EUROSTYLING trends in mode 1-Jarig bestaan Cafetaria Rommen gaat ’op chiq KORFBAL^ l Audacia jeugd Tentoonstelling Guido Gezelle kring in Moergestel? Bevemieuws .9.30 uur .9.30 uur .9.30 uur 10.00 uur .9.30 uur .9.30 uur 10.45 uur 10.45 uur 11.30 uur 1- 3 3-15 13-17 7-15 22-23 15-4 .2-11 S.V. Roef! Handbal Uitslagen: MJB: Blauw Wit - Roef! HES: Roef! 1 - Taxandria 1 HJA: Roef! -GHV HESRoef! 2 - Witte Ster 2 JJB: Were Di - Roef! MJC: Were Di - Roef! Programma 11 januari: 9.30 JJB: Roef! - Taxandria 10.20 MJB: Roef! - Mountain Stars 11.10 MJC: Roef! - Taxandria 12.00 MJB: Roef! 2 - HVO 2 Programma 12 januari: 17.20 HES: Avanti 2 - Roef! 15.40 HJA: HCW 2 - Roef! Handbal is altijd raak! Afscheid van Danny Op zaterdag 7 december moesten we bij de Bevers helaas afscheid nemen van onze leid ster Danny van de Loo. Danny is ruim een jaar leidster geweest bij de Moergestelse bevers. Hoewel dit erg kort is om het reilen en zeilen binnen Huize Hotsjitonia te leren kennen, draaide Danny bij ons binnen de kortste keren mee alsof ze al vele jaren be- verleidster was. Een bevergroep leiden brengt elke week veel werk met zich mee, maar ook heel veel plezier. Met name in het brengen van het plezier en de goede sfeer is Danny een kei. Met Danny in de buurt valt er altijd wel wat te lachen. Als leidster blonk Danny vooral uit in haar acteerprestaties. Vooral haar rol als lilt de Robot, Danny de Poppendokter en natuur lijk als Frederik Scheuremaar maakte veel indruk bij de bevers. Natuurlijk lieten wij met de bevers, een leid ster als Danny niet zomaar gaan. Met veel her rie van vele fluitjes werd Danny op zaterdag Op Nieuwjaarsdag vierde Cafetaria Rommen aan de Oisterwijkseweg haar 1-jarig bestaan. De consument zal dat kunnen merken aan een speciale aktie die Theo Rommen de ko mende 7 weken gaat houden. Op dit moment (vanaf 6 t/m 12 januari) loopt er een aktieweek waarin Cafetaria Rommen zich presenteert als ’Kroketten-specialist’. Het assortiment bestaat uit liefst 10 soorten kro ketten die gedurende de aktieweek slechts ƒ1,- per stuk kosten. De aktie geldt zowel voor het cafetaria als aan de wagen op het St. Jansplein. Vanaf 12 januari presenteert Cafetaria Rom men elke week een andere kroket, die u bij besteding van 10,- gratis krijgt. Rommen probeert door de kennismaking met zijn kroketten zich in de markt te onderschei den t.o.v. de concurrentie. De op ambachtelij ke wijze geproduceerde kroketten worden ge leverd door de Gebr. Huijbregts uit Riel, een bedrijf dat zich al jarenlang onderscheidt door de verkoop van uitsluitend topprodukten. Cafetaria Rommen bestaat zoals u weet uit twee bedrijven. Het bedrijf aan de Oisterwijskeweg werd onlangs aan de voorkant totaal gereno- morgen opgehaald op het St. Jansplein. Na een gezamenlijke opening op het plein werd Dan ny omgetoverd tot Mega-Bever. Hiervoor kreeg ze een heuse beverstaart en beverlanden. Op de weg terug naar Den Donk hingen voor haar 20 groeten van de bevers met o.a. de tek sten: ’Tot ziens Danny’ en ’Kom nog eens langs Danny’. Met gepaste trots werden deze groe ten door haar verzameld. Achterop de groeten stonden de lievelingsspelletjes van de bevers. Aan Danny werd vandaag de keuze overgela ten om hieruit en keuze te maken. Na de spel letjes was het tijd voor het echte afscheid met een kadootje en een Mega-bever met de namen van alle bevers. Tot slot willen wij als beverleiding Danny hierbij nogmaals heel hartelijk bedanken voor haar inzet in het afgelopen jaar en haar veel succes wensen bij het spelen in de ver schillende Harmonie-orkesten. Leiding voor de Bevers gezocht!! In verband met het afscheid van Danny zijn we weer hard op zoek naar nieuwe Beverlei ding. Ben je op zoek naar een nieuwe hobby, heb je op zaterdagmorgen (tot ongeveer 13.00 uur) en vrijdagavond (tot ongeveer 20.30 uur) tijd en speel je graag met kinderen van 5 tot en met 7 jaar. Bel dan even naar Suzanne Helm ens, tel. 5132339 of Sandra van de Wiel, tel. 5132360. Of kom op zaterdagmorgen of op vrij dagavond (vergaderavond voor de bevers) even binnen lopen op Den Donk aan de Bosstraat in Moergestel. Je bent van harte welkom. Ooit gehoord van applicaties? In 6 lessen leert u hoe u uw kleding, kussens, tas, een slabbetje, noem maar op, in no time kunt omtoveren in exclusieve cadeaux. Cursusdagen dinsdags, 14,21,28 januari en 4,18 en 25 februari Tijd: 19.30-21.30 uur Kosten: f 75,-- (excl. materiaal)* Voor meer informatie: Maria Pot telefoon 013-513 2265 *Alle activiteiten worden georganiseerd zonder winstoogmerk ...10.00; vertrek 9.15 12.45; vertrek Moederken 't En is van u hiemedenvaard, geschilderd of geschreven, mij, moederken, geen beeltenis, geen beeld van u gebleven. Geen teekening, geen lichtdrukmaal, geen beitelwerk van steene, 't en zij dat beeld in mij, dat gij gelaten hebt, alleene. O Moge ik, U ontveerdig, nooit die beeltenis bederven, maar eerzaam laat ze leven in mij, eerzaam in mij sterven (4 mei 1891 We lezen het gedicht eerst, dan verklaren we de moeilijke woorden, bijvoorbeeld: lichtdruk maal betekent foto; dan proberen we in gewo ne woorden te omschrijven wat er in het ge dicht staat: In de eerste strofe spreekt de nu 61 jaar oude dichter zijn overleden moeder aan, en zegt dat er geen portret, geen gravure, geen afbeelding van haar hier op aarde achtergeble ven is; in de tweede strofe herhaalt hij, dat er geen tekening, geen foto, geen beeldhouwwerk van haar bestaat, behalveenkel en alleen het beeld, dat zij in hem achtergelaten heeft; in de derde strofe spreekt hij nog steeds tot zijn moe der, en drukt de wens uit, dat hij het beeld van haar dat zij in hem geprent heeft, altijd waar dig en eeuwig in hem en alle eer en deugd mag blijven voortleven. Daarna besteden we nog aandacht aan de speciale vorm van dit gedicht,; daarop kan dan nog een gezamelijk gesprek ontstaan over allerlei vragen, die dit gedicht oproept, zoals: wat zou de dichter precies bedoelen met ’dat beeld in mij?’; zou dat beeld van de moeder ook gelden voor de vader? Is dit ge dicht niet heel erg romantisch? enz. Guido Gezelle verenigde veel in zich van het West-Europese Christendom en de West-Eu- ropese cultuur, en had de bijzondere gave om zijn gedachten en gevoelens dichterlijk onder woorden te brengen; veel hiervan is typisch negentiende-eeuws; maar er is ook veel van alle tijden, en dat blijft nog steeds mensen boeien. In Tilburg bestaat de Kring uit 15 leden, 7 da mes en 8 heren, in leeftijd variërend van 35 tot 75 jaar, en ook zeer verschillend van schoolop leiding, werkkring en verdere achtergrond, hetgeen de gedachtenwisseling vaak heel inte ressant maakt. We komen eenmaal per week twee uur bijeen in een zaaltje in een activitei tencentrum; de kosten voor huur, koffie en kopiëren is ongeveer vijf gulden per persoon per keer, als er voldoende belangstelling voor is, wil ik graag in Moergestel een soortgelijke Guido Gezelle Kring beginnen. Bij een deel name van tien a twaalf personen, zouden we dan naar een geschikte ruimte kunnen uitzien, en wat mij betreft, bij voorkeur op dinsdag morgen tussen half tien en half twaalf, of dins dagmiddag tussen twee en vier uur bij elkaar kunnen komen. Bent u geïnteresseerd in gedichten van Gui do Gezelle; wilt U de vervlakkende overdaad van de huidige communicatiemedia eens een keer doorbreken door concentratie op een gedicht; vindt U een gesprek met een klein groepje medemensen interessant enz. dan kunt U zich schriftelijk aanmelden bij de Guido Gezelle Kring i.o. (in oprichting) op dit adres: C. van der Velden, Kloosterlaan 14, 5066 AN, Moergestel. Carel van der Velden. zijden van de Vlaams-Nederlandse grens! (einde citaat). Om Guido Gezelle beter te leren kennen, is anderhalf jaar gelden in Tilburg een leeskring opgericht, met in voor- en najaar telkens een tiental bijeenkomsten, waarin we een vijftal gedichten samen bespreken. In het afgelopen jaar, gingen we, onder leiding van onder getekende, hierbij meestal als volgt te werk. We behandelen een tevoren geselecteerd gedicht, bijvoorbeeld: Programma zaterdag 11 jan.: Aanwezig: Blauw-wit’81 - Audacia al 13.15 uur Audacia bl - Zigo b213.30 uur Zouavia b3 - Audacia b/c13.30 uur Audacia cl vrij Audacia dl vrij Audacia d2 - Hilvaria 2 Audacia d3 - RWB 2 Audacia el - Gilze 2 GSBW 7-Audacia e2 Audacia e3 - RKDVC 5 Audacia e4 - Taxandria 4 Audacia fl - Audacia f2 Audacia f3 - Audacia f4 Audacia meisjes - Zigo- meisjes veerd, en voor de toekomst heeft Theo nog meer plannen. Zo wordt er binnenskamers ge werkt aan de uitvoering van een klein kinder- speeltuintje achter het cafetaria. Duidelijk mag zijn dat door de groei van het bedrijf Theo het niet meer alleen aan kan. De al jarenlang in het cafetaria werkende Epi Denissen is vanaf 1 januari jl. dan ook zijn vaste compag non. Samen zullen ze het ongetwijfeld runnen, zowel op de Oister wijkseweg als op het St. Janspein. Succes is daarbij van harte toegewenst! Nog tot en met 19 januari zal er in het heem- centrum ’In de Drye Swaentjes’ te oisterwijk, de Lind 42, een tentoonstelling worden gehou den van Frank van Ede, beelden; Wendela Vbs- de Waele, Marjolein Elzinga en Wies Jansen, schilderijen. De expositieruimte is open op donderdag, vrij dag, zaterdag en zondag, telkens van 13.00 uur tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Kinderen tot 12 jaar heb ben alleen toegang onder begeleiding. De meeste van ons hebben wel eens van de Vlaamse dichter Guido Gezelle gehoord. Van school kennen we nog gedichten als ’Boerke Naas’, ’Het Schrijverke’ (’O krinklende wink- lende waterding’) en ’O! 't Ruischen van het ranke riet!’; en verder hebben we nog wel eens een gedichtje van hem gelezen op een bidprent je, zoals: ’t Is avond, stille....en, mij omtrent, is iets, of iemand, onbekend, die, zachtjes mij beroerend, zegt: ’t Is avond en ’t is rustens recht. Maar behalve een paar gedichten weten we vaak erg weinig van hem. Toch heeft deze groet Vlaming vele honderden gedichten geschre ven, die zeer de moeite waard zijn, want hij blijkt nog steeds een van de meest gelezen dichters in Nederland te zijn en prijkt in de zeer toonaangevende bloemlezing ’Spiegel van de Moderne Nederlandse Poëzie’ (Uitgeverij Meulenhoff, Amsterdam, 5e druk, 1994) op de eerste plaats met maar liefst tien gedichten. Guido Gezelle werd op 1 mei 1830 te Brugge geboren als de oudste van negen kinderen in een arm hoveniersgezin; zijn vader Pieter- Jan was een vrolijke, levenslustige man (Pie- ter-Jan, die geen Frans en kan’); zijn moeder daarentegen een sombere, angstvallige vrouw; van deze tegengestelde karaktertrek ken is veel in de persoon en het werk van hun oudste zoon terug te vinden. Guido wilde missionaris worden in Engeland, ging naar het Klein-Seminarie in Roeselare, waar hij als portier-huisknecht (dus als werk student!) voor zijn studie moest betalen. Hij bleef hierdoor contact houden met eenvoudi ge mensen aan de deur, schreef hun typische Vlaamse woorden en uitdrukkingen op, en ge bruikte die echte volkse taal later vaak in zijn gedichten. Al voor zijn priesterwijding (1854) werd hij als leraar benoemd aan datzelfde Klein-Se- minarie in Roeselare, maar hij was in zijn onderwijs en omgang met de leerlingen zo origineel en enthousiast, dat hij al na enige jaren door zijn overheid werd ’weggepromo veerd’; hij werd onderpastoor (wij zeggen ka pelaan) in Brugge, en daarna lange tijd in Kortrijk; hij was nog even rector van het Engels klooster in Brugge, maar overleed kort na deze aanstelling aldaar op 27 novem ber 1899. Tijdens zijn leven heeft Gezelle een achttal dichtbundels gepubliceerd, waaruit hij naar voren komt als een man met een warme, bijna Franciscaanse belangstelling voor de natuur: de bomen, bloemen, planten, dieren, enz. zo als blijkt uit zijn bekend gedichtje: Men spreekt de blomme een tale, mij is het kruid beleefd, mij groet het alternate, Dat God geschapen heeft! Een man ook met een grote liefde tot God en de medemensen. In een recente uitgave van een bloemlezing van Gezelle’s gedichten, zegt een bekend hedendaags Vlaams dichter Anton van Wilderode: ’Uit de lectuur van deze bloemle zing is mij herhaaldelijk gebleken hoe beweeg lijk eigentijds en actueel Gezelle is. Haast ’me disch’ zelfs door zijn bezorgdheid om de na tuur, zijn warme genegenheid voor gewone mensen, zijn tedere vredesgezindheid, zijn nooit aflatend besef van een onzichtbaar wer kende ’Aanwezigheid’. Geen wonder, dat Ge zelle bij verschillende moderne geestesstro mingen, zoals New Age, populair is. En Mi chel van der Plas (U kent hem misschien van Nestor, het magazine van de Unie KBO) schrijft in de Inleiding tot dezelfde bloemle zing: Geen dichter leeft met zijn werk nog zo volop onder de mensen als Guido Gezelle. Dat is verwonderlijk als men beseft, hoeveel hij, aan het einde van de twintigste eeuw, tegen lijkt te hebben. In het sterk gedechristianiseerde, post moderne tijdperk een man met een ouderwets geloof en antieke vroomheid; een katholiek priester; met uiterst conservatieve denkbeel den; zich bedienend van een spreektaal, die zelfs voor veel van zijn eigen landgenoten niet altijd gemakkelijk te volgen is. Maar zijn poëzie heeft alle intussen opgetre den bewegingen, richtingen en scholen met gemak overleefd; Gezelle blijft de meest ge citeerde en gereciteerde dichter aan beide Voel je thuis in je sport t Uitslagen: Pup. F: Roef! - DSV Pup. D: Klimroos - Roef! Asp. C: Roef! - DSS Asp. B: Roef! - EDN Pup. F: Vriendschap - Roef: PUp. D: Roef! - Rosoio Asp. C: Roef. - Winty Asp. B: Roef! - Altior Programma 11 januari: Pup. F: Roef! - Rosoio Asp. C: Strom vogels - Roef! Asp. B: ZIGO - Roef!19.30; vertrek 9.45 Wij wensen alle leden een gezellig en sportief korfbaljaar toe! 4 f w I PAGINA 9 8 0-1 5-0 0-7 2- 0 0-6 0-4 2-2 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 8 JANUAR11997 11.30

Weekblad Moergestels Nieuws | 1997 | | pagina 9