27 NOVEMBER VERKIEZINGEN GEMEENTERAAD i OW Kadoboetiek Aphrodite GGD's 1 Bent u al geweest Tot vanavond 7 uur kan het nog Zilveren lid bij ’Cantate Domino’ Schoolstraat 5 - Moergestel - Tel. 013 - 513 1474 één keer moet kunnen O - Rugzakken, shoppers en reistassen - Delphi Bijoux - Mode-accessoires - Jago shawls - Muziekdoosjes - Baby- en kinderfiguren - Abraham Sara - Dierenfiguren - Contente Mens - Boerenfiguren - Moderne beelden - Clowns en Pipo’s Tijdens het jaarlijkse Cecilia-feest, van het Ge mengd Koor ’Cantate Domino’ trekken de le den van het kerkkoor er op uit, om samen een gezellige dag te beleven. De dag wordt, na een smaakvol diner, 's avonds besloten met een ge zellig samenzijn. Tijdens deze dag werd mevr. Gé Verreijen gehuldigd voor haar 25-lidmaat- schap. Pastor H. van de Broek overhandigde haar een oorkonde van de Gregioriusvereni- ging met de daarbij behorende zilveren speld. Het koor wenst haar nog vele zang-jaren toe. Proficiat. Voor al uw lederwaren: - Tassen (Burkelys, Disting, City-line, Julviezar) - Portemonnees - Rijbewijs-etuis etc. - Zaag een kokosnoot in tweeën. Boor een gaat je in de bast, knoop er een touwtje aan en laat de halve kokosnoten maar rustig aan een boomtak bengelen. Mezen, roodborsten en an dere zangers komen er graag op af. Wat doet u met het kokossap? Weggooien, want dit sap is slecht voor uw cholesterol. Het kokosvlees trouwens ook. - Verzamel in de herfst onkruidzaden, ook de pitten van zonnebloemen. Koop vet, dat ech ter perse zoutloos moet zijn. Verwarm het vet en meng, al roerend, dit vet in de bast van een halve kokosnoot. Blijven roeren totdat het vet begint te stollen want anders zakt het zaad. Voeg er eventueel havermout bij. U kunt het vet ook in een bakje gieten. Zodra de massa is afgekoeld zet u het bakje in heet water zodat u de vetklont met daarin de zaadjes gemakkelijk kunt verwijderen. Voordat u het warme vet in het bakje doet hangt u er een touwtje of stukje ijzerdraad in zodat u het gestolde vetbolletje kunt ophangen. Het verdient geen aanbeveling een plastic bakje te gebruiken. Het hete vet kan wellicht het plastic vervormen. - Verkruimel bruin brood en strooi dan uit. Snij kaas in kleine stukjes en verwijder eerst de plastic laag. Geef nooit voedsel waarin zout is verwerkt. Meerkoeten, waterhoentjes en andere watervo gels eten graag graan, maïs, gehakt groenvoer, zoals boerenkool en brood, geweekt in lever traan. Nooit voedsel in het open water gooien doch aan de border van bv. een der Oisterwijk- se vennen. En dan nog dit: - De roodbotst is een van onze mooiste zang vogels. Op de voederplank komt er maar één tegelijk. Let daar maar eens op. - Dat is ook het geval met de boomklever. Hij is verzot op zonnepitten, die hij in boomsple ten verstopt en ze later weer tevoorschijn haalt wanneer zijn lunchtijd aanbreekt. - De heggemus komt niet op de voedselplank wanneer daar al ander vogels zijn. Om toch z’n maag te vullen zoekt hij het gemorste voedsel op de grond op. Overigens is mijn ervaring, dat de meeste vogels gek zijn op zonnepitten. - Bang is de vink, die zich op de voederplank al gauw door andere vogels laat wegjagen. - Heel brutaal is de groenling, die de plank al heel snel leegmaakt. Tenslotte: bewaar dit artikel. Het kan van pas komen wanneer het hard gaat winteren. Veel succes; onze gevleugelde vrienden moeten goed door een strenge winter kunnen komen en ze zullen u in het voorjaar met hun prachti ge zang daarvoor danken! Vooral wanneer de bomen zijn beijzeld. Ook boomklevers en boomkruipers hebben het dan moeilijk. U kunt ze helpen om pindakaas of ongezouten reuzel op de schors en in boomga- ten te smeren. Grijpvogels, zoals buizerds, valken en uilen kunnen moeilijk door leken worden gevoerd. U moet het aan vakmensen overlaten. Ik denk, dat u ’t beste voor informatie hierover naar het Bezoekerscentrum kunt gaan. Oppassen met de blauwe reigers. Ze kunnen agressief zijn. Ze pikken graag naar voorwer pen, die glinsteren, zoals uw ogen. Voer ze met fijngesneden ongezouten vis en visafval. Kauwen, houtduiven, Turkse tortels, gaaien en eksters vinden over het algemeen zelf wel voed sel. U behoeft ze nauwelijks te voederen. Be langrijk zijn de kwetsbare zangvogels. - Zet een bakje met water neer en span er een stukje gaas over. De vogels kunnen wel drin ken doch niet baden. Ze zouden anders bevrie zen. U kunt eventueel een bakje met heel wei nig water neerzetten. Doe er dan wat suiker in ter voorkoming van het bevriezen van het wa ter. Wanneer er sneeuw ligt is dat niet nodig. De vogels pikken dan wel de sneeuw op. In Moergestel en omgeving kunt u veel soor ten kleine vogels verwachten, zoals kool-, pim pel-, kuif- en staartmezen, roodborsten, win terkoningen, heggemussen, vinken en nog meer. Op de voedselplank komen over ’t algemeen kleine vogels. Merels, koperwieken, zanglijs ters, spreeuwen geven de voorkeur aan voed sel, dat op de grond ligt, zoals afval van groen te en fruit. Strooi geen restanten van gekookte aardappelen, mits die zoutloos zijn. Ook kren ten en rozijnen is prima voedsel. Koperwieken en kramsvogels zijn wintergas- ten. ’t Zijn lijstersoorten, die u bij langdurige vorst beslist zult zien. Ze komen niet op de Voedselplank, wel op de grond. Strenge vorst is niet gunstig voor spechten. met Johan van Oosterhoud Het voeren van vogels bij vorst en sneeuw 125 ’Houden de bomen hun bladeren lang, weest voor een strenge winter bang.’ Of we weer zo’n strenge winter krijgen met veel vorst en sneeuw? Laten we dat niet hopen. De vogels hebben het dan zwaar te verduren, ze ker wanneer de vorst lang aanhoudt en sneeuw de bodem bedekt. Wat moeten we dan voor voedsel aan de vogels geven? Onderstaand en kele recepten. Zo lang het niet vriest is het voeren van vogels overbodig, zelfs verkeerd. U verwent de vogels met, meestal, verkeerd voedsel en ze zijn dan vaak een prooi van predatoren dieren, die andere dieren ’roven’). Predatoren hebben al gauw door waar zich voedselplaatsen bevinden. Voer de vogels niet ’s avonds. De vogels zoeken en vinden zelf wel voldoende voedsel. Bij vorst zijn kleine vogels, zoals winterkoningen, heel kwetsbaar. Ze kun nen niet alleen voldoende voedsel vinden, hun lichaamstemperatuur gaat omlaag, zelfs met ongeveer 10%. Ook voor ijsvogels breekt een moeilijke periode aan, vooral wanneer er geen open water is. Het kopen van netjes met pinda’s en vetbollen voor onze zangvogels en ze bij uw huis of in uw tuin ophangen, is de meest simpele manier om ze van voedsel te voorzien. Maar waarom zou u zelf niet eens met een ’ei gen maaksel’ beginnen? Uit eigen ervaring en kele voorbeelden: - Rijg een touwtje door een door u zelf te bepa len aantal pinda’s met schil en al. Diverse me zensoorten komen er al gauw op af en u kunt genieten van al hun capriolen. DEELNEMER winkel aktie F r I PAGINA 9 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 27 NOVEMBER 1996 I 1 ii 'v P -Kr*-*. rreocwow* Ivar&t. cutBou*., <1't* MET r Korre ew gqhk \fT SLMtocHj WOTxmn \E1EN, MEKtRJW5M 04 ito

Weekblad Moergestels Nieuws | 1996 | | pagina 9