Kilo verse worst kilo beter i s gemengd gehakt Super Weekend-aan biedingen Veredeld Super Mario van Balkom Super wit of tarwe 3 stuks naar keuze Alles op z’n tijd in Noordbrabants Natuurmuseum 2 Moergestelsen in ’De 80 van de Langstraat’ Vrijwilligers mediatheek Durendael Oisterwijk Raadhuisstraat 1 Joke de Laat en Annemte Kaptyn na 69 kilometer 5066 AP Moergestel Tel. (013) 513 6050 Dit jaar werd voor de 17de maal “De 80 van de Langstraat” georganiseerd. Een wandeltocht die start in Waalwijk en over 80 kilometer gaat. De afstand geeft dus aan dat deze wandeling een monstertocht genoemd mag worden en zeker niet voor iedereen is weg gelegd. Er moet worden getraind, het duurver- mogen moet worden opgebouwd, de te lopen afstand moet langzaam worden uitgebreid en het gevoel van afzien moet meerdere malen ervaren worden. 3 Moergestelse dames, gedrieën aan beide smalle zijden van de 50 jaar startten in het vroege voorjaar hun voorbereidingen: Anne- mie Kaptijn, Joke de Laat en Jeanny Tol boom. Steeds vroeger werd tijdens de oefenperiode ‘s morgens de woning verlaten om in goede con ditie aan de 80 kilometer lange prestatiemars deel te kunnen nemen. Grote delen van het Brabantse land werden door het drietal al wan delend bezocht. Twee weken voor het uur U op een van de laatste tochten, die naar de Cartier- heide bij Luyksgestel voerde en een totale af stand van 60 kilometer besloeg liep Jeanny Tolboom een lastige blaar op. Was het daar bij gebleven, dan was er niets aan de hand geweest. Echter de wond ging daarna ontsteken en on danks intensieve medische behandeling bleek voor haar helaas de apotheose van al deze trai- ningsarbeid niet weggelegd. Haar activiteiten moesten op 13 en 14 september beperkt blij ven tot aanmoedigen van haar medewande- laars, waarmee zovele kilometers werden afge legd. Op zaterdagavond 13 september ‘s avonds om 9 uur, viel in een een overvol Waalwijk het startschot. Meer dan 1400 lopers vertrok ken voor hun tocht, die voor de een een spor tieve uitdaging betekende en voor de ander een helletocht werd. Door de afstand was het natuurlijk voor niemand een ontspannen wandelingetje. Het grootste deel van het traject wordt tijdens de nacht afgelegd. Direct na de start viel de avond definitief en pas ‘s morgens rond 7 uur werd het weer licht. Dat viel beide dames te gen. Hadden ze getraind in het daglicht en werd afleiding tijdens het lopen gevonden in het genieten van het Brabantse landschap, nu bleken ze amper enkele meters voor zich uit te kunnen kijken en waren hun gedachten con- schetterende bandjes die de finishers een warm welkom bereiden. Beiden dames eindigen in de voorhoede en wandelen na 15 1/2 uur, ‘s middags om 12.30 onder het finishdoek door. Van de 1412 deel nemers bereiken er 1030 het eindpunt. Een aantal is zo aangetast door de inspanningen dat ze bij het binnentreden van het gemeentehuis tegen de vlakte gaan. Maar volgens de EHBO- ers is dat gewoon. Joke de Laat en Annemie Kaptijn bleven ge vrijwaard van deze problemen en konden ge zond, terecht trots maar vooral voldaan huis waarts keren. Themaspeurtocht in kader Kinderboekenweek De Kinderboekenweek staat dit jaar in het te ken van ’De Tijdmachine’. Het Noordbrabants Natuurmuseum en het Milieu Educatie Cen trum Midden-Brabant hebben dit thema vormgegeven in een spannende speurtocht met de titel ’Alles op z’n Tijd’. Met de speurtocht gaat de bezoeker op reis door heden, verleden en toekomst. Daarbij worden de verschillende tentoonstellingen in het Natuurmuseum inge schakeld. ’Alles op z’n Tijd’ is beschikbaar van 27 september tot en met 26 oktober. De speur tocht is bij de entreeprijs inbegrepen. Wij vliegen dagelijks van hot naar her, daar bij gejaagd kijkend op horloges en klokken. Zijn we nog op tijd, halen we die afspraak, is mijn trein al weg? We hebben het jaar inge deeld in dagen, het uur in minuten en de minuut in seconden. Alles draait om tijd. Ook de natuur is één grote tijdmachine. Het is echter een machtige klok met allerlei verschil lende tempo’s, waar alleen Moeder Natuur de sleutel van heeft. Deze klok bepaalt het leven van planten en dieren, het ritme van dag en nacht en de opeenvolging van seizoenen. Wat is jong en wat is oud? Bepaalde insekten leven slechts één dag: andere dieren worden wel honderd jaar oud! En wat is de leeftijd van planten en bomen, en hoe bepaal je dien? Het stuk van de Tilburgse linde, dat in het Natuur museum te zien is, heeft tijdens zijn leven vele generaties langs zich zien trekken, dus wat is jong en wat is oud? De biologische klok maakt dat dieren zich een bepaalde tijd van het jaar onrustig voelen en op zoek gaan naar een partner. Dat gebeurt vaak in de lente. Vooral vogels gaan zich dan behoorlijk uitsloven om in de gunst te vallen bij een vrouwelijke soortgenoot. Andere die ren zoals het Edelhert en de Vleermuis maken juist in het najaar jacht op een partner. De themaspeurtocht ’Alles op z’n Tijd’ is gra tis, de bezoeker betaalt enkel de toegang tot het museum. Het Noordbrabants Natuur museum en het Milieu Educatie Centrum Midden-Brabant (MEC) zijn gevestigd aan de Spoorlaan 434 te Tilburg, schuin tegen over het NS-station. Museum en MEC zijn geopend op dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 uur tot 17.00 uur en op zaterdag en zon dag van 13.00 uur tot 17.00 uur. Leerlingen worden in toenemende mate gesti muleerd om zelf op zoek te gaan naar informa tie. Om onze leerlingen de mogelijkheid te ge ven die informatie te verkrijgen is er op scho lengemeenschap Durendael een ruimte inge richt waar leerlingen kunnen studeren en de informatie die ze nodig hebben kunnen vin den. In die ruimte kunnen ze studeren, boeken le nen, gebruik maken van computers, naar tek sten luisteren, video-opnamen bekijken enzo- voorts.l Om nu het leerpodium (zo noemen wij dat op Durendael) goed te laten werken is er behalve goed materiaal ook voldoende mankracht no dig. Een team van vrijwilligers is samen met perso neel van de school dagelijks aanwezig om de uitleen te verzorgen, het boekenbestand in orde houden etc. De vrijwilligsters werken hoofdzakelijk met z’n tweeën voor de duur van een dagdeel. Als u nu denkt: “Zo’n baan als vrijwillig(st)er dat zou iets voor mij kunnen zijn?”, neemt U dan contact op met s.g. Durendael en vraag naar: ’De Leerpodiumbeheerder’ die U verder van alle inlichtingen kan voorzien. Telefoon nummer: 5286795. stant louter gefixeerd op hun voeten die een gat schopten in de duisternis. Beiden waren onder de indruk van het en thousiasme waarmee ze samen met de an dere 1410 deelnemers ontvangen werden. De aanwezigheid, de geestdrift en de vrolijkheid van de bewoners van de doorgangsdorpen waren tot grote steun. Dat deze wandeltocht zo leeft in het gebied rond Waalwijk was hen onbekend. De hele nacht door, tot zelfs het krieken van de dag, vuurden inwoners van Elshout, Drunen, Vlijmen en andere dorpen het lopersgilde aan. Vuurkorven gaven de supporters warmte, het tuinmeubilair was op straat geplaatst en ook allerlei vormen van alcoholica hielden de toeschouwers warm en enthousiast. Op zeer donkere delen van het traject hadden omwonenden jampotten met waxinelichtjes geplaatst zodat de te lopen route op een sprook jesachtige wijze werd aangegeven. Om de vijf kilomter werden de lopers verzorgd. De wandelaars stempelen niet meer in deze digitale tijd, maar een kaart met een streepjes code wordt gescand. Zo is de organisatie pre cies op de hoogte waar iedereen zich bevindt. Na het aanbreken van de dag werd de sfeer zo mogelijk nog uitbundiger. In alle dorpen zijn veel mensen op de been en bij het binnenlo pen van de finishplaats Waalwijk is de gehele kom gevuld met familieleden, bekenden en PAGINA 7 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 1 OKTOBER 1997 brood Aanbiedingen gelden van donderdag t/m zaterdag

Weekblad Moergestels Nieuws | 1997 | | pagina 7