0 weer normaal bereikbaar... ZOEKERTJES OMROEP ^BRABANT Ervaringen van ouderen van groot belang! Guido Gezelle Kring in Moergestel? Vanaf heden kunnen wij u weer beter van dienst zijn met onze drukwerkservice. We zijn ook weer normaal telefonisch bereikbaar (ook overdag): 013-513 2268. Oisterwijkseweg 43, 5066 XC Moergestel, Tel. 013 - 513 2268 I verloopt (met drie afwijkingen om de rust van Moeder Aarde duidelijker weer te geven!) en het rijm in iedere tweede en vierde regel. Met het inspringen van de even regels wist Gezelle zelfs in de druk het weefpatroon weer te geen, zoveel zorg besteedde hij aan zijn kunstwerk. Als u het een hardop gelezen hebt, hebt U in de tweede strofe zeker het weefgetouw gehoord in het ’heen en weer weven van de witte win- terwebbe’, en in strofe 1 en 9 het gezoem van de muggen in de veel voorkomende m-klan- ken, waardoor de dansbeweging het gedicht ’ommentomme’ insluit. In dit gedicht zijn dus betekenis en vorm tot eenheid versmolten. Maar....als U nog meer wilt weten over dit ge dicht of als U een en ander ontgaan is, en U bent tocht wel geïnteresseerd geworden, dan kunt U dat in het voorjaar, in de maanden fe bruari, maart en april, in een wekelijkse bij eenkomst van twee uur samen met de leesgroep bespreken. U kunt zich daarvoor opgeven bij de Guido Gezelle Kring in oprichting op dit adres: C. van der Velden, Kloosterlaan 14, 5066 AN, Moergestel, tel. 5131760. Met onder andere Vader Abraham, Deurzak- kers, Bertus Staigerpaip Opname Omroep Brabant van ’Camaval uit het Hart van Brabant’ maandagavond 27 januari in café Cher in Tilburg Het traditionele carnavalsprogramma van Omroep Brabant en de Brackaliers, 27 januari vanaf 19.30 uur in café Cher aan het Piusplein in Tilburg opgenomen. Behalve lokaal en re gionaal befaamde orkesten als de Vipkus (Til burg), Bollekes (Oisterwijk), 013 (Tilburg) en solisten en duo’s als Ad en Els Verstappen (Til burg), Jan Habraken (Berkel-Enschot-Oister- wijk), Michiel Pijpers (Berkel-Enschot) en Harrie Wouters (Rijen) zijn ook andere beken de Brabantse artiesten te horen en te zien. Het gaat dan om Vader Abraham, Bertus Staiger paip, de Borrelnootjes en Berry van Wijk die carnavaleske optredens zullen verzorgen. Belangstellende carnavalsvierders zijn van harte welkom en uiteraard is de toegang van het al in carnavalsstemming verkerende café Cher gratis. De gemaakte opnames zendt Omroep Brabant vrijdagmiddag 7 februari tussen 14.00 en 18.00 uur uit. Het Cluster ouderen (een samenwerkingsplat- form van ouderenorganisaties in Midden-Bra- bant) van het Regionaal Patiënten/Consumen- ten Platform (RPCP) opent in de periode ja nuari 1997 een Telefonisch Meldpunt (013)5441309. Ouderen en mensen met een chronische ziek te of handicap worden uitgenodigd om hun mening te geven naar aanleiding van hun er varingen met zorgverlening in de thuissitua tie, in het verzorgingshuis of in het verpleegte huis. Daarnaast zijn we geïnteresseerd in ervaringen met wonen, de woonomgeving en met wel- zijnsactiviteiten. Eigenlijk al die zaken die nodig zijn om men sen zolang mogelijk zelfstandig te laten wonen en functioneren. De ervaringen worden door het Cluster geïn ventariseerd en ingebracht in het overleg van zorgvragers (wij dus), zorgaanbieders (de in stellingen), zorgverzekeraars, de gemeenten en de Provincie. Dit overleg moet een zorgbeleid ontwikkelen voor de nabije toekomst, wanneer er erg veel ouderen zullen zijn. Afgesproken is tussen de partijen dat het be leid afgestemd moet worden op de wensen en behoeften van zorgvragers! Daarom is het van groot belang voor het Clus ter om zoveel mogelijk ervaringen te kennen. Naast het telefonische meldpunt wordt er een bijeenkomst georganiseerd op dinsdag 28 ja nuari 1997 van 9.30 - 12.00 uur in het Party centrum Den Boogaard, St.Jansplein 5 te Moergestel. Met de aanwezigen wordt in kleinere groepen gesproken over hun ervaringen met zorg, wo nen en welzijn. Meldt u zich telefonisch aan voor de bijeen komst. Tel. RPCP Midden-Brabant, (013)5441309 Tel. Stichting Antenne/GOW (013)5349191 Wij weten dan ongeveer hoeveel mensen er komen en u krijgt een programma toege stuurd!! In De Brand 128 De eerste werkelijk mooie lentedag in 1996 was op de dertigste mei. Ik wandelde in het natuur gebied De Brand en wel langs de rietvelden bij de Zandley, op zoek naar Rietgorzen. De man netjes van de Rietgorzen hebben een zwarte kop en keel en een witte halsband. Karakteris tiek is zijn zang in de top van een rietstengel. De vrouwtjes hebben een bruine kop met een, geelachtig witte wenkbrauwstreep. De zwart witte baardstreepjes vallen daarbij op. Een zin gende Rietgors trekt met de vleugels. Het leefgebied van de Rietgors is moerassig. In riet- en biezenvelden voelt hij zich thuis. Ook tussen het riet langs het Wilhelminaka- naal kunt u Rietgorzen horen zingen. Het voedsel bestaat ’s zomers uit insekten, die tus sen het riet worden gevangen. Plantenzaden staan ook wel op het voedselprogramma. De meeste Rietgorzen (ook wel Rietvinken en Rietmussen genoemd), die bij ons broeden, zijn standvogels. Al wandelend en observerend zag ik Torenval ken, Buizerds, twee tegen elkaar roepende Koe koeken en hoorde ik de zang van kleine vogels. Kwakende kikkers maakten het concert com pleet. Het vrouwtje en mannetje van de Oran- jetip fladderden tussen de Echte Koekoeks bloemen. Volop bloeide het Fluitekruid, dat, terecht overigens, Hollands kant wordt ge noemd. De Brand: een prachtig brok natuur in ons Brabant! met Johan van Oosterhoud Verrassende reacties op de eerste publicatie over deze leeskring in oprichting in Moerge stel Nieuws van 8 januari! Guido Gezelle is verre van een onbekende in ons dorp: men bleek hem nog goed te kennen van gedichten in de jeugdjaren, en had soms zeer veel van hem gelezen; sommigen kenden nog hele ge dichten van buiten, uit de tijd dat het geheu gen nog getraind werd; voor anderen was hij een voorliefde gebleven. Jammer evenwel, dat velen tot hun spijt nog geen tijd voor de leesgroep konden vrijma ken, of nog aarzelden; vandaar nu deze twee de publicatie. Midden in de winter, met de sneeuwlaag over al nog vers in het geheugen, is een bekend win- tergedicht van Guido Gezelle wel op zijn plaats. De titel ervan luidt ’Wintermuggen’, hetgeen ons al meteen voor de vraag plaatst, wat daarmee wel bedoeld kan zijn. Hier vol gen de 9 strofen van dit aparte gedicht: Wintermuggen De wintermuggen zijn aan ’t dansen, ommentomme, zoo wit als muldersmeel, zoo wit als molkenblomme. Ze varen hooge, in 't vloe; ze dalen diepe, in de ebbe; ze weven, heen en weer, hun witte winterwebbe. Hun winterwebbe zal, dat lijnwaad zonder vlekken, den zuiverlijken schoot van moeder Aarde dekken. Ze ligt in heuren slaap, ze droomt den schuldeloozen, den maagdelijken droom van nieuwe lenteroozen. Ze ligt in heuren slaap, ze droomt den wonderbaren, den liefelijken droom van ’s zomers harpenaren. Ze ligt in heuren droom, ze droomt van overvloed en van voorspoed overal, om vee en volk en voeden. ’n Wbkt ze niet, ’n laat heur geen geruchte dwingen, om, al te schier ontwekt, uit heuren slaap te springen!. Daar ligt ze nu en rust: heur zwijgend beddelaken, de wintermuggen spree ’n ’t, die geen geruchte en maken. Ze draaien op en af en a en op en omme, zoo wit als melk, als meel, als molke en runselblomme. (1896) De sneeuwvlokjes komen overal in het rond dansend naar beneden, zo wit als molenaars- meel, zo wit als vlokjes melk bij het karnen. Zoals bij de zee, stijgen ze hoog op bij vloed, en dalen dan weer diep bij eb, en weven op en neer gaande hun witte winterweefsel. Dat vlekkenloze laken zal de onbesmette schoot van Moeder Aarde bedekken. Moeder Aarde slaapt nu, en droomt heel onschuldig van bloe men in het voorjaar, van rozen, bloemen van liefde; ze droomt ook van de heerlijke zang van de zangvogels in de zomer; en ze droomt ver der, van een overvloedige oogst tot welzijn van mens en dier. Laat haar rustig slapen, maak haar niet wak ker voor haar tijd, de lente, gekomen is; laat haar maar liggen onder het beddelaken, dat de wintermuggen/sneeuwvlokken geruisloos voor haar hebben neergespreid; en intussen dansen deze sneeuwvlokken op en af en heen en weer, zo wit als melk en meel, als room en bloem van room. Guido Gezelle kende de natuur en het boeren bedrijf van het Vlaamse akker- en weideland, en voelde zich nauw verwant met de mensen die daar woonden en werkten. Als zoon van een tuinman, die al jong zijn vader meehielp; als leraar biologie, die zijn vader een tuin bij de school liet aanleggen met de leerlingen om hen aanschouwelijk onderwijs te kunnen geen en zelfwerkzaamheid te bevorderen (toen al!); en later als dichter, die een lang gedicht over de oorspronkelijke godsdienst der Indianen in Noord-Amerika vertaalde in schitterend Vlaams (’The Song of Hiawatha’ by Henry Longfellow), waarin Moeder Aarde werkelijk beleefd werd als de Moeder die alle leven geeft, onderhoudt en weer tot zich terugneemt en tenslotte als groot taalkunstenaar, was Gezelle de dichter bij uitstek om zo’n beeld- en klank rijk gedicht over de natuur in de winter te ma ken. Want U had zelf al opgemerkt hoe veelzijdig de beelden voor dit wintergedicht gekozen zijn: ontleend aan de wereld van insecten, dans, de zee, het weefgetouw enz. Bij het lezen hebt U wel bemerkt hoe regelmatig het ritme PAGINA 7 Ï6 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 22 JANUAR11997 J f 1 r worden alleen geplaatst bij contante betaling! Zoekertjes die anoniem worden aangeboden worden niet meer geplaatst!!! De tweee broers die u elders in deze krant kunt vinden zijn Jos en André Habraken, destijds wonende aan de Oisterwijkseweg op het adres waar Jos nu nog steeds woont. 25 TALEN Leer ze nu in je eigen tempo! Dagelijks aanvang. Nadruk ligt op SPREKEN en VERSTAAN van de taal. Wij werken met RIJKSERKEND cursussen van het NTI! Je krijgt INDIVIDUEEL les met bege leiding van een docent Talenpracticum Bo- gaers biedt een speciale urenkaart (strippen kaart), die alleen afgetekend wordt als je les hebt gevolgd! Wisselende diensten, onregelmatige werktijden? Geen probleem! Loop eens binnen voor informatie en een GRATIS proefles. 30-uren- kaart fl.495, Wegens drukte zijn we ook op za terdagochtend (10-12 uur) geopend! Talen practicum Bogaers, bezoekadres: Schouw- burgring 97, 5038 TK Tilburg: 013-5362101 Cultuur en/of literatuurcursussen Frans, Duits, Engels en Spaans. Taleninstituut Bogae rs (Tilburg - Goirle) biedt nieuwe conversatiecur- sussen. Om bijv, een Fransman beter te kunnen begrijpen is wat culturele achtergrondkennis een must. Voor deze vorm van SPREEKVAARDIG HEID is een basiskennis van desbetreffende taal van 3 tot 4 jaar vereist. De lessen zullen ook zo veel mogelijk indie taal gegeven worden! De les sen worden geïllustreerd met o.a. boek- en film fragmenten, het actuele nieuws, landkunde, etc. Eigen inbreng mogelijk! KLEINE groepen, zowel overdag als 's avonds. Start september. Bel voor vrijblijvende niveautest! Inl.: Taleninstituut Bo gaers, Acacialaan 48, Tel. 013-5347664. Be zoekadres: Schouwburgring 97 te Tilburg. Examentraining Frans, Duits, Engels op MAVO-HAVO-VWO-niveau. Bogaers Talenin stituut BV verkoopt een speciale knipkaart voor training van genoemde examenteksten MFT ge luid (CD-ROM) en waar nodig MET begeleiding. Bel voor gratis proefles in Tilburg: 013-5362101 Don’t speak steenkolen-Engels! Nieuw: verkoop software! Wie zaken doet over de grens, wil daar een beetje voor de dag komen. Het is nu bij Bogaers Talenpracticum ook mogelijk om u met behulp van de computer een taal te leren! U kunt dat doen door in dat geval de strippenkaart Voor unieke sieraden naar uw of mijn ont werp. Tevens reparatie van sieraden. Vakkundig en snel. Kees Ketelaars, De Hoefkens 1Tel. 513 3168. Degelijk schoorsteen vegen; riool ont stoppen met hogedruk en alle voor-komende werkzaamheden: 'De Klusjesman', Langven- nen-Oost 27, Oisterwijk, tel. 013 - 5283937. Uw tweewielerreparaties gratis opgehaald en thuisgebracht. Bel: Schepens Tweewielers, Kerkstraat 21Oisterwijk, tel. 013 - 5217326. a.s. Zaterdag Amsterdamse Avond in Her berg 'De Veerkes' met optreden van Johnny en DJ Wim. Aanvang 21.00 uur. Entree f 10,-. VU-RIO, riolering ontstoppen en vernieu wen. Frans van Vught, Berkel-Enschot, 013- 5333864. Gevraagd: uw oude Nieuwjaarskaarten, bruidsjurken, feestjurken, lappen, lapjes, garen, lint, biebanden natuurlijk kleding. Alles blijft ook in 1997 welkom! Leen van Herck, Postelstraat 8, Tel. 513 2567. Toneel? Voordragen? Verkleeddoos? Play back? Studentenfeest of carnaval? Te huur of te koop vele soorten (gala)kleding. Kom gerust 'n kijkje nemen in Twinkeltje, Rootven 10a. Ouders, let op! Februari start ik weer met kinder-knut- selcursussen. Tevens geef ik ook kinder feestjes. W. Dirkx, tel. 013 - 513 2632. Ant. hangoortafel, Biedermeier tafel en bu reau. Tel. 0411-621852. Te koop: in hoogte verstelbare box (wit); ba- by-ledikant; matras; dekbed en commode (wit MDF); autostoel 0-4 jaar; draagzak; bad-stan- daard; baby-bag. Tel. 513 2770. Te koop: Jack Russell pups, laagbenig, ing. ontw. 6 Weken. H. Smolders, Burg, van Hees wijkstraat 9, Tel. 513 2403. Gevraagd: lieve ervaren oppas voor maan dag en dinsdag aan huis in een gezin te Oister wijk. Voor meer informatie: Angelique Paulusse, tel. 013 - 5219224 (na 18.00 uur). a.s. Zaterdag Amsterdamse Avond in Her berg 'De Veerkes' met optreden van Johnny en DJ Wim. Aanvang 21.00 uur. Entree f 10,-. te gebruiken voor bijvoorbeeld de cursus Eu- roplus Business English. Europlus Business Eng lish is een multimedia pakket op CD-ROM, waarmee u uw Engels op peil kunt brengen. Het pakket maakt gebruik van al de multi-media-mo- gelijkheden van de Windows-PC. Audio en Video schallen u om de oren. Net een heuse cursus dus, maar zonder dat u in klasseverband een cur sus volgt. Europlus Business English zit boorde vol nuttige informatie en oefeningen (de CD-ROM bevat 150 uren studiemateriaal), gericht op zake lijk verblijf in Engelstalige landen of landen waar u met Engels uit de voeten kunt. Ook is het mogelijk om talencursussen op CD- ROM of taal- cq examentraining op CD-ROM of diskette voor eigen gebruik aan te schaffen. De bovengenoemde cursus Europlus Business English kost normaal in de winkel fl.219, maar is exclusief bij Bogaers Talenpracticum verkrijg baar voor de prijs van fl. 169, Vraag naar onze Multimedia-prijslijst met nog veel meer mogelijk heden! Inlichtingen: 013-5362101 of 5347664. Taleninstituut Bogaers: Talenkennisdè wegwij zer voor uw vakantie of zakenreis. Typelessen in Moergestel. Alle kinderen die in het schooljaar 1997/1998 in groep 7 of groep 8 zitten kunnen zich weer opgeven voor de cursus machineschrijven blind, wlke in het nieuwe schooljaar weer start. We werken in groepen van maximaal 12 kinderen met een boek dat speciaal gericht is op het niveau van groep 7/8. De lessen worden gegeven in Den Donk te Moergestel op woensdag 18.30-20.00 uur of donderdag 15.30- 17.00 uur. Totale cursusduur 12 lessen van 11/2 uur, 1 x per 2 weken. Kosten per cursus f395,-(in- cl. boek, papier en examenkosten). Ook moge lijkheid tot huur van schrijfmachines. Gratis her examen! Wacht niette lang met inschrijven i.v.m. voorkeur voor een bepaalde dag. Vol is vol!!! Neem die voorsprong op het middelbaar onder wijs. Want die computers staan overal om ons heen. Een typediploma: een MUST. Voor opgave of nadere informatie: Typerburo van der Pluijm, tel. 013-513 3793.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1997 | | pagina 7