Parochie neemt afscheid van koster Verkiezingsprogramma GemeenteBelangen/ PGB ’Nu Samen’ 17 2. Jan Oerlemans thans raadslid in Moergestel 26. Jet Simons Moergestel 28. Ankie Zuman Moergestel 12. Jos Denissen Moergestel 9. Pieter v. Gisbergen Moergestel 1. Ruud Hora Lijsttrekker Oisterwijk 29. Jo van Os Moergestel ‘NU SAMEN’PGB Moergestel en GB Oister wijk. ‘NU SAMEN’: Voor de drie kernen Heukel- om, Moergestel en Oisterwijk. ‘NU SAMEN’: Met deskundige kandidaten en bestuurlijke ervaring. 10. Julia Burgers thans raadslid in Moergestel 0. Algemeen. Dit verkiezingsprogramma is een selectie uit het partij-programma van Gemeente Belangen en heeft slechts een beperkte looptijd. Immers in maart 1999 zullen weer gemeentelijke ver kiezingen worden gehouden. Deze periode is feitelijk te kort om echt beleid te maken èn uit te voeren. Maar de landelijke partijen stellen meer prioriteit aan partij-politieke overwegin gen dan aan de continuïteit van bestuur van een gemeente. Daarom is het verkiezingspro gramma van Gemeente Belangen - ontstaan uit de fusie van Gemeente Belangen (Oisterwijk) en de Partij voor Gemeenschappelijke Belan gen (Moergestel)- sober van opzet, zonder bij de burgers van de nieuwe gemeente verwach tingen te wekken die niet waargemaakt kun nen worden. 1. Het gemeentebestuur en haar bur gers. Het gemeentebestuur van de nieuwe gemeen te Oisterwijk zal extra aandacht moeten schen ken aan de verhouding met haar burgers. Voor al de integratie van Moergestel en Heukelom met behoud van hun eigen identiteit vraagt de nodige aandacht. Er dient een overgangsperio de te komen, waarbij een dorpsraad wellicht voor de specifieke eigen problemen in Moer gestel een rol kan vervullen. Voorwaarde voor de instelling van een dorpsraad is dat die een breed draagvlak moet hebben. Hierna zal door het nieuwe gemeentebestuur onderzoek moe ten worden gedaan. Een nieuwe gemeente vraagt bovendien extra inzet van het gemeen telijk apparaat. Gemeente Belangen vindt dat men resultaatgericht moet werken en open staan voor de burgers van onze nieuwe ge meente. In dit verband dient de mogelijkheid te worden nagegaan om in Moergestel een steunpunt te realiseren en de openingstijden van de ‘gemeentewinkel’ te laten aansluiten op die van andere dienstverlenende bedrijven in onze nieuwe gemeente. Brieven van burgers moeten in een vooraf vastgestelde termijn wor den beantwoord. Bij belangrijke projecten moet volgens Gemeente Belangen tijdig en se rieus inspraak worden gegeven aan de burgers. 2. Openbare orde en veiligheid. Dit aspect verdient blijvend veel aandacht. Met name geldt dit voor de sociale veiligheid, hand having van de openbare orde en oplossen van de veelvoorkomende criminaliteit. Gemeente Belangen vindt dat er continu voldoende toe zicht op straat moet zijn, niet alleen overdag maar ook ‘s-avonds en ‘s-nachts. En niet alleen in de centra maar ook in de wijken en het bui tengebied. In het overleg met de politie zullen hiertoe concrete afspraken moeten worden ge maakt. Ook onze eigen bewoners dragen ver antwoordelijkheid. Hiertoe zal in het kader van wijkbeheer een beroep op de bewoners van onze wijken en het buitengebied moeten wor den gedaan. 3. Verkeer en verkeersveiligheid. Het VerkeersCirculatiePlan(VCP) zal in zijn geheel moeten worden uitgevoerd om de doel stelling -het terugdringen en het in goede ba nen leiden van autoverkeer en het bevorderen van fietsverkeer in onze nieuwe gemeente mogelijk te maken. Daarom zullen de uit gangspunten van het VCP ook voor Moerge stel en Heukelom moeten gelden. Bijzondere aandacht zal volgens Gemeente Belangen moe ten worden geschonken aan de verkeersveilig heid in de wijken en vooral bij de scholen. De wijken moeten allemaal zoals het VCP ook aan geeft ingericht worden tot 30 km zones. Maar ook zal aandacht moeten worden besteed aan het oplossen van de parkeerproblemen in de wijken. In de kernen Oisterwijk en Moergestel zal regulering van het vrachtverkeer en parke ren van vrachtauto’s binnen de kom een be langrijk aandachtspunt zijn. Het instellen van regels en verboden is niet voldoende. Er moet toezicht op worden gehouden. Behalve het ne men van verkeersveiligheidsmaatregelen zal aandacht geschonken moeten worden aan de verbetering van de mentaliteit van de wegge bruikers. Gemeente Belangen vindt dat de nieuwe gemeente niet alleen bekend moet zijn als de Parel van Brabant, maar ook als één van de veiligste dorpen in Brabant. Gemeente Be langen streeft naar vergroting van de bereik baarheid via het openbaar vervoer, met name naar het St. Elisabeth Ziekenhuis in Tilburg. Voorts bepleit Gemeente Belangen uitbreiding van de treintaxi tot in Moergestel en Heukel om. 4. Onderwijs, sport, recreatie en wel zijn. Er dient kwalitatief goed onderwijs te worden verzorgd in de nieuwe gemeente Oisterwijk met vrijheid van keuze voor de ouders. Ge meente Belangen vindt dat buiten de basisvor ming voldoende aandacht moet worden be steed aan culturele vorming, milieu-educatie en verkeers-educatie. Ook moet aandacht wor den geschonken aan de preventie van vanda lisme en kleine criminaliteit. Sport en recreatie moeten voor iedereen betaal baar en bereikbaar zijn. Zelfwerkzaamheid van de verenigingen moet gestimuleerd worden. Integraal jeugd- en jongerenbeleid moet wor den gestimuleerd, evenals het ouderenbeleid, vooral op wijkniveau binnen het op te zetten wijkbeheer. Aandacht zal geschonken moeten worden aan speelvoorzieningen voor de jeugd in de wijken. Voor bewoners die gedwongen buiten het arbeidsproces staan dienen voldoen de mogelijkheden te bestaan voor deelname aan het sociaal en maatschappelijk leven. Ge meente Belangen zal zich er voor inzetten dat de Wet Voorzieningen Gehandicapten op een ruimhartige wijze wordt toegepast. 5. Emancipatie. Gemeente Belangen is overtuigd van het be lang van emancipatie. Overheid (rijk-provin- cie-gemeente) en maatschappelijke organisa ties dienen zich samen in te zetten voor gelijke rechten, kansen, vrijheden en verantwoorde lijkheden van vrouwen en mannen. Daar is wel beleid bij nodig: emancipatiebeleid. Initiatie ven van maatschappelijke organisaties en/of de Emancipatieraad Moergestel/Oisterwijk in op richting op het terrein van emancipatie wor den gesteund door Gemeente Belangen. Ook dient de gemeente de Emancipatieraad te er kennen als een adviesorgaan. Daarnaast levert economische zelfstandigheid een belangrijke bijdrage aan de emancipatie. Voorts dient er goede en betaalbare kinderopvang te zijn voor iedereen die dat wil. Een adequate planning voor de benodigde capaciteit en spreiding van de diverse vormen van kinderopvang (halve en hele dagopvang, 24-uurs opvang, gastouderop- vang, buitenschoolse opvang (ook in de avond uren en opvang thuis) is een noodzaak. 6. Milieu. De nieuwe gemeente zal een milieu-beleid moeten voeren dat gericht is op het vergroten van het individuele milieubesef, waarbij de kosten naar evenredigheid worden verdeeld. In dit verband zal volgens Gemeente Belangen moeten worden gekomen tot tariefdifferintatie PAGINA 14 buitengebied moet ook een landschapsbe- heersplan worden opgesteld. Het Moergestelse plan kan hierbij als uitgangspunt dienen. Hier bij moet volgens Gemeente Belangen aandacht worden besteed aan het mogelijk maken van natuurontwikkeling in de beekdalen van de Voorste Stroom, de Reusel en de Rosep. Voor het bos en vennengebied moet een zonering van toegankelijkheid worden doorgevoerd om de natuurlijke en landschappelijk waardevolle gebieden zoveel mogelijk te ontzien. De na tuurlijk overgang van de dorpsrand naar het buitengebied moet behouden blijven. In Moergestel speelt de ruilverkaveling ‘de Hilver’, die in de komende tijd ook ruim aan dacht moet krijgen. Het belang van de agra riërs dient daarbij in ogenschouw te worden genomen, zodanig dat het tevens recht doet aan hun belangen. Na het vaststellen van de structuurvisie voor het centrum zal de planontwikkeling voor een nieuw bestemmingsplan moeten worden op gestart. Veel aandacht moet worden gegeven aan de uitvoering van het Monumenten- en Architectuurbeleid. 9. Volkshuisvesting. Gemeente Belangen vindt dat uitvoering moet worden gegeven aan de vastgestelde Volkshuis vestingsplannen om de woningnood in onze gemeente zo effectief mogelijk aan te pakken. De gemeente zal zich moeten inspannen voor het verkrijgen van extra woningen bij de ho gere overheid. Bovendien zal nadrukkelijk moeten worden samengewerkt met de woning bouwvereniging. Bijzondere aandacht dient te worden geschonken aan de vergrijzing binnen onze gemeente niet alleen door het bouwen van seniorenwoningen, maar vooral door bestaan de woningen ook voor ouderen geschikt te maken. Ook erkent Gemeente Belangen het belang van de aanwezigheid van de Vrouwen Advies Commissie (VAC) voor de woning bouw Oisterwijk/Moergestel. 10. Sociale vernieuwing. Sociale vernieuwing is een programma om mensen weer te doen deelnemen aan onze sa menleving en om meer invloed uit te oefenen op hun eigen leefsituatie. In dit verband acht Gemeente Belangen het in het leven roepen van wijkbeheer in brede zin noodzakelijk. Hierbij moet de gemeentelijk overheid samen met de bewoners, de wijkvereniging, het op bouwwerk, maar ook met politie en woning bouwvereniging de problemen in de wijken aanpakken. Het gaat hierbij dan niet alleen om technisch beheer, zoals het onderhouden van straten, het tegengaan van zwerfvuil en over last door honden, maar ook de sociale proble men in de wijken. Wij denken hierbij aan het verbeteren van de sociale veiligheid, het uit voeren van een goed jongerenbeleid, maar ook het aanpakken van burenoverlast. Kortom als het aan Gemeente Belangen ligt gaan bewoners NU SAMEN’ met instellingen en de gemeen te zorgen voor een goed leefklimaat in schone wijken. voor ons huishoudelijke afval binnen het prin cipe ‘de vervuiler betaalt’. Hiervoor zal de ge meente zich binnen het samenwerkingsver band moeten inzetten. 7. Minimabeleid en werkgelegenheid. Met de gemeentelijke herindeling in 1997 zal ook de nieuwe verdeling van het gemeente fonds ingaan. De meeste Brabantse gemeenten krijgen dan minder geld. De kans bestaat dat plaatselijke belastingen daarom zullen worden verhoogd. Gemeente Belangen zal erop toezien dat er bij bestaand beleid slechts trendmatige belastingverhogingen komen. Daarnaast streeft Gemeente Belangen ernaar dat plaatselijke belastingen in maandelijkse termijnen kunnen worden betaald. Voorts moet sport, cultuur en ontspanning ook mogelijk zijn voor mensen met een laag inko men. Ook een goed minimabeleid en een op maat gesneden armoede bestrijding staat hoog in het vaandel van Gemeente Belangen. Met name ouderen verdienen op dit terrein bijzondere aandacht. Extra voorlichting over subsidie- voorzieningen moeten het mogelijk maken dat deelname aan het maatschappelijk wordt be vorderd. Werkgelegenheid moet worden gestimuleerd door een gericht uitgiftebeleid op nieuwe be drijvenparken. Het onderzoek naar uitbrei ding van een kleinschalig bedrijventerrein in Moergestel, moet volgens Gemeente Belangen op korte termijn worden geconcretiseerd. 8. Ruimtelijke ordening. Bij het vaststellen van het bestemmingsplan 17. Peter v/d Wouw 19. Peter Vrijhoeven Moergestel Moergestel Op 2 november werd onze koster 60 jaar. De leeftijd waarop Jan met de VUT kon gaan. Vrijdag jl. was er een speciale bijeenkomst voor hem in het parochiecentrum. Samen met zijn familie en medewerkers uit de parochie was er een gezellig samenzijn waarbij de pastoor waarderende woorden gesproken heeft en de voorzitter hem namens de parochie een cadeau aanbood. Jan, het ga je goed en nogmaals heel veel dank voor al je werkzaamheden ten behoeve van de parochie. Mevr. Corry Op ’t Hoog-Basemans gaat jouw taak overnemen. Haar wensen we veel succes en plezier toe in haar nieuwe funktie. ^Ill 1 tl I 'MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 20 NOVEMBER 1996

Weekblad Moergestels Nieuws | 1996 | | pagina 14