KORFBAL-/ i Succes voor P.H.V. ’Altijd Paraat’ STOKEIND Audacia-nieuws Massaal gebruik Wildredders door boeren Spuitbalwedstrijden VC ’t Draaiboompje Een nieuw gezicht, een vertrouwd geluid! Veilig in het verkeer? Voetbal Zomeravondcompetitie 7-Al dragen F S.V. Roef! Uitslagen week 21: Dinsdag dames: Stokeind 1 - Cash 2 Cash 3 - Stokeind 2 Donderdag dames-dubbel: Stokeind 1 - Mattenkloppers 1 Teco 2 - Stokeind 2 TV Udenhout 5 - Stokeind 3 (13-13) (13-15) (11-14) (7-22) 3-3 3-3 1-3 1- 3 2- 2 2-1 2-1 uitgesteld 7-15 (18-9) 7-13(22-15) 7-13 (20-16) 7-8 - 6-7 6-7 6-2 In 1995 is er een start gemaakt met het wei- devQgelproject in Oisterwijk en Moergestel. De bedoeling hiervan is het beschermen van v eidevogels en wild pasbaar te maken in de bedrijfsvoering bij landbouwbedrijven. Het initiatief hiertoe ligt bij het Lokaal Sa menwerkingsverband Moergestel - Oisterwijk (L.S.V). Het L.S.V. is een vereniging van boe ren, die milieu- en natuurbescherming op een hoger plan willen brengen. Het cultuurland schap in Nederland is hoofdzakelijk gevormd door boeren. Weidevogels en wild, zoals ha zen en patrijzen, hebben duidelijk geprofi teerd van agrarische activiteiten. Met andere woorden zonder boeren had er geen voedsel rijk biotoop ontstaan voor de kievit, grutto, wulp en dergelijke. Echter de laatste jaren is door een efficiën tere bedrijfsvoering minder ruimte ontstaan voor de broedresultaten van weidevogels. Om dit laatste te corrigeren is middels dit weidevogelproject nagedacht hoe weidevo gels doelmatig beschermt kunnen worden zonder dat dit afbreuk doet aan de financiële resultaten van de agrarische ondernemers. Kievitseierenzoekers markeren in het voorjaar de nesten van alle weidevogels op akkers en weilanden. Afhankelijk van het gebruik van het grasland worden hier markeerstokken bij of nestbeschermers (tegen grazend vee) over het nest gezet. Bij het machinaal bewerken (maaien, slepen of injecteren) wordt de plaats van het nest ontzien. Als het nest uitgelopen is, gaan de jonge vo gels en het jong wild veelal naar lang gras. Dit biedt een beter dekking ter bescherming te gen natuurlijke vijanden zoals kraaien, ek sters, meeuwen e.d. Echter dit gras wordt in het voorjaar gemaaid, waardoor dit jong leven door de cyclomaaier kan verongelukken. Om dit zoveel mogelijk te voorkomen, wordt er van binnenuit gemaaid, dus naar de bui tenkant toe. Daarnaast wordt bij het maaien gebruik gemaakt van een wildredder, ook wel de bellenbalk genoemd. De bellenbalk is een opklapbare ijzeren balk, die bevestigd wordt aan de cyclomaaier. Aan deze balk hangt een constructie met 4 tot 8 bellen. Bij het maaien wordt de balk uitgeklapt en hangen door en boven het te maaien gras. Al het wild en jonge vogels, die daar in zitten, schrikken daarvan en vluchten uit het gras. Hierdoor wordt voorkomen dat er maaislacht- offers zijn. Met deze methode is al jarenlang ervaring en de resultaten zijn zeer goed. Vooral ha zen en fazanten, maar ook de veldleeuwerik e.d. (eigenlijk alles wat leeft en broedt in het grasland) worden hierdoor beschermd. Naast het feit dat boeren aan deze vorm van natuurbescherming veel plezier beleven heeft het nog een ander belang. Doordat er minder of geen kadavers in het wintervoet komen, door het gebruik van een wildredder wordt hierdoor botulisme onder het vee voorkomen. Botulisme ontstaat namelijk in dode dieren in een warme zuurstofarme omgeving (kuilvoer) en is bijna altijd dodelijk voor landbouwhuis dieren. Hoewel er al meer dan 25 wildredders in ge bruik zijn in Oisterwijk en Moergestel, heb ben nog niet alle agrariërs een wildredder. Daarom wordt nu een aktie gevoerd om zo veel als mogelijk alle boeren de kans te geven een bellenbalk aan te schaffen. Normaal kost een wildredder 275,- (excl. BTW). Doordat door een van de leden van de WBE Moergestel e.o. in een keer 30 stuks konden worden gemaakt, kost de wildredder nu 250,- (excL BTW). Doordat het LSV hiervoor een subsidie heeft verkregen kunnen leden van deze milieu coöperatie de wildredder gratis afhalen. De overige landbouwers kunnen de wildredder bij de W.B.E. kopen. Eventueel kan daar tegen een kleine vergoeding de wildredder op de cyclomaaier worden gemonteerd. Voor inlichtingen en bestelling kunt u terecht bij Leden L.S.V.: W. van Haaren, Reedijk 9, tel. 013-5131403 of voor niet-leden en anderen: W.B.E. Moergestel e.o., Oirschotsebaan 8, tel. 013-5220161. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Voetbalclub ’t Draaiboompje organiseren wij op zondag 2 juni 1996 spuitbalwedstrijden, op de velden tegenover ’t Draiboompje. Diverse Moergestelse dames- en herenploegen nemen daaraan deel. De wedstrijden beginnen om 11.00 uur. Op het wedstrijdterrein is tevens voor ont spanning van jong en oud gezorgd. De kinde ren kunnen gratis van een suikerspin genie ten en zich vermaken op een enorm spring kussen. De toegang is gratis. Na afloop van de wedstrijden om ca 16.00 uur is de trekking van de loterij. dragen van deze begunstigers worden de activiteiten gefinancierd. Om zoveel mogelijk mensen mee te laten doen is de minimale bijdrage laag. Voor 15,- is men een jaar lang lid. Daarvoor ontvangt een be gunstiger vier keer per jaar de Krant Zonder Naam met daarin de spreukenkaartjes voor de komende maanden. Belangrijk is natuurlijk dat men lid wordt vanuit solidariteit met de meest kansarmen in onze samenleving. Daar voor kunnen zich niet genoeg mensen aanslui ten! Inlichtingen en opgave bij: De Bond Zon der Naam, Postbus 1500, 2250 MA Voor schoten, tel. 071-5617966. Uitslagen: D’n Draai - De Veerkes V.C.H. - FC Verkooyen De Klaore - Terrasvogels Stand: 1. D’n Draai 2. FC Verkooyen 3. V.C.H 4. De Veerkes 5. De Klaore 6. ’t Draaiboompje 7. Terrasvogels Programma 29 mei: Terrasvogels - D’n Draai De Veerkes - De Klaore FC Verkooyen - ’t Draaiboompje V.C.H. vrij. AUDACIA PUPILLEN Programma zaterdag 1 juni: Audacia Dl toernooi bij Zouaviavertrek 9.15 Audacia D2 toernooi bij EDN. vertrek 12.00 De overige pupillen zijn vrij. Met bovenstaande toernooien sluiten we het voetbalseizoen 1995/1996 af. Spelers, jeugdleiders, trainers: allemaal be dankt voor jullie inzet! Opgeven nieuwe jeugdleden Nu het voetbalseizoen is afgelopen gaat de Jeugdcommissie zich al weer voorbereiden op een nieuw voetbalseizoen. Nieuwe voetballers zijn dan ook van harte welkom bij Audacia. Ouders, het is nu de beste tijd om uw zoontje op te geven als lid van Audacia. Dan weten we met hoeveel elftallen we de nieuwe kompeti tie in kinnen gaan. Al vanaf zes jaar mogen ze voetballen. Wij zoeken vooral jongens van acht of negen jaar die onze E-pupillen willen aanvullen, maar natuurlijk is iedere voetballer welkom. Je kunt je opgeven bij N. Oerlemans, Pater Helmerplein 22, Tel. 513 1283. Jeugd Audacia a.s. Donderdag 30 mei worden er in Udenhout selectiewedstrijden gehouden voor het regio- team van de Kring Hart van Brabant. Van Audacia zijn maar liefst 4 spelers van de Dl uitgenodigd, het zijn: Mark Vlassak, Tim Zu- man, Dennis de Laat en Remco op ’t Hoog. Al met al een mooi resultaat voor deze jon gens en voor Moergestel, immers ook Arjan Swinkels zal er bij zijn. Voor belangstellenden: de wedstrijden begin nen om 18.30 uur op het veld van SVSSS. Leidersavond Alle leiders en coaches voor het nieuwe sei zoen worden op maandag 3 juni vanaf 20.00 uur in de kantine verwacht. Deze avond wordt de jaarlijkse leidersavond gehouden. Naast de samenstelling van teams in het nieuwe seizoen komen ook de onder werpen jeugdaktiviteiten, kadervorming, mo gelijkheden voor teambuilding en taakverde ling coach/begeleider ter sprake. De Jeugdcommissie rekent op jullie komst! J. Geerts. Een groepje deelnemers uit groep 8 heeft een kort verslag gemaakt van het examen. Verkeersexamen Op donderdag 25 april en woensdag 15 mei hebben wij van groep 8 het verkeersexamen gedaan. Op 25 april was het schriftelijk deel (theorie). Er zaten niet zo’n moeilijke vragen in. De onderwerpen waren: In het dorp, Bui ten de bebouwde kom e.d.. Bij ons op school is iedereen geslaagd voor zijn theorie-examen. Het praktijkexamen was op 15 mei. We fiets ten vanaf de kerk, via het Rootven over de Oisterwijkseweg naar de Leye in Oisterwijk. Op de heenweg reden we alleen en op de te rugweg met zijn tweeën. Ook iedereen is ge slaagd voor het praktijkexamen. Maaike, Michaëla en Marjolein. Onder dit motto wil de Bond Zonder Naam, voorzien van een geheel nieuwe, moderne re huisstijl, in 1996 meer aandacht vragen voor haar activiteiten. De Bond is een bijna 60-jarige organisatie en vooral bekend geworden door het elke maand uitgeven van een nieuwe spreuk. De bekend ste was, en is waarschijnlijk nog steeds, de al lereerste: ’Verbeter de wereld, begin bij jezelf’. De lijfspreuk van de Bond die over de hele wereld verspreid is. Toch is het uitgeven van de maandelijkse spreuk maar één aspect van de activiteiten. Niet veel mensen weten dat het meeste geld dat de Bond te besteden heeft uitgegeven wordt aan kleine sociale projecten in Neder land. Het gaat hierbij om directe noodhulp aan individuen die nergens anders meer terecht kunnen. De Bond probeert in te springen als er door huurschulden huisuitzettingen drei gen, als mensen door een plotselinge zieken huisopname in problemen komen, als een wasmachine uitvalt in een gezin dat echt geen geld heeft voor vervanging etc. Geen spectaculaire activiteiten, maar wel erg noodzakelijk. Hoe noodzakelijk blijkt wel uit het gegeven dat de afgelopen jaren het aantal mensen dat bij de Bond aanklopt om hulp sterk stijgt. Vo rig jaar met ruim 20%. Zonder groei kan de Bond niet aan dit toe nemend aantal vragen tegemoet komen. Uitbreiding van het aantal begunstigers (nu ongeveer 60.000) is noodzakelijk. Uit de bij- Honk-, Soft-, Peanutbal Programma: 1 juni 17.00: Nuenen - Roef! SB Sen. I 2 juni 11.00: Roef! HB Sen. I - Cheetahs 1 juni 17.00: Roef! HB Sen. II - Nuenen 5 1 juni 14.00: Roef! HB Jun. - Blue Sox 1 juni 10.00: Hazenkamp - Roef! Asp. HB 1 juni 11.00: Roef! Pup. C Dames - Starlights 1 juni 10.00: Blue Sox - Roef. Pup. C Heren 1 juni 17.00: Roef. SB Sen. II - Starlights 1 juni 11.00: Roef SB Jun. - Nuenen 31 mei 19.00: Recr. Roef - Phantoms 1 juni 11.00: Roef Peanuts - Nuenen Ka?/ je thuis in je sportI Uitslagen: recr.: Roef - Hilko2-1 mono’s: Hilko - Roef5-0 Dit was de laatste wedstrijd die werd gespeeld in de veldcompetitie ’95-’96. De aspiranten werden het afgelopen jaar kampioen in de veld- en zaalcompetitie. Een knappe prestatie, gefeliciteerd dames. De trainingen gaan voor lopig nog even door, wij sluiten het seizoen af met nog leuke aktiviteiten. Op dit moment vindt de reconstructie plaats van de Raadhuisstraat. De werkzaamheden moeten ook de verkeersveiligheid verhogen. De aanleg van het fietspad richting Spoordonk en de rotonde Tilburgseweg-Akkerweg liggen nog vers in ons geheugen. Op de basisschool wordt aan verkeersgedrag en de kennis van verkeersregels aandacht besteed. In januari hebben de kinderen van groep 7 en 8 van de scholen aan de gemeente een pakket aangebo den met tekeningen, dia’s en een video, waar op kinderen aangeven waar voor hen verkeers gevaarlijke situaties zijn in het dorp. Afgelo pen week heeft de afsluiting van het verkeers- onderwijs op de Moergestelse basisscholen voor de leerlingen van groep 8 plaatsgevon den door een praktische verkeerstoets. Verkeersexamen in groep 8 van de basisschool Het schriftelijk verkeersexamen vindt sinds vorig jaar in Moergestel plaats in groep 8. Daarvoor is gekozen om in groep 8 het ver- keersonderwijs op de basisschool af te sluiten met een schriftelijke en praktische verkeer- sproefdie aansluit bij een route naar het voort gezet onderwijs. Bij deze route wordt gebruik gemaakt van de normale verkeersituaties. De route liep vanaf het plein naast de kerk aan de Kerkstraat, via het Rootven, Oisterwijkseweg, het fietspad tot aan de fietsroute en deze vol gen tot aan zwembad De Leye in Oisterwijk. De kinderen van groep 8 zijn tevoren van de route op de hoogte gebracht. Langs de route stonden een aantal posten om te letten op het verkeersgedrag van de kinderen en om te zien hoe ze omgaan met verkeerssituaties zoals voorrangssituaties, van richting veranderen e.d. De heenreis maakten de leerlingen alleen, terwijl ze in tweetallen terugreden. Het geheel van schriftelijk en praktisch examen is als best spannend ervaren. Kinderen van deze leeftijd kunnen heel goed en voorzichtig omgaan met verkeerssituaties en geven blijk van inzicht en kennis van verkeer als fietser in het verkeer. Het fietsen in tweetallen geeft meteen een minder aandachtig deelnemen aan het verkeer te zien. Voorrangsfouten werden niet gemaakt. Na de praktische verkeerstoets heeft meteen een evaluatie plaatsgevonden met de posten. Dank aan de ouders die deze ochtend beschik baar hebben gesteld voor dit doel en aan aan- dachtsfunktionaris van politie, de heer Volle- berg voor zijn advies en assistentie. De con clusie is dat volgend jaar deze vorm van ver keersexamen wordt voortgezet. Tijdens een te Heeswijk-Dinther gehouden keuring voor politiehonden op 11 mei jl. wisten wederom 2 Moergestelnaren met hun viervoeter succes te behalen. De 3-jarige ’Castor’ van Bas Basemans wist het certificaat politiehond ruimschoots te behalen. ’Castor’ gaat naar de Ge meentepolitie te Amsterdam. Eveneens het certificaat politiehond was er voor de ruim 3-jarige ’Nero’ van Ties van de Wiel. ’Nero’ liet niet één punt liggen, vandaar dat hij mag meedoen aan de Nationale Kampioen schappen die plaatsvinden op 7 september in ’De Vliert’ te ’s-Hertogenbosch. /J 10 MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 29 ME11996 9 PAGINA 11 al?' .4' V ƒ4? - O "- V

Weekblad Moergestels Nieuws | 1996 | | pagina 11