I 178,- 196,- 316,- 4-Seizoenen thermo wollen dekbedden VAN TEXEL 25,- extra korting op alle dekbedden! 264,- .1 DE WINTER IS IN AANTOCHT. Prijsuitreiking ballonnenwedstrijd Wie maakt het Gèssels carnavalslied Moergestel in boek over geschiedenis van het Driekoningenzingen Boek over de zelfstandige gemeente Moergestel Zo is er maar éénl Heerlijk in de zomer, zalig in de winter 140 200 x 140 220 x 200 200 x 240 200 x Natuurlijk is iedereen van harte welkom. JAN MICHIELS V» COMPLETE WONINGINRICHTER Kerkstraat 18 - Haaren - Telefoon 0411-621217 Rootven 36 - Moergestel - Telefoon 013-5131234 Deelnemer Winkelaktie Heeft u belangstelling voor dit boek maar nog geen bon ingevuld? Er is nog een beperkt aan tal exemplaren beschikbaar. Zolang de voor raad strekt geldt hierbij wie het eerst komt.... De door aannemersbedrijf b.v. Gebr. Janssen beschikbaar gestelde prijzen zullen op 4 de cember a.s. om 16.00 uur in het Sportcomplex Stokeind worden uitgereikt door Wethouder Loosveld. De prijswinnaars van deze ballonnenwedstrijd zijn: le prijs: Chris van de Ven; 2e prijs: Bob van Kerkoerle; 3e prijs: Simone Boer. Op 21 september jl. vond de opening plaats van het nieuwe Sportcomplex Stokeind met aan sluitend een open dag. Een van de activiteiten die dag was een ballonnenwedstrijd. I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I Bij inlevering van deze waardebon krijgt u Foto onderschrift: Rooms in alles Op de foto zien we pastoor Janssen met de bis- schop bij de eerste steenlegging voor de nieu we kerk. Pastoor Janssen was een strenge herder voor zijn parochianen. Hij wilde niks weten van dansen, bioscopen en ander werelds vertier. ’De weg naar Oisterwijk was de weg naar de hel’ had zijn voorganger pastoor Van Rijcke Vorsel van Kessel al gezegd. Het onderwijs in Moergestel werd na de komst van de broeders Van Dongen en de Zusters van Liefde geheel rooms. De zusters stonden tot in de jaren zestig trouw elke dag voor de klas. Behalve in 1904 toen zij na het horen van een ’vreselijk geluid’ enkele dagen het klooster niet meer uitdurfden. Wat er op die bewuste zon dagavond in het jaar 1904 precies gebeurde kunt u lezen in het boek ’Merk toch hoe sterk. Moergestel schreef geschiedenis.’ Dit boek is in opdracht van het gemeentebe stuur geschreven door Ad van den Oord en Paul van Dun. Zij zijn erin geslaagd op een prêttig leesbare wijze inzicht te verschaffen in het leven en de levensomstandigheden van Moergestel door de eeuwen heen. De belangstelling voor dit boek is enorm. Op 21 november a.s. waren al ruim 1.600 exem plaren besteld. De officiële presentatie van dit boek vindt plaats op dinsdag 3 december a.s. Heeft u de bon uit Moergestel-Nieuws of uit de huis-aan-huis-brief ingevuld en opge stuurd? Dan kunt u op woensdag 4 decem ber a.s. uw bestelling komen afhalen in de trouwzaal van het gemeentehuis (ingang aan de Raadhuisstraat). De trouwzaal is voor deze gelegenheid alleen op deze dag open: ’s morgens van 10.00 uur tot 12.00 uur; ’s mid dags van 14.00 uur tot 16.00 uur; ’s avonds van 19.00 uur tot 20.00 uur. Let op, u dient uw bestelling contant te be talen. Een andere manier van betalen zoals per giro/bank is niet mogelijk. Het boek kost 10,- voor Moergestelse inwo ners en 25,- voor mensen die niet in Moerge stel wonen. Sint-Maartenlopen, het Nieuwjaarszingen, Palmpasen en carnaval. Het Driekoningenpro ject heeft ook aandacht van Belgische zijde ge trokken. Het groot formaat boek Driekoningenzingen, een lange en levende traditie telt 96 pagina’s en kost tot en met 6 januari 1997 slechts ƒ24,75. Het boek is ook te bestellen door overmaking van het bedrag plus 2,80 verzendkosten op giro 810806 t.n.v. het Nederlands Centrum voor Volkscultuur te Utrecht. Meer informatie: Nederlands Centrum voor Volkscultuur, Lucasbolwerk 11, 3512 EH Utrecht, tel. 030-2319997. Pieregeblèr 1997 Op zaterdag 11 januari 1997 zal voor de twee de maal het Pieregeblèr worden gehouden. Het vorige jaar is gebleken dat optredens van ’ei gen’ Moergestelnaren veel mensen aanspreken. Een bomvolle zaal van Den Boogaard was hier van het bewijs. Vele verschillende groepen en individuelen hadden de stoute schoenen aan getrokken en brachten hun beste lied ten ge hore. Dit initiatief werd dan ook ruim beloond met luid applaus en geroep om een toegift. Het Gèssels Carnavalslied 1996 van De Engeland vaarders is ook nu nog regelmatig in de Gès- selse kroegen te horen. Dit is toch een teken dat dit lied aansprak bij de Gèsselse mensen. Net als in 1996 is ook in 1997 deelname geheel vrijblijvend. Thans hebben zich al verschillen de personen en groepen aangemeld. Het zou echter geweldig zijn als we in 1997 weer enkele nieuwelingen zouden mogen begroeten. Der halve roepen wij een ieder in Moergestel op om mee te dingen naar de titel van Gèssels Carna valslied 1997. Speciale oproep voor alle vereni gingen, clubs en vriendengroepen; we moeten het in Moergestel samen doen dus grijp deze kans aan om ook uw club of vereniging van zijn beste kant te laten zien. Met de verkiezingen in aantocht en de samen voeging met Oisterwijk op 1 januari aanstaan de kunnen ook de heren en dames politici (en dat zijn er velen) laten zien in hoeverre ze het carnaval en in het bijzonder Pieregeblèr een warm hart toedragen. C.V de Pierewaaiers wil niets liever dan het openbaar carnaval in Moer gestel levend houden. Dat wil zeggen leuke evenementen voor alle Gèsselse mensen. Na het succesvolle Blaoskapellenfestival hopen wij dat bij u ook de carnavalkriebels beginnen en u zich opgeeft voor het Pieregeblèr. Dus gooi de schroom van u af en meldt u aan bij Toos Swinkels, tel. 5133284. Dan zal het Pieregeblèr 1997 dat van vorig jaar ruim schoots overtreffen en zal worden gezegd: D’r is gin houwen mir aonl! Over de zeer oude, maar nog springlevende tra ditie van het Driekoningenzingen verschijnt binnenkort een boek. Ook Moergestel komt voor in het boek dat deel uitmaakt van een spe ciaal Driekoningenproject. Twee inwoners van Moergestel zijn daarbij ten nauwste betrokken. De schrijver van het boek is de Brabants Dag bladjournalist Paul Spapens. Zijn vrouw, Hen- nie van Schooien, heeft de tekeningen gemaakt in een educatieve krant voor kinderen van de basisschool. Het boek Driekoningenzingen, een lange en levende traditie spitst zich voor een groot deel toe op Midden-Brabant omdat in deze regio, waartoe ook Moergestel behoort, nog volop aan dit gebruik wordt gedaan. De inhoud bestaat in feite uit drie delen: de geschiedenis van de Drie Koninngen en de tradities en de gebrui ken rond deze heiligen; hoe het kon gebeuren dat Driekoningenzingen vrijwel overal is ver dwenen, maar in Midden-Brabant is blijven bestaan; en een selectie van de honderden lied jes die op 6 januari van dit jaar overal in Mid den-Brabant en dus ook in Moergestl zijn ge registreerd. Driekoningenzingen, een lange en levende traditie wordt uitgegeven door het Nederlands Centrum voor Volkscultuur. Het boek maakt deel uit van een door deze organisatie in sa menwerking met de Streek VW Hart van Bra bant opgezet project om de oude traditie van het Driekoningenzingen in ere te houden en om er een nieuwe stimulans aan te geven. Spe ciaal voor alle kinderen van de basisscholen wordt een educatieve krant over het onderwerp uitgegeven. Scholen kunnen deze krant van zestien pagina’s gratis aanvragen voor al hun leerlingen. In de krant wordt onder meer aan dacht besteed aan de achtergronden van het Driekoningenfeest. Kinderen leren verder hoe ze liedjes, kleding en attributen als de rommel pot kunnen maken. Tekeningen van Hennie van Schooten uit Moergestel en Elsa Reicheld verlevendigen deze bijzondere krant. Bij de krant horen een muziekcassette, een docentenhandleiding en een liedboek met daarin tekst en notenschrift van vijftig liedjes. Cassette, handleiding en muziekboek worden gratis aan de scholen in Midden-Brabant ter beschikking gesteld. Dit deel van het project is bedoeld om samen in de klas meer Drieko ningenliedjes te leren. Voor het Nederlands Centrum voor Volkscultuur zijn alle activitei ten een zogeheten pilot-project. Met de erva ringen die in Midden-Brabant zijn opgedaan, worden soortgelijke projecten opgezet rond het Vrijdag 29 november is D’n Tób gesloten i.v.m. medewerkersfeest van het touwtrekken. Bloemschikken Heb je zin in een avondvullend programma en wil je creatief bezig zijn kom dan 4 december naar D’n Tob. Maar je moet van te voren wel even opgeven bij Judith Ketelaars, tel. 5131262. Leden betalen voor deze avond 5,- per per soon. Niet-leden betalen 15,-. Sinterklaas Beste KPJ-ers (sters). Sinterklaas is weer in ons land, en omdat de goedheiligman in de nacht van 5 op 6 december weer alle mensen langs gaat zijn wij op 6 december gesloten, zodat jul lie dan allemaal met jullie nieuwe cadeautjes kunnen gaan spelen. Veel plezier. Op vrijdag 13 december is D’n Tob weer ge woon open voor die altijd oergezellige club avonden. we Stichtingsbestuur zoals dat op 1 januari 1997 aan zal treden. Later deze maand, tijdens de laatste bestuurs vergadering ’oude stijl’, komt zowel in Moer gestel als in Oisterwijk nog eenmaal het ’fusie- voorstel’ aan de orde. Een voorstel dat al eerder is neergelegd bij het Stichtingenregister en ook gepubliceerd is in het Dagblad Trouw. Dezer dagen zal de notaris bij de rechtbank een zogenaamde verklaring van non-verzet aanvragen. Een wettelijk voor geschreven document waaruit moet blijken dat er geen schuldeisers zijn die bezwaren tegen de fusie kunnen aantekenen. Wanneer dan in die voor de laatste maal bij eengeroepen vergadering alle leden van beide besturen daadwerkelijk met hun handtekening besluiten tot fusie over te gaan, is voor de nota ris de weg vrij om de beide bestaande Stichtin gen op 31 december a.s. op te heffen om direct daarna met in werking-treding van 1 januari 1997 met en notariële akte één nieuwe stich ting in het leven te roepen. Een stichting die de naam gaat dragen ’Stich ting Openbare Bibliotheek’, gevestigd in de gemeente Oisterwijk en opgericht voor onbe paalde tijd met volgens artikel twee van de akte de opdracht ’haar doel te bereiken door mid del van het instand houden van vaste vestin gen, in de woonkern Moergestel en in de woon kern Oisterwijk, waarin de openbare biblio- theek-voorzieningen worden uitgevoerd’. In het nieuwe Stichtingsbestuur zal de woon kern Moergestel met vier leden vertegenwoor digd zijn. Zie ook de oproep elders in dit blad. In de komende weken mag U in ’Moergestel Nieuws’ meer informatie over Uw bibliotheek verwachten. Met ingang van 1 januari 1997 zal zoals U weet de gemeentelijke herindeling een feit zijn. De gemeente Moergestel verliest per die datum zijn zelfstandigheid en gaat samen met Heu- kelom op in de nieuwe gemeente Oisterwijk. Een verandering die heel was consequenties met zich meebrengt en die ook de Openbare Bibliotheek van Moergestel niet onberoerd laat. Maar hoeveel er ook mag gaan verande- ren, vast staat nu gelukkig dat de dienstverle ning van ’onze bieb’, die zo op prijs gesteld wordt en waarmee U zo vertrouwd bent ge raakt, in 1997 en daarna ongewijzigd zal wor den voortgezet. In de voorbije jaren heeft tussen de Stichtings besturen van de bibliotheken van Moergestel en Oisterwijk constructief overleg plaats ge vonden om op alle veranderingen optimaal voorbereid te zijn. Zo is met behulp van een actie-plan vorm gegeven aan een toekomstig samenwerkings-verband waarbij heel wat za ken aan de orde zijn geweest. Het ligt voor de hand dat een voortbestaan van de bibliotheek in Moergestel en daarmee de voor U vertrouw de dienstverlening gewaarborgd diende te zijn. Het wordt nu tijd bekendheid te geven aan de maatregelen die in dit kader getroffen zijn. Daarvan willen wij U in de komende weken via ’Moergestel Nieuws’ op de hoogte brengen. In dit eerste artikel willen wij ingaan op het bestuurlijk-organisatorische aspect: het nieu- PAGINA 3 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 27 NOVEMBER 1996 O I

Weekblad Moergestels Nieuws | 1996 | | pagina 3