I 0 CDA -nieuws Deze week Aphrodite Broedende merel in kerstsfeer... GEMEENTE BELANGEN Twee maal Nederlands kampioenschap voor Loes van Gisbergen JL DE KLEINE r MEIJERIJ De gelukkigste wint A Kringloopbedrijf Oisterwijk5 Gemeentelijke informatie ..6/7 Rootven 35, Moergestel, Tel. 013-513 2221 Wij werken op afspraak! 3 4 We hebben helaas enkele artikelen door moeten schuiven naar volgende week, waarvoor onze excuses! Twee Nationale titels voor Loes van Gisbergen1 Motorraces in Oss2 15e Wandelavond- vierdaagse Rondom de kerk WOENSDAG 14 ME11997 - 22e Jaargang - Nr. 955 Schoolstraat 5 MOERGESTEL Tel. 013-513 1474 J ALGEMEEN BELANG HEUKELOM MOERGESTEL OISTERWIJK De afgelopen weken heeft Loes van Gisbergen twee Nederlandse titels bin nengehaald. De vlag gestreken het wapen opgeborgen...? Heemkundekring p Huidverzorgingsinstiti Fractieberaad h Huidverzorgingsinstituut GB SKgjfl Deze merel zocht wel ’n héél bijzondere broedplaats. Hij vond namelijk in de schuur van de familie van Haaren, Korenstraat 19, de kerststal op om er bovenop zijn nest te maken. Onverstoorbaar liet hij zich door onze fotograaf vastleggen... Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst Uitgave/redaktie: Buro 76, Oisterwijkseweg 43,5066 XC Moergestel, Tel. 013-513 2268 Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; advertenties tot en met zondagavond. HEUKELOM - MOERGESTEL - OISTERWIJK Op dinsdag 20 mei houden wij onze maande lijkse vergadering. Tijdens deze vergadering zal de agenda van de raadsvergadering van 22 mei behandeld worden. Aanvang om 20.00 uur in het gemeentehuis. Graag nodigen wij u uit om over de verschil lende agendapunten te discussiëren om zo tot een afgewogen beslissing te komen. Zo staat het voorstel op de agenda om de openbare ver lichting van het rode fietspad zo aan te passen dat de fietsers er zich veilig voelen. Wilt u meer informatie over de raadsagenda, dan kunt u zich richten tot onze raadsleden: R. Hora 528 8526; J. Oerlemans 513 2239; J. Merbach 528 3670; P Meeuwis 528 4678 of bij onze secretaris F van lersel 528 2500. Tot dinsdag 20 mei in het gemeentehuis. U bent van harte welkom! De eerste behaalde zij op zondag 28 april, met haar teamgenoten van M.G.C. Geldrop op de nieuwe banen van het Nationaal Sportcentrum Papendal. Zij werden hier in een zeer sterk bezet toernooi Nederlands Kampioen Club- teams. Het geeft hen recht op deelname aan de Europacup die dit jaar in oktober gespeeld gaat worden in Zweden. Afgelopen zondag werd Loes ook Nederlands kampioen Junioren Individueel. De wedstrij den werden zaterdag gespeeld in Afferden (Gld.) en zondag op Papendal. Door op zaterdag een voorsprong op te bou wen van 14 slagen, begon Loes zondag aan een ontspannen finale. In de vijf te spelen rondes scoorde zij de uitslagen van 29-28-22-25-25 wat haar totaal op 316 slagen bracht. Haar voor sprong op nummer twee was maar liefst 64 slagen. Een prachtige prestatie! In augustus is Loes ook te zien op de banen van Papendal. Zij speelt hier dan haar 4e op eenvolgende Europese kampioenschap. Ook in de Nationale Hoofdklasse staat Loes samen met haar teamgenoten op een toppositie. Stonden we de vorige keer stil bij de vlag van Moergestel, nu is het de beurt aan het ge meentewapen, dat - als gevolg van de herin deling per 1 januari 1997 - die status als zo danig niet meer heeft. Het zou wél te over wegen zijn om het oude gemeentewapen te handhaven als dorpswapen. Het gebied van Moergestel valt samen met dat van de voormalige heerlijkheid Moergestel, die behoorde tot de Meijerij van ’s-Hertogen- bosch, Kwartier van Oisterwijk. Het schependomszegel van Moergestel is be kend van een afdruk uit 1403. Het stelt het beeld van Sint Jan de Doper voor, die op zijn linkerhand het Lam Gods draagt. (Heraldisch) rechts is het gevierendeelde wapen van Bra- bant-Limburg geplaatst, links het wapen van het geslacht Horne - Perwijs. Willem van den Bosch, ridder, heer van Moergestel 1325-1344, overleed kinderloos. Vermoedelijk had de dorpsheer de lage, de hertog de hoge heerlijk heid. Zijn erfgenaam was Dirk van Horne, heer van Perwijs, die de heerlijkheid in ca. 1349 ver vreemdde. Het zegel kan dus vermoedelijk tus sen 1344 en 1349 gedateerd worden. Op 13 maart 1815 deelde de burgemeester van Moergestel aan de gouverneur van Bra bant mee, dat ter plaatse eertijds een wapen gebruikelijk was, voorstellende ’St. Jan ont hoofd’. Het zegel was (in 1811) bij de invoe ring van het vrredgerecht, naar hij vermoed de, naar Brussel verzonden. Desgevraagd zond hij op 20 april daaropvolgend enige af drukken van oude zegels. Conform één van deze zegelafdrukken is het wapen bij diploma van 16 juli 1817 bevestigd en omschreven als volgt: ’van lazuur, beladen met St. Jan van goud, verzeld ter wederzijde van een schild van goud, het eerste gevieren deeld, ten eersten en vierden beladen met een leeuw, ten tweede en derde met een boom- struik; het tweede schild beladen met drie hoorns, alles van lazuur.’ De kleuren waren de rijkskleuren; vooral het (heraldisch) linker schild is vervormd. Alhoewel het geheel heraldisch als weinig ge slaagd aangemerkt kan worden (een heiligen- Op dinsdag 20 mei a.s. om 19.00 uur komt de fractie van Algemeen Belang bijeen om de agenda van de raadsvergadering van 22 mei door te spreken (Raadhuis aan de Lind, boven ste verdieping, kamer 8). Wij zouden graag zien, dat u als geïnteresseer de uw visie geeft op hetgeen aan de orde wordt gesteld. Mocht u anderszins over bij u levende zaken uw bijdragen willen leveren, dan bent u daarvoor óók bij ons an het goede adres. U kunt verder contact opnemen met Noud Smits (513 1694), Ferry Pörtzgen (521 7217), Hans Denis sen (513 1836), Daniella Hulskes(521 6166) of met Theo op ’t Hoog (513 2398). De vorige keer mochten wij geïnteresseerden verwelkomen die een wezenlijke bijdrage le verden. Bent u de volgende keer ’van de par tij’? Graag tot ziens en/of horens! Nu zaterdag om 14.30 uur thuis tegen FC Drunen DVG - Audacia3 - 2 Het begon allemaal zo goed. DVG leek het meeste last te hebben van zenuwen en Audacia had al snel een overwicht. In de 21e minuut was het raak: Jan Habraken kapte een man voortreffelijk uit en schoot in de uiterste korte hoek binnen 0 - 1Met harde overtredingen, waartegen de scheidsrechter veel te lankmoe dig optrad, trachtte DVG Audacia te stoppen. Rond de 35e minuut van de wedstrijd kwam er een omslag. Eerst werd Frans Tekath binnen de zestien gevloerd, doch de scheidsrechter wuifde de geheide penalty weg. Vervolgens kwam Oscar van Alphen zéér ongelukkig in botsing met een verdediger en moest het veld per brancard verlaten en voor onderzoek naar het ziekenhuis worden vervoerd. Bij een counter wist Eric van de Laar in de 40e minuut de gelijkmaker (1-1) binnen te kop pen en met die stand werd gerust. Audacia was wel iets onrustiger geworden, maar van paniek was geen sprake. Zij bleef in haar eigen moge lijkheden geloven. DVG kwam echter in het begin van de tweede helft héél gelukkig aan een voorsprong. Hans Fey kwam goed uit zijn doel doch struikelde over een oneffenheid in het veld. Denis van Abeelen kon de bal toen zomaar binnenlopen: 2 -1. In de 21e minuut kwam daar nóg 3-1 bij. Een panal ty wegens vloeren werd aan D VG wel toegekend. Hans Fey wist nog te stoppen doch de rebound was voor van Abeelen. Vijf minuten voor tijd wist Ralf Kreyveld goed door te zetten tot aan de achterlijn en diens voorzet werd door Frans Tekath fraai binnen gekopt: 3 - 2. De tijd was te kort om de min stens verdiende gelijkmaker tot stand te laten komen. Te kort?? In tegenstelling tot de eerste helft, waarin ruim voldoende tijd werd bijge trokken voor het oponthoud met Oscar van Alphen, trok de scheidsrechter niets bij voor de spelonderbrekingen in de tweede helft, die er zeker ook zijn geweest. Met deze nederlaag is nog niet alles verlo ren. Audacia speelt zaterdag thuis tegen FC Drunen. Bij winst op Drunen en Drunen op haar beurt Pinkstermaandag thuis tegen DVG, staan de ploegen weer gelijk. Ik heb mij nog niet verdiept in de regels die dan gelden. In dat geval hoort u er beslist meer van. lei. U13-513 14/4 p Aangesloten bij de Ziekenfondsen (C.Z. en V.G.Z.) |}j 4 Aangesloten bij de Ziekenfondsen (C.Z. en V.G.Z.) |H Dinsdag 20 mei komt het CDA bijeen om de raadsvergadering van donderdag 22 mei door te praten. Voor de agendapunten verwijzen wij u naar het gemeentenieuws in dit blad. Bent u geïnteresseerd in een van de onderwerpen of het fractiewerk van het CDA, dan bent u van harte welkom. Uiteraard verwachten wij onze achterban. De CDA-fractie vergadert op 20 mei in het raadhuis op de Lind in Oisterwijk. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Op dinsdagavond, 20 mei a.s., F D houdt de WD weer fractiebe- I a raad. Als u op 10 april jl. op onze thema-avond in de Gulle Ark bent geweest, is het misschien wel interessant om ook eens aanwezig te zijn bij ons fractieberaad. Onze fractiekamer is op de 1ste verdieping van het oude Raadhuis op de Lind. Wij beginnen om 20.00 uur. Op die avond wordt de agenda voor de raads vergadering van donderdag 22 mei besproken. U bent van harte welkom om deze openbare vergadering bij te wonen. Wilt u meer over de WD weten, vraag dan bij de p.r.-commissie ons kwartaalbericht aan, tel. 52 830 16 of 52 174 94. beeld hoort in het wapenschild niet thuis; de wapenfiguren op de schildjes zijn sterk ver vormd; de rijkskleuren zijn niet karakteristiek voor de gemeente en zijn historie), toch is er nauw aansluiting gevonden bij het toenmalige schependomszegel. De Noordbrabantse Commissie voor wapen en vlaggenkunde heeft nog een voorstel gedaan voor een nieuw wapen voor Moergestel, maar door de herindeling is dit niet verder gekomen dan een uitgewerkt voorstel. ’In het schild kun nen de bovenhelft van het wapen van Brabant- Limburg en het wapen van Horne-Perweijs worden opgenomen. In de benedenhelft kan een hoorn uit het wapen van Horne-Perwijs worden geplaatst. Het gehele wapen als schild- helft opnemen zou estetisch gezien niet ver antwoord zijn. In plaats van een kroon als schildbedekking kan aan het wapen als schild houder het beeld van Sint Jan de Doper wor den toegevoegd, van natuurlijke kleur, gekleed in een kemelharen mantel, met de rechterhand het schild vasthoudende.’ De nieuwe omschrijving echter van de boven genoemde commissie luidt: ’Doorsneden: I gedeeld: a in sabel een leeuw van goud, getongd en gehageld van keel; b in zilver een dubbel- staartige leeuw van keel, beslagen en gemond van zilver. Het schild gedekt met een gouden kroon, van drie bladeren en twee parels. (sabel zwart keel rood (l)azuur blauw). Tooide het wapen van Moergestel niet alleen het briefpapier, de stempel van de frankeerma chine en de suikerzakjes, die inmiddels alle maal verdwenen zijn, nu nog siert het wapen de voorgevel van de nieuwe woning van Chris van den Bijgaart en Monique de Kok. Zij zul len er zuinig op zijn. Noud Smits

Weekblad Moergestels Nieuws | 1997 | | pagina 1