n RONDOM DE KERK ©WW WO 00 PAROCHIE ST. JANS ONTHOOFDING Thuiszorg Midden-Brabant afd. Moergestel - Oisterwijk met code eruithalen, uit uw hoofd leren en code en pasje (ook cheques en pasje) gescheiden houden. zult er versteld van staan hoe vaak dit nog voorkomt en vooral in de vakantietijd. DOEN DUS!!! TERUGBLIK OP HET VORMSEL 'VASTE PASTOR HOUDT DE ZAAK BIJ ELKAAR' ROT OP NAAR JE EIGEN LAND! dat iemand van haar pasjes een poging had ge daan om in Tilburg geld van haar rekening te nemen. Op zich een slim en geloofwaardig verhaal. Tenslotte waren de pasjes juist ontvreemd en wist de bank nu al te vertellen dat er met die pasjes gerommeld was. Via slinkse weg wisten ’onze bankmedewerkers’ de pincode te ontfut selen. Dat zou nodig zijn om de pasjes te laten blokkeren. Daar alles heel betrouwbaar en geloofwaardig overkwam, werden de codes ge geven. Niet lang daarna werd van alle pasjes het maximum dag-opnamebedrag opgenomen. De vrouw zit nu met een aanzienlijke schade post. Dit is een praktijkgeval. Het bovenstaande vond plaats op 28 juni. Met een knap en een geloofwaardig verhaal werden de codes ontfut seld. Vermoedelijk zouden 9 van de 10 men sen, na zo’n telefoontje, erin trappen. Wie weet tenslotte hoe het allemaal in zijn werk gaat bij het blokkeren van pasjes? Daarbij werd de vrouw verrast door het plotselinge telefoontje en had geen tijd daarover na te denken. Zon der dat ze erg in had, wisten de daders wat ze weten moesten. Mocht het u in de toekomst overkomen dat u een pasje kwijtraakt of dat er van een pasje wordt ontvreemd, MIEMAND, maar dan ook NIEMAND zal van u vragen de codes bekend te maken. Zowel de banken alsmede de Politie hebben niets aan de pincode en zullen dat dan ook NOOIT vragen. Ook komt het nog steeds voor dat mensen pas jes kwijtraken. Het pasje zit dan nog mooi in een hoesje, en pincode voor hjet gemak er nog bij. Ook in dit geval: niet treuzelen als u dit leest en zichzelf herkent. Opstaan, het briefje HET ST. PIETERSPLEIN Inbreker mishandelt bewoner Een 62-jarige inwoner van de raamackerstraat werd afgelopen dinsdag, achter zijn woning, verrast door een man die juist aan het inbre ken was. De bewoner had de voordeur vergren deld en was bezig met schilderwerkzaamheden aan de poort van zijn binnenplaats. Nietsver moedend stapte hij naar de achterdeur. Tot zijn grote verbazing zag hij een jongeman de keu ken uit rennen. Deze moet via de tuinmuur, op de binnenplaats zijn gekomen en achter de rug van de bewoner om de woning in zijn ge gaan. Al dan niet in paniek, sloeg de betrapte inbreker in het gelaat van de bewoner van ver dween via de muur in een brandgang. Door de klap liep de bewoner een flinke kneuzing op en raakte zijn gehoorapparaat beschadigd. Van uit de woning, die dels bleek te zijn doorzocht, werd niets vermist. Het ging om een negroïde/donkere jongeman van 16 a 20 jaar oud, breed geschouderd en ge spierd. Zijn haar was gemillimeterd, mogelijk geschoren. Hij was ongever 1.60 a 1.65 meter lang. Volgens getuigen verdween de verdachte op een donkerkleurige, mogelijk donkerpaar se scooter. Pincodes Onlangs werd uit een kantoor aan de Spoorak- kerweg te Udenhout, een damestas ontvreemd. Behalve een hoeveelheid geld, miste de aan- geefster tevens enkele pasjes, waaronder een bankpas en een Creditcard. Vervolgens werd zij gebeld door iemand van een’alarm-centra- le’ van de banken. Zij wisten haar te vertellen De thuiszorg Midden-Brabant afd. Moergestel en Oisterwijk organiseert een cursus ’zieken verzorging thuis’. De cursus bestaat uit 5 wekelijkse bijeenkom sten telkens op maandagavond van 20.00 uur tot 22.30 uur, te beginnen op 2 september, in het wijkgebouw te Moergestel. De onderwerpen die aan bod komen zijn: 1. De betekenis van ziek zijn en verzorger zijn 2. De verzorging van de zieke thuis en de zie kenkamer 3. Praktische manieren voor tillen etc, door een fysiotherapeut 4. Voeding door een diëtiste en medicijnge bruik 5. Het omgaan met zieken en ziekte en evalua tie De cursus wordt gegeven door 2 verpleegkun digen en is bedoeld voor mensen die nu reeds thuis of in de toekomst een zieke verzorgen. Maar ook belangstellenden kunnen deelne men. Het aantal deelnemers bedraagt minimaal 12 en maximaal 16. Volgorde van aanmelding is bepalend voor deelname. Kosten: voor leden 10,- en voor niet-leden 25,-. Indien u zich voor deelname wilt opgeven of voor inlichtingen kunt u voor 3 augustus bel len naar Petra van Nuenen-Hoffmans, tel. 5133676, Karin Schoenmakers-Boogaers, teL 5133009. ’MOERGESTEL-NIEUWS’ - WOENSDAG 3 JULI 1996 SN - Je kunt het heden verwoesten door je veel Zorgen te maken over de toekomst. Redactie: Ton van Elsdingen Sjef Nijtmans Jo van Os Julia van Rijsingen Ireen Stieger Peter Verheijen bewust gevormd willen worden maar er waren er ook bij die wat minder enthousiast aan de voorbereiding begonnen maar ook die heb ben heel fijn en spontaan meegewerkt. Na elke bijeenkomst moest ook huiswerk gemaakt worden. Dit werd door sommigen heel goed gedaan, door anderen minder en in de meeste gevallen kwam dat omdat de ouders het daar af lieten weten. Het project ging er van uit dat van elk kind ook een van de ouders deelnam. Er kon dan thuis nog eens over gepraat worden en er kon sa mengewerkt worden met het huiswerk. Om de kinderen echt enthousiast te krijgen is het heel belangrijk dat de ouders er achter staan en hun medewerking verlenen. Op een van de bijeenkomsten hebben ze ook kennis kunnen maken met het jongeren pas toraat. Dat deze kennismaking goed is over gekomen blijkt wel uit het grote aantal aan meldingen dat daaruit is voortgekomen. We vroegen Anne-Marie Schouten hoe ze in deze groep terecht gekomen is. Ze zegt dat ze via de doop van haar dochtertje er in is gerold. Ze werd benaderd om mee te werken aan het jongeren pastoraat maar dat vond ze erg veel werk naast haar jonge gezin. Ze koos daarom voor de groep vorm selvoorbereiding. Dat viel echter anders uit dan ze verwacht had want er werd met een geheel nieuwe groep gestart met een ge heel nieuw project. Uit diverse voorbeelden werd een project ge kozen dat geheel aan de situatie zoals die hier is moest worden aangepast. Het project is geschreven voor samenwerking met vormelingen en ouders. Het is daarom erg jammer dat een aantal ouders onvoldoende meegewerkt heeft. De ouders die meededen hebben het erg po sitief ervaren en zijn er zelf ook over na gaan denken. De werkgroep stelt zich nu tot taak de tekst meer aan te passen aan de leeftijd van de vormelingen en vooral ook om de ouders meer tot deelname te motiveren. Tot slot vonden ze allemaal dat de zang tij dens de vormseldienst door een jongerenkoor erg aansprak. Ze vinden het dan ook heel erg jammer dat in onze parochie geen jongeren koor meer is. - Een goed begin is prachtig een goed einde maakt het compleet Een omarming Op dat St. Pietersplein loop je nooit verloren rond. Steeds ben je omarmd door twee grote colonnaden van Bernini: twee grote zuilen gangen in ellipsvorm, steeds vier pilaren dik, met 140 heilige wachters er bovenop; heiligen beelden van meer dan twee meter hoog. Je zou kunnen zeggen, beneden is de strij dende kerk: pelgrims en toeristen. En boven is de zegepralende kerk: de heiligen die laten zien dat wij bij elkaar horen: levenden en do den. Heel mooi aan het plein zijn ook de drie vaste punten in het midden: twee fonteinen als enor me wijwaterbakken: ze vertellen kerkgangers over het levende water. En de obelisk in het midden: een enorme steen, zonder breuk of naad, met een kruis in top. Ik kijk op dat plein steeds mijn ogen uit. Met Kerstmis staat er een enorme kerstboom en kerststal, met Pasen is het een klein Keukenhof, en altijd zijn er de mensen, stroomt het water en is er nabijheid van de paus. Een plek als geen ander, waar een levende kerk te zien en te beleven valt. - Je afkomst kies je niet, je toekomst wel. Op zaterdag 25 mei heeft Mgr. Veuger, vica ris van het Bisdom 's-Hertogenbosch, 33 kinderen uit groep 8 van de basisscholen gevormd. Aan dit gebeuren is een gedegen voorberei dingstijd voorafgegaan, die onder leiding stond van de werkgroep Vormselvoorbe reiding, bestaande uit Anne-Marie Schouten, Marianne Verhagen en Anton Smits. Deze voorbereiding begon reeds op 7 maart met een algemene informatieavond voor de vor melingen en hun ouders. De hierbij gekozen opzet was dat alle vormelingen en een van hun ouders in groepen aan vijf thema-avon- den deelnamen. Deze bijeenkomsten werden begeleid door project-ouders. Drie van deze avonden werden ingeleid door een korte vie ring in de kerk. Ook in de basisscholen wordt extra aan dacht besteed aan het vormsel en er wordt ook een jaarprogramma schoolkatechese voor groep 8 ontwikkeld met speciale aan dacht voor dit onderwerp. Tot slot werd op dinsdag 4 juni een evaluatie- avond gehouden. Nu dat alles achter de rug is, en ook wat bezonken is, hebben we een gesprekje gehad met enkele vormelingen, een tweetal ouders en een lid van de werkgroep. Dit met het doel om van hen te horen hoe ze dit ervaren hebben en vooral ook hoe ze er nu op terug kijken. Als eerste vroegen we aan de vormelingen Sander Ratelband en Marieke Heijkants hoe ze het ervaren hadden. Ze vonden vooral de eerste bijeenkomsten wel spannend omdat de meesten elkaar niet ken den omdat de leerlingen van de ver schillende scholen door elkaar ingedeeld wa ren. “Een vaste pastor is iemand die de zaak bij elkaar en op niveau houdt. Een krachtige persoon die leiding geeft aan de gemeen schap”. Dat zei mgr. drs. A.L.M. Hurkmans onlangs in een interview. Als rector van het Sint-Janscentrum in Den Bosch heeft hij een duidelijke visie ontwikkeld op het be lang van het priesterschap. Ook binnen ons bisdom is de behoefte aan tot priester gewijde zielzorgers groot. Terwijl vele gelovigen en 'half-gelovigen' misschien vrezen of denken dat het priesterschap in de Neder landse kerkprovincie een bijna uitstervend ver schijnsel is, werden begin juni in de Sint-Jan in 's-Hertogenbosch negen priesterstudenten tot priester gewijd. De wijding van deze negen priesters en het aantal priesterstudenten in Nederland (een kleine 200) zullen voorkomen dat er een "Eu ropa zonder priesters" ontstaat. Toch zijn er ook andere oplossingen nodig om de taken binnen de parochies en voor de parochianen te verrichten. Want ondanks de stijging van het aantal wijdingen zullen er meer priesterlo ze parochies komen. Zo werden begin zesti ger jaren in Nederland elk jaar nog ruim 80 ter van tijd tot tijd een nare ervaring, omdat ze bejegend worden met leuzen, waarvan de kop van dit artikeltje er een is. Nederland staat bekend als een gastvrij land, al van eeuwen her. Toch heb ik redenen om aan dit imago soms wat te twijfelen. Onlangs keerde ik terug van een drieweekse vacantie in Turkije een compleet andere vacantie dan normaal, omdat ik op drie dagen na, constant gast ben geweest van twee achtereenvolgende Turkse gezinnen, één voor Turkse begrippen redelijk welgesteld, de ander een doorsnee gezin, maar voor onze begrippen beslist niet welge steld. De enorme gastvrijheid echter en de vriendschap die deze gezinnen aan de dag legden voor een vreemdeling uit een ver, vreemd land, deed mij beschaamd staan, een soort plaatsvervangende schaamte voor de wijze waarop velen hier in ons land vaak de allochtonen benaderen. De anti-vreemdelin- gen-uitingen zijn niet altijd even duidelijk en rechtsstreeks (dat hoort niet zo), maar tussen de regels door en in bedekte termen, of in de vorm van grapjes, is de weerstand tegen al lochtonen toch vaak goed te voelen. Ik prijs me gelukkig behalve met Nederlandse families ook bevriend te zijn met een aantal allochtone families in Nederland: Turkse, Iraaks-Koerdische en Iraanse gezinnen. Men sen die naar Nederland gekomen zijn, omdat ze in hun eigen land opkwamen voor hun recht en een humane wijze van leven en daarom werden vervolgd, gevangen gezet en soms gemarteld. Terugkeer voor deze mensen is niet mogelijk; ze zouden meteen worden opgepakt en zouden kunnen vrezen voor hun leven. Maar ook mensen die, jaren geleden alweer, gewoon uit economische motieven naar ons land zijn gekomen; iets wat toch pleit voor hun ondernemingsgeest. Al deze gezinnen, die ik regelmatig bezoek en aan wie ik soms, voorzover mogelijk, een helpende hand toesteek, hebben ech- Vorige week sprak ik met een Ethiopiër. Hij vertelde mij dat in Duitsland de discriminatie erger is dan hier, "maar", zo zij hij, “wanneer iemand daar een zwarte niet mag, dan zegt hij hem dat ronduit in zijn gezicht. In Neder land doet men redelijk vriendelijk, maar achter je rug wordt er over je gekletst en worden er grapjes over je gemaakt. Ik weet niet wat er ger is”. Daarom zou ik iedereen in Nederland toe wensen eens te gast te zijn bij een gezin in een ver vreemd land en eens zo’n ervaring te proeven als ik heb geproefd. De weer stand tegen allochtonen zou uit de wereld zijn en de CD-partij zou niet meer bestaan. TvE Wat zijn de bekendste woorden van de huidi ge paus? Wat Nederland betreft: geen uit spraak over geloof en zeden, maar een sim pel Nederlands zinnetje: "Bedankt voor de bloemen". Sinds tien jaar versieren Nederlandse bloemis ten met Pasen het St. Pietersplein. Evenzoveel keren horen miljoenen over de hele wereld de paus bij de paaszegen 'Urbi et Orbi’ netjes voor dat cadeau bedanken. De camara's dwalen dan over een duizend koppige menigte en laten de Nederlandse bloemen zien. Vanuit de verte zijn het kleurige puntjes in een zee van mensen. Maar wie dichtbij komt, ziet kleine tuintjes met een over daad aan bloemen en planten. Voor alles rond het St. Pietersplein heb je grote getallen en uitroeptekens nodig. Het plein is open en ge sloten tegelijk: open naar de wereld, maar te gelijk een vestibule: de voorhal van de St. Pie ter. PAGINA 11 wereldlijke priesters gewijd. Begin zeventiger jaren waren er dat gemiddeld tien. En halver wege dit decennium werden jaarlijks zo’n 20 priesters gewijd. Ook in Frankrijk, België en Duitsland doen zich soortgelijke ontwikkelingen als in Ne derland voor. In Italië en Spanje daarente gen is de daling van het aantal priesterwij dingen veel minder dramatisch geweest. En in Polen zijn, sinds het pontificaat van Paus Johannus Paulus II nog nooit zoveel roe pingen geweest. Naast de wijding van meer priesters, wordt er in veel landen ook aan andere 'oplossingen' gewerkt. Te denken valt hierbij aan grotere bevoegdheden voor leken, nieuwe samenwer kingsverbanden tussen parochies en zelfs de wijding van rijpere gehuwde mannen en van vrouwen, al zullen de laatste mogelijkheden vooralsnog meer aanleiding geven tot discus sie dan dat ze in de praktijk al echt soelaas kunnen (en mogen) bieden. J.V.R. Daarna vonden ze de bijeenkomsten heel leuk en was de sfeer in de groepen erg fijn. Ze vinden ook dat ze wel stof hebben meege kregen om er over na te denken hoe ze met geloof moeten omgaan en wat dat voor je be tekenen kan in je latere leven. De ouders: Margreet Ratelband en Marion Helmer vonden het project vrij pittig, een beetje een sprong in het diepe. Zij vinden dat het in houdelijk goed in elkaar zit maar wat de geko zen tekst betreft moet het wel meer aan de leeftijd worden aangepast. Ook zij hebben ervaren dat de eerste bijeen komsten wat aftasten was maar daarna was het heel fijn werken in de groepen en er was een goede sfeer. Er waren kinderen bij die zelf ROOTvEN 66 MOERGESTELTEL (013) 513 14 35

Weekblad Moergestels Nieuws | 1996 | | pagina 11