Drie zilveren ’Vrije Trimmers Videoband 120 min. fj Sony/Maxell Cassettebandjes KADOSHOP ’BROERS’ 2-Delige zaklampset ft ODOOl II Kfew i RONDOM DE KERK inclusief batterijen kWIGWAM Afsluiting repetitieseizoen ’Cantate Domino’ van 8.95 nu voor 5 ft PAROCHIE ST. JANS ONTHOOFDING ORANJEPLEIN 12 5175 BE LOON OP ZAND TEL. 0416’ 3638001 FAX 0416 - 363025 KERKSTRAAT21 5066 AS MOERGESTEL TEL 013 - 5131889 FAX 013 - 513 2106 r? Js k v - Traditiegetrouw sluit ons parochieel kerkkoor Cantate Domino haar repetitieseizoen af, met een gezellig samenzijn. Voor de tweede keer werd gekozen om de laatste repetitieavond van het seizoen, donderdag 27 juni 1.1. door te bren gen rond het kampvuur. De familie Moorman, Zandstraat 10, stelde ook dit jaar, plaats en ruimte beschikbaar om deze avond tot een suc ces te maken. Onze hartelijke dank hiervoor. En dat het een succes was mag mede blijken uit het feit dat bijna alle leden met partner aan wezig waren. Zelfs pastor van de Broek genoot J.v.O. "v -lsS. issfear RELIGIEUZE MUSEA IN DE ZOMER Bonnefantenmuseum Museum Ons’Lieve Heer op Solder Alsof u rondloopt in de Gouden Eeuw! Dat er vaart u als u het 17e-eeuwse grachtenhuis be zoekt waarin het museum is ondergebracht. U ziet authentieke woonvertrekken uit de 17e en 18e eeuw en op de bovenverdieping is er een complete rooms-katholieke zolderkerk uit 1663. Adres: Oudezijds Voorburgwal 40, Amsterdam Openingstijden: ma-za: 10.00-17.00 uur zo: 13.00-17.00 uur. Museum voor kerkelijke kunst Bezinning van de ’warmte’. Gezeten rond het kampvuur werd er onder het nuttigen van een hapje en een drankje en het zingen van een liedje, teruggeblikt op het afge lopen seizoen. Tevens werd er door de onder linge saamhorigheid, inspiratie opgedaan voor de komende tijd. Wanneer dit (kamp)vuur symbolisch mag zijn voor de geest in het kerk koor, kan onze parochie blijven rekenen op de ondersteuning van velerlei diensten uit onze geloofsgemeenschap. Cantate Domino wil er zijn voor U allen. DE GROETEN UIT EEN KLOOSTER De ’Vrije Trimmers’ vierden vorige week woensdag, tijdens het jaarlijkse uitstapje, het 25-jarig lidmaatschap van Ria Smits, Joke Hoozemans en Cor van Dijk. De dames werden naast de gebruikelijke bloemen ook nog verrast met ’n kleine attentie. Het uitstapje betekent jaarlijks het einde van een sportief seizoen. Uiteraard werd het nog een gezellig avond... van 12.95 voor I 2 stuks nu |1SH PAGINA 6 MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 10 JUL11996 lige van Ierland. De legende vertelt namelijk dat hij in het voor jaar van 441 er, in navolging van Jezus'vasten in de woestijn, veertig dagen en nachten zon der eten en drinken doorbracht. Hij vocht er boetedoening en zijn missionarisbei uit Ierland wist te verdrijven. Ter herinnering daaraan werd op de top van de berg een kapel gebouwd. Oorspronkelijk lukken voor, dat dit verboden werd. Nu begint de tocht bij het eerste ochtendlicht. Toegerust met stokken gaan de pelgrims naar boven. Om boete te doen maken veel gelovigen de De CROAGH PATRICK in Ierland is met zijn 750 meter de hoogste van een bergketen aan de westkust. Op de laatste zondag in juli, de nationale feestdag, maken ruim 50.000 men sen de voettocht naar de top als een boetebe- of haar kun je ook bekijken welke momenten van je verblijf je je bij de gemeenschap aan kunt sluiten. En bij wie je terecht kunt wanneer je behoefte hebt aan een gesprek. Er is altijd beklimming van de berg op blote voeten, waar- wel iemand op wie je een beroep kunt doen, bij het lopen rond de heilig verklaarde plekken ’Rondom de Kerk' komt met nog een extra publicatie met het oog op de komende vakantieperiode. We geven u een paar mogelijkheden om tijdens uw vakantie nog eens naar een religieus museum te gaan maar ook kan het zijn dat uw interesse ge wekt word als u leest over twee bijzondere bedevaartplaatsen: Zebrzydowski in Polen of Croagh Patrick in Ierland. Mocht u van plan zijn daar naar toe te gaan dan wensen wij u alvast veel vakantieplezier toe. In de Poolse heuvels ten zuiden van Krakau ligt ZEBRZYDOWSKI. Het dorpje is in de loop der eeuwen uitgegroeid tot een bedevaarts- centrum, waar van 16 tot 20 augustus jaarlijks 30.000 pelgrims een kilometerlange kruisweg afleggen en de begrafenis en hemelvaart van Maria, de patroonheilige van het land, herden ken. (Uit kloosterkronieken van 1754 is op te maken, dat toen al pelgrims naar dit dorpje kwamen, vaak als afgevaardigden van ver schillende plaatsen.) De pelgrims zijn nu vaak per plaats georgani seerd en bestaan uit meerdere families waar van sommigen volgens traditie de tocht te voet devaart, ter ere van St. Patrick, de patroonhei- maken. Het merendeel echter komt per bus of boerenkar. Hoogtepunt is de symbolische begrafenis van Maria op 19 augustus, 's Middags verzamelen zich ruim 30.000 pelgrims bij een kapel in het bos. Vier jonge mannen dragen een levens groot liggens Mariabeeld naar buiten en baren het onder een baldakijn op, op een doodskist. Na een buitenmis maakt de processie, een stoet van ruim anderhalve kilometer, een rond- Redactie: Ton van Elsdingen De volgende dag gaat het ritueel om zes uur 's Sjef Nijtmans morgens verder. Nu echter met een staand Jovan Os Mariabeeld, die de verrezen Heilige Maagd Julia van Rijsingen verbeeldt. De processie voert naar ’ten Hemel’ Ireen Stieger Peter Verheijen een belangrijk onderdeel is. Dit Ierse gebruik stamt volgens overleveringen uit de tijd dat de zonnegoden werden aanbeden en men met de zon mee rond de steencirkels liep. Het zwaarste deel van de tocht is de beklim ming van de 'Reek', waaraan de Croagh Patrick zij naam te danken heeft. De Reek is de zeer steile helling die naar de top van de berg voert. Een pad ontbreekt. De pelgrims moeten met behulp van een stok over de losse scherpe ste nen omhoog klauteren. Het steeds slechte weer maakt de beklimming extra zwaar. Er doen zich regelmatig valparijen en andere on gelukken voor, zodat EHBO-ers de wacht langs de route houden. Op de top, die meestal in een koude dichte mist is gehuld, vervolgen de pelgrims het boeteprogramma met nog drie rondgangen. Bij St. Patrick’s Bed (met Bed wordt in Ierland de plaats aangegeven waar ooit een heilige in een stenen hut verbleef) dient geknield en gebe den te worden. Velen nemen een stukje steen van deze plek als relikwie mee naar huis. Door de koude regen blijven de pelgrims meestal niet langer op de berg dan strikt noodzakelijk is voor het vervullen van hun boetegelofte. Niet alleen het Bossche bisdom heeft musea voor religieuze zaken (Uden, Best, Boxtel, Valkenswaard) ook elders zijn die te vinden en ook die zijn de moeite waard. Zeker op een regenachtige vakantiedag. Oude kunst, maar oók nieuwe kunst is tentoon gesteld in het Limburgse Bonnefantenmu seum. Deze zomer is er een speciale tentoon stelling: de Collecte Neutelings. Bezoekers krij gen zo’n 120 middeleeuwse kunstvoorwerpen te zien waaronder bischopsstaven, crucifixen, beelden en huisaltaren. Adres: Avenue Ceramique 250, Maastricht. Openingstijden: ma. gesloten di-zo: 11.00- 17.00 uur. De neo-gotische r.k.kerk in het Friese Workum is rijk versierd met beschilderingen, beeld houwwerken, ramen en schilderijen. De zij kapel is door de manshoge lambrizering uniek voor heel Nederland. In het aangrenzende mu seum zijn bovendien talloze gewaden, kande laars, beelden en monstransen te zien. Adres: Noard 173, Workum Openingstijden: ma-za: 13.30-17.00 uur. Sommige kloostergemeenschappen in Neder land bieden ook speciale bezinningsprogram- ma's aan. Deze bieden je de kans om samen met andere leeftijds-of lotgenoten stil te staan bij diverse thema's. Op aanvraag hebben de meeste centra een programma-overzicht beschikbaar. Informeer eens bij een klooster, al dan niet in de buurt. Daar bieden ze je graag een helpende hand op zoek naar een geschikte bezinningsplek voor jou. Voor meer informatie: Myriam van den Hurk, Konferentie Nederlandse Religieuzen, Afdeling Communicatie 073-6921314. Wie weleens een reisbureau binnen is gestapt, weet dat er duizend-en-één mogelijkheden zijn om ’er eens even lekker tussenuit te zijn’. Kleur rijke brochures informeren over zomervakan ties op het strand, een kano-avontuur op de Ardéche of een survivaltocht in de Ardennen. Soms lijkt het alsof de uitdaging niet groot ge noeg kan zijn! Je gedachten verzetten: dat kan echter ook op een heel andere en al even grensverleggende manier. Tientallen religieuze gemeenschappen in Nederland bieden de mogelijkheid tot een ’altrenatief tussendoortje'. Met uiteenlopende met heidense demonen, die hij met gebeden, ingediënten proberen zij hun gasten een stukje --.u i_.irust en bezinning te bieden. Iets wat je soms kan doen ervaren, dat er meer tussen hemel en aarde is... w De meeste kloosters hebben daartoe enkele gang door de bossen en velden. De gelovigen werd de beklimming naar de top 's nachts ge- gastenverblijven. In overleg met de gasten zingen Marialiederen en spelen begrafenis- maakt. Hierbij deden zich echter zo veel onge- zuster of-broeder kun je hier terecht. Met hem muziek. 1 ------- Tegen het vallen van de avond worden kaar sen ontstoken en arriveert de processie om on geveer acht uur bij een kerk in het bos, die ’Het Graf van Maria' heet. Daar wordt het beeld op een crypte geplaatst. en brengt het beeld naar een grote klooster kerk. De liederen en muziek zijn nu vrolijk. In de kerk wordt het beeld onder trompetgeschal en koorzang op het altaar geplaatst. De tocht is volbracht. Gedurende beide dagen zijn de pelgrims ge kleed in de verschillende traditionele kleder drachten en geven daarmee de processies een folkloristisch karakter. Opvallend is dat op deze twee hoogtijdagen honderdduizenden gelovigen de processies als toeschouwer langs bospaden en wegen volgen. A95

Weekblad Moergestels Nieuws | 1996 | | pagina 6