I Kwart van kleuters in groep twee weet te weinig van getallen Koninginnedag 1996 weer goed verlopen Een diploma van een toren Superstars 1996 in Oisterwijk Bazar Hogar San Pedro Bernadet van de Rijt promoveert aan Universiteit Utrecht r. F w»' PAGINA 7 ’MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 8 MEI 1996 Bijna een kwart van de kleuters in groep twee heeft niet genoeg kennis van getallen. Zij ondervinden daardoor moeilijkheden in groep drie, als zij met het rekenonderwijs beginnen. Dat blijkt uit een rekenvaardigheidsonderzoek onder 1300 kleuters. Moergestelse onderzoekster Bernadet van de Rijt wil dat kleuters eerder worden begeleid als zij een achterstand hebben. Zij maakte Rekenhulp voor kleuters, een programma voor kinderen uit groep twee. De Rekenhulp legt de nadruk op het goed leren tellen. Tot dusver ontbrak er een rekenhulpprogram ma voor kinderen van vijf tot zes jaar. Het was tot nu toe gebruikelijk om ’rekenzwakke’ kin deren pas vanaf hun zesde jaar te testen en te begeleiden. Veel onderwijsspecialisten menen dat kinde ren in groep één en twee vooral zelf aan de slag moeten en met zo min mogelijk hulp moeten leren rekenen. Structuur komt later wel, is hun devies. Bernadet van de Rijt, die op 10 mei promo veert aan de Universiteit Utrecht, stelt dat enige structuur ervoor kan zorgen dat kin deren al bij het begin van groep drie makke- Aan onze toren is ’De Postelse vorm’ ge bruikt, 10 bij 22,5. Dit was voornamelijk het werk voor de plaatselijke bevolking. Zoals trouwens ook het graven van de diepe bouw put. Waren er voldoende stenen in voorraad en was de bouwput uitgediept tot harde on dergrond, dan werden koeienhuiden als eer ste basis gebruikt. De eigenlijke bouw kon beginnen. Onder de grond werden de stenen aan elkaar gemetseld met de duurdere tras en boven de grond met de was gemakkelijkere kalkspecie. Als we er even bij stilstaan beseffen we wat een karwei de bouw van de toren is geweest. En dat voor een bevolking van amper 1000 man. Hoe lang ze er over gedaan hebben we ten wij niet. Maar wat zullen ze trots geweest zijn toen die reus van een toren er stond. Ze hadden laten zien wat ze kenden en konden. Het was hun diploma. Die is door de jaren heen niet vergeeld of verscheurd. De toren staat er nog steeds: onwrikbaar en fier. We zijn er zo aan gewoon, dat we hem vaak achteloos voorbij gaan. Misschien is het nu een mooie gelegenheid om het werk van onze voorvade ren echt te waarderen in de geest van: Zij heb ben hun diploma glansrijk gehaald; de lijst van licht wordt door ons betaald. Was u het vergeten? Bank: 13.45.03.279 of giro: 106.9112 t.n.v. Ge meente Moergestel o.v.v. aanstraling toren. Op zaterdag 1 en zondag 2 juni maakt de AVRO-Televisie opnamen in het Brabantse Oisterwijk van ’Superstars 1996’. Twee dagen lang zijn vele bekende ex-topsporters hier bij een om een sportieve strijd tegen elkaar te le veren in zes disciplines. Onder de deelnemers o.a. titelverdediger Step han van den Berg, hockeyer Maarten van Grimbergen, wielrenner Stephen Rooks en schaatser Hein Vergeer. Bij de dames verschijnen aan de start o.a. ti telverdedigster Thea Sybesma, atlete Olga Commandeur, judoka Irene de Kok en wiel- renster Mieke Havik. Zij komen uit op de volgende onderdelen: 50 meter zwemmen, 300 meter kanoën, 3 kilo- Hoe harder men zijn best heeft moeten doen om een diploma te halen, hoe blijer men is met dit document. Zo’n diploma wordt dan ook niet weggestopt onder een stapel wasgoed in de linnenkast. Men is er trots op. Het is im mers een bewijs van ons kennen en kunnen. Het wordt mooi ingelijst en aan de muur ge hangen. Onze toren is zo’n diploma. Het be wijst het kennen en kunnen van onze voorva deren. Hoe zij 500 jaar geleden zo’n reus van een toren hebben kunnen bouwen, is voor ons moderne verwende mensen onbegrijpbaar. Ze hadden geen bulldozers geen liften, geen betonmolens... Een schop, wat eenvou dig gereedschap een paar stevige handen en daarmee moesten ze het dan maar doen. Zelfs de stenen moesten ze eerst zelf bak ken. Meestal deden ze het dicht bij de bouw. Het transport van stenen was op de onverhar de wegen en met krakige wagens voor hen een enorm probleem. Waar de steenbakkerij voor de toren gestaan heeft, weten we niet. Moge- lijk achter de winkels in de Raadhuisstraat. Daar is immers tot in onze tijd een diep gat geweest, dat diende tot stortplaats en brand- kuil. De stenen werden gebakken in een een voudige veldoven. Die zijn niet te vergelijken met onze steenfabrieken. Alles moest met de hand gebeuren: het opgraven van de leem, het vormen van de maat en het stoken met hout. Toch moest de steen hard genoeg zijn en ge lijkmatig. meter mountainbiken, karting, 3 kilometer skeeleren en 3 kilometer cross country. Scheidsrechters zijn Ada Kok en Ab Krook. Het programma ziet er als volgt uit: Zaterdag 1 juni tussen 9.00 uur en 12.30 uur: zwemmen en kanoën in het recreatiegebied Staalbergven te Oisterwijk. Van 15.00 uur tot 17.00 uur: mountainbike-race bij Campina te Oisterwijk. Zondag 2 juni tussen 9.00 uur en 12.00 uur: carten op de Cartingbaan te Veldhoven. Van 15.00 uur tot 17.00 uur: crosscountry en prijs uitreiking bij restaurant Vogelpark te Oister wijk. Alle onderdelen zijn voor het publiek gratis toegankelijk. lijk meekunnen met het gemiddelde niveau. Hun achterstand wordt eerder ingehaald en dat komt alleen maar ten goede aan het kind, zegt de onderzoekster in een toelich ting. Met Rekenhulp leren de vijfjarigen spelender wijs beter tellen. Een oefening kan bijvoor beeld zijn dat kinderen kaartjes met stippen in de goede volgorde moeten leggen, van wei nig naar veel. Bij haar onderzoek kregen kleuters in de laat ste maanden van groep twee, twee maal per week een half uur les. Dit gebeurt in kleine groepjes van zo’n vijf kinderen. Kleuters die het Rekenhulp-programma volgden, blijken op korte termijn een hoger niveau van voor bereidende rekenvaardigheid te hebben dan kleuters die dit programma niet hebben ge volgd. niet erg sterk maar toch gingen om 19.30 uur alle ballonnen de lucht in samen met 250 klei ne balonnet jes. Het was een fantastisch gezicht en het is een enorme ervaring als je daar bo ven heel rustig in een ballon boven Moerge stel hangt. We kwamen niet erg ver, maar het was heel mooi om alles van boven te bekijken. Terug in ’t Draaiboompje hebben we nog met alle mensen die in de ballon gezeten hadden na gepraat over de bevindingen en werd aan ieder nog een certificaat afgegeven. Ook hebben we nog een drankje genomen op de goede afloop van een geslaagde koninginne dag. Het oranjecomité wil een ieder bedanken die deze dag weer tot een succes hebben gebracht. Maar met name willen wij toch wel onze zes vrijwilligers noemen die al vijf jaar alles op tijd klaarleggen voor elk onderdeel. Wij hebben ze bedankt met een kaartje van Guus Meeu- wis die optrad in Den Boogaard waar het ook erg druk en gezellig was. Bedankt Dion en Martijn Tekath, Jack-Martijn Willems, Guus Waltmans, Hennie de Wit en Patricia Linne- mans. Wij hopen volgend jaar ook weer op jul lie medewerking. Onderstaande kinderen hebben de spelle tjes gewonnen en mogen een kadobon ko men halen bij Trees Verhoeven, Burg. Maeijerstraat 21. Donderdag 9 mei tussen 19.00 en 20.00 uur. Dit is een kadobon van Kadoshop Broers, dan kunnen jullie zelf een kadootje uitzoeken. 3 jaar Mieke Rijnen Korenstraat 34a 4 jaar Gijs van de Wouw Kriekenakker 32 5 jaar Sven Brabers Industrieweg 36 6 jaar Koen Jonkers Kriekenakker 56 7 jaar Thijs Mols Tilburgseweg 36 8 jaar Nicole Mutsaers Oirschotseweg 48 9 jaar Mark van de Crommenacker Eijsen- brand 35 10 jaar Carlijn Jonkers Bosstraat 28a 11 jaar Sanne van Boxtel De Aanstede 16 12 jaar Wout Huijben Schoolstraat 49a Ook hebben we nog enkele bonnen over van de prijsuitreiking van de versierde fietsen. Degene die nr. 520-569-173-340 hadden op hun fiets waren toen niet meer aanwezig en mogen hun prijsje af komen halen ook bij Trees Verhoeven, Burg. Maeijerstraat 21 en ook donderdag 9 mei tussen 19.00 en 20.00 uur. (zaterdag 1 juni 1999) De opbrengst van deze bazar is bestemd voor het helpen inrichten van de intensive care af deling aldaar. Het begint aardig te lopen met de bazar, on danks het feit dat het tot nu toe geen schoon maak weer is geweest, doch de lentekriebels beginnen nu toch bij velen voelbaar te wor den en wellicht ook merkbaar in de aanbod van spullen welke wij goed kunnen gebruiken voor de bazar. We hebben nu bijna de helft binnen wat wij denken nodig te hebben om daadwerkelijk hulp te kunnen bieden bij de inrichting van de intensive care afdeling. Vorig jaar bezochten 1016 mensen onze bazar. Stel dat die mensen weer allemaal terugkomen op 1 juni. Wij hopen dat natuurlijk, dan heb ben wij dus nog maar voor de helft van al die mensen wat aan te bieden. Vandaar onze op roep kijk u nog eens goed rond in de garage op zolder of op andere geheime bergplaatsen of u nog iets te missen heeft voor een goed doel. Waar wij nog dringend behoefte aan hebben is: goede gebruikte bankstellen, tafels en ta feltjes, wandkasten, opbergmeubel, ijskas ten, typemachines, schemerlampjes, goede gebruikte kleren, sportartikelen, boeken, tijdschriften, grammofoonplaten, maar ook goed gebruikt tuingereedschap. Voor uw gemak onderstaand het telefoonnum mer van onze Bazar ophaalcentrale: Moerge stel: mevr. G. Kuyper, tel. 013-5131440. Al voor het achtste jaar was het stralend weer op koninginnedag en de dag daarop regent het dan. De weergoden waren weer eens gunstig gestemd. En mede dankzij het weer is alles weer fantastisch verlopen. ’s Morgens in de kerk begon het al met de drukte. De bingo voor de ouderen was weer drukker bezocht en heel gezellig, bijna alle mensen hadden een prijs. De spelletjes op het Audaciaterrein voor de jeugd was heel druk bezocht. Deze spelletjes worden altijd georganiseerd door de aktiviteitengroep van Audacia en wel op een perfecte wijze, daar hoeft het Oranjecomité weinig aan te doen. Daarom wil het Oranjecomité Audacia heel erg be danken hiervoor. En dan de grote optocht door het dorp naar ’t Draaiboompje. Deze keer zeer bijzondere schapen die netjes gedreven door een bijzon dere hond de optocht voorgingen en daarna nog een demonstratie op 't veld in het drijven van schapen. Dit alles muzikaal omlijst door onze eigen harmonie en straatorkest “De Sop pers” uit Tilburg. Daarna de Oranjeloop, ge organiseerd door sportschool Physique. Er wa ren veel kinderen die meeliepen. De eerste drie van elke categorie kregen een mooie me daille. En terwijl de kinderen bezig werden ge houden door de clowns Max en Trixi, werd er aan de andere kant van het Draaiboompje een competitie gespeeld door Jeu de Boules geor ganiseerd door de Bond van Ouderen. De eer ste drie prijzen werden gewonnen door Lies Huysmans, Harrie Verheyen en Doortje Wig- man. En toen was het de beurt aan de 12-jarigen en ouder om te proberen vijf records op hun naam te brengen, dat viel niet mee en op het laatst waren er twee kandidaten die twee re cords hadden, die moesten eigenlijk kam pen maar omdat de leeftijd nogal uiteen liep vonden we het eerlijker om ze alle twee maar met de ballon mee te sturen, ze waren erg blij en we vroegen één van hen om een verslagje te schrijven en dit drukken we er gens af in dit blad. Daarna was het even stil maar tussen 18.00 en 18.30 uur stroomde het publiek weer toe om de voorbereidingen te zien voor het oplaten van de heteluchtballonnen. Ook de kleine ballonnetjes werden uitgedeeld, dit alles mu zikaal omlijst door straatorkest ’Dinges’ uit Moergestel. Het weer was gunstig, de wind was

Weekblad Moergestels Nieuws | 1996 | | pagina 7