I ju I 1 Koof ook een lot ik de voor ‘k KkaaK. Loterij. in Bibbers om te bellen? Niet nodig! Huisartsen zetten klachtenregeling voor patiënten op Vrijwilligers hard nodig heidszorg (IKG) is een onderdeel van het RPCR Mensen met vragen en klachten over de gezondheidszorg kunnen hier terecht voor in formatie, advies, ondersteuning en bemidde ling. I 1 J® Eindelijk is iedereen weg en heb je het rijk voor jou alleen. Tijd voor een groot glas cola en de koekjestrommel, waarmee je je op de bank nes telt. Zou je nu wel wat durven te zeggen? Toen je de vorige keer vanuit de telefooncel belde, klonken ze best aardig aan de andere kant van de lijn. Maar toen heb je eigenlijk toch meteen opgehangen. Je had graag wat willen zeggen, maar waar moest je nou beginnen met je ver haal Misschien zouden ze je vraag wel gek vin den? Je neemt nog eens slok, haalt even diep adem en belt dan het nummer dat je inmiddels al uit je hoofd kent: 06-0432...’Hallo, met de Kinder telefoon....’ Soms is het best eng om te praten over iets wat je dwars zit of om eindelijk de vraag te stellen waar je al zolang het antwoord op wilt weten. Het is dan misschien wel fijn om met iemand te praten, die je niet kent. r Patiënten die ontevreden zijn over de huisarts weten vaak niet wat ze daarmee aan moeten. Sinds kort kunnen patiënten van huisartsen in Midden-Brabant gebruik maken van een ’klachtenregeling huisartsenzorg’ van de geza menlijke Districts Huisartsen Verenigingen (DHV) in Zuid-Nederland. De Wet Klacht recht Cliënten Zorgsector (WKCZ) verplicht hulpverleners en zorginstellingen om een re geling te treffen voor de behandeling van klachten. Bang Patiënten durven vaak nauwelijks met hun huisarts te praten over zaken die zij minder prettig vinden. Ook niet over zaken die vol gens hen fout zijn gegaan. Veel patiënten zijn bang dat het contact met de huisarts slechter wordt. Als de onvrede niet besproken wordt is de kans groot dat een misverstand of ergernis tussen patiënt en zijn huisarts escaleert. De DHV-en en de Regionale Patiënten/Consu- menten Platforms (RPCP’s) hebben daarom besloten gezamenlijk invulling te geven aan een klachtenregeling door naast behandeling van klachten ook zorg te dragen voor een goe de eerste opvang. Drie stappen De klachtenregeling huisartsenzorg biedt pa tiënten drie mogelijkheden om hun klacht kenbaar te maken. Allereerst is het belangrijk dat de patiënt zelf zijn klacht met zijn huisarts bespreekt. Komen patiënt en huisarts niet tot een oplossing dan kan het Informatie- en Klachtenbureau Ge zondheidszorg van het RPCP worden inge schakeld voor informatie, advies en onder steuning. Zonodig kan bemiddeld worden door een speciaal aangewezen IKG en/of DHV- bemiddelaar. De derde mogelijkheid bestaat uit het voorleg gen van de klacht an de klachtencommissie, waarin behalve een onafhankelijk voorzitter een representant van de huisartsen alsmede een representant van de patiënten/consumenten zitting hebben. Deze onpartijdige commissie kan een oordeel over de klacht uitspreken. Als de commissie de klacht terecht vindt kan zij de huisarts ad viseren maatregelingen te nemen om herhaling van de klacht te voorkomen. Folder Meer informatie is te vinden in een folder die in de wachtkamer van de huisarts moet liggen en ook verkrijgbaar is bij het IKG. Achtergrondinformatie over betrok ken organisaties De District Huisartsen Vereniging (DHV) is de belangenorganisatie voor huisartsen en heeft als doel het opzetten en uitvoeren van beleid ten behoeve van de beroepsgroep huis artsen in het betreffende district. De vereni ging kent in de regio Midden-Brabant 158 huisartsen. Het Regionaal Patiënten/Consumenten Plat form (RPCP) is een samenwerkingsverband van 75 patiënten/consumentenorganisaties in de regio Midden-Brabant en vertegenwoordigt daarmee mensen in deze regio. Het RPCP be hartigt de belangen van patiënten/consumen ten in de gezondheidszorg, geeft voorlichting en ondersteunt patiënten/consumentenorgani- saties. Het Informatie- en Klachtenbureau Gezond- De SOS Telefonische Hulpdienst heeft aan het begin van het nieuwe seizoen dringend behoef te aan nieuwe vrijwilligers. De SOS Telefonische Hulpdienst is een instel ling die hoofdzakelijk met vrijwilligers werkt. Dag en nacht bereikbaar voor een gesprek van mens tot mens; anoniem en vertrouwelijk. Het werk bij de SOS Telefonische Hulpdienst is allereerst het voeren van gesprekken met mensen die daaraan behoefte hebben. De meest voorkomende gespreksonderwerpen zijn: relaties, eenzaamheid, gezondheid, psy chische problemen, geweld, zinloosheid en sek sualiteit. 5 I Meer informatie kan men krijgen als men het telefoonnummer van de SOS Telefonische Hulpdienst belt. Zie daarvoor ook achterop het telefoonboek, rechtsonder: 073-6140048. Bij de Kindertelefoon ben je anoniem: je hoeft niet te zeggen hoe je heeft of waar je woont, wat je vertelt, blijft in vertrouwen bij de Kindertelefoon en wordt niet doorverteld. Omdat het telefoonnummer gratis is, komt ook niemand te weten dat je gebeld hebt (het komt niet op de telefoonrekening). Kinderen en jongeren bellen over allerlei on- denverpen naar de Kindertelefoon (verliefd heid, seks, geweld, een zelfverzonnen mop, ru zie thuis, problemen op school, recept voor een taart en nog veel meer). Geen enkel verhaal is stom en geen enkele vraag is dom. Dus je kunt altijd gewoon bellen en hopelijk zijn de zenu wen dan heel snel over! De Kindertelefoon is er iedere dag van 14.00 uur tot 20.00 uur. Je kunt gratis bellen: 06- 0432. Op zaterdagavond 10 augustus is er bij de familie van Erven aan de Heuveldwarsstraat een kalf geboren met een dubbele kop. Dit is een zeer zeldzame gebeurtenis wist dierenarts Timmans ons te vertellen. Voor hem althans de eerste keer na twintig jaar werken in Moergestel. Het kalf is met de keizersnede verlost maar had geen overlevingskansen. f Jantje* Beton Vergunning verleend door het Ministerie van Justitie onder nr. Laat kinderen lachen en koop een lot in de Lachen voor 'n Knaak Loterij. De opbrengst gaat voor 50% naar de scholen en verenigingen die de loten verkopen. De andere helft is bestemd voor de jeugdprojecten van Jantje Beton. Maak kans op één van de prachtige prijzen. Misschien wint u wel die auto! Opgepast: binnenkort komen de kinderen bij u langs! PAGINA 10 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 4 SEPTEMBER 1996 L.O. 730/0189/119.95 I l I

Weekblad Moergestels Nieuws | 1996 | | pagina 10