5 Oude Raad uitgeluid vergeet ze niet! Giro 999 tVfiTd(3 (o hi> tl nrn m UVUPACIA’ Vrijdag 10 januari om 20.30 uur in de kantine van S.V. Audacia! Natuurlijk zijn er ook deze keer weer vele andere prachtige prijzen te winnen... Muziek Op Schoot bij de Streekmuziekschool Oisterwijk e.o. Brief van Theo Raaijmakers HOOFDPRIJS De Turkaa 127 MM PAGINA 11 ƒ250 In een bijzondere openbare raadsvergadering kwam op 17 december 1996 de laatste gemeente- Stichting Vluchteling, Den Haag 'MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 8 JANUAR11997 ’Hallo, hallo, hallo, ik ben kabouter Pim hallo, hallo, hallo, wie ben jij?’ Zo begroet stokpop kabouter Pim de kinderen die samen, met een ouder (of verzorger of oma) die de Muziek Op Schoot lessen bezoeken. Dan moet er even gevoeld worden of een handje gegeven kan worden, maar dat gebeurt pas als de kinderen echt gewend zijn, er moet gezoend worden! En zo is kabouter Pim, de meest gezoende ka bouter van Oisterwijk geworden. Baby’s vinden het heerlijk om muziek te ma ken bij papa of mama op schoot. Zodra er mu ziek klinkt, zijn ze een en al aandacht en reage ren vaak met lachen en bewegen. Peuters zingen en dansen graag, vooral samen met anderen. De kursussen ’Muziek Op Schoot’ spelen hierop in. Er wordt gezongen, gedanst, er worden be wegingsspelletjes gedaan en er wordt ge bruik gemaakt van muziekinstrumenten en speelgoed. De kursus is bedoeld voor ouders/verzorgers met een kind in de leeftijd van 4 tot 48 maan den. Om de liedjes en spelletjes zo goed mogelijk aan te sluiten bij de leeftijd van het kind, zijn de groepen ingedeeld naar leeftijd. Uw baby of peuter kan ook vergezeld worden oudere broer gekomen, en Beto is nu veertien jaar. Beto heeft wel een familie, maar niet een familie waar hij op kan bouwen voor de toe komst: zijn vader heb ik nooit gekend, en er is nu alleen een stiefvader die niet veel meer doet dan drinken. De moeder wint het nog van de stiefvader in drinken, en bovendien zit ze in de prostitutie; een jonger broertje van Beto heb ik bij hen thuis weggehaald, en hij zit nu ook in een van onze huizen; de oudere broer woont nu weer thuis, maar dat is niet echt een succes. Beto gaat wel op bezoek bij zijn familie, en dat vinden we ook heel belangrijk; wij zijn niet zijn familie en kunnen dat ook nooit worden. Dus is het wel goed dat hij kontakt onder houdt; maar hij en wij weten ook dat hij voor zijn toekomst niet op zijn familie moet reke nen; Beto is niet echt een super-student; hij is intelligent genoeg en heeft het de afgelopen jaren dan ook goed gedaan op school; maar hij zou de kans moeten krijgen om zich echt hele maal aan zijn studie te kunnen geven; hij zou op zijn minst de middelbare school af moeten maken; misschien wil hij straks wel een of an der ambacht leren; misschien wil hij bv. wel elektricien worden; dat is dan best natuurlijk, want ze moeten ook zelf kunnen kiezen en be sluiten wat ze willen doen met hun leven, maar dan wel een elektricien die echt goed opgeleid is en die straks wellicht een eigen familie een betere toekomst kan geven. We willen daarom Beto volgend jaar een kans geven; hij is iemand die gesloten is en die niet veel praat, en het zal ook goed voor hem zijn om eens in een andere omgeving te wonen; hij heeft al die jaren in tehuizen ge woond, en het is verschrikkelijk belangrijk dat ze eens wat meer kontakt krijgen met het gewone leven: vrienden en vriendinnen heb ben op school, bijvoorbeeld aangesloten zijn bij een voetbalclub in de stad, deelnemen aan schoolaktiviteiten, deelnemen aan een gewoon familieleven, meer verantwoorde lijkheid hebben voor hun eigen studies en andere dingen, leren omgaan met meer vrij heid, etc. De families waar ze wonen controleren hen uiteraard een beetje, en ook ikzelf heb altijd kontakt met de families, met de jongeren, en met hun scholen en colleges. Maar ze hebben ook zelf een brok meer verantwoordelijkheid dan voorheen. En ze hebben dit jaar laten zien dat ze dat aankunnen. Maar ze moeten van ons, van u en van mij, een kans krijgen; zoals ik al zei, dit is allemaal niet voor niets: er moet be taald worden voor kost en inwoning, kleren, schoenen, schooluniformen, schoolmateriaal, ouderbijdragen, vervoer, medische onkosten, boeken, en nog veel meer. Dat alles kost zo’n tweeduizend dollar per persoon per jaar, geen flauwekul dus, maar ze hebben dit jaar laten zien dat het de moeite waard is, en....ze verdie nen een kans, hebben er recht op. Het zou goed zijn als er volgendjaar een paar meer jongeren een kans kunnen krijgen. Met Juan Carlos gaat het al goed, maar dat zou ook moeten kunnen voor Beto, voor Victor Hugo, voor Alejandro, en voor nog wat anderen. Dat zou mijn wens zijn voor 1997maar dat zal voor een groot deel van jullie afhangen. Uiteraard wil ik deze gelegenheid gebruiken om iedereen die ons op de een of andere manier geholpen heeft in het afgelopen jaar heel erg hartelijk te bedanken. Ik komt er niet toe om iedereen afzonderlijk te schrijven, en ik hoop dat iedereen dat kan be grijpen. Maar mijn dank is er niet minder om, en ik hoop dat we ook in de toekomst weer op jullie zullen mogen rekenen. Als u ons wilt helpen met een bijdrage, kunt U die sturen naar: Missieprocure Mill Hill, Johannahoeveweg 73,6816 VG Arnhem, giro 1066957 t.n.v. Theo Raaijmakers. Heel veel dank!! Tot slot wil ik U allen een goed 1997 toewen sen! Veel gezondheid, geluk en vrede! Heel veel groeten en de allerbeste wensen en tot de vol gende keer! Theo Raaijmakers, Casilla 2431, Cochabam ba, Bolivia, Zuid-Amerika. De naam Turkaa: Turk staat voor beek/kreek of voor vochtig, moerig stuk grond. Aa (of Amer of Nemer) staat voor beek of rivier. De Turkaa ligt dus laag en de Reusel (Aa) stroomt er doorheen. De Ijsvogel staat symbool voor alle beekherstel-projecten. Deze biotoop is nog niet voldoende geschikt om deze schitterende vogel te ontvangen. Wat zagen we dan wel in dit heel mooie, voor al rustige, gebied? Teveel om op te noemen en daarom zo maar een kleine greep wat we met z’n drieën hebben gedetermineerd. Hoewel de begroeiing van deze onlangs in een meanderende staat gebrachte Turkaa nog niet optimaal is, zagen we de Kleine waterranonkel, die we in ondiepe, tamelijk snel stromende beken kunnen aantreffen. Verder het Moeras- vergeet-mij-nietje, zo mooi blauw tussen het groen van andere kruiden. Langs de borders veel Walstro. De Kruipende boterbloem met z’n lange, wortelende uitlopers was er ook. Wespenorchissen groeien langs het schelpen pad. Dit zo rustige bosgebied is een eldorado voor veel vogels. We zagen een echtpaar Boomvalk, dat vermoedelijk ergens nestelde. Luid zongen Zwartkoppen, Zanglijster, Tjiftjaffen. Een Grote lijster kruiste ons pad. In het Brabants Dagblad lees ik, dat de mean derende Turkaa nieuwe kansen worden gebo den aan teloorgegane flora en fauna. Die nieu we kansen zijn nu al waar te nemen. We heb ben genoten van dat mooie brok Brabant bij Diessen. Beste familie en vrienden, Het is alweer bijna het eind van het jaar, bijna Kerstmis, een goede gelegenheid om weer eens wat van me te laten horen. Het is niet gemakkelijk om iedereen bij te houden met schrijven, maar op het eind van het jaar is er altijd de gelegenheid voor goede voome- mens....De Kersttijd is op de een of andere manier een tijd van vreugde, maar ook een beetje van verdriet. Vreugde om Kerstmis zelf, de geboorte van Christus, de idealen van vrede, mensen van goede wil, vreugde van wege nieuw leven, een nieuwe kans, hoop, Ook armoede, ellende, verdriet: Jezus, Maria en Jozef waren niet erg welkom in Bethlehem, daarna werden ze achtervolgd, ze waren arm, er was veel onzekerheid, etc. In de hele wereld is het zo ongeveer hetzelfde: vreugde op het eind van het jaar, feesten, speciaal eten, kadoo- tjes, goede voornemens, familiebijeenkomsten, kerstvieringen, vuurwerk, etc. Daarnaast zijn er veel mensen in de wereld die armoede en ellende ondergaan, veel mensen die met de Kerst alleen zijn, veel plaatsen waar geen ka- dootjes zullen zijn, geen speciaal eten, etc. Als we zo op een jaar terugkijken, dan zijn er altijd goede dingen en minder goede dingen. Zo is het ook hier: dingen die goed zijn en dingen die beter kunnen. Ik kijk bijvoorbeeld naar de geschiedenis van Juan Carlos. Hij is al jaren in het projekt; waar hij vandaan komt, dat weten we niet; we weten dat hij ooit in een ziekenhuis is gevonden, maar we hebben geen idee wie zijn familie is of waar we moeten zoeken. Hij staat dus zo’n beetje alleen op de wereld. Hij heeft een aantal jaren door het lang gezwor ven, en uiteindelijk woonde hij hier in de stad op straat; hij wilde nooit naar een van de huizen van het projekt komen, omdat hij het wel naar zijn zin had op straat met z’n hond. Toen uiteindelijk zijn hond ook werd uitgenodigd om in het projekt te wonen, kwam Juan Carlos ook, en hij is sindsdien nooit meer weggeweest! Hij heeft een aantal jaren in verschillende hui zen van het projekt gewoond en het altijd goed gedaan. In het begin van dit jaar heb ik hem bij een familie in de stad geplaatst, uiteraard tegen betaling. De bedoeling is dat hij, en an deren, meer aandacht besteden aan hun stu die; geen enkel land en geen enkele persoon kunnen echt vooruit komen als er niet meer aandacht wordt besteed aan de studie. Scho ling is de enige manier om uit de armoede en de ellende te geraken. Ook in een land als Boli via komen de eisen steeds hoger te liggen; bijna voor elk baantje moet je tegenwoordig op z’n minst de middelbare school afhebben; daarom ben ik dit jaar begonnen met een aantal men sen bij families te plaatsen en hen zo die kans te geven. We moeten, denk ik, werken met de talenten en idealen die deze jongeren hebben; ze hebben net zoveel kwaliteiten als wie dan ook, en ze verdienen een kans; elk kind heeft recht op scholing en elke ouder of opvoeder heeft de plicht om een kind die kans te geven. Dit jaar helpen we zo een stuk of tien jonge ren met hun studie, en hopelijk kunnen het er volgend jaar meer zijn. Juan Carlos is er dus één van, en hij heeft het prima gedaan: met zijn studie ging het uitstekend, hij is steeds een van de beste leerlingen op zijn college; hij heeft ook veel vrienden en vrien dinnen op school; hij is iemand die het met iedereen kan vinden, die geen problemen heeft met andere mensen; hij heeft veel ta lent voor allerlei dingen (tekenen, muziek, voetbal), en hij zou echt kunnen worden wat hij wil. Wij kunnen hem een kans geven, en daarna zal het van hem afhangen. Bij de fa milie waar hij woont is hij zeer geliefd, en hij hoort er echt bij. We kunnen dus rustig zeg gen dat het goed gegaan is met Juan Carlos dit jaar. Beto is iemand die nog in het projekt woont. Hij is al zo’n tien jaar bij ons, samen met een Geef voor de vergeten vluchtelingen raad van het zelfstandige Moergestel in Den Boogaard bijeen. De scheidend waarnemend-bur- gemeester Dosker nam afscheid en zo met hem het merendeel van de raad, die niet in de nieuwe raad terugkeert. (Wee)moedige woorden werden er gesproken door de burgemeester, de loco- burgemeester en alle fraktievoorzitters. Ook was er aandacht voor het afscheid van gemeentebo- de Ad Nouwens. Alle raadsleden kregen een portemonnee als aandenken en de burgemeester een boek over Egypte, een schilderij van het oude gemeentehuis en de voorzittershamer. door opa, oma of een vaste verzorger. Het is niet nodig dat u noten kunt lezen, over zangtalent beschikt of een instrument bespeelt. De liedjes worden uitgereikt op een stencil, zodat u er thuis ook mee kunt werken. Het be langrijkste doel van de kursus is het samen ple zier beleven aan muziek maken. Daarnaast worden de motoriek en het ritmegevoel van het kind ontwikkeld; zingen stimuleert de taalont wikkeling en kinderen kunnen hun fantasie en gevoel uitleven. Op maandag 13 januari 1997, kunt u vrijblij vend de eerste les volgen: Baby’s van 4 tot 14 maanden: 9.30 -10.15 uur; Peuters van 14 tot 24 maanden: 10.15-11.00 uur; Peuters van 24 tot 48 maanden: 11.00 - 11.45 uur; Afhankelijk van het aantal aanmeldingen kan de lestijd veranderen! Voor meer informatie: administratie Streek- muziekschool Oisterwijk e.o. telefoonnum mer (013-)5282753. voor leden en wgunsSgere met Johan van Oosterhoud (dit artikel is geschreven in samenwerking met Frans Kapteijns) Juni 1996. Bij Diessen ligt een prachtig stuks- ke natuur. Met Kees en Wim Roosen ging ik er heen. We hebben er bepaald geen spijt van ge had. Het project de Turkaa hield in, dat er een aan tal oude meanders van de vroegere Reusel op nieuw open zijn gemaakt (niet allemaal, maar de ’recentste’). Daarnaast is door het water schap de Dommel in een aanpalend agrarisch stuk (weiland/akkerland) een vervolg van die oude beek bedacht. Men heeft dus naar eigen idee het vervolgtraject gemaakt op basis van oude kaarten en geschriften. In dat agrarisch stuk was die oude bedding inclusief meanders reeds lang verdwenen. Kortom: het eerste gedeelte was een oud stuk Reusel en dat is weer opengegraven. Het tweede gedeelte is een nieuw gegraven vervolg van die oude Reusel. De ’nieuwe’ Reusel is het gedeelte, dat er nog steeds ligt en dat is dat lelijke rechte stuk Reu sel (feitelijk de nieuwe arm van de oude Reu sel). Je kunt dus zeggen, dat een gedeelte van de ’nieuwe’ Reusel wordt afgetapt voor die oude Reusel (kan er weer water doorlopen) en op het einde van dit prachtige stukje natuur loopt het water weer in dat rechte stuk Reusel.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1997 | | pagina 11