De voormalige ’Vonder’ volgebouwd Milieukeur voor Van Bommel is uniek! Ji Festival Mundial 1997 CDA nieuws GEMEENTE BELANGEN 'S I HEUKELOM MOERGESTEL OISTERWIJK ML X. V» PAGINA 9 Directeur Frans van Bommel overhandigt het eerste paar aan drs. Ed Nijpels. GE Hb meer van ‘wieg’ tot ‘wieg’. De heer Cieremans feliciteerde van Bommel en haar medewerkers want zij samen hadden dit unieke feit toch maar bereikt. Directeur Frans van Bommel brak een lans voor het vakmanschap van zijn medewerkers want een goede schoen valt of staat met deze vakman. Men is dan wel de oudste, nog in bedrijf zijnde, schoenfabriek in Europa maar zal dit niet lang blijven als men het verkeerd doet. Het eerste paar schoenen met het Milieu-keurmerk is niet alleen uniek te noemen voor Nederland maar voor de hele wereld. Tevens is de machine die het kwaliteits- leer voor de van Bommel schoenen volautomatisch kan snijden een wereldpri meur. Op het allerlaatste moment was de ingebruikname van deze kostbare inves tering gereed gekomen en werd dan ook in werking gezien. De machine is door een Nederlands bedrijf samen met van Bommel geconstrueerd en zal in de loop van de tijd ook op andere schoenfabrieken te vinden zijn. Het grote voordeel van deze machine is dat men aan kan geven waar slechtere plekken in het leer zich bevin den. Een foto-camera neemt dit in het computer-geheugen op en snijdt later het kwaliteitsleer zo voordelig mogelijk. Ergo minder afval van het toch zo dure leer en een betere opbrengst van de snij resultaten. Een soort plotter met daarin een snij- installatie doet dan de rest. De alom bekende stansvormen geraken zo in de loop van de tijd uit de mode. Ondernemers komen graag gunstig in de pu bliciteit omdat het anders omzet en produk- tie-volume kost. In de loop van de tijd kan mi lieuvriendelijk produceren wel eens een stuk goedkoper worden dan de klassieke manier van produceren. Als ondernemers eenmaal over de hobbel heen zijn dan zien zij in dat het betet en goedkoper kan met als resultaat een betere winst en continuïteit voor de onderneming. De aangeboden schoenen aan Drs. Ed Nijpels vie len goed in de smaak en hij kreeg daarbij ook nog een schitterende onderhoudsdoos om zijn schoenen in topconditie te houden. Kwaliteit en milieu kunnen heel goed samen gaan en men komt soms tot verrassende ont dekkingen aangaande goedkoper produceren, volgens Mevrouw Giezeman. Het mes snijdt dan aan twee kanten. Men produceert steeds door de aanwezigheid van Joop Nieuwlands van de Bouwbond EN.V die ook deelneemt in de Regionale Opleidings Commissie Bouw. Van verschillende zijden hoorden wij dat Aannemersbedrijf Gebrs. Janssen een goed opleidingsbedrijf is. Peter Janssen ervaart het omgaan met en opleiden van leerlingen als positief en vermoedelijk zal het bedrijf er later toch ook minstens iets van opsteken. De resultaten geven alle vertrouwen voor de toekomst. Deze titel zal niet zomaar in de prijzenkast ge zet worden maar is zeker een aansporing om op de ingeslagen weg voort te gaan. Hij zag voor de korte termijn zeker mogelijkheden om een nog groter percentage van het assortiment milieuvriendelijk te kunnen produceren. De wereld is zeker niet te veroveren met alléén milieuvriendelijkheid. Men dient er iets tegen over te stellen en dan pas krijgt men de consu ment zo ‘gek’ in van Bommel’s Milieukeur schoenen te ‘stappen’. Tijdens de interessante rondleiding door de fabriek konden Frans van Bommel en me dedirecteur Paul Petit hun liefde voor hun top-schoenen verwoorden en zelfs laten zien dat aan dit product zoveel handwerk van de vakman zit. Natuurlijk gebeurt er veel machinaal maar het echte handwerk en de fïnishing-touch maken dit product wel duurder maar zeker niet té duur in verhouding prijs/kwaliteit. De ge- bruikduur maakt uit of een schoen duur of- goedkoop is en daarom kan van Bommel zeker concurreren met menige andere schoen die dan niet zoveel kost in aanschaf. De consument kan zijn gulden maar een keer uitgegeven maar meestal is het toch “Eenmaal van Bommel, al tijd van Bommel” Afgelopen vrijdag 14 maart ging op deze bouwplek van Aannemersbedrijf Gebrs. Janssen bv de vlag in top. Het hoogste punt was bereikt, nu nog een ‘eindsprintje’ en de kopers kunnen bezit nemen van hun eigendom. Wethouder Ruud Hora zei zeer vereerd te zijn met de uitnodiging. Hij feliciteerde de toekomstige bewoners en memoreerde tevens nog dat het bouwen van goedkope woningen een waarde volle zaak is. Onder zijn verantwoordelijkheid zal de Woningbouwvereniging hier voor moeten zorgen. Kan dit dan gebeuren door plaatselijke bedrijven dan is dit mooi meegenomen. Jan Spaninks, Consulent Leerlingwezen, nam het woord om in de eerste plaats Ad, Peter en Jos Janssen te feliciteren met het bereikte hoog ste punt van deze bouwplaats en zeker omdat het hier ging om een leerlingen-bouwplaats. Om jonge vakmensen op te leiden zullen vak lui zich moeten inzetten voor de begeleiding. Dit gebeurt bij Aanemersbedrijf Gebrs. Jans sen. Op deze leerplaats zitten een 5-tal leerlin gen, 3 leermeesters en nog ongeveer 5 losse krachten die de klus moeten klaren. Leermeesters beschikbaar stellen kost na tuurlijk geld maar het bedrijf kan straks ook kiezen en de beste leerlingen aannemen die in de eigen ‘toko’ zijn opgeleid. Tijdens de opleiding zijn de leerlingen in dienst van de Stichting Bouwopleiding Midden Brabant waarvan Piet Munsters (directeur) en Mar tie van Loon (Opleidingscoördinator) ook aanwezig waren. Laatstgenoemden ‘leveren’ en begeleiden de leerlingen die hiervoor een leer- en arbeids overeenkomst krijgen. De theorie wordt gege ven gedurende 1 dag per week op school. Voor de vier dagen die leerlingen per week werken krijgen zij loon uitbetaald wat zelfs nog iets hoger ligt dan het minimum loon. Leren en werken blijkt al jaren goede zoniet de beste re sultaten op te leveren. Tussentijds kunnen leer lingen worden opgeroepen voor examens of om nog eens extra ondersteuning te krijgen op de eigen werkplaats. Was het Festival Mundial vorig jaar bijna in een debacle geëindigd nu is er met hulp van vroegere schuldeisers en de nieuwe sponsors een nieuwe opstart mogelijk. Misschien in wat bescheidener vorm maar toch even en thousiast als voorgaande jaren. Ook zal we derom gebruik worden gemaakt van het Leypark. Mundial Productions b.v. is de nieuwe hoofdverantwoordelijke organisator met aan het hoofd Jan-Arie Scholten. De begroting van 1,4 miljoen is gedekt door vas te inkomsten waardoor er bijna niets meer mis kan gaan. Op donderdag 22 mei a.s. zal de openingsavond plaatsvinden in de Stads schouwburg en op zondag 15 juni daaraan volgend is de slotmanifestatie in Bosvreugd in de Reeshof. Ook is het weer de gratis toe gang. Het leren waarderen en respecteren van ande re culturen is de hoofdmoot van het geheel en men denkt dan in de eerste plaats aan de ont wikkelingssamenwerking. Uit Burkina Fasso komt de groep La Troupe Saaba en dit alleen al schijnt een feest te zijn. Ook het Balkanfesti- val met tevens optredens van koren in diverse kerken is gepland. Op het festivalterrein ko men 2 hoofd-, 2 kleinere podia en een Afrika- doen-plein. Novib, de ASN-bank, Grolsch, BBA, Brabantsch Dagblad, Beekse Bergen, Provincie Noord Brabant, Gemeente Tilburg, Amnesty International, Bilance (voorheen Vas tenactie), Stichting Doen (Postcodeloterij), Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking en het Tilburgse bedrijfsleven staan achter de nieuwe opstart en financieren dus ook. Voor een 10.000 leerlingen is een schoolpro gramma met een duidelijk thema gemaakt om een betere kijk op de wereld te geven. Men gaat in op “Wederopbouw na conflict” en Ethiopië is als voorbeeld genomen. Di verse vaste sponsors hebben tijdens het fes tival hun eigen motto’s. Programma-directeur Hans van Vugt was nog niet geheel klaar met het programma maar hoopte dit over een paar weken te kunnen pre senteren. De organisatoren zijn enthousiast bezig of bijna gereed en men hoopt dan ook dat het publiek hen niet in de steek laat en in groten getale naar het Leypark zal komen. Het is tevens het tweede lustrum en men wil er dus alles aan doen om het Festival Mun dial nu weer te laten slagen en er een spekta kel van te maken, nog grootser, als voorgaan de jaren. Noteert U de data maar vast in Uw agenda om toch maar zeker niets te missen. Hb Maandag 24 maart komt het CDA bijeen om de raadsvergadering van dinsdag 25 maart door te praten. Aan de orde komen onder andere: de keuze van het werkvoorzieningschap; hef fing OZB; verordening voorziening gehandi capten. Voor de overige agendapunten verwij zen wij u naar het gmeentenieuws in dit blad. Bent u geïnteresseerd in een van de onderwer pen of het fractiewerk van het CDA, dan bent u van harte welkom. Uiteraard verwachten wij onze achterban. De CDA-fractie vergadert op 24 maart in het raadhuis op de Lind in Oister- wijk. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Tijdens de algemene ledenvergadering van de fraktie Gemeente Belangen is een nieuw be stuur gekozen. Dit was noodzakelijk doordat de fusie tussen G.B. Oisterwijk en RG.B. Moer gestel per 1-1-1997 een fiets ie geworden. De vergadering koos de volgende leden: 1. B. Bongaards (Oisterwijk) 2. J. Burgers (Moergestel) 3. A. Zuman (Moergestel) 4. M. Ermen (Oisterwijk) 5. E van lersel (Oisterwijk) 6. W. de Jong (Oisterwijk) 7. J. van Os (Moergestel) Hiermee hebben de leden voor een evenwich tige verdeling van de bestuursfuncties gekozen op basis van de verhouding in aantal leden van Oisterwijk en Moergestel. Uit de nieuwe bestuursleden werd B. Bon gaards met algemene stemmen tot voorzitter gekozen. Vice-voorzitter wordt J. van Os, se cretaris E van lersel en penningmeester A. Zuman. Tot tweede secretaris werd M. Ermen benoemd. J. Burgers en W. de Jong zijn gewo ne leden. Als u vragen heeft op politiek gebied dan kunt u altijd een of meerdere van onze gemeente raadsleden benaderen. Wij hopen u nog vele malen te mogen begroeten op onze fraktiever- gaderingen. Op maandag 24 maart houden wij onze maandelijks vergadering. Aanvang van deze vergadering is om 20.00 uur in het gemeentehuis. Graag nodigen wij u uit om over de verschillende agendapunten te dis cussiëren om zo tot een afgewogen beslissing te komen. Wilt u hierover meer informatie dan kunt u zich richten tot onze raadsleden R. Hora 528 8526, J. Oerlemans 513 2239, J. Meerbach 528 3670, P Meeuwis 528 4678 of bij onze secreta ris E van lersel 528 2500. De presentaties van een en ander vonden afge lopen woensdag, 12 maart j.l. plaats in de kan tine van het bedrijf. Mevrouw Giezeman van de Stichting Milieukeur, de heren Cieremans van TNO-Certification en Drs. Ed Nijpels in zijn hoedanigheid van Voorzitter van het We reld Natuur Fonds braken allen een lans voor het milieu. Van Bommel en haar medewerkers werden danig in het zonnetje gezet voor de bereikte resultaten. De eerste schoenen liggen al in de winkel en zijn echt niet duurder dan de gewone van Bommel schoenen. Volgens Drs. Ed Nijpels maakt van Bommel niet de goedkoopste - maar wel de beste schoen. Men blijft sleutelen aan een nog be ter produktie-proces met inachtneming van zuiniger grondstoffengebruik waardoor ons milieu minder belast wordt. De begeleiders worden ook door de Stichting opgeleid. Dat werkgevers en werknemers de vorderingen scherp in de gaten houden bleek Zelfs Burgemeester Y. Kortmann kon zich met eigen ogen overtuigen van de kwaliteits eisen die dit bedrijf aan haar produkten stelt en meegeeft. De gedrevenheid en liefde voor het product waarop Frans van Bommel zijn toehoorders vergastte tijdens de gang door de fabriek geeft zeker de garantie voor een nog jarenlange levering en verbetering van het van Bommel assortiment. Hb MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 19 MAART 1997 v M *Wii .at i jrtS* V ”1

Weekblad Moergestels Nieuws | 1997 | | pagina 9