Veel belangstelling voor 100 Hz televisie ■■M DCC ideaal in de auto Magische bediening bij nieuwste stereosets Videorecorder nu vanuit de luie stoel te programmeren Perfecte beeldkwaliteit is duidelijk zichtbaar Maar veel mini-stereo’s hebben nog steeds een vaak duizelingwek kend hoog aantal knopjes. Veel muziekliefhebbers zien door de bomen het bos niet, en stellen de installatie daardoor niet optimaal af. Jammer, want daardoor missen ze de mogelijkheden en de goede geluidskwaliteit die hun set kan bieden. Een compacte, maar toch krachtige miniset alléén is daarom niet voldoende. De consument vraagt ook om logisch bedienings gemak. bedacht voor al die knopjes: de schakelaars voor weinig gebruikte functies zijn achter een afdekplaat je verborgen. Dat is dus meer een kwestie van: watje niet ziet, deert ook niet. Philips heeft echter een radicaal andere keus gemaakt en bij de ‘Magie Mini’-systemen het werkelijk aantal knoppen tot onge veer éénderde teruggebracht. Bij het ontwerpen van deze serie was het uitgangspunt: wat je ziet, is wat je nodig hebt. Met andere woorden: geef mensen alleen de functies en knoppen die ze op dat moment nodig hebben. Als bij voorbeeld de CD-speler draait, zijn alleen de functies interessant die op de CD betrekking hebben. Dus laat het systeem zelf alleen die functies zien. ‘Magie Mini’ heet deze serie. De werking is gebaseerd op een groot, opvallend informatiescherm in het hart, waar omheen vrijwel alle bedieningstoetsen zijn ge plaatst. In het scherm is te zien welke functie iedere toets op dat moment heeft. Dat zal dus bij de tuner een heel andere zijn dan bij de CD of de cassette. Het apparaat schakelt automatisch om. Zodra er een CD wordt ingebracht, toont het scherm direct alle CD-functies en de daarbij behorende knoppen. Ook de toonregeling is vereenvou digd. Er zijn niet langer knopjes voor hoog of laag, maar instellin gen met een bepaalde klankkleur. De keuze bestaat uit verschillende categorieën als: pop, klassiek, rock, optimal, jazz en muziek die klinkt zoals het is opgenomen. De moderne mini-systemen maken in ieder geval één ding duidelijk: een kleine omvang en een groots ge luid gaan uitstekend samen. 5, een plaatsje moet krijgen. De Philips-ingenieurs hebben daarom Automatisch Kanaal Installeren (ACI) uitgevonden, dat ook door andere merken overgenomen gaat worden en bij Philips Easy Tune heet. Hiervoor is wel de medewer king van de exploitanten van ka belnetten nodig. Deze moeten na melijk een speciale Teletekstpagi na op de kabel zetten, die door de TV kan worden gelezen. Aan de hand van deze pagina program meert het toestel zichzelf in de volgorde die het kabelnet aangeeft. Mocht u een andere volgorde wil len, dan is deze naderhand met de len. Zo is het geluid van de ge wone cassette in dit digitale tijdperk achterhaald en is de CD-speler minder goed be stand tegen hevige schokken. DCC combineert de voordelen van beide en kent de nadelen niet. Gemak dient de mens. Maar voor het programmeren van een video lijkt vaak een aparte opleiding nodig. Of je moet er voortdurend de ge bruiksaanwijzing bijhouden. Gelukkig hebben veel mer ken inmiddels begrepen dat het anders moet. Er zijn nu systemen waarmee iedereen de recorder in een handom draai kan programmeren. Niet alleen de beeldkwaliteit wordt beter. Breedbeeldtelevisie onderscheidt zich door een gewij zigd formaat dat beter aansluit bij de manier waarop wij kijken en bij het formaat van bioscoopfilms. Door de vergrote helderheid en het rustiger beeld, kan het TV-scherm ook steeds groter worden. Een mooi voorbeeld is de Philips Matchline 32 PW 960B/01 kleu- ren-TV, die moderne technieken combineert met een breedbeeld- scherm van 82 cm. Er zijn zelfs al toestellen van 117 cm. Ware huis- bioscopen dus, zowel in breed beeld als normaal formaat. Goed kan nog altijd beter. Het beeld van de moderne kleu- ren-TV is al zeer goed, maar nog steeds worden er belang rijke verbeteringen doorge voerd. Wie scherp kijkt naar een ‘oude’ TV, ziet bijvoor beeld lichte beeldflikkeringen en trillingen. De techniek van de 100 Hz Digital Scan heeft daar een einde aan gemaakt. Het beeld van een 100 Hz TV is net zo rustig als een dia. Een BlackLine beeldbuis maakt dat de TV ook bij daglicht be keken kan worden. Magic Mini Er is inmiddels een soort oplossing lage (-20 °C) temperaturen die in de auto voorkomen. Dit bleek tij dens de Camel Trophy door Zuid- Amerika. De in de Landrovers ge monteerde DCC autoradio’s wer den warm noch koud van de vorst in het Andesgebergte of de zinde rende hitte in de Atacamawoestijn. Voor wie lekker ontspannen met een perfect geluid wil autorijden, is DCC dus een aanrader. De nieuwste Philips DCC 821 autora- dio/DCC-speler met bediening voor een CD-wisselaar is een goed voorbeeld. De PLL kwarts tuner met een hoge ontvangstkwaliteit en allerhande snufjes als RDS, de krachtige 2x30 W versterker en de DCC-speler die allerlei gegevens in het display laat zien, vormen samen één apparaat van hoge klas se. Bovendien kan op DCC ook de bestaande, analoge cassette wor den afgespeeld, met Dolby B en C. Dat laatste is vooral plezierig voor iedereen die al een fraaie collectie bandjes voor in de auto heeft. hand te wijzigen. De moderne consument stelt ook steeds meer eisen aan het geluid. Stereo, een vermogen tot 100 Watt en luidsprekers van hoge kwaliteit zijn al gemeengoed. Het nieuwste snufje is een TV met Dolby Pro Logic Surround Sound dat via meerdere speakers een echte bios- coopervaring geeft. Het uiterlijk verandert eveneens. Voor iedere levensstijl, van klassiek eiken tot ultramodern, is er een passend toe stel te vinden. Van glanzend gepo lijst hout tot high-tech. Neem de Philips ‘Sensuval’ 21 PT 350A. Met zijn ronde glasplaat en specia le console is deze futuristische TV een fraai staaltje van vooruitstre vend design. De DCC heeft zijn intrede ook in de auto gedaan. En met suc ces, want DCC is ideaal voor onderweg. Tot nu toe was er voor rijdende muziekliefheb bers de keuze uit een radio met een cassettespeler of met een CD-speler of -wisselaar. Beide hebben echter behalve hun voordelen ook hun nade- Voor de één kan een stereo-in stallatie niet genoeg knopjes hebben. De ander wil juist een eenvoudige set met een goed geluid. Deze groep heeft het geluk dat de techniek steeds kleinere onderdelen mogelijk maakt. Hierdoor bestaan er nu mini-systemen die toch krachtige hifi-prestaties leve ren. En waarvan de bediening makkelijk zou moeten zijn... Follow TV De nieuwste ontwikkeling is Fol- low TV dat door Philips wordt toegepast in de videorecorders VR 447, 642, 647 en 747. Hier mee is ook de installatie van een videorecorder een stuk eenvou diger. Binnen enkele minuten is de videorecorder geprogram meerd. Follow TV zorgt dat de videorecorder de zenders in exact dezelfde volgorde vastlegt als ze op de TV staan. Daartoe vergelijkt de recorder automa tisch alle zenders op de kabel met de volgorde op de TV Met PDC bijvoorbeeld, in ge bruik bij onder meer de Neder landse zenders, hoeft de gebrui ker zich nooit meer zorgen te maken over een programma dat niet op tijd begint of stopt. De zender stuurt een signaal mee dat door de recorder wordt opgevan gen en deze schakelt zichzelf in of uit. Showview maakt het pro grammeren even simpel als het kiezen van een telefoonnummer. Het enige watje hoeft te doen, is op de afstandsbediening het co denummer in te toetsen dat in sommige programmagidsen staat en de videorecorder doet de rest. Door de manier waarop de tape langs de koppen wordt geleid, is DCC absoluut sóhokbestendig. Het bewijs hiervoor werd dit jaar geleverd tijdens een race om het Duits Toerwagen Kampioenschap. Een Mercedes raakte met zo’n 200 km per uur van de baan, was rijp voor de sloop, maar de ingebouw de DCC-autoradio hield grip op de band en speelde zonder enige on derbreking door. De nieuwe DCC-cassette lijkt welhaast speciaal voor in de auto gemaakt. Ze is dankzij een roest vrijstalen schuifje goed beschermd tegen stof en krassen, waardoor ze zonder enig probleem buiten het beschermdoosje bewaard kan wor den. De DCC kan met één hand moeiteloos uit het doosje direct in de opening van de speler worden geschoven, wat de verkeersveilig heid ten goede komt. Bovendien kan de DCC-cassette zeer goed tegen de zeer hoge (+80 °C) en T? Gemak die zenders blijkt niet altijd even Bedieningsgemak wordt ook eenvoudig, zeker wanneer een steeds belangrijker, vooral nu de nieuwe zender, zoals onlangs RTL meeste TV’s van Teletekst zijn voorzien en er steeds meer zenders komen. Het programmeren van al PAGINA 4 'MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 22 OKTOBER 1997 Dankzij de handige cassette en de grote schotvastheid is DCC perfect voor de auto. - ,7 De Philips Magic Mini heeft beduidend minder knoppen dan vergelijkbare sets. Een belangrijke verbetering. Deze videorecorder neemt automatisch de voorkeurzenders van de TV-over. (foto: Philips VR 747) Niet alleen de beeldkwaliteit verandert. Het beeld wordt ook breder en past daardoor beter bij de manier waarop we kijken. (Foto: Philips 32 PW 96013/01)

Weekblad Moergestels Nieuws | 1997 | | pagina 4