Veertig-jarig jubileum Gildebroeder Graaf van Ursel ontvangt Belgische collega’s Consultatiebureau voor alcohol en drugs in West- en Midden- Brabant Cursusgroep voor gescheiden vaders B.C. Moergestel tiental Gilde Sint Catharina In de periode van 10 september tot en met 2 oktober 1996 gaan het CAD West- en Midden- Brabant en de GGD Midden-Brabant 35 basisscholen in de regio bezoeken met de ’Bus- je-Komt-Zo-Toer’. Tijdens deze toer wordt door beide organisa ties met de leerlingen gesproken over het the ma verslaving. Daarbij wordt o.a. gebruik ge maakt van de GVO-to, een omgebouwde am bulance van de GGD Midden-Brabant. Rond de bus vindt Karaoke plaats en lossen de leer lingen een reBUS op. In de klassen praten me dewerkers van GGD en CAD met de leerlin gen over roken, drinken, drugs, gokken, com puteren enz. Voor de ’Busje-Komt-Zo-Toer’ hebben zich 80 Midden-Brabantse basisscholen aangemeld. De vele aanmeldingen hebben beide organisa ties genoodzaakt om in dit schooljaar 1996/ 1997 twee toeren te organiseren. Een in september 1996 (35 scholen) en in april/ mei 1997 de overige scholen. Bezoekerscentrum Oisterwijk Dagen van de Natuur in bezoekerscentrum Oisterwijk De Vereniging Natuurmonumenten organi seert op 7 en 8 september a.s. open dagen rond om het bezoekerscentrum Oisterwijk. Deze dagen worden ’De Dagen van de Natuur’ ge noemd. De Dagen van de Natuur vinden in alle bezoekerscentra en een aantal andere loka- ties van Natuurmonumenten gelijktijdig plaats. Als landelijke thema is vastgesteld: ’Meer ruimte voor de natuur’. Veel natuurge bieden zijn te vergelijken met bloempotten. Prachtige stukjes natuur, maar dieren en plan ten zijn als het ware opgesloten. De natuur heeft meer ruimte nodig. Op 7 en 8 september kunt u zelf ontdekken hoe belangrijk dat is. Tijdens deze twee dagen zijn er tal van activi teiten. De zaterdag is een ’Doe-dag’ en de zon dag zal in het teken staan van marktacti viteiten. Net als tijdens de vorige ’Dagen van de Natuur’ zullen de Oisterwijkse bossen op zondag gedeeltelijk worden afgesloten voor autoverkeer. Programma van de Dagen van de Na tuur Zaterdag 7 september: -11.00 uur: Fietstocht vanaf het station Oister wijk naar de plekken waar de verbindingen gerealiseerd zullen worden tussen de natuur- Vroeger ging alles vanzelf Tentoonstelling bewegen voor 50-plussers De laatste jaren is er een al maar groeiende be hoefte merkbaar aan actieve ontspanning. Steeds meer mensen zoeken een vorm van vrijetijdsbesteding waarbij ze hun eigen mo gelijkheden kunnen ontdekken en ontplooien. Er is een uitgebreid aanbod van cursussen op de meest uiteenlopende terreinen. Soms leer zaam, soms creatief of puur ontspannend. De belangstelling voor sport en bewegen is over stelpend. Was vroeger bewegen iets dat aan jon geren was voorbehouden, tegenwoordig ligt dat anders. Honderdduizenden mannen en vrouwen in de midlife-leeftijd en nog ouder zijn gaan sporten. Zij zijn daarbij vooral ge- Algemeen Maatschappelijk Werk Maas krijgt regelmatig te maken met gescheiden vaders, die geen raad weten met allerlei problemen rond hun vaderschap. Veel mannen weten niet welke rol ze moeten, of kunnen vervullen, ten aanzien van hun kinderen na de scheiding. Nogal eens wordt er de klacht geuit, dat er ook weinig echte aandacht is voor hun specifieke problemen. Daarom organiseert het Algemeen Maatschap pelijk Werk een cursus voor gescheiden vaders. Deze cursus start per 24 september a.s. in het gebouw van het Algemeen Maatschappelijk Werk aan de Mr. van Coothstraat 68-70 te Waal wijk. Tijdens 11 dinsdagavonden van 20.00 - 22.00 uur komen twee belangrijke thema’s aan de orde: 1. vaderschap na de scheiding en de gevolgen daarvan; 2. toekomstperspectief en invulling van het veranderd vaderschap na de scheiding. Eigen bijdrage aan de cursuskosten zijn 30,- Aanmelding en informatie bij: Bert de Kort, A.M.W. Maas en Leye, tel. 0416274990 of bij Arie IJsbrandij, A.M.W. Maas en Leye, tel. 0416-336531. PAGINA 7 gebieden de Kampina en de Mortelen (EHS). - Excursie met het thema als onderwerp, hier in wordt aandacht besteed aan het belang van verbindingszones voor plant en dier. Van 13.00 uur tot 14.30 uur en van 15.00 uur tot 16.30 uur. - Kabouterpad. De hele dag doorlopend voor de allerkleinsten met ook weer het thema als onderwerp. - Voor kinderen vanaf 7 jaar hebben wij een zeer leuke activiteit: het maken van je eigen verbindingszones middels een mini-gebedje. Van 13.00 uur tot 14.30 uur en van 15.00 uur tot 16.30 uur. Zondag 8 september: -11.00 uur: Fietstocht vanaf het station Oister wijk naar de plekken waar de verbindingen gerealiseerd zullen worden tussen de natuur gebieden de Kampina en de Mortelen (EHS). - De gehele dag is er een ’ecologische en am bachtelijke markt’ met diverse activiteiten waaronder: demonstraties o.a. poppen maken, vilten en spinnen, informatiestands van diver se natuurorganisaties, o.a. Jeugdnatuurwacht, Wereld Natuur Fonds en IVN. - Daarnaast zijn er op diverse plekken andere activiteiten te zien of te doen, waaronder: di verse wandel- en fietsroutes, straattoneel, di verse muziekgroepen waaronder een groep met didjerido-instrumenten, in de tuin gelegen heid om te picknicken, poppenspel, konijne- pad, wandelroute met opdrachten, diverse soorten speurtochten, ouderwetse spelen en spelletjes. De activiteiten op zondag vangen om 10.00 uur aan. Hallo sportliefhebbers, Heb je zin om te gaan badmintonnen, kom dan gerust eens vrijblijvend spelen op woensdag avond na 20.00 uur in de nieuwe sporthal ’Stok- eind’. Voor informatie, zie bovenstaand adres. Je bent van harte welkom. Het was op 3 juli 1956 dat Janus Wolfs op vierentwintig jarige leeftijd zich aanmeldde als lid van het Gilde Sint Catharina. Vier jaar later op 20 oktober 1960 werd hij reeds schatbewaarder, een functie die hij tot op heden onafgebroken heeft vervuld. Tevens was hij van 20 oktober 1960 tot 2 maart 1978 deken-schrij- ver en van 28 november 1973 tot op heden vaandrig. Reden genoeg voor een grootse huldiging die op vrijdag 30 augustus is gehouden. Temidden van Gildebroeders en Gildezusters werd hem de onderscheiding van het Kring Kwartier van Oirschot uitgereikt. Van het eigen Sint Catharina gilde kreeg hij een wandbord met inscriptie aangeboden en zijn vrouw werd verblijd met bloemen. Met de gebruikelijke toespraken, de vendelgroet voor deze ene keer gedaan door een andere Gildebroeder en vele handdrukken werd deze receptie gesloten. richt op gezelligheid en gezondheid. Sporten als bijvoorbeeld tennis, squash, badminton, fietsen, zwemmen e.d. voldoen aan die behoef te. Je gezond en fit voelen is voor veel mensen een belangrijke beweegreden om ook thuis te be wegen. De hulp van een boek met goede oefe ningen is dan vaak onmisbaar. Wie zich wil oriënteren op boeken over dit onderwerp doet er goed aan om in de periode van 4 tot en met 20 september bij de bibliotheek binnen te lo pen. Dan is er namelijk een tentoonstelling te zien over bewegen/sporten voor vijftig-plus- sers. Tot ziens in de bibliotheek! is om een volgende keer dieper in te gaan op een bepaald onderwijskundig aspect om van elkaar te leren. Een voorbeeld dat beide scho len bezig houdt is de zorgverbreding: de zorg voor kinderen die extra aandacht nodig heb ben. Hoe doet ieder dat, welke middelen zijn er, wat kunnen we van elkaar leren. Na de uitstekende Brabantse koffietafel met alle daarbij behorende gerechten, zoals bran dewijn, zult, kaantjes en stoofschotel wande len alle collega’s even naar klooster Nieuwen hof om tenminste een blik te werpen op de poort van het voormalige bezit van de graaf van Ursel. Rond half drie vertrekken beide teams naar de Trappisten. Samen met de secretaressen van de commissarissen van de koningin van alle pro vincies (ze zijn hier uitgenodigd in het kader van 200 jaar Brabant) krijgen we een rondlei ding van broeder-trappist Samuël. Hij weet op smeuïge wijze zijn publiek te boeien tijdens de rondleiding door de abdij. Daarbij klinkt steeds zijn overtuiging als trappist door de in formatie heen. Vanuit het klooster leidt hij ons, na afscheid genomen te hebben van de assis tentes van de provincies, door de brouwerij. Hij maakt ons vooral duidelijk, dat dagelijks een goed glas trappist gezond is, want hij drinkt het op doktersadvies. Daarop brengt hij ons naar de kantine, waar voor ieder die wil van een dubbel of tripel genoten wordt. Het gesprek komt weer terug bij de school en het onderwijs in onze beide scholen. De vergade ringen, de verslagen en de week- en dagpro gramma’s. Eerder op de dag bij het welkoms- woord is gememoreerd om bij veranderingen het goede te behouden. Dit wordt het state ment van deze dag. Tegen vijf uur nemen we afscheid van broeder Samuël, die weer toe is aan het leven als trappist. We spreken af om als iets goeds zeker het contact tussen de teams voort te zetten; onderwijskundig zijn een paar afspraken gemaakt over uitwisseling van ma teriaal; we wensen vanuit de Graaf van Ursel het team van de St. Pietersschool met hun di recteur Marnix veel wijsheid bij de komende fusie. Na een hartelijk afscheid wederzijds gaan de Vlaamse collega’s richting A58 en ring van Antwerpen. De teamleden van de Graaf van Ursel zien elkaar morgen weer. Moergestel gaat zeker weer een keer richting Oostkamp na zo’n dag die de moeite waard en tevens erg plezie rig was. Als herinnering aan het bezoek hangt een foto van de St. Pietersschool in de gang van de Graaf van Ursel. Op dinsdag 27 augustus hebben een collega’s van de St. Pietersschool uit Oostkamp (België) een schoolbezoek gebracht aan de Graaf van Ursel. Het eerste contact tussen de scholen dateert van oktober 1994. Het huidige familiehoofd van het geslacht van Ursel, eens woonachtig op kasteel Nieuwenhof in Moergestel, bewoont in de persoon van Heer Graaf Philippe d’Ursel kasteel Gruuthuyse in Oostkamp bij Brugge. Dat is de reden geweest om contact te leggen met de familie, wiens naam onze school vanuit de historie draagt en uiteraard ook met de school in die plaats. In oktober 1995 heeft het team van de Graaf van Ursel een bezoek gebracht aan de St. Pie tersschool in Oostkamp en is ontvangen door de graaf. Het was een plezierig en zinvol con tact, zoals u indertijd in ’Moergestel-Nieuws’ heeft kunnen lezen. Toen is afgesproken, dat de Belgische collega’s een tegenbezoek zouden afleggen. Op 27 augustus was het zover. Het is in België niet eenvoudig om binnen de schooltijd een bezoek af te leggen aan een col- lega-school. Onze collega’s hebben dan ook een vakantiedag opgeofferd om te komen. Hun school begint weer op maandag 2 september. Tegen de klok van tien rijdt de eerste auto voor; iedereen heeft afslag 9 naar Moergestel op de A58 gevonden, maar niet iedereen heeft even snel gereden. Even later wordt niemand meer gemist. Na een hartelijk welkom bij het weer zien en de herkenning sinds het vorige bezoek wordt na een rit van twee uur van een kop kof fie genoten. Dan volgt een korte rondleiding door de school. Om half elf begint het klasse- bezoek. Elke leraar kan kiezen om drie ver schillende lessen van een half uur in verschil lende groepen bij te wonen. Op deze manier wordt zicht gekregen op het onderwijs hier. Er worden heel wat vragen gesteld en informatie wordt uitgewisseld over verschillen in onder wijs in Vlaanderen en hier. Het gesprek zet zich voort onder het aperitief. Uitdrukkelijk komt naar voor dat wij meer materialen en metho des hebben met goede handleidingen. Ook het gebruik van de gang voor het werken in groe pen en met computer wordt genoemd. De groe pen zijn over het algemeen bij ons groter. Di recteur Marnix krijgt nogal wat verzoeken van zijn team om over te gaan tot aanschaf van di verse materialen. Ook de financiële reserves van een school in België blijken niet onuitput telijk. Op dit moment is er geen geld. Even tueel wordt het in de planning meegenomen, zoals bij ons. Steeds komt terug, dat het goed MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1996

Weekblad Moergestels Nieuws | 1996 | | pagina 7