E RONDOM DE KERK 300 Heeft u 8 nM. $T. GROTE SCHOONMAAK KERK GOD EN DE BOEKENWEEK 5291272) is graag bereid u te informeren. Procedure Na de inspraakperiode is alles er op gericht om de gemeenteraad in de vergadering van mei de nota en daarmee het beleid ter vaststelling voor te leggen. Aan het einde van het jaar wil het gemeentebestuur steeds evalueren. DE WERKGROEP HUWELIJKS VOORBEREIDING’ B. en W.-besluiten Burgemeester en wethouders hebben in de ver gadering van 4 maart 1997 onder meer de vol gende besluiten genomen: Diversen - de NWW-berichtgeving van arbeidsvoorzie ning is voor kennisgeving aangenomen. - Het college heeft het concept-beleidsplan Oisterwijkse Centrum bereikbaar voorlopig als richtinggevend voor kennisgeving aan geno men maar wil zich na de inspraak-procedure nog eens nadrukkelijk in dit kader buigen over maatregelen en consequenties. Besloten is te vens om de inspraakprocedure tegelijkertijd met de ontwerp-structuurvisie Centrum op te starten en geïntegreerd aan de functionele commissie voor te leggen. - Burgemeester en wethouders willen instem men met een verzoek om een verkooppunt van koffie en thee aan de Burg. Verwielstraat te mogen vestigen. Eerst zullen echter de nodige vergunningen moeten worden aangevraagd en getoetst worden. De uitvoering van horeca- werkzaamheden moet daar naast duidelijk on dergeschikt zijn aan de detailhandel, zo vin den B. en W - Het college heeft ingestemd met het aanbren gen van een aantal definitieve voorzieningen bij de spoorwegovergang Pannenschuurlaan. Thans is nog sprake van een tijdelijke situatie ontstaan toen er werkzaamheden aan de Pan nenschuurlaan worden uitgevoerd. Er zal met NS nog nader gepraat worden. - Het college heeft de nodige vergunningen en toestemmingen verleend voor het houden van het eerste lustrum van de roefeldag op 21 juni op het Bundersveld aan de Frans Halsstraat. - Bij het college is een brief ingekomen, waarin de jeugdgemeenteraad een aantal problemen aangeeft die door de jeugd zijn gesignaleerd. Het college heeft de diverse afdelingen ge vraagd om advies uit te brengen over deze brief aan burgemeester en wethouders. ■k f 1W 1 1 Nota ’Handhaving’ in de inspraak Aanpak, permanente bewoning wordt eerste speerpunt Inspraak over het voorgenomen handhavings beleid van de gemeente Oisterwijk. Vanaf 27 februari ligt, zoals gemeld de nota Handhaving Ruimtelijke Ordening en bouwen in het kader van de inspraak ter inzage. Nog tot en met woensdag 2 april kunt u in het gemeentekan- toor, de bibliotheek in Oisterwijk en in het ser vicepunt in Moergestel terecht om de nota in te zien. Reageren kan ook. Dat moet dan schrif telijk gebeuren bij burgemeester en wethou ders, postbus 10101, 5060 GA Oisterwijk. In de nieuwe gemeente Oisterwijk gaat op ’handhaving’ nogal wat nadruk worden gelegd In dit artikel kunt u in het kort lezen wat de nota Handhaving Ruimtelijke Ordening en bouwen zoals inhoudt. Aanpak In de voormalige gemeenten Moergestel en Oisterwijk is er ondanks de hoge prioriteit die toegekend was aan het bij de tijd maken van bestemmingsplannen, toch veel aandacht be steed aan het opzetten van een gezamenlijke handhavingsbeleid. Toen de beide gemeenten op 1 januari jl. sa mensmolten en de ambtelijke organisatie ook werd aangepast, ontstond een afdeling bouw en milieuzaken waarin zowel de technische, de juridische alsook de administratieve activitei ten voor handhaving waren samengebracht. Efficiënter werken was daarmee mogelijk ge worden. Enkel het adviseren over en het bewa ken van het handhavingsbeleid ligt op de af deling Volkshuisvesting, Ruimtelijke en Eco nomische zaken. Gevolg Er kan nu meer systematisch en gestructureerd toezicht worden uitgeoefend. Dat toezicht ge beurt aan de hand van bouwvergunningen, bouwmeldingen maar ook naar aanleiding van klachten die bij de gemeente binnen komen. Daarnaast is er minimaal eens per jaar een al gehele controle op het gebied van het bouwen en het gebruik van grond. Vergadering begint om 14.00 uur Gemeenteraad vergadert donderdag 13 maart over gemeentebegroting De gemeenteraad van Oisterwijk staat voor een belangrijke vergadering. Op donderdag 13 maart wordt de begroting voor 1997 behan deld. Officieel buigt de gemeenteraad zich over een voorstel om de gemeentebegroting voor het dienstjaar 1997 vast te stellen. Enkele zinnen voor een vergadering die gebruikelijk geruime tijd gaat duren. De vergadering is openbaar. U kunt dus komen luisteren. Het is de eerste be groting voor de nieuwe gemeente Oisterwijk. Beschouwingen De bijeenkomst begint om 2 uur met de alge mene en politieke beschouwingen. Dat bete kent in normale taal dat de vertegenwoordi gers van alle fracties in de gemeenteraad ver tellen hoe ze over de huidige situatie en de plannen van burgemeester en wethouders den ken. Antwoord B. en W. Dan zijn burgemeester en wethouders aan de beurt om te reageren en eventuele vragen te beantwoorden. Voordat ze dat doen, zullen eerst samen nog over de antwoorden overleg gen. De vergadering wordt dan even geschorst. Dan de raad Dan mag de gemeenteraad weer reageren. Maar voordat die reactie komt, zal ook de raad even tijd nodig hebben om de reactie van bur gemeester en wethouders op zich in te laten werken. Tot slot Daarna komt het einde van de behandeling van de begroting in zicht. Burgemeester en wet houders kunnen dan nog een slotreactie geven en reageren op eventuele moties of voorstellen van de raad om veranderingen aan te brengen. Daarna wordt de vraag gesteld of de gemeen teraad de begroting wil vaststellen. Dat kan met of zonder stemming. Maar dat is afhanke lijk van hoe de behandeling verloopt. Illegaal en dan? Als er illegale dingen worden geconstateerd, dan maken de toezichthoudende ambtenaren rapport op. Dat rapport is de basis voor wat er uiteindelijk met dat illegale bouw of gebruik moet gebeuren: kan het legaal worden ge maakt? Moet het gedoogd worden? Of moet het weg? Is dat laatste geval moet er een aan schrijving tot bestuursdwang of een dwang- sombeschikking de deur uit. In die gevallen krijgt ook de betrokkene de gelegenheid om zijn zienswijze naar voren te brengen. Permanente bewoning In de gemeente Oisterwijk is er een achterstand in de aanpak van overtredingen op dit gebied. Een groot deel hiervan betreft het gebruik van dingen op dit gebied. Een groot deel hiervan betreft het gebruik van recreatieverblijven voor permanente bewoning. Daar ligt dan ook de eerste inhaalactie. Nieuwe illegale permanen te bewoning zal direct worden aangepakt. Bij reeds bestaande situaties zal -als succesvol optreden niet zinvol meer is- een uitsterfcon- structie worden gehanteerd. Op korte termijn, in elk geval voordat de be stemmingsplannen Buitengebied onherroepe lijk geworden zijn, zullen die bewoners die in het gemeentelijk bevolkingsregister ingeschre ven staan op een recreatie-adres een brief krij gen, waarin staat dat de gemeente actie zal gaan ondernemen. Door intensief te controleren wil de gemeente inzicht krijgen welke andere recreatiewonin gen permanent bewoond worden. Ook dit be woners krijgen dan een brief. Uiteindelijk gaat de gemeente dan over tot het werkelijk uitvoe ren van het handhavingsbeleid. Overtredingen die niet gelegaliseerd kunnen worden, worden als eerste aangepakt. Nieuwe overtredingen worden meteen aangepakt en de overige zaken daarna. In de inspraak De nota Handhaving Ruimtelijke Ordening en Bouwen ligt nu in de inspraak. Tot en met woensdag 2 april a.s. kunt u de nota inzien. Wie vragen over het voorgenomen handhavingsbe leid of over de nota heeft, die kan daarvoor te recht bij de gemeente. Mevrouw Tool (tel. PAGINA 9 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 12 MAART 1997 I.S. J.H. P.V. Afrika Redactie: Ton van Elsdingen Sjef Nijtmans 'X Jo van Os 'A Julia van Rijsingen il Ireen Stieger -J J Peter Verhei jen Als ieder in het dorp één draad geeft, heeft de arme een hemd. Ook als je jong ben!, kan je reuma krijgen. Ik was pas 6. Altijd veel plezier gehad met ballet. Nu mag dat niet meer. Maar als u mij wilt helpen, graag! Geef u vandaag nog op als collectant. Het kost 2 uurtjes per jaar. U kunt zich aanmelden bij: Mevr. Swinkels 5131753 Mevr, v/d Ven 5133157 Op maandag 17 en dinsdag 18 maart a.s. zal er onder leiding van Mevr. Leen van Herck weer de jaarlijkse grote schoon maak gehouden worden in onze kerk. Het is de bedoeling om maandag de gehele dag hiervoor te gebruiken en dinsdag al leen tot 's morgens 12.00 uur. Zeker nu er de laatste tijd flink gewerkt is aan de dagkapel is een grote schoonmaak har der nodig dan ooit. Het stof ligt overal, maar ook het koper vraagt erom weer eens lekker opgepoetst te worden. Wilt u meedoen? Voor nadere inlichtingen kunt u zo nodig bellen naar Leen van Herck, Tel: 5132567. Met uw hulp zal de kerk dan straks met Pasen weer schoon en fris zijn. Alvast hartelijke dank voor uw me dewerking. leder jaar heeft de boekenweek een thema. Deze keer, van 12 tot 22 maart, is dat ‘Mijn God’. Dat is verrassend. In de jaren zestig ver scheen het ene boek na het andere met de boodschap: ‘God is dood’. Nu lijkt God weer een ‘come back’ te maken. Maar wat betekent dat? Op het eerste gezicht heel verschillende TsTT 324 bereidingsbijeenkomsten. Hoe ervaren zij hun deelname aan de bijeen- komsten? “Toen we benaderd werden met de vraag of we wilden deelnemen aan de huwelijksvoorbe reiding moesten we daar echt over nadenken. Waarom wij? Zou onze inbreng werkelijk een meerwaarde kunnen betekenen? We zagen onszelf allerminst als ‘het voorbeeldig echt paar’. Juist omdat onze inbreng gelijkwaardig zou zijn aan die van elk ander paar, gaf dat voor ons de doorslag om hieraan deel te ne men. Vanaf het eerste begin hebben we de bij eenkomsten als prettig ervaren. Het is interessant en soms ook wel boeiend om van jonge echtparen te horen hoe zij denken over levensvragen en over hogere waarden in het leven. Het gesprek verloopt soms wat moei zamer als het over geloof en kerk gaat. Geen wonder, want men is niet gewend om over deze zaken met elkaar in gesprek te gaan. Onze inbreng bij deze bijeenkomsten kan meerwaarde hebben vanuit een langdurige huwelijkservaring. Met name wanneer het gaat over liefde en trouw op langere termijn en over de betekenis van kinderen in het huwelijk. Ondanks dat het gezelschap vaak zeer gemê leerd is, blijkt dat ieder op eigen wijze een in breng heeft, die bijdraagt tot zinvolle gesprek ken". De viering Na de groepswijze voorbereiding vindt er nog een korte ontmoeting plaats met de pastor, om de viering van het huwelijk door te praten. De paren maken meestal hun eigen viering, waar voor materiaal wordt meegegeven. Bij die ont moeting is er altijd ruimte om persoonlijke za ken te bespreken. De werkgroep is op zoek naar een echtpaar (liefst met kinderen) dat wil deelnemen aan huwelijksvoorbereiding. Inlichtingen: Annie en Henk van Roessel, tel: 513 1587 of bij Petra en Peter Verheyen, tel: 513 2351. dingen. De revanche van God De Fransman Gilles Kepel heeft het in 1991 over De revanche van God. De titel van zijn boek klinkt een beetje als: ‘God laat het er niet bij zitten’. Hij beschrijft de grote aanhang van Amerikaanse evangelisten en televisiedomi nees, invloedrijke nieuwe katholieke bewegin gen en radicale stromingen van joden en mos lims over de hele wereld. Deze stromingen heb ben soms een mystiek tintje, maar zijn vaak nogal ‘fundamentalistisch’. Ze nemen met an dere woorden de heilige boeken heel letterlijk. Andere mensen gaan heel andere wegen. Ze wantrouwen alle godsdiensten die de waarheid in pacht menen te hebben en zoeken God als de ‘energiebron’ in hun diepste zelf. Zij voelen zich aangesproken door New Age, door Oos- terese religies en door een boek als ‘De Celes- tijnse belofte’, dat in Nederland tientallen her drukken beleeft. Niet op papier maar in de harten Parochies zoeken hun weg in deze wereld, waar alles in beweging is. Ze blijven gehecht aan het boek dat staat voor trouw en vastheid van Gods woord. Zij zingen van de Schrift ‘die mensenoorsprong schrijft, Woord dat trouw blijft’. In een parochie is elke week van het Boek. Maar dat betekent niet dat het Boek aan beden wordt. Gelovigen herkennen in de Schrift de woorden die God in hun hart ge schreven heeft. Op zondag 16 maart wordt in de liturgie Jere- mia gelezen. Het gaat over God die zijn nieu we Verbond niet op stenen tafelen schrijft, niet op perkament of papier, maar in de harten van de mensen. De pastorale zorg vanuit de parochie is voor een groot deel gericht op belangrijke momen ten die zich in het leven van mensen kunnen voordoen. We kunnen daarbij denken aan het doopsel, de Eerste Communie, het vormsel en natuurlijk ook het huwelijk. Ter voorbereiding op deze bijzondere momenten zijn er werkgroepen in het leven geroepen. Waarom een werkgroep “Huwelijksvoorbe reiding”? Als mensen kiezen voor een kerkelijk huwelijk dan mag je ervan uitgaan dat dat een bewuste keuze is. Een dergelijke keuze verdient een goede voorbereiding, We zien immers rondom ons hoe moeilijk het voor sommige mensen is, om het eenmaal ge geven woord van trouw waar te maken. Boven dien heeft de emancipatie van de vrouw met zich meegebracht, dat vrouwen ook hun eigen carrière plannen. Dat heeft gevolgen voor een redelijke taakverdeling in het huishoudelijk werk en bij de opvoeding van de kinderen. Zo zijn er meer ontwikkelingen te noemen waar van het goed is om er minstens even bij stil te staan. Het werken in een groep maakt het mogelijk wat kritischer naar menselijke relaties te kijken dan in een individueel gesprek. Er kan gebruik worden gemaakt van werkmodellen, zodat aanstaande paren een kritische benadering niet als een bedreiging hoeven te beschouwen. In een groep kunnen aanstaande bruidsparen veel van elkaar en van een reeds gehuwd paar leren. De feitelijke gang van zaken Als jonge mensen zich aanmelden wordt ver teld dat zij ruim voor hun huwelijk zullen wor den uitgenodigd voor de voorbereiding van drie avonden. Zij krijgen tevens een folder waarop de gang van zaken wordt uitgelegd. Soms wordt wel eens de vraag gesteld of het verplicht is. Wij spreken nooit over verplicht, maar over een serieus nemen van de vraag naar een kerkelijk huwelijk: daar moeten we het dan eens met elkaar over hebben! Inhoud en voorbereiding Wat komt er zo al aan de orde tijdens de huwelijksvoorbereiding? We spreken met el kaar over rolpatronen, verwachtingen van de man naar de vrouw en omgekeerd. We spre ken over omgaan met conflicten, over goede communicatie, over liefde en tederheid, over trouw en kinderen krijgen. We spreken over geloven en motieven om het huwelijk kerkelijk te laten bevestigen en over het huwelijk als sacrament. We hanteren daarbij diverse werk vormen. Het voordeel daarvan is dat mensen, die niet zo vlot van de tongriem gesneden zijn, ook duidelijk betrokken worden en dat enkelin gen niet gaan overheersen. Soms loopt het gesprek zo soepel en even wichtig, dat we maar weinig werkvormen no dig hebben. Waar we goed op letten is, dat het geen hoogdravende discussie wordt, waarbij iemand haar of zijn eigen gelijk probeert te halen. leder krijgt de ruimte haar of zijn bijdrage te leveren aan een bezinning op belangrijke voor waarden voor een gelukkig en gelovig huwe lijksleven. Rol van de vrijwilligers Tegenwoordig zijn er twee gehuwde echtpa ren die om de beurt deelnemen aan de voor- (7-V) Nationaal x) V Reumafonds Wanneer een mens stof doet opwaaien, krijgt een ander het in zijn oog. China

Weekblad Moergestels Nieuws | 1997 | | pagina 9