8 GROENLINKS GEMEENTERAAD Op naar de verkiezingen gt5 GEMEENTE MOERGESTEL Moergestel Oisterwijk Heukel m BOUWVERGUNNINGEN/MELDINGEN BEKENDMAKING 27 NOVEMBER VERKIEZINGEN GEMEENTE MOERGESTEL Ad Graumans: 'Een goede Raad: stem Groenlinks!' Maurice Ligtvoet: 'Milieu: gezond voor burger én agragriër!' Artikel 19, lid 1 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, juncto artikel 50 van de Woningwet. Aangevraagde bouwvergunningen en meldingen Verleende bouwvergunningen/meldingen Oisterwijk-Moergestel-Heukelom Spitsuur ontlopen Boodschap van de commissaris Rectificatie huis-aan-huis-biljet Nog even de stemmachine Voorkeurstemmen; hoe werkt dat? lijstnummer PAGINA 15 ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 20 NOVEMBER 1996 t 932-1 k 1 V 932-2 Verder kunt u een verzoek tot een voorlopige voorziening indienen bij de president van de arron dissementsrechtbank te Breda, sector bestuursrecht, Postbus 90110,4800 RA Breda. Een derge lijk verzoek kunt u alleen indienen indien u tevens bezwaar heeft gemaakt. U moet hierbij ook een afschrift van het bezwaarschrift overleggen. Bouwvergunning is verleend voor: - het bouwen van een dakopbouw aan de Lathouwer 19. Moergestel, 20 november 1996. Burgemeester en wethouders van Moergestel, de wnd. burgemeester, mr. J.J.M. Dosker de secretaris, A.A.M. van Zundert. Burgemeester en wethouders van Moergestel zijn voornemens met toepassing van artikel 19, lid 1van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, juncto artikel 50 van de Woningwet, bouwvergunning te verlenen voor: - het bouwen van een carport en een berging aan de Burgemeester Poortstraat 14 te Moergestel. Het bouwplan ligt met ingang van de dag na publicatie gedurende veertien dagen ter inzage in het gemeentehuis, sector Grondgebiedzaken. Gedurende deze termijn kan een ieder bedenkingen naar voren brengen bij bugrmeester en wet houders van Moergestel, postbus 90, 5066 ZH Moergestel. Moergestel, 5 november 1996. Burgemeester en wethouders voornoemd, de wnd. burgemeester, mr. J.J.M. Dosker. de secretaris, A.A.M. van Zundert. Bij het gemeentebestuur is een aantal verzoeken om een bouwvergunning/melding binnengeko men. Tegen deze aangevraagde bouwvergunningen en meldingen kunt u geen bezwaar indie nen. U kunt wel uw zienswijze, bij voorkeur schriftelijk, aan het college van burgemeester en wet houders kenbaar maken. In week 46 van 1996 zijn de volgende meldingen en aanvragen om bouwvergunning binnengeko men: - het verbouwen van de stal 8a t/m 8c aan de Driehuizerweg 6; - het verbouwen en uitbreiden van een bedrijfshal aan de Sonman 11 - het verbouwen en uitbreiden van de woning met serre aan de Prinses Irenestraat 5; - het verbouwen en uitbreiden van de winkel aan de Raadhuisstraat 17. Bent u van mening dat door het verlenen van een bouw- of sloopvergunning c.q. het positief reage ren op een melding voor één van de hieronder omschreven onderwerpen rechtstreeks in uw be lang wordt getroffen, dan kunt u op grond van de Algemene Wet Bestuursrecht BINNEN 6 WEKEN na de dag dat deze besluiten zijn verzonden, een gemotiveerd bezwaarschrift indienen bij burge meester en wethouders van Moergestel, postbus 90,5066 ZH Moergestel. Voor meer informatie hierover kunt u contact opnemen met afdeling VROM, mevr. S. Meijer, tel. 5291221. ’Laat u niet verleiden tot de kreet: ’Ze doen maar’, laat uw stem horen in Oisterwijk, Moergestel en Heukelom.’ Niets is slechter voor de democratie dan on verschilligheid. Daarom hoop ik dat iedereen op 27 november a.s. gaat stemmen. Dan wordt de nieuwe gemeenteraad gekozen. Een raad die de komende jaren besluiten neemt die letter lijk dicht bij uw huis liggen. Van het fietspad, de school, het bedrijventerrein, de bibliotheek tot de bouw van woningen of de hoogte van de onroerendzaak-belasting. Zaken die iedereen raken. Wie niet stemt mist een kans om heel rechtstreeks invloed uit te oefenen. Daarom: neem de moeite om op 27 novem ber naar het stembureau te gaan en laat uw stem horen. mr. EJ.M. Houben, Commissaris van de Ko ningin in de provincie Noord-Brabant. CDA CDA, wij staan voor.... In de ogen van het CDA moeten burgers en lokale instanties in een vroeg stadium betrok ken worden bij ontwikkelingen in hun woon omgeving. Bij overleg in een eerste fase kun nen ideeën en wensen zo mogelijk meegeno men worden in de uitwerking van de plannen. Wanneer je mensen betrekt bij de dingen die spelen, verkrijg je een groter draagvlak en wordt een resultaat verkregen waar men zich ook verantwoordelijk voor wil en kan voelen. Het vergroten van de verkeersveiligheid is voor het CDA niet alleen een zorg in de woon wijken. Op vele punten kan de verkeersveilig heid verbeterd worden door wegen opnieuw in te richten. Inspraak is daarbij zeer gewenst. Het CDA wil pleiten voor goede aansluitmo gelijkheden van het openbaar vervoer. Met name gericht op een betere bereikbaarheid van de ziekenhuizen in Tilburg, voorzieningen geldig uitgebrachte stemmen gedeeld door 21, het aantal zetels.) De uitkomst van die reken som heet de ’voorkeursdrempel’. Om met voor keurstemmen gekozen te kunnen worden moet je dus minstens dat aantal stemmen op je naam hebben gekregen. Die rekensom geldt voor elke kandidaat, ongeacht op welke lijst zij of hij staat. Een voorbeeld: nemen we even aan dat er in totaal 18.000 mensen kunnen komen stem men op 27 november. Stel dat het opkomst percentage 80% is. Er komen dan 14.400 mensen 80% van 18.000) hun stem uit brengen. Laten we voor het gemak even aan nemen dat al die stemmen geldig zijn uitge bracht, dan is de kiesdeler (14.400 gedeeld door 21 685,714. Om met voorkeurstem men gekozen te kunnen worden heeft een kandidaat in dat geval ten minste de helft van 685,714 en dat is 342,857 stemmen no dig. Met tenminste 343 voorkeurstemmen kun je in ons voorbeeld in de gemeenteraad gekozen worden. Voordat je met voldoende voorkeurstemmen gekozen kunt worden, moet je partij echter wel in elk geval 1 zetel al gehaald hebben. Door het systeem van de voorkeurstemmen kan het zo zijn dat van een bepaalde partij of groepering die zes zetels krijgt, niet de eerste zes kandidaten op die lijst in de gemeenteraad gekozen zijn. De voorkeurstemmen kunnen ervoor zorgen dat iemand halverwege die lijst of achterin de lijst voldoende voor keurstemmen haalt om voorrang te krijgen op iemand die bij voorbeeld op plaats drie of vier staat, gewoon omdat die kandidaat die eigen lijk op een onverkiesbare plaats (verderop in de lijst) staat, door de kiezer met voldoende voorkeurstemmen bedeeld is. Elke stem telt dus. Nog een tip. Ga in elk geval stemmen op 27 november. Maak gebruik van uw recht om dat te doen. U kunt stemmen tussen acht uur ’s morgens en zeven uur ’s avonds. Als u dat enigszins mogelijk is, vermijdt dan het spits uur. Dat wil zeggen: ga uw stem uitbrengen tussen 9 en 12 of tussen 2 en 4 uur. Buiten die tijdvakken kan het erg druk zijn in de stemlo kalen. De Commissaris van de Koningin in de pro vincie Noord-Brabant mr. EJ.M. Houben heeft elke gemeente waar verkiezingen worden ge houden op 27 november aangeschreven met de volgende oproep aan de kiezers: voor ouderen, het gemeentehuis in Oisterwijk en de NS-stations. Voor jongeren moet een actief beleid worden nagestreefd. Daarbij kunnen diverse groepen van jongeren een plaats hebben en worden er mogelijkheden geschapen tot het deelnemen van de jeugd in een multiculturele samenle ving. De leden van de jeugdgemeenteraad hebben van het CDA een brief ontvangen, waarin nog maals benadrukt wordt dat zij door het CDA van harte ondersteund worden. In de jeugdge meenteraad ziet het CDA een middel om de jeugd bewust te maken van maatschappelijke en politieke waarden en normen. Niet alleen de jeugd heeft de belangstelling van het CDA, ook de ouderen kunnen rekenen op het CDA. Het CDA vindt dat huisvesting voor ouderen zolang mogelijk in eigen omgeving kan gebeuren. Aandacht voor educatie en kunstuitoefening van en door ouderen is zeer gewenst. Nieuwe en veranderde wetgeving met betrekking tot ouderen maken het nodig dat vooral voor hun eenvoudige en goede voorlich ting gegeven wordt. De wet voorzieningen gehandicapten verdient bij de uitwerking van het beleid een ruimhar tig en zorgvuldig optreden. Woensdag 27 november 1996 worden gemeenteraadsverkiezingen gehouden. Die dag kun nen de kiesgerechtigde inwoners van Oisterwijk, Moergestel, en de gebiedsdelen van de huidige gemeente Berkel-Enschot (Heukelom, omgeving Bakseven en omgeving Pannen- schuur) de leden voor de nieuwe gemeenteraad kiezen. Die raad treedt aan op 1 januari a.s., de dag waarop de oude gemeenten Oisterwijk en Moergestel ophouden te bestaan en samen met Heukelom en de omgeving Bakseven en om geving Pannenschuur opgaan in de nieuw te vormen gemeente Oisterwijk. In de komende weken informeert het gemeentebestuur van Oisterwijk u over de verkiezingen en alles wat daarbij komt kijken. Heeft u vragen, dan kunt u daarmee terecht bij Voorlichting van de ge meente Oisterwijk, telefoon 013-5291213. Daar kan met u informeren of naar de juiste persoon verwijzen. In het huis-aan-huis-biljet waarop de kandi datenlijsten voor de komende verkiezingen zijn opgenomen, is een fout geslopen. Op lijst 3 staat bij de kandidaat Gerlach P (Paul) als woonplaats Oisterwijk vermeld. Dat moet zijn Moergestel. Ook dit keer wordt bij de verkiezingen weer gebruik gemaakt van de stemmachine. Voor de bewoners van de gedeelten van Berkel-Enschot is dat nieuw. Voor hen is ook een speciale in formatie- en instructie-avond gehouden. We zetten de stappen voor u nog even op een rij: Als u uw stem uitbrengt hoeft u slechts de vol gende handelingen te verrichten: 1Druk op de knop voor de naam van de kan didaat op wie u wilt stemmen; 2. Controleer vervolgens even of het inderdaad de kandidaat is, die u bedoelt. Dat gaat erg han dig, want het linker venstertje op de stemma chine geeft aan op welke lijst en welk volgnum mer u heeft ingedrukt; 3. Klopt dat? Druk dan op de rode stemknop en u heeft gestemd; 4. Heeft u de verkeerde knop ingedrukt? Druk' dan de knop in naast de woorden FOUTIEF/ HERSTEL en u kunt opnieuw beginnen; 5. Als u gestemd heeft, dan laat de stemmachi ne u dat weten. Het venster met daarin de tekst U HEEFT GESTEMD licht dan op. Over het uitbrengen van een voorkeurstem bestaat een hardnekkig misverstand. Haalt de betrokken kandidaat te weinig stemmen om gekozen te kunnen worden, dan vervallen die stemmen’, zo luidt dat misverstand. Een ding is zeker: elke geldig uitgebrachte stem telt mee. Als een bepaalde kandidaat omdat deze te wei nig voorkeurstemmen op zich verzamelt, niet direct gekozen wordt in de gemeenteraad, dan gaan die stemmen niet verloren. Ze blijven bij de partij of groepering waartoe de kandidaat behoort en tellen dan gewoon mee om het aan tal zetels voor die partij/groepering te bepalen. Hoe werkt zo’n voorkeurstem nu precies? Om met voorkeurstemmen gekozen te kunnen worden, heeft een kandidaat een aantal stem men nodig dat minstens de helft van de kiesde ler is. (In ons geval is de kiesdeler het aantal

Weekblad Moergestels Nieuws | 1996 | | pagina 15