Indrukwekkende documentaire na barre tocht door Bosnië J. PERSOONS Lbovag vL Gefielieseteerd Noud! I PEUGEOT ’Salih lijkt verlost van zijn oorlogssyndroom’... 'MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 19 NOVEMBER 1997 MO. De familie van Salih in Gras (op de foto met zonnebril Salih). Hans en Damir inTuzla. KI BOVAG BOVAG BOVAG Allee, haawdoe èn saluu war! Corrie van den Heuvel Gespecialiseerd in Peugeot en Ford Tevens vakkundig schade-reparatiebedrijf Het monument ter herinnering aan de oorlogsslachtoffers op de markt in Tuzla. Erkend APK II en WN-bedrijf Bij et Tilburgs Groot Diktee van de Tilburgse Taol wast bij Boerke Mutsaers en stampvolle zaol. Wè waar et zwaor èn wè waster wèèrem, dur et veul schrèève kreege we ene lamme èèrem. Wè waarde gij frêet meej oewe dèrde prèès nèè, gehèt gin kaojkes in oewen kóp al zèn oew haorkes grèès. Mar Noud, wégge vurrege week vertélde in deeze kraant, zèg naa zèllef, goeien meens dè rokt toch wal noch kaant: 'VOLGEND JAAR GA IK VOOR DE EERSTE PLAATS’. Asget hèt oover de Tilburgse Taol Dan paastoe nie dè bekakt gedoe, Èn dannerbij, et koomend jaor Bréng IK den Beeker nor Gèèssel toe! Et schouw naa mar en haonekulleke mar... alles óp zene tèèd, der is gin maand oover gestolpt dè IK den irste prèès wègslèèp. Èen ding is zeeker, et waar bij Den Boer hêel schoon, presies nor onzen taand Èn, öf gij van mèn gaot verlieze (of ik van jou messchient) dès hillemaol gin schaand. want; 'Dè nukt de baoker nie, ast kiendje mar gezond is!’ (oud Tilburgs gezegde) (Dialect volgens het 'Groot woordenboek van de Tilburgse Taol’) Plannen voor uitzending op MTV Het is haast onvoorstelbaar wat Hans van Brunschot en zijn collega’s in een week Bosnië ervaren hebben. Om daar enig in zicht in te krijgen zouden we het hele dag boek (43 pagina’s) moeten kunnen publice ren. Diverse meten Michelin-benden: gratis montage en balanceren. Scherpe prijzen! AUTOMOBIELBEDRIJF REPARATIES VAN ALLE AUTO-MERKEN INDUSTRIEWEG 24 TELEFOON 013 -513 1404 De dag erna wordt de reis vervolgd, ’...we be landen in een naargeestig gebied waar het ons niet altijd duidelijk is wie ons controleert. We komen via bijzonder norse douaniers bij de veerpont die een gebombardeerde brug ver vangt. We zien de resten van die brug die, vlak nadat Salih die tijdens z’n vlucht had overge stoken, gebombardeerd werd door Servische vliegtuigen. Als we door ’n stelletje ’zeerovers’ zijn overgezet worden we wéér gecontroleerd. Als de bewuste douanier, Serviër of Kroaat, met zijn blik had kunnen doden, waren we er alledrie geweest!’... zo schrijft Hans in zijn dag boek. Samen met twee collega-leraren, Hans Schoenmaker en Jan van Esch, trok Hans van Brunschot op zaterdag 28 juni jl. naar Bosnië. In hun gezelschap bevond zich tevens Salih Nozinovic, oud-leerling van ’De Westhoeve’. Doel van hun reis, die ongemeen zwaar en spannend zou worden, was de geboorteplaats van Salih: Zvor- nik. Via Kroatië kwam de familie Nozinovic vijf jaar geleden naar Nederland: weggejaagd en gevlucht voor het idiote en zinloze oorlogsgeweld in hun geboorte land. Èen oorlog die niks en niemand ontzag, getuige het reisverslag dat Hans optekende in zijn dagboek. PAGINA 9 Feit blijft dat bij alle betrokkenen ’het avon tuur’ een enorme indruk heeft nagelaten. In drukken die voor eeuwig op het netvlies van de makers zijn gegrifd en die nooit meer zul len verdwijnen. Situaties doormaken soms met gevaar voor eigen leven, we kunnen het ons nauwelijks voorstellen in het vredige westen... Misschien hebben we door dit korte overzicht van de innemende reis een klein beetje de sfeer weer kunnen geven van de omstandigheden waaronder de documentaire tot stand is kun nen komen. Het hoogtepunt, of eigenlijk ’de opdracht’, is een schitterende documentaire geworden. Is uw nieuwsgierigheid gewekt over wat er o.a. met de rivierkeien precies is gebeurd, en hoe Salih, zijn zus Dzenita en neef Damir vertel len over hun vreselijke verleden, dan raden we u aan het televisieprogramma van MTV met de kerstdagen in de gaten te houden. MTV zendt deze 25 minuten durende docu mentaire waarschijnlijk uit met Kerstmis, voorafgegaan door een interview met de ma kers. Naar Zvomik Woensdag 2 juli: De tocht naar Zvomik, de vroegere woonplaats van Salih, van waaruit ze door de Serviërs, ook hun Servische buren, werden verjaagd zonder ook maar iets mee te kunnen nemen. Vanwege ieders veiligheid wordt het besluit genomen dat Salih en Damir niet mee naar zullen gaan. De meest verschrik kelijke verwoestingen trekken onderweg van Tuzla naar Zvornik aan de drie collega’s voor bij. Rijen huizen, hele dorpen met de grond gelijk gemaakt... verbrand... kapotgeslagen... terwijl ook de ’weg’ veel gelijkenis vertoont met een maanlandschap. Bij het naderen van Zvomik ziet het drietal de Drina: de droom van elke gevluchte Mos lim uit die stad. In de verte zien ze de brug die Servië met Srpska verbindt. Vanaf die brug werden vrienden en kennissen van Sa lih in het water gegooid. Terwijl er gefilmd wordt worden Hans en zijn collega’s lastig gevallen door opdringerige Ser- vieërs. Hans besluit echter gewoon door te fil men omdat hij Dalih beloofd heeft videobeel den mee te brengen van de Drina, het huis waar hij gewoond heeft, van zijn school en de omge ving. Salih, die zo graag terugwilde naar zijn geboortedorp, maar die dat waarschijnlijk met de dood zou hebben moeten bekopen... Op de muur van de oude school ontdekt men de letters ’SALIH C.C.’... naam en bijnaam van de toen 11-jarige Moslimjongen... door boord door ontelbare kogelinslagen... De gang door Svomik gaat niet zonder proble men voorbij. Steeds wordt men achterdochtig achtervolgd en diverse keren zijn de filmopna men stiekem gemaakt, de camera quasi-non- chalant aan de hand meezeulend... De bedrei gingen in woord en gebaar zijn ronduit geang- stigend. Bij de Drina worden twee rivierkeien voor Sa lih en Damir meegenomen. Al filmend, en on dertussen wegduikend voor de Servische poli tie en boze boeren, bereikt men weer het veili ge gebied en keert men terug naar Tuzla. dat hij hier terugkomt. Hij was bij de granaat- inslag en beschermde toen 2 meisjes. Zij wer- de gewond, hij niet. Hij verloor veel vrienden en zijn beste vriendin bij de granaatinslag. Damir, groot, sterk en ogenschijnlijk onaan tastbaar is kapot bij het aanschouwen van de 71 graven. Hier doet hij zijn verhaal over de inslag terwijl de camera het relaas en de ge voelige momenten vastlegt. Verderop in de stad bevindt zich een vitrine met daarin de foto’s van alle 71 gesneuvelde jongeren. ’Privé-bodyguard’ ’n Dag later voegt een neef van Salih, Damir, zich bij het gezelschap. De 2.01 meter lange Damir gebruikt hier en daar zijn over- tuigings-kracht waardoor (soms) toestem ming verkregen wordt om te filmen. Verder op de dag maken Hans en zijn kornui ten kennis met, wat zij noemen, ,’t jongste soapsterretje van Tuzla’: Dennis. Zijn vader en moeder blijken te zijn overleden. ...’Wij willen dit manneke graag in de film en kopen z’n medewerking voor 10 DM. Later op de avond zien we hem terug en haalt hij theatraal z’n binnenzakken uit z’n broek. Hij heeft zijn 10 Mark verloren en zou dat graag aangezuiverd zien. Op dat moment schuiven Salih en Damir aan. Na enkele kritische vragen van Damir kiest hij eieren voor zijn geld en verdwijnt in de donkere stad’... Hans c.s. vragen zich af of ze hem nog terug zien voor de film... Dinsdag 1 juli wordt er met privé-bodyguard Damir gefilmd in de stad: diverse kerken en monumenten en veel mensen. Later op de dag gaat het hele gezelschap, inclusief Salih en Damir, naar de begraafplaats waar de jeugd begraven ligt die is gesneuveld bij de granaat inslag in Tuzla. Voor Damir is het de eerste keer ’Een nest boven Zvornik’, de titel van de in het totaal verwoeste land opgenomen videofilm, werd woensdag 5 november gepresenteerd. In de film staan Salih en zijn zusje Dzenita cen traal. Vol emotie vertellen zijn hun verhaal voor de camera, hoe ze op de vlucht sloegen voor het zinloze geweld van de Serviërs. Ze kwamen in Tilburg terecht en gingen er naar school, maar hun precieze achtergrond werd lang niet door alle medeleerlingen begrepen. In samenwerking met o.a. de Stichting Til- burg-Tuzla, het Regionaal Opleidingscen trum Midden-Brabant en de Schoolbegelei dingsdienst kwam het project, de videofilm, tot stand. Vergezeld van lesmaterialen kan de film door scholen worden besteld om leer lingen bewust te maken van de situatie waar in Idnderen, soms hun klasgenoten, terecht komen als ze hun land ontvluchten. Van gevaar niet ontbloot De ’missie’ naar Bosnië was zeker niet van ge varen ontbloot. Naast vriendelijke mensen spreekt Hans in zijn dagboek ook van mensen die blikken hebben die werkelijk kunnen do den... Maar eerst even terug naar het vertrek van het viertal op zaterdag 28 juni. Zo schrijft Hans in zijn dagboek: ’...naar oud gebruik gooit moe der Nozinovic water over Salih: dat brengt ge luk en een behouden thuiskomst. Salih heeft veel bandjes met Bosnische muziek meegeno men. Bij een van de nummers zit ik vrolijk mee te lallen, tot Salih (die uitstekend Nederlands spreekt) de tekst voor me vertaalt. Het gaat over de door het bloed van Bosnische mensen roodgekleurde rivier de Drina. Tranen vullen zijn ogen...’ Het is trouwens juist die rivier die een belang rijke rol zal gaan spelen in de videofilm. De eerste nacht werd doorgebracht bij een tante van Salih, in het Oostenrijkse Gras. Vijfjaar lang had hij zijn familie niet gezien. De taferelen die zich vervolgens afspeelden bij de ontmoeting laten zich niet moeilijk raden. Een emotievol begin van de reis. 1 - - L I S ■'siV S* OVDJE SEMESVJSASta O*MS€2rZJSJ3 cvott sc we zm SAfflo OVÖJE 5t I UMtSe 0AM5C2NM1O MOtXlW »MWU I OKMRUm er.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1997 | | pagina 9