euro audacIa O.S.L.O. Opleidingscentrum Schoenen, Lederwaren en Orthopedie Rabobank Hb ’n Kijkje in de fabriek van Cirred Lederwaren aan de Industrieweg. Aanwezig: s In uw hypotheekcontract staan bedragen in guldens. In de wetgeving van de Europese Unie zal worden vastgelegd dat deze bedragen met ingang van 1 januari 2002 gelezen moeten worden als bedragen in euro’s, omgerekend tegen de officiële koers. Met andere woorden: de bedragen in uw contract worden van rechtswege omgezet. Een aanpassing van het contract is niet noodzakelijk. Uw spaargeld is een vorm van giraal tegoed. Aangezien er vanaf 1 januari 1999 sprake is van een girale euro, is het niet uitgesloten dat uw bank u in de gelegenheid stelt vanaf die datum uw spaargeld in de vorm van euro’s aan te houden. Uw spaargeld wordt in ieder geval omgezet bij het beschikbaar komen van de eurobankbiljetten en -munten en het verdwijnen van de gulden. In Europese wetgeving wordt vastgelegd dat de introductie van de euro leidt tot een omzetting van guldensbedragen in eurobedragen. Tegen de officiële koers. Maar ook wordt vastgelegd dat de introdu’ctie van de euro contractpartijen niet het recht geeft de overige contractbepalingen of -voorwaarden eenzijdig te wijzigen. Dus als bijvoorbeeld in uw hypotheek- of spaarrekeningcontract sprake is van een vastgestelde rente, dan blijft u gedurende de afgesproken periode betalen of ontvangen. 2- 3 1-2 3- 2 Moergestel OSLO-’s-Hertogenbosch is het landelijk Opleidingsinstituut voor de ambachte lijke - en pari-medische beroepen van Schoenen, Lederwaren en Orthopedie. Men draagt zorg voor een optimale afstemming, ontwikkeling en uitvoering van de ver schillende leertrajecten, opleidingen en cursussen in overleg met de aangesloten Branches. Men richt zich op een brede doelgroep van meestal jeugdige leerlingen en volwassen studenten en deelnemers aan opleiding en training. Tevens draagt men bij aan een positieve beeldvorming van goed onderwijs in een goed geoutil leerde accommodatie die het Koning Willem I College in ’s-Hertogenbosch kan bieden. OSLO is van groot belang voor de relatief kleinere sectoren, waar oplei dingen, bij- en nascholing van extra betekenis zijn. In wezen draagt de WEB (Wet Educatie Beroepsonderwijs) bij aan een vernieuwing en verbetering van het vroe gere Leerlingwezen. Momenteel gaat het in de branches erg goed gezien het grote aantal vacatures in Midden-Brabant. Op vrijdag 30 januari 1998 zal er in ’s-Herto genbosch een Open Dag gehouden worden waar geïnteresseerden kunnen komen kijken en zich laten informeren over een eventuele opleiding en toekomst in de diverse Branches. maar daarvoor kan de consument dan ook een perfect product verwachten waarvan men veel langer gemak en plezier heeft. Hij wil met een 160-tal medewerkers de herenschoenen in Ne derland blijven produceren zonder afbreuk te doen aan kwaliteit. Men heeft een klassieke tot moderne collectie in de hogere prijsklasse. De damesschoenen die van Bommel voert worden elders geproduceerd maar wel onder strikte Nederlandse kwaliteitseisen. Van hun mede werkers wordt meedenken gevraagd en gesti muleerd. Zo wordt er steeds meer gewerkt in zelfstandige productie-units om een nog beter kwaliteitsproduct te kunnen gaan en blijven maken. Men heeft ook een redelijke export en zelfs het Belgische nationale voetbalelftal (de Rode Duivels) loopt op van Bommel schoenen. voortaan liggen op de gecertificeerde bedrij ven. In de dorpskern Moergestel behorende tot de Gemeente Oisterwijk zijn een zestal bedrijven gevestig die vallen onder een van boven genoemde branches. Bijna allen voldoen zij aan de gestelde eisen. Antoon van Gils Schoenfabrieken AVANG b.v. Dit bedrijf maakt doorgaans de kwaliteits- schoen in de prijsklasse tussen 250,= en 350,=. Hoofdzakelijk bestaat het eindproduct uit de Good Year herenschoen die ambachte lijk vervaardigd wordt. Een 50-tal medewer kers verrichten nog erg veel handwerk voord at het eindproduct tot stand komt. Zelfs on derdelen als zolen en hakken maakt het bedrijf gedeeltelijk nog zelf. Ook de uniformschoenen voor PTT en NS worden in Moergestel ge maakt. Directeur Ir. Kees van Gils (tevens voorzitter van de Nederlandse Federatie van Schoenfabrikanten) ziet een goede opleiding als een noodzaak voor betere medewerkers en uiteindelijk ook een beter eindproduct voor de verwende consument. De behoefte aan oplei dingen neemt in de toekomst zeker toe. Jam mer is het dat op school niet meer met machi nes wordt gewerkt want dat is in de schoenin dustrie een noodzakelijke vaardigheid. Hij be seft wel dat door de diversiteit aan machines dit bijna onmogelijk is. Berkehnans Schoenfabriek b.v. Roel Berkelmans (28) en Sjoërd van lersel (32) runnen als vermoedelijk jongste ondernemers in hun branche dit bedrijf. De herenschoenen die zij maken bevinden zich in de lagere- tot middenprijs klasse 140,= tot 200,=). Handhaven en uitbreiden van hun marktaan deel ten opzichte van schoenen uit de goedko pere importlanden is hun doel. Zij maken de gemakschoen met leren zool en een goed voet bed. Ondanks de modebewust wordende con sument is het comfort van de schoen het be langrijkst. Gelukkig is de herenschoen minder modegevoelig dan de dameschoen. Opleiding wordt door hun ook als heel belangrijk erva ren vooral in het midden - en hogere niveau. Ook is het van wezenlijk belang dat opleidin gen goed aansluiten bij het niveau en de wen sen van de cursist. Schoenfabriek Wed. J.E van Bommel b.v. Wij spraken hier met directie-lid Paul Petit van de oudste -, grootste - en nog traditioneel pro ducerende schoenfabriek van Nederland en misschien wel van de wereld. Men bestaat reeds vanaf 1734, voert het predikaat Hofleve rancier en al negen van Bommel-generaties hebben het schoenmaken beoefend. Traditio neel betekent nog veel handwerk maar tevens modem van aanpak en zeker vernieuwend voor de te voeren collectie. De prijsklasse van de schoenen ligt in het hoogste marktsegment C.S.O. Centrale Schachten- en Onderwerk- makerij b.v. Steeds meer mensen met voetafwijkingen, aan geboren voetvervormingen of door ziekte ge kregen voerproblemen hebben behoefte aan orthopedisch gemaakte schoenen. Waren deze schoenen vroeger kolossaal en ’lomp’ nu vraagt de klant om moderner eigentijds schoeisel en voorzover het technisch mogelijk is wordt hier aan voldaan. Directeur Wim Ligtvoet maakt met zijn team de complete schoen. Een ortho pedisch technieker vervaardigt de leest voor de klant en de medewerkers van CSO dragen door middel van deelspecialismen bij aan het ont staan van het eindproduct. De klanten komen uit het gehele land en zelf is er sprake van een bescheiden export. Een eigen onderzoek van een aantal kinder- schoen-fabrikanten heeft uitgewezen dat van 700 ondervraagde kinderen 60% op niet pas sende schoenen loopt wat funeste gevolgen kan hebben. Als fabrikant van de bekende “Piedro” kinderschoenen in de duurdere kwaliteitsklas se met prijzen tussen 90,= en 150,= was directeur Louis van Bommel hiervan ge schrokken. Dus nog meer aandacht voor de tere kindervoetjes was het resultaat. Al jaren leidt hij dit bedrijf wat zich gezien het kosten aspect grote delen van de productie in het bui tenland moet laten maken. Om de kwaliteits norm te handhaven zijn eigen mensen belast met toezicht op de productie aldaar. Hoe de opleiding geregeld is heeft hij zich niet afge vraagd. Hij is begonnen met goede geschool de eigen mensen die medewerkers ter plaatse gingen opleiden. Daarna konden zij als vol waardige krachten aan de productie deel ne men. De ervaringen zijn goed en hij ziet zeker kans in de loop van de tijd in deze tubulente markt te overleven. Open Dag Op vrijdag 30 januari 1998 wordt op het Ko ning Willem I College te ’s-Hertogenbosch een open dag gehouden waar belangstellenden zich kunnen laten voorlichten voor een eventuele baan met opleiding in de branches. Is uw inte resse gewekt reserveer deze dag dan voor een bezoek aan de OSLO opleidingen. U bent van harte welkom tussen 13.00 en 21.00 uur op de lokatie Sportlaan 3 gelegen achter het station te ’s-Hertogenbosch. S.V. AUDACIA JEUGD Programma zaterdag 24 jan. Hieronymus 1 - Audacia Al13.15 Audacia Bl - WSC 313.30 Audacia B2 - SC ’t Zand 313.30 Oirschot 2 - Audacia Cl12.00 Audacia C2 - RKDVC 412.00 Audacia Dl - Hilvaria 19.30 Audacia D2 - Baardwijk 19.30 Audacia D3 - VCB 29.30 Audacia E4 - Audacia F1 10.45 Audacia F2 - Audacia F310.45 Audacia F4 - Audacia F510.45 Riel meisjes - Audacia meisjes10.30 ES.: Audacia El, E2 en E3: zie programma bij De Brouwer. Uitslagen pupillen: Audacia D2 - GSBW 2 Willem II 2 - Audacia Dl SVSSS 1 - Audacia El Opleidingen voor medewerkers hebben beslist een hoge prioriteit om vakmanschap te ver beteren en zodoende een nog beter eindpro duct te leveren. Cirred Lederwaren b.v. Van portemonnaies tot tassen en van schrijf mappen tot agenda’s in de luxere uitvoeringen worden gemaakt in de fabriek waar Ed en Ruud Hurkmans de scepter zwaaien. Het van vader overgenomen bedrijf maakte vroeger grote aantallen van producten die nu steeds meer door lage-lonen landen werden aangebo den. Daarom werden zij een aantal jaren gele den gedwongen om de overstap te maken naar een kwalitatief beter en dus relatief duurder produkt. Werden hun producten meestal alleen in de detailhandel verkocht nu bewegen zij zich ook steeds meer op de relatiegeschenken- markt. Omdat hun 25-tal medewerkers in het gehele bedrijf inzetbaar moet zijn is het zo be langrijk dat er een goede vakopleiding is en blijft. Basisprincipes leren op school en de rest in het bedrijf is voor hen van groot belang. De branches van: Schoenherstellers, Schoen- ei/Lederwarenin- dustrie, Orthopedische Technici, Orthope disch Instrumentmaken\Bandagisten, Adap- tatietechniek (rolstoelen enz.) en Revalidatie- techniek hebben de koppen bij elkaar gesto ken om samen binnen de door de WEB gege ven mogelijkheden vernieuwde opleidingen neer te zetten die aansluiten bij de wensen en mogelijkheden van de branches. Zeker in een zich ontwikkelende markt, is het verzorgen van eigentijds onderwijs in samenwerking met de branches, voor zowel theorie als praktijk, van wezenlijk belang. In principe gaat het onderwijsmodel uit van 4 dagen werken en 1 dag per week naar school. De leerling heeft werk en dat noemt men een BPV-plaats (Beroeps Praktijkvor- mingsplaats). In totaal gaat het om een 300 leerlingen die zich in een 43-tal beroepskwa lificaties kunnen bekwamen. Het geheel bestaat uit 4 niveaus. Als voorbeeld hieronder de niveau-indeling Schoen- en Le derwarenindustrie. Niveau 1: Assistent Schoenen en Lederwaren. Niveau 2: Beroepsbeoefenaar zoals stanzen, stikken, assembleren, kleine leder waren - en tassen vervaardiger. Niveau 3: Vakopleiding industrieel schoen maken, Ontwerper\Modelleur en Industrieel Lederwaren-vervaardi- ger. Niveau 4: Specialist Middenkader Schoenen en Lederwaren. De theorie-component van de opleiding wordt door de school aangeleverd en de praktijkcom ponent komt voor rekening van het bedrijf waar de leerling werkt. De theorie wordt aan gedragen in modules waaraan men in periodes van 10 weken werkt. Deze worden afgesloten met een toetsperiode. Een schooldag bestaat naast het dagdeel theorie ook uit een dagdeel demonstratieve praktijk. Op basis van de op school geleerde vaardigheden gaat de leerling met een gerichte opdracht het leerbedrijf in. Terug op school volgt er een controle van de opdracht en wordt het geleerde geëvalueerd en bijgestuurd. Daarna kan men het scho- lings-programma vervolgen. Dit betekent dat het bedrijfsleven in casu de praktijkop leider een zeer belangrijke rol vervult. Deze praktijkopleiders en de bedrijven dienen dan ook als zodanig gecertificeerd te zijn. De leerling wordt de mogelijkheid geboden bin nen het bedrijf zich volledig te oriënteren op het vakgebied. Het leerbedrijf biedt de leerling de mogelijk heid deel te nemen aan de contactdagen van de school en men wordt geacht in het bezit te zijn van de benodigde nodige leermiddelen. De praktijkopleider is belast met de instructie, begeleiding en beoordeling van de leerling. Ook moet hij in staat zijn in beroepstechnisch opzicht voldoende begeleiding te geven. Hij dient 60% van de opleidingsduur- samen met de leerling in het betreffende bedrijf aanwezig te zijn, minimaal 5 jaar in de beroepspraktijk werkzaam te zijn en de werkboekopgaven van de leerling te controleren, te beoordelen en te ondertekenen. In het leerbedrijf dienen machines\gereedschappen en\of bewerking- smogelijkheden aanwezig te zijn om voor de diverse onderdelen te kunnen opleiden en dit alles dient dan ook nog te voldoen aan de richt lijnen van de ARBO-wet. De S.V.G.B. (Stichting Vakopleiding Ge- zondheidstechnische Beroepen) controleert de leer-bedrijven op het juist uitvoeren van deze aan hen opgelegde taken. Een stuur groep bestaande uit Mevr. Y. Moerman, Mevr. B.de Klijne en de Heren K. van de Lest en J. van Zwieten komende uit het SVGB en het Koning Willem I College stu ren de projectleiders aan. Deze projectleiders zijn Jan Schapendonk (ex terne zaken) en Ben Zinnemers (interne zaken).Het betekent dat niet meer de leerlin gen bezocht gaan worden maar meer de bedrij ven die Beroeps Praktijkvormingsplaatsen beschikbaar stellen. Daarom zal de nadruk i i PAGINA 7 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 21 JANUAR11998

Weekblad Moergestels Nieuws | 1998 | | pagina 7