan Larmit. Het jonge stel maakte rechtsomkeer en reed terug naar Den Haag, waar Jan en Anna uit stapten. Jan spoedde zich met Anna naar het huis van de joodse familie Trachtenberg, van wie Jan de zoon, Jozef, al in een eerder stadium de grens over geholpen had. Vader Trachtenberg, opperrabbijn, wilde de betrouwbaarheid van Jan testen door hem 4.000,- mee te geven en hem te vragen daar voor bij kennissen iets te gaan halen. Jan trof op het aangegeven adres een leeg pand aan en keerde terug naar de Trachtenbergs. Op perrabbijn Trachtenberg vond het namelijk van eminent belang, dat zijn dochter Rosa op een veilige manier door een betrouwbaar persoon naar veiliger oorden gebracht werd en Jan had de test doorstaan, toen hij de vier duizend gulden weer aan vader Trachtenberg overhandigde. Jan en Anna sliepen die nacht “bij Christen mensen” en de volgende dag bracht Jan zijn meisje naar de trein, die de terugreis naar Bra bant alleen aanvaardde. Jan moest nog voorbe reidingen treffen, zodat hij de volgende dag met Rosa kon afreizen in de richting van Til burg. Op het station in Tilburg wemelde het van de zwarte uniformen en aangezien men bekend was met de praktijken van de Sicherheitsdienst besloot Jan met Rosa door te reizen naar Eindhoven. Hij ging naar een oom van Anna, te weten Sjef, van wie hij een tan dem leende en zo ging het tweetal - Rosa ach terop - op de tandem naar Hooge Mierde. Na twee nachten bij kennissen doorgebracht a.s. Zaterdagnacht is het weer zover: om 03.00 uur mogen we de klok weer ’n uur te rugzetten naar 02.00 uur. ’n Uurtje korter sla pen dus, want de zomertijd gaat weer in... De Moergestelse kunstenaar Kees Ketelaars stelt vanaf zondag 29 maart zijn nieuwe ob jecten en schilderijen tentoon in de nieuwe expositieruimte voor hedendaagse kunst: Het Voorportaal. De beeldend kunstenaar toont en selectie uit het werk waar hij zich de afgelopen twee jaar mee bezig heeft gehouden. Wandsculpturen, beelden, tekeningen, schilderwerk, een sfeer volle presentatie. Het werk is niet thematisch, maar meer een bloemlezing, die verschillende uitgangspunten naar voren brengt. Na een reeks stylistische kunstwerken, met een strakke oppervlaktebehandeling of mo nochroom beschilderd, heeft er en periode van bezinning plaatsgevonden. Bevrijd van de zichzelf opgelegde beperkingen, is hij spon taan, zonder vooropgesteld doel aan de slag gegaan. Het resultaat is niet figuratief van aard, maar de vormen die gebruikt zijn en de bewe gingen die gesuggereerd worden zijn heel her kenbaar. De nieuwe expositieruimte, die gevestigd is in de Koestraat 13a te Oirschot, is open op zondag 29 maart om 14.00 uur. Daarna elke zaterdag en zondag t/m 19 april van 13.00- 17.00 uur. (Eerste Paasdag gesloten; Tweede Paasdag open). A Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst. Uitgave/redactie: Buro 76, Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel, Tel. (013) 513 2268 Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; advertenties tot en met zondagavond. Tp hnpft van Tevoren thuis niet te eten: I IUIUVUILUI kjll Ik^OII IOIIIL

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 1