Srvogg rechtswinkel Ecologisch groenbeheer Een baan via Transvorm Terugvordering van bijstandsuitkering Opening mobiele computershowroom voor visueel gehandicapte mensen Bèr bedankt!! Klein chemisch afval (KCA) Hart van Brabantloop 7 Hart van Brabantloop: nipte overwinning voor ’De Vennen’ In de afgelopen maanden is er in Moergestel een aantal wandelingen georganiseerd voor Speciaal voor de verzorgingshuizen in Mid den- en West-Brabant is er vanaf september een transferpunt actief waar vraag en aanbod van personeel aan elkaar gekoppeld worden. Dit transferpunt, Transvorm geheten, is gevestigd in het arbeidsbureau aan de Claudius Prinsen laan 14 te Breda. Transvorm is een samenwerkingsverband tus sen het arbeidsbureau en Savaz Uitzendzorg (onderdeel van Randstad Uitzendbureau) en levert een bijdrage aan het personeelsbeleid van de verzorgingshuizen. Zo werkt Trans vorm als instrument om met ontslag bedreigd personeel elders in de sector te laten instromen. In het kader van promotiebeleid biedt Trans vorm de mogelijkheid om van het ene naar het andere verzorgingshuis over te stappen. Bij arbeidsongeschiktheid van een werknemer tracht Transvorm elders een passende functie te vinden. Ook voor werkzoekenden die vroe ger of nog nooit in een verzorgingshuis heb ben gewerkt biedt Transvorm de mogelijkheid bij een van de verzorgingshuizen in de regio in te stromen. De transfer-activiteiten richten zich op men sen die op alle niveaus in de sector werkzaam willen zijn en de mogelijkheden willen gebrui ken zich te oriënteren op een nieuwe werkplek, in dezelfde of in een andere functie. Het bureau in Breda, bemenst door Jacqueline van Aart en Brenda Dogge, is van maandag tot en met vrijdag van 8.30 uur tot 17.00 uur be reikbaar. Werkgevers met vacatures en werk zoekenden kunnen zich hier aanmelden. Het telefoonnummer is 076-5142434. lingen voor hulpverlening aan slechtziende en blinde mensen, bieden al enkele jaren instruc tie, voorlichting en advies over computeraan- passingen. Door de IT-Mobiel wordt deze dienstverlening op een groot aantal lokaties nu beter bereikbaar. In de IT-Mobiel kunnen slechtziende en blinde mensen terecht voor deskundige voorlichting en advies over de speciale computeraanpassingen. Een up-to-date overzicht van alle gangbare en in Nederland verkrijgbare computerhulpmiddelen is aan wezig. Aanpassingen voor onder ander be sturingssystemen, Ms-Dos, Windows 3.11, Windows’95, OS/2 en MacOS zijn opgesteld. Daarnaast is er speciaal voor slechtziende en blinde gebruikers ontwikkelde software te zien, zoals programma’s voor visuele training en leesprogramma’s om digitale kranten, tijd schriften en (studie)boeken te kunnen lezen. Ook zijn computergames, educatieve software en praktische shareware voorhanden die met vergroting spraak of braille goed te gebruiken zijn. In de IT-Mobiel kunnen slechtziende en blin de mensen zich niet alleen oriënteren op mo gelijkheden van de computer. Ook een objec tief persoonlijk advies is mogelijk. Daarnaast wordt informatie gegeven over vergoedings- mogelijkheden en aanvraagprocedures van de hulpmiddelen. Vanaf dit najaar rijdt de IT-Mobiel door Ne derland. Er bestaan in de wereld al voorlich- tingsbussen en bussen met hulpmiddelen zo als taststokken en loepen. Een mobiel met ge avanceerde computerhulpmiddelen is uniek! De opening van de IT-Mobiel vindt plaats op donderdag 10 oktober om 14.00 uur bij Visio, Regionale Instelling Noord-Holland, Paas- heuvelweg 17, 1105 BE Amsterdam Zuid- Oost. Informatie: Visio, Technisch Onderzoeks centrum Visueel Gehandicapten, de heer R. Erens, Amersfoortsestraatweg 180,1272 RR Huizen. Telefoon (035) 6985711, telefax (035) 6938456. Theofaan, Communicatie- en Informatietech nologie, mevr. R. de Vijlder, St. Elisabethstraat 4,5361 HK Grave. Telefoon (0486) 471003, te lefax (0486) 472441. In het middaggedeelte ging de strijd lang ge lijk op en Physique wist later zelfs een belang rijke gedeelte van de opgelopen achterstand in te lopen. ‘s Avonds bleek dat “de Vennen” op de 17de plaats geëindigd was; Physique op de 22ste en toen duidelijk werd dat het verschil tussen bei de ploegen rond de 6 minuten bedroeg was er voldoende stof tot discussie. In de bar van sportschool Physique, waar beide ploegen el kaar troffen, werd dan ook uitgebreid gefiloso feerd over de invloed van de bruggensectie van Rijkswaterstaat op een eerlijke uitslag van loopwedstrijden in het Hart van Brabant. Het moge duidelijk zijn dat men het uiteindelijk niet geheel eens geworden. Allerlei argumenten werden van beide kanten aangevoerd om aan te tonen dat men officieel dan wel moreel winnaar was. Zelfs werd nog trots door Physique gememoreerd dat, hoewel officieel winnaar, “de Vennen” de beste plaats van Physique van de laatste jaren niet had kun nen benaderen. Dat het nog lang in een aangename sfeer on rustig bleef die avond in de bar van Sportschool Physique behoeft dan ook geen verder betoog. bk Tevens willen wij u erop wijzen dat het nog steeds mogelijk is kwijtschelding gemeentelij ke belastingen aan te vragen. Het is niet zeker of u hiervoor in aanmerking komt, maar het is zeker de moeite waard om het te proberen. De aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij de gemeente en bij de Rechtswinkel. Wij kunnen u ook helpen met het invullen van de formu lieren. Verder bestaat er de mogelijkheid om subject- subsidie aan te vragen. Dit houdt in dat u voor kosten van een bijvoorbeeld een sportclub of theater per jaar een bijdrage kunt krijgen van 200,- per persoon, dit kunt u aanvragen bij de sociale dienst. Heeft u vragen dan kunt u contact opnemen met de Rechtswinkel of u kunt langskomen op ons spreekuur van maandag tot en met donderdag van 14.00 uur tot 20.00 uur. Ons adres is Stadstraat 2 (zijstraat Bisschop Zwij- senstraat) te Tilburg, telefoon: 5353135. U heeft een bijstandsuitkering (of een bij standsuitkering gehad) en u heeft van de so ciale dienst een bericht gehad dat u (een ge deelte van) de uitkering moet terugbetalen. Let dan goed op het volgende. In december worden door de sociale dienst over alle uitkeringen de loonbelasting en pre mieheffingen afgedragen aan de belasting dienst. Indien u in december nog geld aan de sociale dienst verschuldigd bent (in verband met een terugvordering) dan zal over dit be drag dus ook de loonbelasting en premiehef fingen worden betaald. De sociale dienst zal ook dit bedrag van u vorderen. U zult dus een veel hoger bedrag moeten terugbetalen dan u in werkelijkheid heeft ontvangen. Om dit te voorkomen moet u het gehele bedrag voor de cember terug betalen. Voordat u terugbetaalt, controleer eerst of u wel en bedrag moet terug betalen aan de sociale dienst. Lukt dit niet voor december en u moet dus het hogere bedrag betalen, dan kunt u via een T- biljet een gedeelte terug krijgen van de belas tingdienst. Let wel, dat u meestal niet alles te rug kunt krijgen. Het is dus verstandig niet te lang te wachten. Wij raden u dan ook aan con tact op te nemen met de Rechtswinkel of langs te komen op ons spreekuur. Rijbewijs vernieuwen Tussen 1 oktober 1996 en 1 oktober 2001 zal van veel inwoners het rijbewijs moeten wor den vernieuwd. Om in het bezit te blijven van een geldig rijbe wijs bent u verplicht om het rijbewijs elke tien jaar te vernieuwen. In bepaalde gevallen is die termijn korter. U moet uw rijbewijs vernieu wen bij de gemeente waar u staat ingeschreven in de gemeentelijke basisadministratie en in sommige gevallen bij de Rijksdienst voor het Wegverkeer te Veendam. Zonder rijbewijs mag u niet rijden. Verder moet natuurlijk iedereen zich aan de verkeersregels houden. Wie dat niet doet loopt bij ernstige overtredingen het risico dat het rijbewijs wordt ingenomen door de politie. Wanneer vernieuwen Wanneer het einde van de geldigheidsduur in zich is, kunt u bij de afdeling burgerzaken een nieuw rijbewijs aanvragen. U kunt dit zien bij het kopje ’vernieuwen voor’. Dat is de datum waarop u uw huidige rijbewijs uiterlijk moet vernieuwen. Een nieuw rijbewijs zal in de regel worden af gegeven met een geldigheidsduur van tien jaar. In een aantal gevallen heeft het nieuwe rijbe wijs een kortere geldigheidsduur van tien jaar. Personen die zestig jaar of ouder, maar nog geen 65 zijn, krijgen gewoonlijk een rijbewijs tot hun zeventigste verjaardag. Personen van 65 jaar of ouder krijgen in het algemeen een rijbewijs voor vijf jaar. In medische gevallen kan de geldigheidsduur nog korter zijn. Perso nen van 70 jaar en ouder en personen die bij het Centraal Bureau voor Rijvaardigheid me disch zijn geregistreerd moeten minstens acht weken voor het einde van de geldigheidsduur van het rijbewijs bij het bureau burgerzaken van de gemeente een uittreksel uit de gemeen telijke basisadministratie en een eigen verkla ring halen. De kosten hiervan bedragen resp. 4,20 en 31,75 dus totaal 35,95. Nadat de eigen verklaring is ingevuïd, dient men ge keurd te worden door een arts, niet zijnde de eigen huisarts. Moet de aanvraag voor een geneeskundige ver klaring met spoed behandeld worden door het Centraal Bureau voor Rijvaardigheid dan wordt door dit bureau 10,- extra kosten in rekening gebracht. Direct klaar De legeskosten voor het vernieuwen van het rijbewijs zelf bedragen 31,65. Dit bedrag moet bij de aanvraag worden betaald. Op het gemeentehuis wordt in de regel het rijbewijs afgegeven in een klaar-terwijl-men-wacht-si- tuatie. Hiervoor is het bureau burgerzaken ge opend van maandag tot en met vrijdag van 8.30 uur tot 12.30 uur. Op donderdag 10 oktober a.s. zal de heer H. Wiegel, voorzitter Zorgverzekeraars Neder land, het officiële startschot geven voor de IT- Mobiel, een mobiele showroom met compu teraanpassingen voor visueel gehandicapten. Dit samenwerkingsproject van Visio en Theo faan is uniek in de wereld. De opening vindt plaats bij Visio in Amsterdam. Internet, multimedia, Windows: iedereen praat er tegenwoordig over mee. De compu ter dringt door in het dagelijks leven van mensen. Versturen van berichten naar een vriendin in Amerika is via E-mail een fluitje van een cent. Even je bankzaken doen per computer, een broek, een wasmachine of zelfs een huis kopen per computer; het is al lemaal thuis vanaf je eigen bureau te rege len. Deze ontwikkelingen, veelal aangeduid met de term informatie-technologie (IT), hebben grote gevolgen voor mensen die slechter zien of blind zijn. Neemt voor ziende mensen de gebruiksvrien delijkheid van computers toe door de moge lijkheid om met de muis op visuele knoppen en pictogrammen te klikken, voor mensen met een visuele beperking s dat allerminst het ge val! Voor blinde computergebruikers wordt het gebruik van de computer vrijwel onmogelijk en voor slechtziende mensen betekenen de nieuwste ontwikkelingen een enorme aanslag op hun energie en uithoudingsvermogen. Al leen door urenlang turen met je neus op het beeldscherm zal het misschien nog lukken. En dat terwijl het aantal slechtzienden in Neder land door de vergrijzing toeneemt. De ver wachting is dan ook dat een groeiende groep mensen op latere leeftijd problemen krijgt met de toegankelijkheid van de computer op het werk en thuis. Door de nieuwe ontwikkelingen is de behoefte aan deskundige voorlichting en advies enorm toegenomen. Visio en Theofaan, beide instel- personen uit andere gemeenten, die op de een of andere manier werkzaam of betrokken zijn bij openbaar groenbeheer. Moergestel is de voorbeeldgemeente waar het openbaar groen op ecologische wijze wordt beheerd, ook wel natuurvriendelijk groenbeheer genoemd. Uit de vele reacties is gebleken, dat de wijze waarop Moergestel aan het openbaar groen ge stalte geeft zijn vruchten afwerpt. Van diverse kanten bestaat grote belangstelling voor dit stimuleringsproject van de provincie. Gezien de interesse voor de rondleidingen in deze gemeente, zal aan het college van Gede puteerde Staten van Noord-Brabant het ver zoek worden gedaan nog een paar excursies op touw te zetten. Het is de bedoeling dat dan ook de raadsleden een uitnodiging krijgen. Ervaring heeft geleerd dat de toelichting en de uitleg, die tijdens deze wandelingen worden gegeven, een duidelijke meerwaarde hebben voor het stimuleringsproject ’ecologisch groen beheer’. Gezellig met z’n allen op een Piet Plezier door Oisterwijk. Oisterwijk op z’n mooist. Bla deren die verkleuren, mooie paddestoelen op het mos, jong en oud lieten hun remmen los!! Verstandelijk gehandicapten hebben een spe ciaal plaatsje in het hart van Bèr Koster, van daar dat de VOGG ieder jaar een sportieve mid dag krijgt aangeboden van Bèr. Bedankt Bèr, en tot volgend jaar!! Het kca wordt 4 maal per jaar via de daarvoor bestemde blauwe miliebox aan huis opgehaald. Daarnaast bestaat de mogelijkheid om elke maandag van 10.30 uur tot 11.00 uur uw kca in te leveren bij de chemocar, die dan voor de brandweerkazerne aan de Kloosterdreef staat. Het aanleveren van klein chemisch afval bij de chemocar is uitsluitend bestemd voor particu lieren. Bedrijven die chemisch afval hebben, kunnen tegen betaling van de kosten terecht bij de Milieudienst Tilburg aan de Ceramstraat 6. De hoogte van de kosten is niet alleen afhan kelijk van het gewicht, maar ook van het soort afval dat u aanlevert. De maximale hoeveelheid mag 50 kg op jaar basis bedragen. Een teken voor huishoudelijk che misch afval Chemisch afval is voortaan gemakkelijker te onderscheiden. Op huishoudelijke pro- dukten die na gebruik bij het chemisch afval horen, staat in het vervolg het te ken dat u bij dit artikeltje ziet. Het is een minicon tainer met daar een groot kruis doorheen. Een produkt met dat teken moet in de blauwe box voor klein chemisch afval. Het gaat om het apart houden van produkten of produktresten, die schadelijk zijn voor het milieu. Een lege verpakking, ook al staat het teken voor chemisch afval erop, hoeft u niet apart te houden en in de blauwe milieubox te doen. De derdtiende editie van deze estafetteloop vond plaats op zaterdag 28 september. Een onvergetelijke dag, met prachtig weer, waar gezelligheid en sportiviteit centraal ston den. Maar er was ook strijd, zeker tussen de 2 Moer- gestelse teams Sportcentrum Physique en Schaatsclub de Vennen. En zo hoort het ook. Sportschool Physique probeerde ons nog wat zand in de ogen te strooien, door melding te maken van puur recreatieve deelneming. Dat weerhield de ’Vennenlopers’ er niet van, om er vol in te gaan. En hoe, schaatsclub de Vennen maakte een schitterend debuut op de Hart van Brabant loop. Het team versloeg niet alleen sportcentrum Physique maar legde in een deelnemersveld van 95 teams, beslag op een zeer verdienstelij ke 17e plaats. De 103 km werden afgelegd in een tijd van 7.09.28. Sportcentrum Physique eindigde, ruim 7 minuten later op een 22e plaats. Tot slot: een geweldig compliment aan de per fecte organisatie van dit loopspektakel. Matthieu en Sjef bedankt voor de organisatie. John, Harrie, Leo, Joke en Sjef de begeleiding was perfect. ’s Avonds was er nog een gezellig samen zijn op sportschool Physique, waar de huldiging plaats vond en volop werd nagepraat over deze prachtige dag. Van een Moergestelse familie kreeg Jaap nog een speciaal aandenken met de tekst: ’Vooral doorgaan’. Lang voor de Hart van Brabantloop liep de spanning bij schaatsclub “de Vennen” hoog op. Zij had maar een doel: het verslaan van loop groep Physique. “De Vennen” had echter de pech dat Physique dit jaar besloten had vooral met recreatieve bedoelingen mee te lopen. Bij een eventueel verlies lag het excuus bij de laat- sten dus voor de hand. Ondanks dat hebben beide ploegen er een spannende race van gemaakt. Er werd met hart en ziel gelopen. Tijdens de wedstrijd speelde slechts een vraag: Hoever liggen we voor of achter op de lokale concurrent? In het ochtendgedeelte wist de Schaatsclub een beduidende voorsprong te nemen door juist op dat traject de sterkste lopers in te zetten, maar ook door het opengaan van een brug over het Wilhelminakanaal. Deze overgang lag in het parcours. Daardoor werd de loper van Physi que tot een ongewilde adempauze van onge veer 6 minuten gedwongen. PAGINA 9 Stadstraat 2 5038 VJ Tilburg tel. (013) 535 31 35 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 9 OKTOBER 1996 Stichting Juridische EHBO

Weekblad Moergestels Nieuws | 1996 | | pagina 9