PO d ru kwerkservi ce. ...en dan volgende week... Graag zijn wij u van dienst met onze Efteling bouwt attractie ’98 onder de naam ’Vogel Rok’ IP I ectie huwelijks- en is binnen en moet u ien hebben!!! Fotowedstrijd over Brabants Landschap Bibliotheeknieuws Oisterwijk/ Moergestel Visio, Audiotheek start posteractie in de regio uiteraard geheel vrijblijvend Sindbad de Zeeman, met Vogel Rok. Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel, Tel. 013 -513 2268 - Bezoekerscentrum Oisterwijk eigen ontwerp, dan adviseren wij u graag 013- 513 2268. een kaart aangeven. Kennis over eekhoorns is niet vereist omdat de nesten vrij gemakkelijk te onderscheiden zijn van vogelnesten. Er zal eerst een korte inleiding/instructie wor den geven. De tellingen duren ongeveer 3 uur. Wie aan dit onderzoek mee wil doen (op een of beide dagen) dient zich zo spoedig mogelijk op te geven bij het Bezoekerscentrum: tel. 521 92 09. Excursie vanaf parkeerplaats Vogel park. Vanaf de parkeerplaats bij het Vogelpark gaan we op zondag 23 februari het mooie winterse Oisterwijkse bos bekijken. Deze excursie start om 11.00 uur en staat onder leiding van mede werkers van de Vereniging Natuurmonumen ten. Ook hiervoor moet u zich opgeven via boven genoemd telefoonnummer. Voor de excursie wordt een kleine bijdrage gevraagd. Voor nadere informatie kunt u terecht bij: Viso, Audiotheek. De heer B. Theunis, Amersfoortseweg 180,1272 RR Huizen, Tel. (035) 698 57 55. Familiepark de Efteling is onlangs gestart met de bouw van de nieuwe attractie voor het seizoen 1998. De naam van deze attrac tie is ’Vogel Rok’. De bouw-activiteiten, een spectaculaire overdekte achtbaan, vinden plaats in het Noorderpark, tussen Carnaval Festival en het café-restaurant. Het gebouw wordt 25 meter hoog en zal bijna geheel aan het zicht van de bezoeker in het park zijn onttrokken. De attractie zal vóór de start van het seizoen 1998 gereed zijn. Snel, duister en ijzingwekkend... De attractie is een snelle, duistere en ijzing wekkende achtbaan, die precies past in het at- tractie-assortiment voor de specifieke doel groep tieners en jeugdvolwassenen. Onderzoek wees uit dat deze doelgroep her nieuwde aandacht verdiende. De rit door de baan zal door de duisternis onvoorspelbaar worden en 101 seconden duren. ’Vogel Rok’ zal dan ook een attractie voor durfals worden. Pas sagiers, die de supersnelle attractie willen be leven, moeten tenminste 1,20 meter lang zijn. De Stichting Het Brabants Landschap, het IVN en Omroep Brabant organiseren een fo towedstrijd over de Brabantse natuur. Die fotowedstrijd heeft te maken met de Dag van het Landschap op Tweede Paasdag, 31 maart. De foto’s over het Brabants landschap zullen in de maand mei te zien zijn in het Noordbra- banhts Natuurmuseum in Tilburg. Voor de makers van de beste foto’s heeft Pentax een aantal kostbare Pentax verrekijkers beschik baar gesteld. Ook is er een fotowedstrijd voor de jeugd tot 14 jaar. De winnaar van deze wedstrijd kan re kenen op een Pentax compactcamera. Op Tweede Paasdag wordt traditiegetrouw de Dag van het Landschap gehouden in Brabant. In veertien natuurgebieden kunnen bezoekers dan terecht om onder leiding van een IVN-gids te wandelen door die natuurgebieden. De wan delaars wordt gevraagd een fototoestel mee te nemen. Maar ook nu al kunnen foto’s gemaakt worden voor de fotowedstrijd. Degenen, die mee wil len doen aan de wedstrijd, kunnen hun inzen dingen vóór 21 april sturen naar één van de studio’s van Omroep Brabant: Omroep Brabant, Postbus 400, 5000 AK Til burg of naar Omroep Brabant, Postbus 108, 5600 AC Eindhoven. Algemeen Sinds 1 januari 1997 zijn de bibliotheken van Oisterwijk en Moergestel gefuseerd. Om alle inwoners van de gemeente Oisterwijk te infor meren over de activiteiten die in beide biblio theken georganiseerd worden zullen deze van af heden in dit blad gezamenlijk gepubliceerd worden. Indien de bibliotheken een gezamenlijke me- dedeling/activiteit te melden hebben, dat wordt dit gemeld in het algemene gedeelte. Mededelingen/activiteiten van de bibliotheken afzonderlijk worden voorafgegaan door het kopje: Bibliotheek Oisterwijk en het kopje: Bibliotheek Moergestel. Bibliotheek Oisterwijk Tentoonstelling ’Meer weten over eten’ Tot en met 4 maart is er in de bibliotheek Oisterwijk een tentoonstelling te zien over eten. Vet eten, teveel of onregelmatig eten, je ziet het overal om je heen. Het kan hart- en vaatziek ten veroorzaken en sommige vormen van kan ker. Vaak is onwetendheid de oorzaak van de verkeerde keuze. De tentoonstelling geeft informatie-over hoe veelheden die je nodig hebt, suggesties over minder vet eten en een vette en een minder vette variant op het menu. Goede voeding is immers ook van invloed op je gewicht, je bloeddruk, wat je kunt presteren en je licha melijke weerstand tegen allerlei ziekten. En zeker niet in de laatste plaats op je uiterlijk. De tentoonstelling is tijdens de openingstijden van de bibliotheek te bezichtigen. Bibliotheek Moergestel Lijstlezers opgelet! Moet je voor school een aantal boeken lezen? Moet je van deze boeken een samenvatting maken? Je hebt dan vast wel eens gehoord van uittrekselboeken. De bibliotheek heeft al jaren deze uittrekselboeken in de collectie. Zij zijn te vinden bij de informatieve boeken (850.5 nederlands; duit850.8 duits; enge850.8 engels en fran850.8 frans) en ook achter de uitleenba lie. De boeken die achter de balie staan kun je niet meenemen. Ze zijn uitsluitend ter inzage. De bibliotheek heeft als hulpmiddel enkele uittrekselregisterboeken op de balie liggen. Via dit register kun je vinden in welk uittreksel- boek een samenvatting staat van een boek dat je hebt gelezen of wilt gaan lezen. Bijvoorbeeld: Sprookjes uit Duizend-en-één-Nacht Zoals het in de beleidsplannen staat, zal de Ef teling deze spectaculaire overdekte achtbaan in het thema van en sprookje aanbieden. ’Vogel Rok’ is een roofvogel van reusachtige afmetin gen, die een rol speelt in de reizen van Sindbad de Zeeman. Deze reizen zijn verhalen uit de reeks Sprookjes uit Duizend-en-één-Nacht. Bij de entree van het gebouw zal de bezoeker nog het meeste van dit sprookjesverhaal her kennen. De 22 meter brede en 8 meter hoge ’Vogel Rok’ houdt de acht voor de entree. Tijdens de ijselijk snelle rit door het aardedon ker, komen de passagiers heel even oog in oog met ’Vogel Rok’, die zo groot is dat hij een heel eiland de lucht in kan tillen... In de tweede reis van Sindbad de Zeeman wordt op een onbewoond eiland een mysterieu ze koepel zonder ingang ontdekt. Wanneer de zon bijna verduisterd wordt door het aan vlie gen van ’Vogel Rok’, die op zijn nest plaats neemt, blijkt de koepel het enorme ei van de reusachtige vogel te zijn. Op zoek naar de eekhoorn... Op zaterdag 22 februari en zaterdag 1 maart start om 9.00 uur bij het Bezoekerscentrum weer een onderzoek naar de hoeveelheid eek hoorns in de Oisterwijkse bossen. We zoeken enthousiaste mensen die mee wil len helpen met het tellen van de winternesten in het natuurgebied Kampina/Oisterwijkse bossen. In totaal zal er 600 ha. (zo’n 800 voet balvelden) aan bossen moeten worden doorlo pen. Dit gebied is verdeeld in telgebieden met afstanden van 4 tot 10 km. Het is de bedoeling dat groepjes mensen (familie, vrienden, vere nigingen en andere belangstellehden) een telgebied doorlopen en de gevonden nesten op Viso, Audiotheek is de enige organisatie in Nederland die dankzij samenwerking met de omroepen, hoorspelen en radiodocumentaires uitleent aan visueel en anderszins gehandicap ten die niet op gebruikelijke wijze kunnen le zen. Omdat Visio, Audiotheek sinds oktober 1990 officieel van start is gegaan, is deze bijzondere voorziening nog relatief onbekend. Daarom vraagt Visio met behulp van BTC- sponsoring middels deze posteractie aandacht voor de activiteiten van de nationale audio theek. Helaas worden er nog maar weinig hoorspelen uitgezonden terwijl toch, vooral bij slechtzien den en blinden, grote behoefte bestaat aan hoorspelen en radiodocumentaires. Mensen die vaak hoorspelen willen beluisteren zijn daarom aangewezen op de nationale audio theek van Visio. Niet alleen individuele abonnementen zijn mogelijk, maar ook organisaties kunnen lid worden. De hoorspelen staan op audiocasset tes die in speciale dozen gratis door de PTT verstuurd worden. Catalogus en folder zijn in verschillende leesvormen verkrijgbaar. Ook in Moergestel worden de posters binnen kort verspreid. Heb je gelezen ’WF. Hermans - de donkere kamer van Damocles’ en je wilt weten of er van dit boek een uittreksel is en zo ja, in welk boek dat uittreksel staat, zoek dan in het register- boek de achternaam van de schrijver op, ’her- mans’, dus. Heb je dit gevonden, dan zie je in alfabetische volgorde de verschillende boeken van Hermans staan. Achter de titel staat in welk uittrek'selboek een samenvatting is opge nomen. Je hoeft nu alleen nog maar het ge noemde boek op te zoeken in de kast of je vraagt ernaar aan de balie. Ook via de computer kun je uittreksels vin den. Bij TREFWOORD typ je dan de titel van het boek waarvan je een uittreksel zoekt. De computer geeft dan als antwoord het boek zelf en de uittrekselboeken waarin een samenvat ting staat. Als je op deze manier te werk gaat, kost het opzoeken niet veel tijd. En is er niets niet dui delijk of kun je het niet vinden, dan helpen de bibliotheekmedewerkers je graag. Tót ziens in de bibliotheek! met Johan van Oosterhoud De nijlgans 131 Al heel wat keertjes heb ik bij de Leemkuilen rondgelopen. Het is een stuk natuur dat steeds mooier wordt. Vanuit de vogelkijkhut kun je heel wat vogels observeren. Eén van die vogels is de nijlgans. Het is nog niet zo lang geleden dat je in de vo gelboeken iets over deze vogel, die zo mooi is, kon vinden. Hij is namelijk een nieuweling in de Nederlandse vogelwereld. Hoe ziet de nijlgans er uit? Omdat ik een beet je kleurenblind ben heb ik dit keer een boek geraadpleegd. De nijlgans heeft felgele ogen op een kastanjebruin masker dat nogal afsteekt tegen de bleekbruine kop. De snavel en de po ten zijn roze. De rug is bruin met zwart en op de schouder bevindt zich en witte vlek. Ook de achterkant van de nijlgans is bruinig met en zwartachtige vlek op de borst. Zowel het mannetje als het vrouwtje zien er precies zo uit. Nijlganzen komen niet alleen langs de Nijl voor (vandaar wel de naam), ook bij andere grote rivieren in Afrika is deze vogel te vin den. Om misverstanden te voorkomen: nijl ganzen zijn geen ganzen doch eenden. Ze wag gelen niet zoals ganzen dat doen. Bovendien kunnen ze heel goed duiken wat je bij ganzen niet kunt waarnemen. De nijlgans is, zoals gezegd, een nieuweling in ons land. Hij is ontvlucht uit dierentuinen en vogelparken en heeft zich in de vrije natuur vermeerderd. Een agressieve vogel is-ie wel. Ik heb gezin dat een boze nijlgans roofzuchtige meeuwen op de vlucht jaagt. Ook andere wa ter- en weidevogels moeten niets van de nijl gans hebben. I Bi r 'wt W V - a I PAGINA 9 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 19 FEBRUAR11997 7 ERKEND SCHILDERS en afwerkingsbedrijf BEGLAZINGSWERKEN - BEHANGWERKEN - SCHILDERWERKEN INDUSTRIEWEG 1 k. MOERGESTEL MJSx TEL. 013-513 6666 1 x

Weekblad Moergestels Nieuws | 1997 | | pagina 9