fa GEMEENTE MOERGESTEL «MJPACIA’ Audacia-nieuws ’Merk toch hoe sterk!’ ten doop gehouden BOUWVERGUNNINGEN/MELDINGEN Vrijdag 13 december om 20.30 uur in de kantine van S.V. Audacia! HOOFDPRIJS Hb ’Op Goede Leest Geschoeid’, de historie over de Moergestelse schoenmakers. - Een prachtig kado voor de komende feestdagen... In een uitpuilende gelagkamer van Herberg ’de Veerkes’ heeft waarnemend burgemeester mr. JJ.M. Dosker afgelopen dinsdag het eerste exemplaar van de geschiedschrijving van Moergestel uitgereikt aan Moergestels oudste in woner Johan Prinssen. Deze bijna 99-jarige nog krasse Moergestelnaar vond dit een hele eer. ’Ik zal het met plezier lezen en nagaan wat er allemaal ge schreven is’. Nu nog verkrijgbaar voor de prijs van 39,95 bij Ad Wolfs Oisterwijkseweg 58a 5066 XE Moergestel Telefoon 013-5133156 Natuurlijk zijn er ook deze keer weer vele andere prachtige prijzen te winnen... Aangevraagde bouwvergunningen en meldingen AUDACIA JEUGD 4 PAGINA 15 voor leden en f250 14.30 935-1 Burgemeester Dosker overhandigt het eerste exemplaar aan dhr. Prinssen. 2-4 0-2 6-0 2-2 2-1 1-2 1-3 4-2 1-5 Burgemeester Mr. JJ.M. Dosker verwelkom de een groot aantal bezoekers waaronder ei gen raadsleden en het voltallig college van B& W van Oisterwijk. Zelfs de bekende eme ritus hoogleraar Prof. H.F.J.M. v.d. Eeren- beemt was uitgenodigd omdat een van de schrijvers (Dr. Ad v.d. Oord) bij hem had ge studeerd en was gepromoveerd. Er komt op 1 janauri 1997 een einde aan Moergestels zelfstandigheid en daarom is indertijd door de Gemeenteraad besloten de geschiedenis van ons dorp vast te leggen. Wij waren het met de gastheer eens; Het boek mag er zijn. De schrijvers Drs. Paul van Dun en Dr. Ad van den Oord hebben er iets moois van ge maakt en het overzichtelijke en prettig lezen de boek mag in geen enkele ’Gèsselse’ boe kenkast ontbreken. Eens heeft Pastoor Ludovicus van Rijckevor- sel van Kessel de weg naar Oisterwijk de weg naar de ’hel’ genoemd. Omgekeerd wilde bur gemeester Dosker de weg van Oisterwijk naar Moergestel de weg naar de ’hemel’ noemen maar dan geheel voor eigen rekening en ge speend van enige geschiedkundigheid. Johan Prinssen kreeg dus als oudste inwo ner het eerste boek aangeboden. Hij werd geboren te Schayk op 23 december 1897 kwam op 1 december 1925 naar Moergestel als directeur van ’de boterfabriek’ St. Er- melindis. Hij trouwde een van de gezusters Nevelo 2 - Audacia 2 Audacia 3 - GSBW 3 Nevelo 4 - Audacia 4... Audacia 5 - VOAB 6 Audacia 6 - Hilvaria 5 VOAB 7 - Audacia 7 SVSOS 2 - Audacia 8 Audacia 9 - De Bocht 3 de Veer. De fabriek fuseerde in 1963 met de CTM te Tilburg. Hij had toen de pensioen gerechtigde leeftijd en geniet daar nog steeds in goede gezondheid van in de Reuzelhof ondanks een beetje hardhorigheid en de ach teruitgang van zijn ogen. ’Dit zal wel aan de leeftijd liggen’ antwoordde hij laconiek. Op de vraag hoe men zo oud kan worden antwoordde hij: ’Kalm aan doen’. Ui teraard heeft hij een groot gedeelte van de geschiedenis van de overwegend agrarische gemeenschap aan den lijve ondervonden. Een maal op zijn praatstoel raakte hij niet uitge praat over de boerenstand, toenmalige fusies, het aantal koeien, de coöperatie, de boterwagen en de export van Moergestelse boter naar lan den in West Europa. Hij is dan ook 38 jaar lang directeur van ’de boterfabriek’ geweest. Hierna kregen de schrijvers het woord om hun boek in het kort nader toe te lichten. Het werk valt uiteen in twee delen; Drs. Paul van Dun tekent voor de geschiedenis tot 1811 en Dr. Ad van den Oord nam deel twee van 1811 tot he den voor zijn rekening. Drs. Paul van Dun roemde de honger naar ken nis van de eigen gemeente en ging in op de rij ke historie van Willem van Gestel de machtige ’ridder’ ten opzichte van het bisdom Luik. In 1225 is Willem begraven in de kerk terwijl hij geëxcommuniceerd was. Zoon Willem ging in Keulen het een en ander verklaren zodat alles herstelt kon worden, de pastoor weer geldige nis aan de beurt. Het Streekarchief te Oister wijk, Rijksarchief Noord Brabant te ’s-Herto- genbosch, Algemeen Rijksarchief in ’s- Gravenhage en het Rijksarchief te Luik zijn regelmatig geraadpleegd. Zoals bekend zijn de archieven weinig of soms niet toegankelijk het geen hun werk zoveel te moeilijker maakt maar daarom destemeer siert. Met wat er de laatste tijd geschreven is door onder andere Noud Smits fBveede Wereldoorlog) en Ad Wolfs (’Op goede leest geschoeid’, de historie over de Moergestelse schoenmakers) is geen rekening gehouden maar wel geraadpleegd. Er zijn evenutele tekortkomingen aangevuld of recht getrokken. De beide schrijvers kregen het verzoek om het boek te maken via Streekarchivarus Drs. Wim Reijnders en hebben het onderzoek een grote klus maar als zeer fijn werk ervaren en ze zijn veel te weten gekomen over ’vagabonden en voleurs.’ Corke Coolen nam namens de ge meente de begeleiding op zich. Noud Smits tekende voor de titel van het boek met mis schien een chauvinistische ondertoon maar zeker als ’laatste krachtdaad van Moergestel’. Maar de ondertitel ’Moergestel schreef ge schiedenis’ is meer dan waar en waarom zou deze rijke historie niet op schrift gesteld moe ten worden De bronnen en literatuur staan uitvoerig ver meld zeker voor de liefhebber die nog niet te vreden is en meer wil weten. Ook de sponso ren en intekenaars worden met name ge noemd. De uitgifte van het boek aan de intekenaars was woensdag dan ook een ware stormloop en me nigeen heeft hiervoor een tijdje in de rij moe ten staan. De niet-intekenaars moeten wel rap proberen alsnog een exemplaar te bemachtigen want de uitgave is eenmalig. Al met al is het zeker de moeite waard dit waardevolle boek in bezit te krijgen. begunstigen Bij het gemeentebestuur is een aantal verzoeken om een bouwvergunning/melding binnengeko men. Tegen deze aangevraagde bouwvergunningen en meldingen kunt u geen bezwaar indie nen. U kunt wel uw zienswijze, bij voorkeur schriftelijk, aan het college van burgemeester en wet houders kenbaar maken. In week 49 van 1996 zijn de volgende meldingen en aanvragen om bouwvergunning binnengeko men: - het verbouwen en uitbreiden van de garage aan de Burg. Ter Veerstraat 35; - het verbouwen en uitbreiden van de stalruimte aan de Floraweg 1 - het verbouwen en uitbreiden van een bedrijfsloods aan de Sonman 7; - het verbouwen van een schuur aan de Heuvelstraat 17. Moergestel, 11 december 1996. Burgemeester en wethouders van Moergestel, de wnd. burgemeester, mr. J.J.M. Dosker de secretaris, A.A.M. van Zundert. sacramenten kon toedienen en wederom terug in functie geplaatst kon worden. Moergestel is altijd een ’heerlijkheid’ geweest maar er veran derde veel toen dorpen en steden hun recht sprekende macht verloren en onder het bestuur van een Maire kwamen. In de achtiende eeuw zijn er zelfs een viertal mensen na een crimineel proces geëxecuteerd. Bekend is dat er een 22-tal criminele proces sen zijn gevoerd. Zelfs is ooit een adelijk per soon veroordeeld maar niet ter dood gebracht en men kon toen al van klasse-justitie spreken. Een gevangene had zich zelfs in een torenka mer aan zijn ketenen opgehangen om aan ver oordeling te ontkomen. Op de voorpagina staat een afdruk van het oudste document van 1147 waarin Moerge stel werd vernoemd. Ook Mieke Peijnen- burg’s foto (1854-1938) staat hier afgedrukt. Dr. Ad van den Oord memoreerde dat meerde re wegen naar Oisterwijk leidden en een hier van was de van Tienhovenlaan. De heer Pieter van Tienhoven was ’de duivel in eigen persoon’ en kwam zelfs per taxi uit Amsterdam. In zijn door de koster bestuurde eigen auto ging hij naar de ’Hel van het Noorden’. Ook werd door hem de verharding van de naar hem vernoem de laan geëist door middel van een ’amice- briefje’ aan de burgemeester van Oisterwijk. Volgens van Tienhoven diende het toerisme te worden bevorderd. De kosten werden door Oisterwijk en Moergestel reeds toen al broe derlijk gedeeld. Hoe frappant is het dan hedentendage dat er niet meer mag worden gereden over deze laan anders dan met de fiets. Is het dan ’rijden of weer lopen’ of is het ’loop naar de hel’? Beide schrijvers hebben er een zeven maanden aan gewerkt en onderzoek aan verricht. Vanaf de oudste geschiedenis zoals de verwoesting in 1388 door de hertog van Gelre tot aan het laatste ’wapenfeit’, de opening van het Sport en Tenniscomplex, komt de dorps-geschiede- MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 11 DECEMBER 1996 Weer teleurstelling bij thuiswedstrijd Audacia- W.H.V2-4 Uit heeft Audacia nog niet verloren in deze competitie. Het is in thuiswedstrijden waar de steken vallen. Dat was ook het geval tegen WHV uit Loosbroek. Je zou haast zeggen dat na een eclatante uit-zege de zaken te licht wor den opgevat. Dat kon zeker een conclusie zijn na de eerste helft, waarin Audacia lauw speel de, terwijl de tegenstander juist haar best deed om een goed resultaat ta behalen. Zij had dan ook in de 36e minuut succes toen een derde inzet niet meer kon worden gekeerd: van Zoggel scoorde: 0-1. Alleen het neerleg gen van een tegenstander door Max van Alp- hen (hij kreeg rood) kon Audacia behoeden voor een grotere achterstand bij rust. Na rust kwam Audacia met een andere instel ling in het veld maar moest toch eerst bij een uitval 0-2 incasseren: van Zoggel kopte via de paal binnen. In de 27e minuut van de tweede helft was het dan raak, een lange pass kwam terecht bij Frans Tekath die onberispelijk in schoot en even later werd een schot van hem nog wel gekeerd door de keeper, maar de re bound was voor Corné Zoontjens: 2-2. De scheidsrechter had toen wel mogen affluiten, maar de wedstrijd ging uiteraard door. Zelfs was Corné nog dicht bij 3-2, maar zijn inzet ging net naast. Snele counters van WHV de den Audacia uiteindelijk de das om: eerst scoorde van Asseldonk voor 2-3 en in de laat ste minuut mocht Hanegraaf nog 2-4 binnen schuiven. Uitslagen: Audacia 1 - WHV 1 Audacia 2 - Boxtel 2 Beerse Boys 2 - Audacia 3 Audacia 4 0 RKDVC 7 GFC ’93 3 - Audacia 5 WSC 12 - Audacia 6 Audacia 7 - Willem II 4 Audacia 8 - Vessem 4 Marvilde 8 - Audacia 9 Programma zondag 15 december: Vorstenbossche Boys 1 - Audacia 1 Uitslagen pupillen zaterdag 7 december: Zigo 1 - Audacia Dl 2-1 Audacia D2 - WSC 36-3 Sarto 8 - Audacia D34-1 Audacia El - RKTW 10-5 Beerse Boys 2 - Audacia E310-0 Audacia E3 - Zigo 36-3 Audacia E4 - Viola 37-0 Nemelaer 1 - Audacia F17-1 Audacia F2 - SET 10-11 Noad 2 - Audacia F312-0 Audacia F4 - Nemelaer 40-2 Programma zaterdag 14 dec. aanwezig: Audacia Al - Heusden 1 13.30 Audacia Bl - Gilze 113.30 Desk 3 - Audacia B/C13.15 Noad 1 - Audacia Cl12.00 Audacia Dl - Hilvaria 1 9.30 RKDVC 2 - Audacia D28.30 Audacia D3 - Noad 49.30 GSBW 3 - Audacia El 10.00 Audacia E2 - Sarto 69.30 Sarto 7 - Audacia E310.00 Sarto 10 - Audacia E410.00 Audacia Fl - S.VS.O.S. 110.45 Audacia F3 - J. Brabant 510.45 RKTW F4 - Audacia F211.00 GSBW 5 - Audacia F411.00 Audacia meisjes - Broekhoven11.30 Uitslagen junioren zaterdag 7 december: Broekhoven 1 - Audacia al 0-0 VCB 1 - Audacia BI0-15 Audacia B/C - Nevelo B22-3 Audacia Cl - Sarto 23-2 Gilze - Audacia meisjes2-5 12.30 12.30 10.00 10.00 12.00 13.00 10.00

Weekblad Moergestels Nieuws | 1996 | | pagina 15