Pavarotti in concert Rabobank Moergestel. Een wintersprookje in Praag ZOEKERTJES DOHKERS AUTOSCHADE zelfs door ’n wagon niet klein te krijgen. 4-, 5- en 8-daagse bus- en vliegreizen v.a. f595,- p.p. Dansschool Evers reünie Ontspanningsmiddag Zonnebloem afd. Moergestel Rondje glas Voeding en zwangerschap(swens) F.E.V.I.O.R. Bedankt Christ! Vakmanschap, dat is het! 6 Op zondag 22 december klinkt het Italiaanse bel canto door Praag. Luciano Pavarotti zal dan een groots concert geven en werken ten uitvoering brengen van o.a. Puccini, Verdi en Mascagni. Pavarotti wordt begeleid door het orkest van het Tsjechische Nationale Theater. Natuurlijk wordt er ook gezorgd voor een aantrekkelijk aanvullend programma. Praag staat ook bekend als de 'Gouden Stad' en is zonder twijfel de parel van de Europese steden. Het schilderachtige Praag is als het ware een groot openluchtmuseum van schitterende paleizen, kloosters en kerken. De stad bruist van het leven en u vindt er, vooral in de donkere dagen voor Kerst, een warmte en sfeer die u eens geproefd moet hebben. Om deze middag te bezoeken willen we u er op attenderen dat u geen ondersteunend lid van de Zonnebloem hoeft te zijn. Wanneer u, als Zonnebloemgast, denkt dat is iets voor mij, geef u dan voor 1 november op bij één van de onderstaande personen: W de Laat, tel. 5132531; L. de Laat, tel. 5133251; A. Hoppenbrouwers, tel. 5132248; D. Boogaers, tel. 5131775 of bij J. van Beers, tel. 5132368. Zonnebloem afd. Moergestel. Dansles in de zestig en zeventiger jaren bete kende voor tieners uit die tijd de springplank naar het uitgaansleven. Vele huidige 40-plus- sers uit Oisterwijk en omgeving hebben heel wat gezellige uurtjes doorgebracht in de dans school van de heer en mevrouw Evers aan de Boxtelsebaan in Oisterwijk. Daarom organise ren twee oud-leerlingen van dansschool Evers een reünie in de zaal van ’Robben dansen feesten’. Zij doen een oproep aan alle ’Evergan- gers’ uit de jaren 1960 begin 1970. Voor meer informatie en reserveren kunt u bellen naar Toos Mutsaers - Schilders (telefoon 5216463) en Wim van de Wiel (5219500). Foto: Jac Evers tijdens een carnavalsavond in de dansschool aan de Boxtelsebaan. Voor meer informatie over dit bericht kunt u contact opnemen met: loos Mutsaerts - Schilders; Beukendreef 58; 5061 AE Oisterwijk; telefoon 013-5216463. Op donderdag 7 november a.s. wordt er door de Zonnebloem een gezellige middag geor ganiseerd in Den Boogaard. De middag begint om 13.30 uur en is gratis toegankelijk. De ontspanning wordt verzorgd door een zanggroep uit Best met Oudhollandse deuntjes en luisterliedjes die op humoristische wijze ten gehore worden gebracht. U wordt ontvangen met koffie en iets lekkers. Daarna volgt een optreden van de groep van 1 uur. In de pauze krijgt u een consumptie aangebo den. Na de pauze wacht u op een leuke atten tie. Wij deponeren sinds jaar en dag onze eenmali ge glasverpakkingen in de glasbak. Een prima zaak, want op deze manier kan het glas einde loos opnieuw gebruikt worden voor nieuw glas. Maar wat gebeurt er eigenlijk met ons glas als wij het netjes in de glasbak hebben gegooid? (w2> Flessen wijn, ketchup of (fris)drank. Potjes voor onder ander pindakaas, jam, babyvoeding en mosterd. In ieder huishouden wordt heel wat glas gebruikt om produkten in te bewaren. Al dit eenmalige glas dat wij in de winkel ko pen, gooien we na gebruik natuurlijk in de glas bak. Als de glasbak vol zit, haalt een speciale vrachtwagen van de glasinzamelaar de inhoud van de bak op. Dit glas brengt hij vervolgens naar de glasbewerkingsinstallatie. Omdat andere zaken dan glas de produktie van nieuw glas ernstig kunnen verstoren, wordt het glas hier schoongemaakt. Grote veront reinigingen worden er handmatig uitgehaald. Lichtere materialen, zoals doppen, deksels, papier, plastic e.d. worden met behulp van lucht, magneten en lasers verwijderd. Ook wordt het glas in kleine stukjes gebroken. Deze zuivere glasscherven gaan na controle naar de glasfabriek. Glas wordt normaal gemaakt van zand, kalk en soda, die bij hoge temperaturen van zo’n 1500 graden Celcius worden versmol ten. In plaats hiervan worden nu de glasscher ven gebruikt. De glasfabriek brengt de nieuwe flessen of potten naar de fabrikant die ze vult met bijvoorbeeld boontjes, sambal of augur ken. Deze volle potten en flessen gaan dan weer naar de winkel waar wij die pot doperwten of fles ketchup weer kopen. En na gebruik.... gooien we die weer in de glasbak! Zo is het rondje glas weer gemaakt. Op deze manier zamelen we momenteel ruim 80% van het eenmalige glas in. Nu hebben overheid, handel en industrie afgesproken dat in het jaar 2000 maar liefst 90% van al dit glas via de glasbak moet worden ingezameld. Daar om geldt voor ons allen nog meer dan ooit: Alle glas hoort in de glasbak!! De vlier - een boom vol gezondheid 123 ’Een voor de staldeur geplante Vlier beschermt het vee tegen tovenarij’, is een boerengezegde. Onzin natuurlijk. Vlier is geen heksenboom doch een boom vol gezondheid en bovendien slecht weer en vervuiling kan weerstaan. Voor de Vlier moet je je hoed afnemen want deze loofboom is niet alleen prachtig wanneer hij in volle bloei staat, ook wanneer de glanzend' zwarte bessen neerhangen aan de vruchtstelen. Wat is dat toch mooi om te zien! Ieder jaar ’doe ik wat’ met de bloemen, die bloeien in mei/juni en de bessen, die rijp zijn in september/oktober. De roomwitte bloemen van de snel groeiende Vlier geuren zoet. Van de bloemen kun je, vers of gedroogd, thee zet ten. Die thee is smakelijk en bovendien heel goed bij verkoudheid en griep. De bloemscher- men niet uitschudden of wassen. Het is de stuifmeel, die de specifieke aroma geeft. Van de verse bloemtrossen kunnen vlierpannekoe- ken worden gebakken. Ze zijn heel lekker. Pas op; ik at er eens teveel van en diezelfde avond had ik een abonnement voor het toilet! Ik hoor de onlangs van iemand, die de bessensap, die hij had gebrouwen, onvoldoende had verdund. Ook hij moest zeer regelmatig naar dat kleine kamertje! Voorzichtig dus bij het konsumeren en bereiden. Laten we ons strikt aan de vele recepten houden. De bessen zijn bloedreinigend en hebben veel vitamine A en C. We kunnen veel met die bes sen doen, zoals het inmaken van jam, siroop en gelei. De jam kun je overigens mengen met appelen en gember. Het bereiden van limona de, jenever en azijn behoort eveneens tot de mogelijkheden. De wijnen die we uit de bes sen maken, behoren tot de oudste en meest populaire drankjes tegen hoest en verkoud heid. Jam maken van vlierbessen en mengen met ander fruit is ook mogelijk. Laat uw fantasie maar werken! Jam maken van wilde vruchten en het drogen van wilde bloe men voor thee behoren tot mijn hobby’s. Er is nog meer met die Vlier te doen. Fluitjes maken van de takken, waaruit we eerst de merg halen. De merg is absorberend en werd ge bruikt om fijne wetenschappelijke instrumen ten te reinigen. Vroeger gebruikte men holle vliertakken als blaaspijpjes om het vuur aan te blazen. Soms wordt vlierhout gebruikt bij houtsnijden, om kamraderen te maken voor Hoe zit dat nu precies met foliumzuur voor en aan het begin van de zwangerschap? Wat is goede voeding voor een zwangere vrouw? Wat is een verantwoorde gewichtstoename? Dit zijn vragen die aan de orde zullen komen op dinsdag 29 oktober 1996 tijdens een voorlich tingsbijeenkomst over voeding en zwanger schap georganiseerd door Thuiszorg Midden- Brabant en GGD Midden-Brabant. Aanleiding voor deze bijeenkomst is onder andere de landelijke voorlichtingscampagne, die wijst op het belang van foliumzuur. Daarnaast wordt er steeds meer belang gehecht aan een ’goede voeding’ voor en tijdens de zwangerschap. Een juiste voeding zorgt ervoor dat het ongeboren kind een gezonde groei doormaakt en dat de moeder in een goede con ditie blijft. Reden voor Thuiszorg en de GGD om, naast foliumzuur, aandacht te besteden aan onderwerpen als misselijkheid, bloedarmoede, toxoplasmose, vitamine A en vitamine D. Het doel van de campagne foliumzuur en zwangerschap is de bekendheid van folium zuur, zowel bij direct betrokken beroepsgroe pen als vrouwen die zwanger willen worden, op hetzelfde niveau te brengen als de kennis over andere preventieve maatregelen bij een zwangerschap (zoals het matigen van alcohol gebruik en het stoppen met roken). De voorlichtingsbijeenkomst, gegeven door Heleen Berkelmans (diëtiste van Thuiszorg), is hiervan een onderdeel. De bijeenkomst is gratis en vindt plaats op dinsdag 29 oktober a.s. om 20.00 uur bij Thuiszorg Midden-Brabant, Lage Witsie- baan 2a, Tilburg. met Johan van Oosterhoud Doelgroep: vrouwen met een zwangerschaps- wens of vrouwen die net zwanger zijn. U bent van harte uitgenodigd hierbij aanwezig te zijn. molens, vleespennen voor slagers. Bladeren houden vliegen op een afstand. Wat is die ge- bruikslijst toch lang. Van de Vlier gaat niets verloren. Zelfs de bast was eertijds nuttig. Men bereidde er een laxeermiddel voor. Ook de vogels weten de bessen maar al te graag te vinden. Ze pikken ze soms al van de steeltjes af voordat ze rijp zijn. Het zijn vooral de spreeuwen, merels en lijsters, die u bij Vlier bomen regelmatig kunt aantreffen. Ze ver spreiden de niet verteerbare zaadjes uit de bes sen zodat overal nieuwe Vlierplantjes ontstaan, die echter niet altijd levensvatbaar zijn. Paddestoelen? Jawel, ’t is het Judasoor, dat al leen op Vlier groeit. Het Judasoor is een tril- zwam en komt op oude Vlieren voor. Het is oorvormig en bruin gekleurd. Er zijn twee vliersoorten, waarvan u beter kunt afblijven, nl. de Kruisvlier met roodachtige bloemen en zwarte bessen en de Bergvlier met witte bloemen en rode bessen. De Bergvlier wordt ook wel Trosvlier genoemd. Beide soor ten komen in onze omgeving niet zo vaak voor. Ik lees in een van de vele publikaties, die aan de Vlier zijn gewijd, dat de oude Germanen ervoor pasten om Vlierbomen om te hakken. De Vlier is de woonplaats van Vrouw Holle, die bij de Germanen de godin van het huwe lijk en vrouwelijk vruchtbaarheid was. Wie over het maartnummer 1989 van Grasdui nen beschikt lezen de pagina’s 36-41. Dressuur rayon Best, 5 en 6 oktober: Annemiek Broers, Justice, klasse B, le prijs; Jacqueline van Roessel, Quarel, klasse B, le prijs; Susan van de Horst, Pico, klasse B, 4e prijs; Jacqueline van Roessel, Prince of Bens, klasse L, 3e prijs. Dressuur Tilburg, 6 oktober: Helma Bierens, Clovis, klasse Z2, le prijs. Uitslagen dressuur wedstrijden springwed- strijden: Loon op Zand, 8 september: Kees op 't Hoog, klasse M2, Boy, 2e prijs; Waspik 21 september: Kees op 't Hoog, klasse M2, Boy, 3e prijs; Udenhout, 22 september: Melanie Elesen, klasse B springen, 3de prijs; Best, 13 oktober: Kees op ’t Hoog, Boy, klasse M2,1ste prijs, 181 punten; Bart van Elderen, Sylvia’s Boy, klasse B, 142 punten; Maggie Bax, Godfried, klasse B, 152 punten; Maggie Bax, losca, klasse B, 148 punten. Voor informatie over hotels en entreekaarten kunt u contact opnemen met 'MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 23 OKTOBER 1996 PAGINA 7 worden alleen geplaatst bij contante betaling! Zoekertjes die anoniem worden aangeboden worden niet meer geplaatst! 11 Ook op zaterdag geopend van 09.30 tot 12.30 uur.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1996 | | pagina 7