Audacia speelt Televisiebingo Tijdelijke regeling Koudetoeslag 1996 Musica Futura raakt in stroomversnelling Vrijwilliger bij de SOS Telefonische Hulpdienst Vrijwilligers Terminale Zorg ook in Moergestel actief Stichting Natuurpark de Efteling lanceert Efteling Anton Pieck Prijs 1997 Oproep straatjury’s Driekoningen 1997 Het spel wordt uiteraard gespeeld volgens de bekende methoden: kijkers kopen bingokaar ten 2,50 per stuk) en volgen donderdags om 19.00 uur de uitzendingen van MTV waarin de bingo-balletjes worden getrokken. Is de kaart met 15 getallen vol, dan moet u naar de studio bellen. Prijzen Prijzen zijn er natuurlijk ook weer! Het totale prijzenpakket bedraagt 1.000,- per uitzen ding en aan het eind van iedere uitzending is er nog ’n flink aantal waardebonnen te winnen op de lotnummers. Deze waardebonnen zijn aangeboden en inwisselbaar bij onze plaatse lijke winkeliers. ken al een goede basis voor gelegd. Choreograaf Cindy van Schendel is op de dinsdagavonden begonnen met de eerste dansstukken, dus ook daar zit de vaart in. Wellicht dat tijdens de Musica Futura Kerst- Meeting op 21 december aanstaande de eerste resultaten van twee maanden repeteren te be wonderen zijn. Naar verwachting zullen ook nog dit jaar de bouwploeg en de kledingploeg voor het eerst bij elkaar komen en schiet begin volgend jaar ook het ’Groot-orkest’ uit de startblokken, waarna buiten de acteurs om zo’n 100 vrijwil ligers en muzikanten direkt bezig zijn met de produktie. Als u dan ook nog weet dat de spon soring, aangevoerd door de Hoofsponsors Van de Klundert Muziekinstrumenten en de Ra bobank Oisterwijk, gevolgd door enkele grote re en kleinere sponsors ook van de grond be gint te komen, begrijpt u het vertrouwen waar mee iedereen aan het werk is. Musica Futura heeft het goede ritme te pakken. Iedereen gaat er vol tegenaan om Tennishal De Racketclub weer te laten schudden op haar grondvesten. We houden u op de hoogte!! Wat gebeurt er met uw gegevens? Sociale Zaken gaat zorgvuldig om met privacy. De door u verstrekte gegevens worden alleen voor de beoordeling van uw aanvraag voor een koudetoeslag gebruikt en niet aan derden ver strekt. Hulp en informatie Komt u er niet uit? Vraag dan meer informatie bij de afdeling So ciale Zaken. U kunt op werkdagen tussen 9.00 uur en 12.30 uur terecht bij de balie van de af deling Sociale Zaken. U kunt daar ook hulp krijgen bij het invullen van het aanvraag formulier. Vier donderdagen in januari Vier achtereenvolgende donderdagen, 9,16,23 en 30 januari 1997 kunt u weer meedoen aan de Televisiebingo via uw eigen plaatselijke omroep MTV. De organisatie is dit keer in handen van S.V. Audacia in samenwerking met MTV. De kaartverkoop geschiedt door de leden van S.V. Audacia. De eerste prijs is natuurlijk weer het bekende geldbedrag van 300,- dat rechtstreeks in de uitzending aan de winnaar wordt overhandigd. Kaartverkoop Zoals vorig jaar, maar nu dus leden van S.V Audacia, rijdt op zaterdag de geluidswagen door het dorp met in de directe nabijheid de verkopers die bij u aan de deur komen. Zaterdag 4 januari wordt daarmee gestart. De voorverkoop begint echter al op 2 januari op de volgende plaatsen: Café De Brouwer, Slijte rij ’In den Korenmaaier’, Jumbo Supermarkt Denissen, Super van Balkom, Chris van den Bijgaart Fotografie, Kadoshop Broers en uiter aard in de kantine van S.V Audacia. Cast compleet, script definitief Het is alweer een maand geleden dat we u op de hoogte gebracht hebben van de ontwikke lingen rondom Musica Futura. Dat die maand ’stilte’ niet heeft gegolden voor de acteurs, het produktieteam en het bestuur van Stichting CUE Oisterwijk, zal u na het lezen van dit be richt duidelijk zijn. De oproep aan volwassenen om zich aan te melden als acteur om de cast compleet te ma ken, heeft geresulteerd in nog eens 15 acteurs die zich volledig in gaan zetten om u een spek takelstuk voor te schotelen in mei 1997. Met enkele detail-wijzigingen in het script heeft het produktieteam nu het materiaal in handen waarmee Musica Futura uit kan groeien tot (weer) een cultureel hoogtepunt in Oisterwijk (en zusterkern Moergestel natuurlijk). De fase waarin de acteurs door de regie nog ruimte werd geboden om inproviserend te werk te gaan, is nu ook achter de rug. Jan van Eijndhoven en Jeanny Kooijmans hebben met de andere leden van het produktieteam de hele musical doorgesproken en in nauw overleg zijn de ideeën omgezet in het definitieve script. Vanaf nu zullen de repetities zich dan ook in een constante stroomversnelling bevinden. Binnenkort al zal de repetitor-pianist Gerard Verhoeven aansluiten, zodat ook de zang tij dens de spelrepetities nadrukkelijker in beeld komt. De zangpedagogen Lisette Joore en Frank Hermans hebben daar de afgelopen we- Een gesprek van mens tot mens. Van wezenlijk belang. Veel mensen vinden daarvoor nie mand. Daarom is er de SOS Telefonische Hulp dienst, dag en nacht, anoniem voor wie dat wil. Misschien heeft u er al eens eerder aan gedacht om vrijwilliger bij de SOS Telefonische Hulp dienst. Het kan zijn dat u er toen nog niet aan toe was, om andere mensen met hun levens vragen te woord te staan, misschien nu wel. Wij hebben weer enkele mensen nodig die met ons mee willen werken om dag en nacht, het hele jaar door een telefonische hulppost te be zetten. Wat wordt er van u verwacht? Van belang is dat u tijd hebt. Er wordt verwacht ongeveer een dagdeel per week. Hierbij hoort ook een keer per zes weken een nacht en een keer een dienst van vier uur in het weekend. Totaal bent u er inclusief de begeleiding 25 tot 30 uur per maand aan kwijt. Verder is het van belang dat u met allerlei men sen een gesprek kunt voeren en zich in vele situaties kunt inleven. Om het vaak toch zware werk aan te kunnen is het belangrijk dat u zichzelf goed voelt en niet midden in allerlei problemen zit. Wat bieden wij u? U komt in een groep actieve en betrokken mensen. Na een selectiegesprek volgt een goede professionele inwerktraining. Tijdens het werk zijn er altijd beroepskrachten be schikbaar ter ondersteuning en begeleiding. Voor meer informatie en antwoorden op uw vragen kunt u ons bellen. De vrijwilliger die dienst heeft wil u graag te woord staan. Wij zenden ook graag wat informatie toe. Het num mer, dat u ook achterop de telefoongids vindt, is 073-6140048. Zijn de lijnen in gesprek, pro beer het dan wat later nog eens. Algemeen Binnenkort verzendt Intergas de jaar- afrekening. De gemeente Moergestel consta teert dat de strenge vorst in de winterperiode 1995/1996 heeft geleid tot een gemiddeld meer- verbruik aan gas. Vooral voor mensen met een minimuminkomen komen de gevolgen daar van hard aan. Voor huishoudens die aangewezen zijn op een minimuminkomen stelt de gemeente daarom een eenmalige koudetoeslag van maximaal 100,- beschikbaar indien de afrekening (exclu sief het nieuwe voorschot) meer bedraagt dan 100,-. Indien de afrekening minder bedraagt dan 100,- (exclusief het nieuwe voorschot) dan komt het lagere bedrag voor tegemoetko ming in aanmerking. Deze koudetoeslag kunt u aanvragen bij de afdeling Sociale Zaken. U kunt de koudetoeslag alleen aanvragen op ba sis van de te ontvangen gasafrekening 1996. In dit artikel komen de belangrijkste vormen over de koudetoeslag aan de orde. Wie komt er in aanmerking voor een koudetoeslag? U moet in elk geval aan de volgende voorwaar den voldoen: 1U woont in Moergestel. 2. Het totale inkomen van u (en uw eventuele partner) mag niet meer zijn dan het minimum inkomen. 3. U dient een gasafrekening 1996 te hebben ontvangen. Deze dient op naam van de aan vrager van de koudetoeslag te staan. 4. U hebt geen inwonende verdienende kinde ren of andere inwoning. Wie kan aanvragen? Iedere inwoner van Moergestel die aan de voor waarden voldoet kan een aanvraag indienen. Wanneer kan de koudetoeslag aange vraagd worden? Vanaf 16 december 1996 tot en met 31 januari 1997. Bij de aanvraag voor de toeslag moeten kopieën van de gasrekeningen 1995 en 1996 L-f 11 iHh i i gevoegd worden. Op die manier toont u aan dat u als aanvrager een gasafrekening hebt ge kregen. Het is van belang dat u bij moet beta len tengevolge van meerverbruik, hetgeen moet blijken uit de gasafrekeningen. Hoeveel is het minimuminkomen op dit mo ment? Een netto-inkomen (exclusief vakantiegeld) per maand bedraagt per 1 juli 1996: - voor een echtpaar of samenwonenden: 1.851,-; - voor een alleenstaande ouder: 1.666,-; - voor een alleenstaande van 23 jaar en ouder: 1.296,-. Indien uw meerinkomen niet meer bedraagt dan 2.000,- per jaar dan kunt u de aanvraag ook indienen. Waar levert u uw aanvraag in en hoe ontvangt u bericht? Een ingevuld aanvraagformulier en de kopieën van de gegevens die (in bepaalde situaties) ge vraagd worden, kunt u inleveren in de brie venbus van het gemeentehuis of afgeven aan de balie van de afdeling Sociale Zaken. Opstu ren kan natuurlijk ook. Het adres is: Sociale Zaken, Koudetoeslag, Postbus 90,5066 ZH Moergestel. Binnen 4 weken nadat u uw formulier hebt ingeleverd, ontvangt u schriftelijk een bericht van toekenning of afwijzing. Bij toekenning volgt ongeveer tegelijkertijd de uitbetaling van de toeslag per bank of giro. In Moergestel kunnen mensen voortaan ook een beroep doen op de organisatie Vrijwilligers Terminale Zorg (VTZ). Door het inzetten van vrijwilligers in de thuissituatie, kan de helpen de hand geboden worden bij de zorg voor ie mand die thuis, in de eigen vertrouwde omge ving, wil sterven. Vrijwilligers Terminale Zorg e.o. is een samen werkingsverband van Stichting Contour (Hulpcentrale/S.O.S.-dienst vrijwilligerscen- trale) en Thuiszorg Midden-Brabant en is in september 1994 gestart in Tilburg en Goirle, dit in navolging van een al ruim 15 jaar be staand landelijk initiatief. Na twee jaar erva ring te hebben opgedaan, wordt het werkge bied nu uitgebreid over heel regio Midden- Brabant, waaronder Moergestel. Vervanging en ondersteuning Voor familie en vrienden is iemands wens om thuis te sterven soms moeilijk te realiseren. Stervenden hebben intensieve aandacht nodig, vaak dag en nacht. Zeker als de kring van fa milieleden en vrienden niet zo groot is, kan zo’n taak zwaar zijn. Op die momenten kun nen vrijwilligers zorgen voor een stukje ver vangende aanwezigheid. Anderzijds kunnen zij ook ingezet worden ter ondersteuning van mantelzorgers. Dit kan bijvoorbeeld heel ge wenst zijn tijdens de allerlaatste levensfase als familieleden niet zo goed meer alleen durven te zijn met de stervenden. De vrijwilligers heb ben een waakfunctie, het ’er-zijn’ is het belang rijkste. Het gezin geeft aan waaraan behoefte bestaat. Het is echter niet de bedoeling dat vrijwilli gers verpleegkundige taken doen, hiervoor kan een beroep gedaan worden op de deskundige hulpverlening van Thuiszorg Midden-Bra bant. Zodra er een hulpvraag binnenkomt, gaat een van de coördinatoren op huisbezoek om te kij ken waar de knelpunten liggen. Daarna wordt geprobeerd voor dit gezin de geschikte vrijwilliger(s) te zoeken. De groep vrijwilligers wordt zo klein mogelijk gehouden. Het gaat bovendien om een vaste groep, zodat betrok kenen niet steeds wisselende gezichten zien. In vele gezinnen zijn de vrijwilligers in een moeilijke periode steun en toeverlaat gewor den voor de patient en zijn omgeving. Kosteloos Mensen kunnen kosteloos een beroep doen op de hulp van VTZ. De organisatie wordt gefi nancierd door de ziektekostenverzekeraar, sub sidies en giften. Informatie Mocht u meer informatie wensen over het pro ject dan kunt U contact opnemen met de coör dinatoren van VTZ. VTZ is te bereiken -bij voorkeur ’s ochtends- via het telefoonnummer van de Hulpcentrale/ S.O.S.-dienst van Stichting Contour: 013- 5441544. In 1997 zal Stichting Natuurpark de Efteling voor de tweede maal de Efteling Anton Pieck Prijs uitreiken. Alle basisscholen in Nederland en Vlaanderen worden uitgenodigd om een nieuw, origineel sprookje te schrijven en mee te dingen naar deze bijzondere prijs. Een vak jury zal bepalen welke school het beste sprookje heeft geschreven. Daarna zal de Stichting in de eerste week van juni de Efteling Anton Pieck Prijs 1997, ter grootte van 50.000,- uitreiken. De deelnemende scholen maken daarnaast kans op vier andere geldprijzen en een groepsreis naar de Efteling. Hommage aan Anton Pieck De Stichting stelde de prijs 1995 in als eerbe toon aan Anton Pieck, van wie dat jaar de hon derdste geboortedag werd gevierd. Anton Pieck stond aan de wieg van het familiepark waar zijn fantasiewereld werd vertaald in een driedimensionale werkelijkheid. Op die ma nier heeft de kunstenaar met zijn werk in hoge mate bijgedragen aan het instandhouden en promoten van een stuk cultureel erfgoed: het sprookje. De Stichting wil met deze prijs dit werk graag voortzetten en de creativiteit en fantasie van kinderen stimuleren. Sprookjesboek ’de Bekroonde Sprookjes’ In 1995 stuurden maar liefst 772 scholen een sprookje in. Uiteindelijk werd het sprookje Tndewind, het Afvalkind’ van de Nutsba- sisschool Burgst uit Breda als beste beoordeeld. De vijf beste sprookjes van de Efteling Anton Pieck Prijs 1995 zijn onlangs gepubliceerd in het boekje ’de Bekroonde Sprookjes’. Efteling Anton Pieck Prijs 1997 Per school mag één groep of klas een sprookje bedenken en inzenden voor de Efteling Anton Pieck Prijs 1997. Deze sprookjes zijn niet aan onderwerpen gebonden: alle onderwerpen zijn denkbaar, zoals het sprookje betaamt. Het sprookje moet op schrift staan en mag maxi maal vier kantjes A4 of 2.000 woorden lang zijn. Natuurlijk mogen de deelnemers tekenin gen, video’s etc. gebruiken om hun sprookje kracht bij te zetten. De scholen hebben tot 1 mei 1997 de tijd om hun werkstuk in te zenden. Daarna beoordeelt een vakkundige jury de geschreven sprookjes. Op basis van onder andere originaliteit, creati viteit en taalgebruik nomineert de jury tien scholen. Een afvaardiging van deze tien scho len wordt op 2 juni uitgenodigd in de Efteling voor de prijsuitreiking. Helft van het geldbedrag naar natuur behoud De winnaars van de geldprijzen mogen de helft van het bedrag geheel naar eigen inzicht beste den. De andere helft moet worden geschonken aan een project op het gebied van natuurbe houd en natuurzorg. Door de voorwaarde zo te formuleren, vindt de Stichting dat de zorg voor het milieu en de natuur een extra impuls krijgt. Nutsbasisschool Burgst uit Brede, de winnaar van de Efteling Anton Pieck Prijs 1995, inves teerde de helft van de geldprijs in nieuwbouw, een documentatiecentrum en de tuin van de school. De andere helft werd overgemaakt aan het Wereldnatuurfonds. Op maandag 6 januari 1997 wordt het in de middag en vroege avonduren in de straten van Tilburg en in de omliggende gemeenten weer een drukte van belang met Driekoningenzan gertjes. De Streek VVV Hart van Brabant or ganiseert het lokatiezingen dit jaar voor de zes tigste keer. Genoeg reden dus voor extra aan dacht voor deze eeuwenoude traditie: In dit jubileumjaar wil de Streek VW Hart van Brabant graag de aandacht vestigen op een oud Driekoningengebruik, het straatzingen van deur tot deur. De VW is hiervoor op zoek naar enthousiaste vrijwilligers die anoniem jury willen zijn in eigen huis. De groepen die bij u thuis langskomen weten dus niet of u ju rylid bent of niet, en gaan hopelijk nog gemo tiveerder langs de deuren. U krijgt van de VW een formulier dat u kunt invullen, waarna de beste/origineelste/mooiste straatgroep natuur lijk een prijs krijgt. Gezocht worden vrijwilligers uit de volgende gemeenten: O Tilburg; O Goirle; O Oisterwijk; O Hilva- renbeek; O Loon op Zand; O Moergestel; O De Moer; O Kaatsheuvel; O Diessen; O Haaren. Voor meer informatie en aanmeldingen kunt u zich wenden tot Kirsten Pulskens van de Streek VVV Hart van Brabant, tel. 013- 5351135. Het Driekoningenzingen door kinderen is een laatste overblijfsel van een rijke traditie. Laten we dit leuke en vrolijke gebeuren koes teren! 2 PAGINA 13 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 11 DECEMBER 1996

Weekblad Moergestels Nieuws | 1996 | | pagina 13