Tuinieren op balkon en daktuin Verkoelende schaduw Trends in tuindecoratie en ornamenten mooier en meer m F i 1 TUIN 7 7-1 JI I! Voor balkons en daktuinen is het gewicht vaak de beperken de factor. Het maximale ge wicht dat een balkon kan dra gen is zo’n 250 kg/m2. Voor daktuinen is hydrocultuur dan ook de aangewezen keuze. De beplanting staat dan niet in tuinaarde, maar in kleikorrels. Wel vergt zo’n hydrotuin extra zorg in de vorm van water en voldoende voedsel. bloembollen doen het goed in potten en bakken. Zij zorgen voor fleur en kleur in het aller vroegste voorjaar. Stevig fundament Voor de grote en kleinere mo dellen zijn nieuwe parasolvoe- ten beschikbaar, die natuurlijk net als de frames afgewerkt zijn in de stijlvolle kleur Bron ze. Deze zijn leverbaar in twee uitvoeringen. Namelijk een be tonnen voet met handige wiel tjes en een model dat naar keu ze te vullen is met water of zand. De parasolvoeten zorgen ervoor dat de parasols zeer ste vig staan en bestand zijn tegen stormachtige voorjaarsbuien. De Hartman Prestige Selection is op alles voorbereid. Het inrichten van zo’n moeras bak is eenvoudig. Vul 1/4 van de schaal met aquariumgrond of vijveraarde en dek de grond af met een laagje rivierzand. Daarna de planten poten of de drijfplanten op het water leg gen en klaar is de minivijver. Zet de bak liever niet in de vol le zon. Ontstaat er toch algen- groei, dan is het zaak het water te verversen. Beplanting Maak een minituin niet te bont. Specialisatie is het beste: op soort, kleur öf geur. Klim mers als sering, jasmijn, kam perfoelie, lavendel en allerlei rozen geven een extra dimen sie. Een winterharde bakbe- planting van groenblijvende besheesters (hulst, Pemettya of Skimmia) of een bergden voldoet altijd goed. In een zon- Trends Tuinomamenten vinden we in allerlei soorten, maten en ma terialen. Naast zandsteen, be ton, lood, brons en gietijzer is met name zink een echte top per aan het worden. Teilen, bakken, gieters en emmers; er is keus genoeg. Tip: worden zinken emmers gebruikt als Overdaad schaadt Vaak staan tuinomamenten en accessoires op het oog mis schien wat nonchalant bij el kaar, maar bijna altijd zijn ze bewust zo neergezet; als nos- B el 12 Creatief gesnoeide buxushaagjes, rozenbogen, op kleur geselec teerde borders, geometrische tegelpatronen en decoratief sier- hekwerk brengen sfeer en kleur in de tuin. Maar ook zichtbaar verweerde sculpturen, aardewerk potten, gietijzeren planten- standaards, klassieke zonnewijzers, rieten manden, zinken em mers of een romantische etagère zijn blikvangers bij uitstek. plantenbak, boor er dan wat gaten in zodat het water weg kan. Ornamenten van tufsteen - heel populair in Zuid-Euro- pese landen - zijn ook iets ap arts. Het ruwe, brokkelige ui terlijk spreekt onmiddellijk tot de verbeelding en geeft elke tuin een onmiskenbaar medi terraan accent. De trend-tip van dit moment: ’verroeste’ accessoires zoals vo gelkooitjes, gieters, lantaarn- tjes en plantenstandaards. talgische stillevens die voor een bijzondere sfeer zorgen. Tip: zeker voor tuinomamen ten geldt ’overdaad schaadt’. Het zijn juist de kleine dingen die het ’m doen. (fotografie Cor Apeldoorn te Reuver) Levendige waterelementen Kleine waterelementen zijn heel geschikt voor balkon of patio. Er zijn zelfs speciale op- bouwvijvers ontwikkeld. Ze kunnen omhuld worden met een houten vijverombouw die past bij de reguliere tuinhout- programma’s. Ook een bak met moerasplanten doet het goed. Een parasol uit de fraaie nieuwe serie, voorzien van een Bronze- kleurig geanodiseerd frame en uitgerust met handig draaisys- teem in de uni-kleur Natural. Het dessin van het tafelkleed en kus sen is de Royal.42. t Strakke piramides van in beton gegoten grind met opborrelende waterfilm. Decoratieve buiten kunst. voldoen goed. Denk ook eens aan betonverf: zandgeel voor een mediterrane inrichting, terra voor een meer oosterse sfeer. Daarnaast zijn er speciale lichtgewicht bestratingssyste- men ontwikkeld. Vooral vlon ders en houten terrastegels Als het buiten een beetje te warm wordt, is een parasol na tuurlijk een uitkomst. Heerlijk ontspannen in de schaduw zit ten met een verkoelend drank je. Zomerser kan haast niet! Dit seizoen steekt Hartman een nieuwe serie parasols op in diverse maten en uitvoeringen. Om te beginnen zijn alle alu minium frames Bronze-kleurig geanodiseerd. Een nieuwe uit voering die perfect op alle Prestige Selection-kleuren aansluit. De parasols zijn ver krijgbaar in de uni-kleuren Natural, Marine, Groen, Bor deaux en Mais. De parasol met een diameter van 200 cm is af gewerkt met katoen, en die van 250, 300 en 350 cm met een ex tra zware kwaliteit Garlon po lyolefine doek. De 200 en 250 cm formaten hebben een vo- lant-uitvoering, terwijl de twee grotere parasols als Mar ket Umbrella met zware, rechthoekige ribben worden afgeleverd. De grootste drie formaten zijn uitgerust met een handig draaisysteem ter wijl de kleinste parasol be schikt over een makkelijk kniksysteem. r.i'M Fleurige eenjarige zomerbloei- ers en kleurige kuipplanten tove ren het balkon om in Costa las Flores. nig hoekje gedijen met name rotsplanten prima. Kuipplan ten geven een zuidelijk sfeer tje: sinaasappelboompje, ole ander, bougainvillea of laurier. Bedenk echter wel dat deze exoten vorstvrij moeten kun nen overwinteren. Ook de bo tanische en laagbloeiende Het aanbod aan tuinornamen ten en -decoratie is groot; de verschillen tussen ’echt’ (an tiek), namaak en kitsch ook. Echte antieke ornamenten vind je alleen nog bij de reguliere antiquairs; een heel enkele keer ook wel op rommelmark ten of tuinveilingen. In de grote tuincentra gaat het veelal om replica’s van beton, klei of zelfs van kunststof. Maar er zijn ook betere kopieën, gemaakt van het originele materiaal: name lijk zandsteen. Dit betekent dat ze na verloop van tijd pre cies hetzelfde patina krijgen als hun originele voorgangers. Een natuurlijke verkleuring, die vaak op prijs gesteld wordt. Want waar je voorkeur ook naar uitgaat: alles mag er te genwoordig oud en verweerd uitzien. Regen, vorst of felle zon: het maakt allemaal niets uit. De tuindecoratie wordt er alleen maar ’natuurlijker’ door! II I J S. 16 PAGINA 17 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 18 MAART 1998 ji K 1 .Nf 1 j I I

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 17