Prenten van Cees Robben in het Tilburgse woordenboek Beste biljartliefhebbers Woningbouwvereniging ‘St. Joseph’ introduceert nieuw systeem van woningtoewijzing Liliane wenskaartenactie 1996/1997 54.7 - 55.4 53.9 - 53.4 46.4 - 49.9 2 -108.2 punten 2 -105.7 punten 2 -101.7 punten 2 - 99.9 punten 2-91.7 punten 1 - 53.4 punten 1 - 40.6 punten Zevende editie Groot Woordenboek Tilburgse Taol In de nieuwe editie van het door Frans Ver- bunt samengestelde Groot Woordenboek van de Tilburgse Taol zijn een twintigtal prenten van de befaamde Goirlese kunste naar Cees Robben opgenomen. Deze pren ten zijn nooit eerder in boekvorm gepubli ceerd. In het ’Zeuvende Perbeersel’, zoals de nieuwe editie heet, staan verder diverse nieuwe woorden en gezegdes. Het boek telt 94 pagina’s, kost vijftien gulden en is ver krijgbaar bij de VW, Boekhandel Het Nieu we Centrum aan de Westermarkt en bij Wijn- koperij Le Décanteur aan de Besterdring 44. Het opnemen van de prachtige prenten van Cees Robben is in de eerste plaats bedoelt als een hommage van de Stichting Tilburgse Taol (STT) aan de kunstenaar. De STT, de uitgever van het woordenboeken, streeft hetzelfde na wat Robben in zijn tekeningen voor altijd heeft vastgelegd: het mooie Tilburgse dialect in re latie tot de Tilburgse (volks-)cultuur. De STT is er verder van overtuigd dat met het opnemen van deze prenten in het woorden boek veel Tilburgers een groot plezier wordt gedaan. In talloze boekenkasten staan de boek jes als de ’Prentenbuukskes’. Het bijzondere van de selectie in het woordenboek is, dat deze Overgangsregeling Op dit moment staan er in Oisterwijk en Moer gestel tezamen meer dan 800 mensen voor een woning van ‘St. Joseph’ ingeschreven. De plaats van woningzoekenden op de wachtlijst hangt af van factoren als de leeftijd, de burger lijke staat en eventuele urgentie. Bij de overgang naar het nieuwe systeem is het niet mogelijk dat alle kandidaten hun ‘oude rechten’ meenemen, anders zou het nieuwe systeem meteen verstopt raken en voor wo ningzoekenden weinig veranderen. Bovendien werkt het nieuwe systeem niet meer met een puntentelling. Daarom wordt er gebruik gemaakt van een ‘overgangsregeling’, die inhoudt dat een be perkt aantal woningzoekenden in het nieuwe systeem met voorrang een woning aangeboden zal krijgen. De andere woningzoekenden zul len via de regels van het nieuwe systeem een woning moeten zien te bemachtigen. De kandidaten die onder de overgangsregeling zullen vallen, worden door de woningbouwver eniging geselecteerd, op basis van hun even tuele urgentie. Woningzoekenden die vanaf heden een pas sende woningaanbieding krijgen en de aan geboden woning weigeren, zullen in ieder geval niet onder de overgangsregeling vallen. Het aantal kandidaten dat onder de overgangs regeling zal vallen, zal beperkt zijn. Uitgangs punt is, dat gedurende de eerste helft van het komende jaar, de helft van alle vrijkomende woningen zal worden gereserveerd voor over- gangskandidaten. Dit betekent dat, wanneer deze kandidaten op een advertentie reageren, zij voorrang zullen hebben boven de ander kandidaten. De kandidaten die onder de overgangsregeling zullen vallen, krijgen daarvan voor het einde van het jaar bericht. Nieuwbouwwoningen Vbortaan zullen ook nieuwe huurwoningen via het advertentiesysteem worden toegewezen. Dit betekent dat ook de kandidaten voor deze woningen zich bij ‘St. Joseph’ moeten laten re gistreren. Nieuwbouwwoningen in de koop sector zullen eveneens via advertenties worden aangeboden. De toewijzingsvoorwaarden voor ieder project afzonderlijk worden bepaald. Mensen die op zoek zijn naar een koopwoning hoeven zich niet vooraf bij de woningbouw vereniging te laten registreren. De inschrijving vindt per projectplaats. Tenslotte is het streven om ook de woningen van enkele particuliere verhuurders in Oister wijk (ABC-Vastgoed, NSAW, MOG, Meeüs Vastgoed) onder het systeem te brengen. Voor nadere informatie: Woningbouwvereni ging ‘St. Joseph’, tel. 013-5215473 (K. Smits- mans of C. van den Bersselaar). Afgelopen week is de 2de ronde in de Moerge- stelse clubkompetitie gespeeld. In deze ronde waren de spelers van ’t Centrum vrij. De bil jarters van de Klaore speelden hun thuiswed strijd tegen ’t Stokske. Het werd een spannen de avond waar beide verenigingen elkaar geen duimbreed toegaven. De spelers van ’t Stokske behaalden net iets meer punten dan de Klaore. De leider na de 1ste ronde Rommen moest thuis aantreden tegen de Schouw. In deze wed strijd ging het zeer goed tegen elkaar op, maar Rommen wist toch net iets meer punten te ver zamelen dan de Schouw. Een zeer goede wed strijd werd hier wel gespeeld door H. Smol ders, de regerend kampioen in de A-klasse speelde zijn wedstrijd met een gemiddelde van bijna 5 uit. De dames van 't Krijtje speelden thuis tegen ’t Draaiboompje. Hoewel de dames zich kranig verweerden wist ’t Draaiboompje toch met de overwinning naar huis terug te keren. Opvallend in deze ronde was wel dat de par tijen over het algemeen net iets meer beurten vergde dan in de 1ste ronde van de kompetitie. Omdat er goede resultaten geboekt werden is er in de stand nog geen groot verschil ontstaan waardoor de spanning voor de kompetitie goed bewaard blijft. De uitslagen: de Klaore - ’t Stokske Rommen - de Schouw ’t Krijtje - ’t Draaiboompje De stand: 1. Rommen 2. ’t Stokske 3. de Klaore 4. ’t Draaiboompje 5. ’t Krijtje 6. de Schouw 7. ’t Centrum met Johan van Oosterhoud Ons Wolletje 122 Ongetwijfeld herinnert u zich nog wel die fik se onweersbui op 8 juni 1996. Zware windsto ten, plensregen en grote hagelstenen teisterden Moergestel. Boomtakken werden afgerukt, zo als dat onder andere op het St. Jansplein het geval was. Hagelstenen knakten bloemsten gels, vogelnesten met jongen en al werden uit bomen en struiken gezwiept. De andere ochtend kwam onze buurman naar me toe met een heel jong Pimpelmeesje, dat vermoedelijk uit een nest was gewaaid. Len, mijn vrouw, heeft zich over het pimpeltje ont fermd. Hij (of zij, dat weet ik niet) werd al gauw Wolletje genoemd, 't Was ook zo’n lief klein bolletje. Len ging aan 't werk en voerde met een pincet meelwormpjes, gekookt eigeel, gemengd met beschuit en fijn gemalen eierschalen. Een an dere buur gaf ons een grote vogelkooi te leen. Takjes, zand op de bodem, gras en insekten werden in de kooi gelegd. En, voila, Wolletje had een superluxe woning! Len besteedde veel tijd om Wolletje in leven te houden. Wanneer we langer dan enkele uren niet op de camping waren werd Wolletje door een andere camping- bewoonster met veel liefde verzorgd. Het beestje groeide voortreffelijk, at gulzig en verzorgde het donzen pakje heel goed, sliep af en toe en piepte luid toen het honger kreeg. Na een paar weken zocht Wolletje in zijn kooi zelf naar voedsel en begon zelfstandig worm pjes op te eten. Weldra brak de dag aan, dat we het Pimpelmeesje de vrijheid hebben kunnen geven en wel in het zompige bosje van de cam ping ’De Bosfazant’. Wat er van Wolletje ge worden is weten we niet. prenten nooit eerder in boekvorm zijn versche nen. Ze zijn slechts één keer eerder gepubli ceerd in Roomsch Leven. Voor de liefhebbers van de prenten is het woordenboek een uitge lezen kans het werk van Robben in boekvorm aan te schaffen. De STT heeft de prenten kunnen selecte ren uit de unieke verzameling van Ion Lips. De oud-Tilburger (62) heeft de absoluut grootste verzameling Robben-prenten. De kunstenaar heeft vanaf 1954 tot aan zijn dood in 1988 tussen de 1.600 en 1.700 tekeningen met bijbehorende teksten in het dialect ge maakt. Lips heeft er daarvan 1.627. De voormalig directeur-econoom van een zie kenhuis woont tegenwoordig in Boekel. In 1962 begon hij met verzamelen. In het ’Zeuvende Perbeersel’ staan vijftig nieuwe woorden en gezegdes. Dat is een forse toename. Een voorbeeld van een nieuw woord is ’witkèts’, zoals een jongen met wit haar werd genoemd. Een ’vurlóoperke’ was een kind dat voor een huwelijk was geboren. Een haantje de voorste op z’n Ttlburgs was een ’hègloeter’. Een persoon die veel praatte had een ’klèpmeulen’. En iemand die echt gemeen over een ander praatte of nooit zijn mond dicht kon houden, werd en ’klèmbakkes’ toegewenst. Uit de nieuwste editie zijn verder twintig woor den verwijderd omdat uit nader onderzoek is gebleken dat ze ook in de Dikke van Dale staan. Daarmee voldoen deze woorden niet aan één van de criteria dat alle woorden in het Til- burgs Woordenboek van Tilburgse- of Mid- denbrabantse origine moeten zijn. Woorden die niet meer in het woordenboek zijn terug te vinden zijn o.a. ’roest’ (een rond latje in een kippenhok) en ’schabbernak’ (kwajongen). Vanaf 1 januari 1997 zal er in Oisterwijk en Moergestel het nodige veranderen bij de toe wijzing van huurwoningen van woning bouwvereniging ‘St. Joseph’. Met ingang van het volgend jaar zal het zogenaamde adverten- tiemodel worden geïntroduceerd: alle vrijko mende huurwoningen zullen dan worden ge adverteerd in ‘De Klepperman’. Woningzoe kenden kunnen dan via het insturen van een ‘woonkeuzeformulier’ hun belangstelling voor een van de geadverteerde woningen kenbaar maken. In dit artikel zal het nieuwe systeem uitgebreid worden toegelicht. Woningzoekenden die op dit moment al ingeschreven staan, of die zich dit jaar nog willen inschrijven, weten dan in ieder geval wat hun te wachten staat. Woningbouwvereniging ‘St. Joseph’ gaat van af 1 januari 1997 alle vrijkomende huurwonin gen opnemen in ‘de Klepperman’. Om de twee weken zal er op de middenpagina’s van dit blad een speciale ‘woonkrant’ van ‘St. Joseph’ ver schijnen. Woningzoekenden kunnen dan via het invullen en opsturen van een bon (die in de woonkrant wordt afgedrukt) hun voorkeur voor één van de woningen kenbaar maken. Dit woningbouwverening wijst vervolgens de wo ningen toe. De nu nog bestaande Toewijzings- commissie zal per 1 januari worden opgehe ven. Een voordeel van het nieuwe systeem is, dat woningzoekenden tweewekelijks een to taaloverzicht hebben van alle vrijkomende woningen. Voorinschrijving Voordat er een ‘woonkeuzebon’ kan worden ingestuurd, dient iedere woningzoekende zich bij de woningbouwvereniging te laten registre ren als woningzoekende. De inschrijving staat open voor inwoners van Oisterwijk en Moergestel, en daarnaast voor inwoners uit enkele andere gemeenten in de regio (Hilvarenbeek, Diessen en Drunen). Dit laatste heeft te maken met afspraken die de gemeenten met elkaar over de inschrijving van woningzoekende hebben gemaakt. Een registratieformulier, waarop persoonsge gevens, inkomensgegevens en gegevens over de huidige woonsituatie moeten worden inge vuld, is vanaf begin november verkrijgbaar bij de woningbouwvereniging. Woningzoekenden die nu al ingeschreven staan, ontvangen van ‘St. Joseph’ automatisch een nieuw inschrijfformulier. Ook voor deze woningzoekenden is een nieuwe inschrijving noodzakelijk en een voorwaarde om mee te kunnen doen in het nieuwe systeem! De kosten van inschrijving bedragen voor alle woningzoekenden 25,-. De inschrijfduur wordt overigens bij de toewijzing niet meege wogen. Reageren op een advertentie Iedere advertentie bevat naast een foto en een korte beschrijving van de vrijkomende woning ook de voorwaarden om op een bepaalde wo ning te kunnen reageren. De voorwaarden hebben betrekking op: - Het inkomen; de huurprijs van de woning en het inkomen van de bewoners) dienen met el kaar in overeenstemming te zijn. Voor goed kopere woningen hebben mensen met een la ger inkomen voorrang. - De grootte van het huishouden; ook de groot te van de woningen en de om vang van het huis houden moeten met elkaar in overeenstem ming zijn. - De categorie woningzoekenden; zo worden sommige woningen apart gereserveerd voor ouderen, andere woningen worden gereser veerd voor starters (d.w.z. mensen die nog geen zelfstandige woonruimte hebben) of doorstro mers (d.w.z. mensen die na verhuizing een huur- of koopwoning leeg achterlaten). De genoemde voorwaarden zullen bij iedere woning worden vermeld, zodat duidelijk wordt, of het zin heeft om te reageren. Kandi daten die niet voldoen aan de voorwaarden, worden bij voorbaat afgewezen. Het reageren zelf gebeurt via het insturen van de woonkeuzebon, die onder de advertentie staat afgedrukt. Het insturen van een woonbon is de enige manier om aan een huurwoning van ‘St. Joseph’ te komen! Alleen voor urgente woningzoekenden geldt een afwijkende procedure (zie onder het kopje ‘urgente woningzoekenden’). De selectie van de meest geschikte kandidaat Wanneer er voor één woning meerdere kandi daten zijn, die allemaal voldoen aan de in de advertentie gestelde voorwaarden, dan zal er een keuze gemaakt moeten worden. Dit gebeurt aan de hand van enkele regels, die voor iedereen duidelijk en controleerbaar zijn: - voor woningen die bestemd zijn voor starters geldt de regel: ‘de kandidaat met de hoogste leeftijd gaat voor’; - voor de overige woningen geldt: ‘de bewoner die zijn huidige bewoning het langst bewoond heeft, gaat voor’. Door middel van deze regels zal er altijd één kandidaat het hoogste scoren. Deze kandidaat krijgt normaal gesproken de woning aangebo den. ‘St. Joseph’ behoudt zich echter wel het recht voor om in zeer bijzonder gevallen van de volgorde af te wijken. Dit kan bijvoorbeeld het geval zijn, wanneer de kandidaat gezien zijn gedrag niet past binnen de nieuwe buurt, of wanneer er andere kandidaten zijn die op dat moment veel te duur of veel te goedkoop wonen. Urgente woningzoekenden Voor woningzoekenden die zeer dringend een (andere) woning nodig hebben (de zogenaam de urgenten) geldt een afwijkende procedure: Mensen die zichzelf als urgent woningzoeken de beschouwen, moet zich eveneens bij ‘St. Jo seph’ inschrijven. Zij moeten dan verzoeken om zich als urgente woningzoekenden te laten registreren. Een urgentieverzoek zal worden voorgelegd aan een speciale ‘Urgentiecommis- sie’, bestaande uit drie onafhankelijke leden. Deze commissie brengt aan de woningbouw vereniging advies uit over de urgentie-aan- vraag. Het is denkbaar dat de woningbouwver eniging op basis van het advies een urgentie verzoek aftvijkt. De urgentiecommissie zal zich overigens niet buigen over de medische urgen- tiegevallen. Deze zullen worden ‘gekeurd’ door een afhankelijke arts, die vervolgens aan de woningbouwvereniging rapport uitbrengt. Het wekelijkse spreekuur voor woningzoe kenden zoals dat nu bestaat komt te verval len. Voor woningzoekenden die erkend worden als urgentiekandidaat gaat de woningbouwvereni ging zelf op zoek naar passende woonruimte. Uitgangspunt is, dat men binnen een half jaar aan woonruimte geholpen is. Urgente kandidaten mogen een passende aan bieding niet weigeren, anders vervalt de urgen- tiestatus. Woningen die aan urgenten worden aangebo den, zullen niet worden geadverteerd. Wel wordt achteraf verslag gedaan van de aan ur genten toegewezen woningen (zie onder het kopje ‘Verantwoording). ‘St. Joseph’ streeft ernaar om het aantal urgen ten beperkt te houden, omdat er anders weinig woningen voor gewone woningzoekenden over blijven. De woningbouwvereniging gebruikt daarom een nauwkeurige omschrijving van het begrip ‘urgent’. Onder de urgenten vallen: - woningzoekenden die ten gevolge van cala miteiten, sloop of gedwongen verkoop dakloos worden of zijn; in het geval van echtscheiding wordt alleen de partij met kind(eren) als ur gent beschouwd. - mensen die om gezondheidsredenen moeten verhuizen; woningzoekenden die een beroep oen op medische urgentie worden gekeurd door een onafhankelijke arts; - woningzoekenden met ernstige maatschap pelijke problemen, die verband houden met de woonsituatie en waarbij verhuizing bijdraagt aan de oplossing van de problemen; - vluchtelingen, voorzover de gemeente op grond van de Huisvestingswet een huisves- tingsplicht heeft. In alle andere gevallen heeft het geen zin om een beroep te doen op de status van urgente won ingzoekende. Met de opbrengst van de jaarlijkse wenskaar tenactie hoopt het Liliane Fonds een flink aan tal gehandicapte kinderen in Indonesië uit zicht te bieden op een beter bestaan. Beeldend kunstenares Adry Deekens - van Gorp nam het initiatief voor deze actie en stelt haar kleurrij ke schilderwerken ter beschikking. het Liliane Fonds is een speciaal fonds voor kinderen met een handicap in ontwikkelings landen. Dit jaar gaat de opbrengst van de wens kaartenactie naar kinderen in Indonesië, waar een steeds groeiend aantal hulpaanvragen van daan komt. Voor kinderen die geopereerd moe ten worden of hulpmiddelen nodig hebben: protheses, beugels of brillen, of kinderen die een vakopleiding of ander onderwijs zouden willen volgen. De Liliane Fonds wenskaarten zijn full colour, dubbele wenskaarten, 13x18 cm, zonder kerst- of nieuwjaarswensen en kunnen het hele jaar door bij elke gelegenheid verstuurd worden. Voor inlichtingen bel: 073-5131204 of schrijf naar: Postbus 75,5250 AB Vlijmen. Verantwoording Het is de bedoeling dat er in de ‘woonkrant’ iedere twee weken een overzicht wordt gege ven van de woningen die zijn toegewezen. In het overzicht zal worden vermeld of een wo ning aan een urgente of aan een gewone wo ningzoekende is toegewezen. Bij de woningen die niet aan urgenten zijn toegewezen, zal de ‘score’ (d.w.z. de leeftijd bij starters en de woon- duur bij doorstromers) worden vermeld. Men sen kunnen hun eigen gegevens daarmee ver gelijken en zien waarom ze voor een woning zijn afgevallen. Ook kunnen mensen aan de hand van het overzicht hun kansen voor een bepaald woningtype inschatten. PAGINA 7 it MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 9 OKTOBER 1996

Weekblad Moergestels Nieuws | 1996 | | pagina 7