I KIENEN MET - 0EVURH&AV -ra KORFBAL^ Diana van de Wal wint eerste TV-bingo HOOFDPRIJS: Vrijdag 17 januari om 20.30 uur in de kantine van De Bosfazant Heemkundekring ’De kleine Meijerij’ ’Was getekend.... Moergestel’ groot succes Uitwisselingsconcert opleidingsorkesten J eugdvakantie week Heemkundekring ’De kleine Meijerij’ Jagers van de WBE Moergestel e.o. starten wintervoeding Gezonde voornemens Tegen betaling van 7,- is het vlugschrift bij Super van Balkom in Moergestel te verkrijgen. De heemkundekring ’De kleine Meijerij’ om vat de plaatsen: Berkel-Enschot, Esch, Haaren, Helvoirt, Moergestel, Oisterwijk en Udenhout. 11.15; aanw. 10.45 .9.45; vertrek 9.00 1- 2 2- 0 In dl. 4 (1996) van het vlugschrift van de heem kundekring ’De kleine Meijerij’ beschrijft Noud Smits uit Moergestel onder de titel ’Meej d’n krommen èèrm’ het wel en wee rond de geboorte van ”n nuuw kiendje’. Maar voor het zover was, hadden de dokter, de vroedvrouw en ’de baakster’ al hun opwachting gemaakt. Uitvoerig behandelt de schrijver eerst de ont wikkeling van het beroep van dokter, vroed vrouw en baker in de 19de en 20ste eeuw om hen dan een centrale plaats te geven in Moer gestel zelf. Bekende huisartsen, vroedvrouwen en baak- sters passeren de revue. Het artikel is zeker voor inwoners van Moergestel zeer de moeite waard om te lezen. Bovendien is er een schat aan fotomateriaal opgenomen. In een tweede artikel geeft Frans van lersel uit Oisterwijk een beeld van de Udenhoutse kapel uit de tijd toen het dorp nog deel uitmaakte van de Eninghe van Oisterwijk en uit de be gintijd van de zelfstandige gemeente Uden hout. Het geheel omvat 4 eeuwen kapelgeschie- denis. Veel bijzonderheden met betrekking tot de kapel van Udenhout als voorloper van het raadhuis zijn bij het schrijven van het gedenk boek ’Over d’n Unent’ aan het licht gekomen. goede voornemens staan dan nog vers in het geheugen. Het meest geuite goede voornemen is wellicht stoppen met roken. Voor veel men sen gaat dit voornemen helaas weer in rook op. Ondanks de gezondheidsrisico’s blijft het voor de meeste rokers moeilijk deze gewoonte op te geven. Fit zijn en fit voelen heeft alles te maken met de manier waarop we leven. Een mogelijkheid hierbij is gezond en regelmatig bewegen. Dat betekent niet dat iedereen fanatiek moet gaan sporten. Gezond bewegen zit al in kleine din gen: fietsen in plaats van de auto nemen, wandelen, vaker de trap nemen, tuinieren etc Ook stress is een belangrijk aspect van leefstijl: teveel stress wordt als ongezond beschouwd. Bij het voorkomen en bestrijden van stress kan gekeken worden naar het verbeteren van de omstandigheden thuis of op het werk en naar het verbeteren van de capaciteiten van mensen om met stress om te gaan. Gezonde voeding is een laatste belangrijke fac tor binnen een gezonde leefstijl. Niet te vet, niet te veel en vooral vezelrijk, zijn de drie es sentiële V’s. Het is voor iedereen van belang het gehele jaar door aandacht te besteden aan gezondheid. Laat het niet bij het maken van goede voorne mens alleen, maar probeer ze ook uit te voe ren. GGD Midden-Brabant wenst u een geluk kig en gezond 1997! Voor meer informatie kunt u terecht bij de GGD. met daarnaast nog vele andere prachtige prijzen, zoals u dat van ’De Vurhaai’ gewend bent... Meer dan achthonderd bezoekers op tentoonstelling De rond Kerstmis en de jaarwisseling gehou den tentoonstelling ’Was getekend.... Moerge stel’ is een groot succes geworden. Meer dan achthonderd belangstellenden hebben de ex positie bezocht. ’Was getekend.... Moergestel’ gaf een overzicht van door leden van de teken en schildergroep van de Katholieke Bond van Ouderen vervaardigde tekeningen en schilde rijen. Op de werkstukken waren vooral authen tieke stukjes Moergestel vereeuwigd. ’Voor her haling vatbaar’, aldus Hennie van Schooien, de Moergestelse tekenlerares die de groep 55- plussers heeft begeleid. In het receptieboek bij de ingang van sociaal- cultureel centrum De Roozendries waarin de expositie is gehouden, is door ruim tweehon derd bezoekers een handtekening geplaatst. De ervaring in andere tentoonstellingsruimten heeft geleerd dat een dergelijk aantal met vier moet worden vermenigvuldigd om een goede indicatie van het aantal bezoekers te krijgen. De ene bezoeker tekent bijvoorbeeld niet, ter wijl de ander een handtekening zet voor een hele groep in wiens gezelschap hij verkeert. Volgens Hennie van Schooien overtroffen de achthonderd bezoekers alle verwachtingen. Zoals verwacht kon worden, kwamen de mees te belangstellenden uit Moergestel zelf. Maar er werd ook belangstelling getoond vanuit Til burg, Eindhoven, Oisterwijk, Vught, Oirschot, Waalre, Helvoirt, Den Bosch, Rosmalen, Goir- le, Veldhoven en Arendonk, vooral de belang stelling uit Arendonk is opmerkelijk te noe men. In deze Belgische grensgemeente is een in grote delen van Brabant bekende kunstop leiding gevestigd. ’Klaarblijkelijk viel er voor studenten aan deze kunstacademie voldoende te genieten van het werk van de Moergestelse ouderen’, aldus Van Schooien. De reacties in het receptieboek waren stuk voor stuk positief, wat door de 22 exposanten als zeer stimulerend is ervaren. ’Verwonderd gekeken en tot bewondering gekomen’, noteerde onder andere pastoor H. van den Broek uit Moerge stel in het boek. Prins carnaval Leen Verhoe ven van Moergestel: ’Wat een verborgen talent; volgend jaar weer’. Han en Gerard Kreyveld, beiden bestuurslid van voetbalvereniging Au- dacia, schreven: ’Heel mooi; wat een aanwinst voor Moergestel’. Leraar Carel van de Velden: ’Een aangename verrassing. Ontroerend’. De mening van pastoraal ziekenzorgster Corrie Ceulemans ten slotte: ’Lieve mensen, wat goed van jullie’. niet alleen dat de wilde fauna beheert moet worden, maar ook dat in winterse of andere barre omstandigheden de dieren en vogels ge holpen moeten worden. Jagers van de Wildbeheereenheid (WBE) Moergestel en Omstreken hebben via aanleg van wildakkers voorzien in een verbetering van de voedselsituatie in strenge winters. Op dit moment blijken er zeer vele vogels hier hun noodzakelijke voedsel te halen om deze tijden door te komen. Dit geldt niet alleen voor fa zanten en patrijzen, maar ook voor vinken, koolmeesjes, merels, roodborstjes, winterko ninkjes, enzovoorts. Dat dit nog niet genoeg is blijkt uit het feit dat de conditie van diverse vogelsoorten sterk aan het verslechteren is. De WBE heeft daarom besloten het draaiboek wintervoedering op te starten. Bij de grote concentraties dienen en vogels zal gerst bijgevoerd worden. Deze gerst heeft de WBE van de zomer op ecologische wijze geteeld en een gedeelte hiervan is spe ciaal bewaard voor extreme gevallen. Voor informatie: WBE Moergestel e.o.: tel/fax 013-5220161. Muziekvereniging Prinses Juliana organiseert op zondag 19 januari in ’Den Boogaard’ een uitwisselingsconcert voor de opleidingsorkes ten van Asterius uit Oisterwijk, Concordia uit Berkel-Enschot en het opleidingsorkest van Prinses Juliana. Opleidingsorkesten zijn de kweekvijvers voor de harmonie-orkesten van morgen. Een gedegen opleiding van jaren ondersteund door het volgen van lessen op de muziekschool moet de overstap naar het ’groot’ orkest op termijn mogelijk maken. Opleidings orkesten kunnen wat niveau betreft behoorlijk uiteen lopen e.a. is sterk afhankelijk an de leef tijd en de reeds opgedane muzikale vaardighe den van de leerlingen. Het opleidingsorkest van Prinses Juliana is een ’jong’ orkest dat in de huidige samenstelling ongeveer anderhalf jaar samenspeelt. Het is verrassend om te ho ren wat de jeugd van deze orkesten in betrek kelijk korte tijd muzikaal te bieden hebben. Het concert begint om 11.00 uur, en de koffie staat voor U klaar. Voor inlichtingen over het opleidingsorkest van Muziekvereniging Prinses Juliana kunt U zich wenden tot Threes Smetsers, tel. 5131976. Als eerste wensen wij iedereen een goed, ge lukkig en gezond 1997. Natuurlijk zijn wij al begonnen aan de voorbereidingen voor de jeugdvakantieweek van dit jaar. Wil je mee doen, hou dan vast de week van 25 tot en met 29 augustus vrij, want dan brandt het hele cir cus weer los. Als je je nu al wilt opgeven als leiding, bel dan even met Geesje van den Boer (013-5052345), maar je kunt natuurlijk ook de persoonlijke uitnodiging afwachten of de be richtjes in Moergestel Nieuws volgen. Met vriendelijke groet, Organisatie Jeugdva kantieweek Moergestel. Beste leden, Het bestuur van de heemkundekring ’De klei ne Meijerij’ nodigt U hierbij uit voor de jaar vergadering van de vereniging op donderdag 23 januari 1997 in café-restaurant 't Oude Nest, J. Lenartzstraat 1 te Oisterwijk (tel. 013- 5282131). De vergadering begint om 19.30 uur en wordt omstreeks 20.00 uur gevolgd door een lezing, te houden door Th. Fransen uit Venlo over: ’Ere-divisie’ Carnaval. De agenda van de jaarvergadering ziet er als volgt uit: 1Opening door de voorzitter. 2. Jaarverslag door de secretaris. 3. Financieel verslag van de penningmeester. 4. Herverkiezing bestuursleden: K. Luijben als penningmeester, J. van de Loo, als vertegen woordiger voor Udenhout. 5. Herindeling: gevolgen voor contributie. 6. Rondvraag. 7. Sluiting. De titel van de voordracht door de hr. Fransen is dus: ’Ere-divisie’ Carnaval. Met behulp van dia’s zal Theo Fransen de carnaval-viering schetsen in de Brabantse steden met name 's- Hertogenbosch (Oeteldonk) en Bergen op Zoom (Krabbegat) in vergelijking met de vie ring in Limburgse steden, met name Maast richt en Venlo. Voorts een vergelijking van het Carnaval in Nederland met de meest fameuze Camavalssteden in het buitenland zoals Nice, New Orleans en Rio. Ruim 2 weken voor het echte carnavalsfeest: een prachtige gelegenheid om zich alvast op te warmen. De hr. Fransen heeft veel geschreven over car naval en zijn doctoraal scriptie handelde ook over het fenomeen carnaval. De lezing begint omstreeks 20.00 uur. De toe gang is gratis. Ook niet-leden zijn van harte welkom. Wild Beheereenheid Dat het de afgelopen tijd flink gevroren heeft, zal niemand ontgaan zijn. Het zijn niet alleen barre tijden voor de mensen, maar ook voor het wild. In een natuurlijke situatie betekent een stren ge winter een selectie van sterke individuen. De sterkste overleeft, wat betekent dat de erfe lijke eigenschappen hiervan zorgt voor het voortbestaan van de soort. Aan de andere kant betekent een strenge winter een natuurlijke regulering van een aantal soorten, zoals reigers. Iedereen maakt waarschijnlijk aan het begin van het nieuwe jaar goede voornemens. Vaak hebben deze te maken met de gezondheid. Te vens bestaat de tendens om meer aandacht te besteden aan een gezonde leefstijl en gedrag. Onder leefstijl wordt verstaan de manier waar op mensen omgaan met gezondheid, ziekte, risico’s, werk, stress, vrije tijd, voeding, sport en beweging etc. Dit gedrag heeft een belang rijke invloed op onze gezondheid. Mensen zijn geneigd zich met name in het begin van het jaar bezig te houden met hun gezondheid. De U ziet wel: in de natuurlijk wordt niet aan sen timent gedaan. Echter de natuurlijke situatie is niet meer. De mens heeft ingegrepen in de natuurlijke pro cessen door steden- en wegenbouw, industrie, herinrichting van landschap enz. Dit betekent Ka?/ je thuis in je sportf Uitslagen: Pup. F: Roef! - Rosoio Asp. C: Stormvogels - Roef! Asp. B: ZIGO - Roef! Programma 18 januari: Pup. F: Roef. - DDW - Pup. D: DSV - Roef. Asp. B: Altior - Roef. 13.00; vertrek 11.45 i I WAM U Donderdag 9 januari vond de eerste van vier TV-bingo-uitzendingen plaats voor S.V Audacia. Diana van de Wal uit de Broekstraat te Spoordonk bleek de winnares te zijn van deze eerste ronde. Zij kwam dan ook naar de studio om de hoofdprijs 300,-) in ontvangst te nemen uit handen van Nico Oerlemans die deze avond ook de balletjes had getrokken, a.s. Donderdag om 19.00 uur wordt de tweede ronde gespeeld. Kaarten daarvoor zijn op diverse plaatsen in Moerge stel te koop en kosten slechts 2,50. r BLIJFT ’T BIJ GOEDE VOORNEMENS? PAGINA 7 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 15 JANUAR11997 De twee vroegere vrienden die u elders in de ze krant kunt vinden zijn Ais Meeuwis en Piet Oerlemans, beide wonende in Tilburg. 0-6 f250.- Het kopje koffie met iets lekkers daarbij wordt u dit keer aangeboden door 'Moergestel-Nieuws', het in Moergestel best gelezen weekblad!

Weekblad Moergestels Nieuws | 1997 | | pagina 7