natuurlijk I 1 Moergestel g roeit ivhtwfi iii ii» «OPtj Autobedrijf Donkers opent nieuwe showroom PV Over Berg en Dal Natuurtheater Oisterwijk presenteert Brabantse middag met Muziek, dans en theater bij de Streekmuziekschool Oisterwijk e.o. OMROEP^BRABANT met Johan van Oosterhoud Gemeente Moergestel. d Hieronder volgen de verenigingsuitslagen van de vluchten tot en met 10 augustus. Nadere informatie kunt u verkrijgen bij de gemeente, onder telefoonnummer 5131235, toestel 239. A. Damen 13 (13 mee); L. Heeffer 16 (3 mee). der Hennie Korsten mee. Ook de vader van Lya, Jan de Haas, is deze keer weer van de par tij met zijn mondharmonica. Cor Swanenberg is een Brabantse verteller/ schrijver met nostalgische en eigentijdse ver halen in en over het Brabantse dialect. In zijn verhalen staat vooral de Brabantse gezelligheid en gevatheid centraal. Bij zijn optreden wordt hij geassisteerd door zijn vrouw Nelleke de Laat. Cor heeft veel gepubliceerd en vrij recent bracht hij samen met zijn zoon Jos nog een Brabants woordenboek uit. Daarnaast is Cor in Den Bosch en omstreken bekend door zijn wekelijkse column ’Het Brabants kwartierke’ bij Omroep Brabant. Kortom, een middag vóór Brabanders en dóór Brabanders! Natuurtheater Oisterwijk, Gemullehoeken- weg 147, Oisterwijk, zondagmiddag 8 sep tember, aan vang 14.30 uur. Voor meer infor matie: tel. 013-5283225. Ecologisch groenbeheer Op diverse plaatsen in de bebouwde kom van Moergestel is de gemeente bezig met ecolo gisch groenbeheer, ook wel natuurvriendelijk groenbeheer genoemd. Een voorbeeld hiervan is het trapveldje aan de rand van de wijk Oistel- voirt. Doordat hier brede stroken van het gras- Creil 3 augustus 1996, vereniging: 173 jonge duiven. Samenspel 968 duiven (320 km). H. Schepens: 1,2,3,4,6,7,8,9,10,11,12,14, 15, 16, 17, 18,20,21,22,25,26,27,28,29, 34, 35,36,37,38,41 (53 mee); L. van de Branden,R 5,19,39 (9 mee); A. Westgeest 13,44 (9 mee); L. Kennes 23,24,32,42 (34 mee); A. van Hulten 30,40 (17 mee); L. van de Ven 43 (5 mee). Chantilly 10 augustus 1996, vereniging 123 jonge duiven. Samenspel 699 duiven (324 km). H. Schepens 1,2, 3,4,6, 7, 8,9 12,14,16,17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 25, 28, 31 (45 mee). Sa menspel prijs 4; L. van de Branden,R 5,13 (9 mee) L. Kennes 10, 11,15,24,26,27,30 (36 mee); Th. Colsen 29 (12 mee). Strombeek 10 augustus 1996, vereniging 88 oude duiven. Samenspel 499 duiven (93 km). Th. Colsen 1,17, 20 (9 mee). Samenspel prijs 2; H. Schepens 2,4,5,9,11,12,13,15,16,18,21, 22 (16 mee); L. Heeffer 3 (5 mee); L. Kennes 6,7,8,14 (16 mee); L. van Boxtel 10,19 (18 mee); Strombeek 10 augustus 1996, vereniging 99 jonge duiven. Samenspel 640 duiven. H. Schepens 1,2,4,6,7,20 (13 mee). Samen spel prijs 5; Th. Colsen 3,9, 10, 15,17, 18, 19 23 (16 mee) A. van Hulten 5,20 (10 mee) J. van Drunen 8,14 (11 mee) L. van de Branden, R 11,22,24 (8 mee) L. van Boxtel 12,25 (24 mee) 3 enkele nachtzwaluwen in het landgoed ’De Utrecht’. Aan de Moergestelseweg zag ik in een tuin twee jonge merels. Ze stonden lief naast elkaar. De vader was druk bezig met het zoeken van een maaltijd. In mijn tuin was een groenling bezig zaadjes van een zonnebloem te openen om de witte kern op te peuzelen, 't Was een koude, nevelige middag toen ik enkele kuifleeuweri ken op het prikkeldraad langs de duinen aan de boulevard te Noordwijk aan Zee zag. Even maar, toen waren ze weg. Alsof’t zo zijn moest, precies boven de cam ping. Een zwarte kraai vliegt een torenvalk achterna. Waarom doet die zwarte kraai dat? Weet ik niet. Misschien wilde die torenvalk het nest van de zwarte kraai plunderen. Nou is die kraai ook niet op zijn snavel gevallen. Weg wezen, torenvalk. En het lukte nog ook! In de Zandkantse Ley zwom een eend met tien jongen. De jongen zwommen gezellig dicht bij elkaar. Plotseling ging moedereend terug en uitte luide kreetjes. De alarmerende signalen duurden zeker een minuut. Ik begreep niet wat er an de hand was. De kleintjes bleven stil in het water liggen. Ineens kwam nummer elf te voorschijn en voegde zich met een vaart bij zijn broertjes en zusjes. Moeder eend stopte met de alarmkreetjes en het gehele gezelschap zwom rustig verder. Vraag: hoe wist moeder eend nou dat er een ontbrak? Wat is dat toch allemaal mooi in de natuur geregeld! veld minder intensief worden gemaaid, zijn er voor diverse soorten wilde planten groeiplaat sen ontstaan. In de zomer van 1995 en 1996 zijn plantenin- ventarisaties gedaan. Hieruit is gebleken dat het aantal soorten inheemse kruiden sterk is toegenomen. Bij de laatst gehouden inventari satie zijn 98 soorten inheemse kruiden gevon den. Hieronder bevinden zich ook enkele plan ten die minder vaak voorkomen. Van deze plantensoorten zijn als voorbeeld te noemen: Kromhals, Grote Klit, Blaartrekkende Boter bloem, Margriet, Brede Wespenorchis, Dui zendblad en Vlasbekje. De aanwezigheid van deze wilde planten zal de aantrekkingskracht op dieren en insecten vergroten. De afgelopen zomer waren er al meer vlinders te zien dan voorgaande jaren. In het najaar zal een gedeelte van het hoge gras worden gemaaid en een ander gedeelte bewust niet, zodat er genoeg overwinteringsplaats overblijft voor vlinders en kleine zoogdieren. De wijze waarop dit stukje openbaar groen wordt beheerd, zal voor de natuur een belang rijke waarde vervullen. Om de kinderen vol doende speelruimte te geven zal in ieder geval een gedeelte van het gras regelmatig worden gemaaid. Lya de Haas en Cor Swanenberg. Dat belooft weer en gezellige, sfeervolle, knusse middag te worden in het mooie Natuurtheater in Oister wijk. Ook vorig jaar traden Lya en Cor in dit theater op. Zo’n 700 bezoekers genoten toen op een zonnige zondagmiddag van hun optre den. Dus daarom wederom deze artiesten van eigen bodem in het 60-jarige Natuurtheater in het 200-jarige Brabant. $9Lya de Haas is de bekende vrouwelijke Bra bantse troubadour uit Vinkel. Zeer regelmatig is haar stem op Omroep Brabant en andere ra diozenders te beluisteren. Zij zingt liedjes van zichzelf en van andere Brabantse tekstschrij vers, o.a.s van Cor Swanenberg. De liedjes gaan over het leven van alledag met een komisch, nostalgisch en romantisch tintje. Naast verza- mel-cd’s met Brabantse artiesten waarop Lya zingt, heeft zij inmiddels ook twee eigen cd’s gemaakt: ’n Lutske me’Lya’s en Bief nog ef- kes. Zij begeleidt zichzelf op gitaar en brengt in Oisterwijk ook haar vaste gitarist-begelei- De vakantie zit er weer op! De basisscholen zijn weer begonnen. Volgende week starten de cursussen voor het schooljaar 1996-1997 van de Streekmuziekschool Oisterwijk e.o. Bij een aantal cursussen kunnen nog leerlingen wor den geplaatst: Basis Muzikale Basisvorming: - Muziek op Schoot I, baby’s van 0 tot 12 maan den met ouder(s) en/of verzorger(s); - Muziek op Schoot II, peuters van 12 tot 48 maanden met ouder(s) en/of verzorger(s); - Combinatiecursus: kleuterdans en spelen met muziek, groep 1/2 van de basisschool; - Spelen met muziek: groep 3 van de basis school; - Instrumentale Oriëntatie: groep 4/5 van de Onvergetelijke momenten 121 Al wandelend in de natuur wordt ik wel eens met momenten geconfronteerd, die je niet gauw vergeet, ’k Zal er een paar noemen. Een van onze mooiste vogels is de Ijsvogel. Prachtig blauwgroen gekleurd is-ie. Deze pijl snelle vogel heeft een snavel als een dolk. Ik zag er twee laag scherend boven de Poppelse Ley. In de paal werd ik eens een Blauwborst gewaar. Mooi is zijn zang, die op het liedje van een nachtegaal lijkt. Hij gedraagt zich als een roodbotst en de blauwborst voelt zich in de Peel best wel thuis. De Notenkraker is een bruine vogel met witte spikkels en hij heeft een zware, donkere snavel. Enkele jaren geleden zag ik er een paar in de naaldbossen op de Lü- neburger Heide. Tot mijn grote verrassing zag ik onlangs een kleine bonte specht in de Oude Hondsberg. Hij is een verkleinde uitgave van de grote bonte specht. De kleine specht is zeldzaam in Nederland. Ook de Nachtzwaluw komt hier weinig voor. Hij zingt snorrend en rate lend en draagt een camouflagepakje. De nachtzwaluw heeft een grote platte kop en een klein snaveltje. Ieder jaar hoor en zie ik basisschool; - Instrumentale Oriëntatie: groep 6/7/8 van de basisschool. Instrumentale vorming Bij de afdeling piano kunnen nog een aantal leerlingen geplaatst worden. Alle andere in strumentale lessen zijn volgeboekt. Voor de diverse ensembles kan nog worden in geschreven. Dansante Vorming De danscursussen worden in Oisterwijk, Udenhout en Berkel-Enschot gegeven. Bij de meeste cursussen kunnen nog leerlingen wor den geplaatst. Nieuw zijn de uitvoeringsgroe- pen voor kinderen van groep 7/8 van de basis school en jeugdigen van 15/16 jaar. Informatie bij de administratie van de Streek muziekschool Oisterwijk e.o. tel. 013- 5282753), Schoolstraat 3,5061 XA Oisterwijk. Elke dag tussen 14.00 - 16.00 uur met uitzon dering van donderdag. Prospectus en inschrijfformulieren zijn ook te verkrijgen bij de balies van het gemeentehuis en de bibliotheek. Afgelopen vrijdag vond de officiële ingebruikname plaats van de nieuwe showroom van Don kers Autobedrijven aan de Schoolstraat. De showroom onderging een volledige facelift en werd uitgebreid tot een grootte van liefst 330 m2. Ook ’n kantoorruimte en gezellig zitje voor aspirant- kopers kregen een plekje in het nieuwe gedeelte. Een spontane geste deed Donkers Autobedrij ven speciaal naar het Liliane-fonds, want de aangeboden cadeaus in financiële vorm waren spe ciaal voor dit prachtige doel bestemd. Succes firma Donkers en van harte proficiat met deze prachtige aanwinst. Vanaf maandag 26 augustus Einde zomerprogrammering bij Om roep Brabant Vanaf maandag 26 augustus is de zomerpro grammering voorbij bij Omroep Brabant. Van af die dag zijn weer programma’s te horen als Conga Brabant, Uitlaat, Prikbord, De Heerlijk heid, Tussen Amsterdam en Brussel en Geda ne Zaken. Op zondag is er weer het achtergrondprogramma ‘Oorzaken’ van twaalf tot één uur. In de zomermaanden juli en augustus past Omroep Brabant traditiegetrouw de program ma’s aan. Dat betekent dat vooral de program ma’s ‘s middags en in het weekeinde anders zijn. Op maandag 26 augustus presenteert Sandra Haafwee in het programma ‘Conga Brabant’ veel muziek uit Derde Wereldlanden. In het milieuprogramnma ‘Uitlaat’ praat Josca Haaf wee met enkele gasten o.a. over de droogte van de afgelopen zomerweken. Gerard van Maasakkers kijkt donderdag 29 augustus in het cultuurmagazine ‘Tussen Am sterdam en Brussel’ al vast vooruit op het ko mende theaterseizoen. In het sociaal-econo- misch achtergrondprogramma ‘Gedane Zaken’ wordt bekeken hoe het Brabantse bedrijfsle ven de zomer is doorgekomen en hoe de herfst eruit ziet. In de gezondheidszorg en in de me taal zijn immers de CAO-onderhandelingen ‘over de vakantie getild’. Waarschijnlijk wor den in september acties gevoerd voor de nieu we CAO’s in die sectoren. ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1996 PAGINA 9 i8 «5 5 I 2 2 ID gk - I SSSWa. Ss»» W» w».

Weekblad Moergestels Nieuws | 1996 | | pagina 9