LITI E P Industrie en vestigingsbeleid ben k Spreekuren B en W in Oisterwijk en Moergestel Rabobank Opa heeft zijn geld nooit over de balk gesmeten. 06-11 is vanaf nu Hb Thema-avond lokt vooral Moergestelse ondernemers... Onder dit motto had de V.V.D. Afdeling Oisterwijk een thema-avond georga niseerd en hiervoor ook een aantal ’zwaargewichten’ uitgenodigd om door middel van een korte inleiding een discussie op gang te brengen. Uitgeno digd waren Mevrouw Helmi Huijbregts-Schiedon Gedeputeerde van de Pro vincie Noord Brabant en de Heren Ruud Hora, wethouder Ruimtelijke Orde ning en Joop Rakhorst wethouder E.Z. en Werkgelegenheid van de Gemeente Oisterwijk. Voorzitter Paul Gerlach leidde de discussie en begon overigens exact op tijd. Mevrouw Helmi Huijbregts begon met de stel ling: ’Iemand die zijn verleden niet kent, heeft geen toekomst’. Noord-Brabant heeft de laat ste jaren nogal wat veranderingen ondergaan en blijkt hedentendage met haar industrie 20% van het nationale product voort te brengen. Ongeveer 20% zijn buitenlandse vestigingen en op landelijk niveau gezien is het zelfs 35% van het totaal. Wij dienen bedrijven hier te houden op andere gronden dan lage lonen want die bestaan hier niet meer. Onze excellente lig ging, goede verbindingen en zelfs als grenspro vincie voor het Vlaamsche land zijn een pré te noemen. Noord-Brabant doet zelfs zaken met andere regia buiten den Haag om. Ongeveer 16% van het Bruto Nationaal Pro duct komt uit Noord-Brabant en dan ligt dit altijd nog 0,65% boven het landelijke gemid delde. Voor komend jaar ziet de groei er zeer goed uit. ’Zuinigheid met vlijt’ is een gezeg de wat hier vooral van toepassing is daarom dienen vooral de krachten gebundeld te wor den en de werkgelegenheid met behulp van de Provincie gestimuleerd te worden. De Provincie doet dit niet zelf maar kan be schouwd worden als een ’regelneef’. Ook wo nen, leven en natuur verdienen hierbij de aan dacht van de bestuurders. Globalisering is een ander gevleugeld woord maar betekent wel dat men zich anders zal moeten versterken met het oog op de toekomst. Bedrijfsterreinen, Infra structuur, Innovatie, versterking van het Mid den en Kleinbedrijf en handhaven of verbete ren van het kwaliteitsniveau zijn hiervoor de instrumenten. De Provincie zal financiële meevallers in de toekomst gericht inzetten. Lokale groei zullen de Gemeenten echter zelf moeten realiseren maar dan wel in overleg met de Provincie. Wethouder Ruud Hora legde uit hoe bedrij venterreinen in de gemeente Oisterwijk tot stand komen of dienen te komen. Een en ander gaat niet altijd van een leien dakje omdat met beroepen en inspraakprocedures rekening moet worden gehouden die soms wel eens een aantal jaren in beslag kunnen nemen. Voor het bedrijvenpark Laarakkers is een be stemmingsplan in voorbereiding omdat er momenteel geen bedrijfsgronden meer be schikbaar zijn. Er is een ruimtebehoefte be paald van 7 tot 9 ha maar op dit moment is er een vraag van 12 tot 13 ha. In de afhandeling is er ook nog wat vertraging opgelopen door al lerlei externe oorzaken. De hoofdopzet wordt voor een belangrijk gedeelte bepaald door de infrastructuur en de groenstructuur waarbij rekening dient te worden gehouden met klein schalige ambachtelijke bedrijven met even tueel bedrijfwoningen. Mogelijk kan het plan in september door de gemeenteraad worden vastgesteld. Het bedrijventerrein Kerkhoven zal in de toe komst moeten worden herzien. De ruimtelijke eindsituatie is nagenoeg bereikt. De Konink lijke Verenigde Leder betekent hierin een fik se klus. Op Kerkhoven zijn een 150-tal bedrij ven gevestigd met nogal wat detailhandel. De grootschalige perifere detailhandel wil men zelfs nog meer gaan concentreren. Ook dienen er nogal wat aanpassingen te komen in het ka der van de bereikbaarheid. Bedrijventerrein Sonman West (of Sonman 2) in de woonkern Moergestel zou minstens 2 ha. moeten bedragen zo is gebleken uit een onderzoek van de Kamer van Koophandel. Nu blijkt dat er reeds behoefte is aan 2 ha voor uitgave op kortere termijn. Tot slot vroeg de Heer Hora nog eens de aan dacht voor de bedrijfswoningen die na verloop van tijd door omstandigheden aan hun functie onttrokken kunnen worden. Wethouder Joop Rakhorst vertelde dat er mo menteel geen specifiek gemeentelijk vesti gingsbeleid is maar daar wordt aan gewerkt. Er dient een goed vestigingsklimaat voor be drijven in de Gemeente Oisterwijk te komen. Het Economisch Beleidsplan zal in juli a.s. aan de raad worden gepresenteerd. Grondbeleid, Gemeentelijke lasten en Infrastructuur verdie nen daarbij de aandacht. Er is zelfs een func tionaris economische zaken belast met het toe zicht hierop. De detailhandel dient geconcen treerd te blijven in de daartoe aangewezen win- kelconcentratiegebieden. Onder bepaalde voorwaarden, zeker wanneer een branche hier toe aanleiding geeft, kan hiervan worden afge weken. Lokaties die hiervoor in aanmerking komen zijn het Insaid-gebouw en de ’bekende’ meubelfabriek. Er zal geen werving plaats vin den omdat de vraag groter is dan het aanbod. De betekenis van werkgelegenheid en econo mische groei zijn in ieder geval speerpunten. In Moergestel dienen nog een aantal bedrijven uit de woonkern verplaatst te worden. Bij ver koop zal voorrang verleend worden aan bedrij ven die bedrijfsruimte voor bedrijfsvestiging achterlaten. Voor vestiging zal rekening wor den gehouden met kleinschalige bedrijven tot kavels van maximaal 5.000 m2. Deze bedrijven dienen te passen in de milieucategorieën 1 t/m 3. Vormen van perifere detailhandel zijn niet toegestaan en zelfstandige kantoren zijn uit sluitend toelaatbaar op enkele markante loka ties. Industrieontwikkeling in het buitenge bied moet voorkomen worden. Zeker als dit ten koste van de agrarische bedrijfsvoering zou gaan. Jan Oerlemans van Algemeen Belang stelde dat er meerdere malen was geprobeerd in dustrieterrein te ontwikkelen aan de overzij de van de snelweg. Volgens Mevrouw Huij- bregst was dit indertijd een studie van Ger rit Brokx maar diende gezien te worden als vingeroefeningen. Mevrouw van den Bogaart vroeg zich af hoe de aantasting van het groen zou worden voorko men. Volgens de Heer Hora komt er een nieuw bestemmingsbeleid en probeert men bebou wing mogelijk te maken. De Heer Rakhorst zag meer in het vinden van evenwicht tussen mi lieu en inrichting. Eerst dient er gezorgd te worden voor lokale behoeften. Ruud van de Ven vroeg aandacht voor de noodsituatie in de woonkern Moergestel. Gesteund door de opkomst van een zo groot aantal ondernemers of toekomstige onder nemers vroeg hij zich af hoe ver men nu on dertussen is. Wethouder Hora wees op voorwerk wat reeds was gedaan door het voormalig college van B&W Op zeer korte termijn komt er uitsluit sel. Men is aan het onderzoeken om een agra risch bedrijf uit te kopen. Deze week heeft B&W een onderhoud met Gedeputeerde Sta ten en zal dit zeker worden meegenomen. Me vrouw Huijbregts zei de vraag goed begrepen te hebben en dat zij niet vooruit kon lopen op het komende overleg. Ruud van de Ven vroeg zich af waarom In dustrieterreinen altijd als ondergeschoven kindje worden behandeld. Het Provinciebe stuur regelt niet de plaats waar het mag maar meer waar het niet mag. Men houdt zich meer bezig met de kwaliteit. De oplossingen dienen samen met de gemeentes te worden bereikt. Een ha bedrijventerrein kost al gauw zo’n slordige 1 miljoen. Volgens wethouder Rakhorst worden ieders belangen behartigd dus heeft ook Sonman West zijn volledige aandacht. Volgens Me vrouw Huijbregts komt er zeker 1 ha nieuw bedrijventerrein en dan is de verplaatsingsbe- hoefte van sommige bedrijven echt buiten be schouwing gelaten. Als men, volgens Ruud van de Ven het werk naar de mensen brengt dan hoeven zij zich ook minder te verplaatsen wat dan weer milieu-effecten oplevert. Me vrouw Huijbregts ziet mensen niet meer ge bonden aan de werkplek. De mobiliteit is hoog en zal dit ook wel blijven ondanks te nemen maatregelen. Hierna sloot voorzitter Paul Gerlach de bij eenkomst na iedereen te hebben bedankt voor hun inbreng of positieve deelname aan de discussie. De leden van het college van burgemeester en wethouders houden wekelijks spreekuur in de kernen Oisterwijk en Moergestel en wel als volgt: In Moergestel: Op maandag 21 april 1997 spreekuur in 'het Servicepunt van de gemeente in de Open bare Bibliotheek: van 15.30 tot 16.15 uur: wethouder A. van Gils van 16.15 tot 17.00 uur: wethouder R. Hora. In Oisterwijk Op dinsdag 22 april 1997 spreekuur in het Gemeentekantoor in Oisterwijk als volgt: Burgemeester Y.C.Th.J. Kortmann van 11.00 uur tot 12.00 uur. Wethouder A.C.A. van Gils; wethouder R.R.J. Rakhorst; wethouder R.R.J. Hora; wethouder WJ.A. van Roessel alle van 11.00 uur tot 12.00 uur. Inbraak woning Tijdens afwezigheid van de bewoners werd donderdag 10 april tussen 13.00 en 23.00 uur ingebroken in een vrijstaande woning in het buitengebied van Biest-Houtakker. De daders vernielden een achterdeur en doorzochten het hele huis. Ze namen geld en een hoeveelheid apparatuur mee. De juiste omvang van de buit is nog niet bekend. Hennepkwekerij opgerold In een woning in wijk de Pannenschuur in Oisterwijk werd vrijdagmiddag 11 april een hennepkwekerij opgerold dor de politie. Zij was de kwekerij op het spoor gekomen na klachten uit de buurt. Binnen trof zij in een slaapkamer de kwekerij aan. Het gaat over een totaal van ruim 1600 hennepplantjes. De plant jes zijn in opdracht van de officier van justitie te Breda vernietigd. Tegen de bewoner wordt proces-verbaal opgemaakt. Aanrijding tussen motorrijder en personen auto Zondag 13 april, omstreek 23.40 uur vond op de Gemullehoekenweg en aanrijding plaats tusxsen genoemde voertuigen. De aanrijding ontstond nadat de bestuurster van een personenauto had afgeremd, omdat genoemde bestuurder van de motor had ge seind met zijn groot licht. De bestuurder van de motor moest daarop wer afremmen, doch kon zijn voertuig niet op tijd tot stilstand bren gen en reed tegen de personenauto aan. Bij conteole op alcoholgebruik bleek de mo torrijder te veel gedronken te hebben en wordt tegen hem proces-verbaal opgemaakt en zijn rijbewijs ingevorderd. Om straks ook een goed pensioen te hebben hoeft u nu nog niet alles te laten. Daarvoor zijn er teveel pen sioenregelingen die u ook nu de ruimte geven. Maar om te kijken wat in uw geval het beste is, raden we u aan om u persoonlijk te laten adviseren. Alleen dan kunt u optimaal de vruchten van uw arbeid plukken. U kunt kiezen voor allerlei vormen van sparen, verzekeren en beleggen. Geleidelijk uw pensioen opbouwen. Of juist heel snel. Of misschien wei alle mogelijkheden combineren. Een deskundig adviseur van de Rabobank helpt u met het bepalen van de juiste mix. PAGINA 5 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 16 APRIL 1997 Met de financieel adviseur van de Rabobank sta je er niet alleen voor. Midden en West Brabant District Tilburg Politieteam Oisterwijk Wie is deze (toen nog 16-jarige) jonge man? We kunnen altijd foto's gebruiken voor deze rubriek. Doe ze in een envelop (met daarin 'n aan uzelf geadresseerde en ge frankeerde envelop) en stop die in de bus op ons redaktie-adres Oisterwijkseweg 43. U krijgt uw foto's dan zo snel mogelijk terug! -

Weekblad Moergestels Nieuws | 1997 | | pagina 5