Beide wethouders stappen op! INDOOR TENNIS IN MOERGESTEL De Zonnebloem Al eens in een heteluchtballon gezeten? sporthal, ’n Dag voordat ze beiden hun portefeuille beschikbaar stelden. Hb Huidverzorgingsinstituut Rootven 35, Moergestel, Tel. 013-513 2221 Wij werken op afspraak! WOENSDAG 17 APRIL 1996- 21e Jaargang -Nr. 904 Nog niet? Dan is hier uw kans! Op Koningin nedag, dinsdag 30 april, in Moergestel, vanaf de voetbalterreinen van café ’t Draaiboompje, gaan er ’s avonds om 19.30 uur 15 hetelucht- ballonnen de lucht in. Als u denkt dat wil ik ook weleens, dan is dit uw kans. Voor 325,- kunt u ’s avonds in de hetelucht ballon het luchtruim kiezen, een fantastische ervaring. Bel even met een van de leden van het Oran- jecomité Moergestel: Trees Verhoeven - Gianotten, tel. 013-5131814 en reserveer een plaats of vraag eerst meer informatie. Ben er snel bij want vol is vol. Zonnebloem meimaandviering De Zonnebloem regio Den Bosch organiseert een meimaandviering in de Kathedrale Basi liek van de Sint Jan te ’s-Hertogenbosch. Afdeling Moergestel is voor deze viering uit genodigd op maandag 13 mei aanstaande. Aan vang viering is om 10.00 uur. Voorganger is Pastor Jansen. Het senioren-koor ’De Herfstzon’ verzorgt de gezangen. Onkosten vervoer 5,-. Opgave voor 5 mei bij de volgende personen: A. van Hout, tel. 5133144, A. Hoppenbrouwers, tel. 5132248, L. Huijsmans, tel. 5131529 en J. van Beers, tel. 5132368. Waarover praatten zij...? Fotograaf Ton van Elsdingen maakte dit plaatje van Léon Loosveld en Paul Gerlach op woensdagmiddag bij de eerste steenlegging van de nieuwe 3 713 Schoolstraat 5 PGB was de zaak echter in een stroomver snelling geraakt. Nu is Noud Smits alleen maar bezig met het nodige kiezersbedrog uit eigenbelang om straks in een nieuwe gemeen teraad te kunnen komen na de herindeling. De kans dat men straks subsidies misloopt van zo’n 170,= per inwoner, oftewel 600,= per gemiddeld gezin, is heel erg pijnlijk. Of kun nen de burgers die dan bij de schuldigen ver halen? Een slechte zaak voor de herindeling waarvan wederom de burgers het slachtoffer dreigen te worden. Blij met het besluit van de beide wethouders was Jan Oerlemans niet maar zei wel dit door beide wethouders geno men besluit te respecteren omdat het getuig de van moed. Het siert de beide wethouders dat zij hun werk op voortvarende wijze bleven doen. Menigeen had allang de handdoek in de ring gegooid. Na de breuk met de PGB heeft Noud Smits de pers opgezocht en bijna dage lijks verschenen er berichten met een negatie ve inslag. De PGB, het college van B&W, de coalitie-partners alsmede het ambtenaren korps werden besmeurd. Ook hij dankte het college en de ambtenaren voor hun inzet en de bereikte resultaten. Als laatste kwam Noud Smits (Eenmans fractie) aan de beurt. Hij stelde dat het een grote leugen was dat Jan Oerlemans van de PGB de ontwikkelingen verrassend noemde zeker omdat hij zijn verweer reeds op papier had staan. Noud Smits was door raadsvoorzit ter Dosker reeds eerder op de hoogte gesteld dat er een bestuurscrisis zou ontstaan als het optreden van de meerderheid van de raad niet zou veranderen. Hem werd verzocht om hier over tijdens de paasdagen eens diep na te den ken. Bij het gebruikelijke vooroverleg tussen fractie-voorzitters en B&W was hij sinds ja nuari ook niet meer uitgenodigd en dat ver klaarde zijn onvoorspelbaar stemgedrag in onderhavige kwesties. Het was volgens hem beslist niet laf om geen motie van wantrou wen tegen het college in te dienen maar wel laf van het college om vlak voor de verkiezin gen op te stappen. ’Jan Oerlemans vertelt maar de helft van het verhaal’ waren zijn slotwoor den. Hierna verklaarde voorzitter Dosker dat hij wel de motivatie kende maar niet de tekst van de verklaring van de wethouders Ger lach en Loosveld. Hij gaf toe reeds eerder de fractievoorzitters te hebben ingelicht en verzocht om eens te overdenken hoe een eventuele bestuurscrisis was te voorkomen. De brief die hij hierop van de eenmans-frac- tie Smits terugkreeg bevatte geen enkele toenadering tot de beide wethouders waar mee hij de afgelopen anderhalf jaar had sa mengewerkt. Hij betreurde de gang van za ken en hoopte op voorstellen in de mei-ver- gadering om te komen tot een nieuw colle ge. Tevens gaf hij aan welke punten van de agenda naar de mei-vergadering werden overgeheveid. De agendapunten die wel werden behandeld waren slechts hamerstukken. Of zou de dis cussie over de naamgeving in Papenacker II van de Burgemeester ter Veerstraat (met een kleine t of de hoofdletter T) nog een zwaar wichtig agendapunt worden? De voorzitter nam het initiatief van Jan Oerlemans (PGB) over en zegde toe met betrokkene te overleg gen. Na ongeveer anderhalf uur kon hij deze be laden vergadering sluiten en iedereen een ’wel-thuis’ toewensen. Als toelichting wilde hij graag een aantal op merkingen plaatsen die de beide wethouders tot dit besluit hadden doen komen. Na het uit stappen van Noud Smits uit de PGB-fractie en het starten van een eigen groepering als mede de houding van de ’ieder eigen initiatief ontberende CDA-fractie’ achtten zij dat er on voldoende steun werd verleend aan het colle ge van B&W door de huidige meerderheid van de gemeenteraad. Hierdoor was een onwerk bare situatie ontstaan. Bij zijn uittreden uit de PGB-fractie had Noud Smits medegedeeld het college kritisch maar positief te zullen bena deren, Zijn stemgedrag, wat voor zijn uittre den al de nodige problemen binnen de fractie had opgeleverd, was echter volstrekt onvoor spelbaar. Dat het CDA naar Noud Smits lonk te was al eerder duidelijk geworden omdat fractie-voorzitter van Gils al eens had geroe pen ’Noud you are the great’. De meerderheidsopvatting van de gemeen teraad liep steeds verder weg van de menin gen van het college. Dit is niet erg bij een voudige beslissingen maar zodra deze van enige importantie werden en verstrekkende nadelige gevolgen hebben voor de Moerge- stelse gemeenschap was dit ergerlijk te noe men. Door hun opstelling over de Van Tien- hovenlaan kreeg het college het gevoel voor aap te worden gezet en zelfs beticht van ge rommel en onbehoorlijk bestuur. De aanvallen van Noud Smits op de eigen wethouder Loosveld liepen vooral de laatste Direct na de opening van de raadsvergadering door waarnemend burgemees ter Mr. J.J.M. Dosker vroeg en kreeg wethouder Gerlach het woord en las mede namens zijn collega Loosveld de volgende verklaring voor. ’Recente wijzigingen in de verhoudingen binnen het Moergestelse politieke landschap, diverse uitlatingen van personen uit de politiek via correspondentie van bur gers en tot slot besluiten en adviezen van de gemeenteraad respectievelijk raadscommissies van Moergestel, inzake ondermeer de Van Tienhovenlaan en de WVG-taxiregeling, brengen collega Loosveld en mijzelf ertoe u thans langs deze weg mee te delen dat wij bij deze ons ontslag als wethouder van deze gemeente indienen en daarmee onze portefeuilles beschikbaar stellen’. tijd de spuigaten uit. Politieke menings verschillen dienen ook niet over de rug van burgers te worden uitgevochten. Ook persoon lijke belangenbehartiging van individuele burgers hoort niet in de gemeenteraad thuis. Alles lijkt er dan ook op dat men op persoon lijk gewin uit is voor de komende verkiezin gen en dat is een slechte zaak. Om dan ge dwongen te worden medewerking verlenen aan beleid wat niet door het college wordt on dersteund is voor de beide wethouders onaan vaardbaar. Men ziet noodzakelijke subsidies in gevaar' komen en vraagt zich af of de bur gers voor deze tekortkomingen dan bij de onderhavige politici terecht kunnen. Voor de wethouders had acceptatie en tolerantie zijn grenzen bereikt. Als Antoon van Gils en Noud Smits lafhartig een motie van wantrouwen te gen het college achterwege laten is dat een slechte zaak. Via zelf geproduceerde brieven allerlei kritiek op het college van B&W en het ambtelijk apparaat spuien in het kader van het vroeggestarte verkiezingscircus is eveneens niet aanbevelenswaardig. ’Teneinde in alle vrijblijvendheid opportu nistisch electoraal gewin te kunnen beha len door voortdurend te blijven uiten dat het gemeentebestuur niet deugd of maar wat aanrommelt, en cadeautjes te kunnen blij ven uitdelen aan de vermeende achterban, schaadt men andermaal het aanzien van de politiek in Moergestel in het algemeen en van de leden van het college van B&W in het bijzonder’. Daarom hadden de beide wethouders besloten de eer aan zichzelf te houden en op te stappen en daarmee de weg vrij te maken voor nieuwe dagelijkse bestuurders.’ Hierna stelde voorzitter Dosker voor de ver gadering met een twintig-tal minuten te schor sen voor fractieberaad en om te komen tot een zinnige agenda waarbij geen twistpunten zou den worden behandeld zodat het toch op bela den stemmingen kon aankomen. Gezien de samenstelling van de publieke tribune was men daar reeds grotendeels op de hoogte van de feiten die zouden gaan komen en waarvan de raadsleden verrast bleken te zijn omdat zij er in grote meerderheid geen weet van had den. Na de schorsing kregen de fracties gele genheid te reageren op de ontstane situatie. Als eerste kwam Antoon van Gils van het Christen Democratisch Appel (CDA) aan de beurt. Hij begon met het spreekwoord ’Wie kaatst moet de bal verwachten’. Bij de vorming van dit college was indertijd het CDA volle dig buitenspel gezet ondanks de forse verkie zingsoverwinning van toen. Zelfs de toenma lige raadsvoorzitter (burgemeester Ter Veer) vond het geen goede zaak als een partij met vijf zetels in de oppositie gedwongen werd. De partijen hadden indertijd voorgesteld om mee te praten maar de uitnodiging is nooit geko men. De beschuldigingen van wethouder Ger lach waren volgens hem dan volledig voor zijn eigen rekening. Daar waar het CDA verant woording moet nemen zal zij die ook nemen. Jacques Stroucken van de Sociale Partij Moergestel (SPM) kwam vervolgens aan de beurt. Een gezegde uit de oudheid: ’Hoelang nog Catharina zult gij ons geduld op de proef stellen’ vertaalde hij vrij in ’College, hoe lang nog wordt uw geduld op de proef gesteld’. Noud Smits was de lont aan het kruitvat wat nu was gebarsten en wel vlugger dan hij ge hoopt en vermoed had. Eindelijk is er nu klaarheid maar hij vroeg zich ook af hoe het weer goed kon komen, De toekomst zal dit uitwijzen. Hij vond het jammer dat dit college wat hard gewerkt had waaraan zijn partij toen ook had meegewerkt, weggaat. Het was een goed college dat veel op stapel heeft gezet. Hij dankte hen hiervoor. ’Door de nieuwkomers zullen zij moeilijk te vervangen zijn’. De hy bride opstelling van Noud Smits en de flirts van het CDA hadden hem erg verbaasd. De formulering van de wethouder waren hem nu wel duidelijk. Voor Jan Oerlemans, fractievoorzitter van de Partij voor Gemeenschappelijke Belangen (PGB), was een en ander verrassend maar toch begrijpelijk. Hij schoof de schuld enerzijds op het bord van het CDA maar vooral ook op de fractie Smits. Hij memoreerde dat in 1991 de coalitie PGB/WD/SPM werd gevormd omdat op voorspraak van Noud Smits er geen coali tie kon komen met het CDA. Nu is die toena dering er wel. Dat het college na de laatste verkiezingen intact bleef was voor hem een normale zaak. De aanvallen van Noud Smits op wethouder Loosveld, nota-bene uit zijn ei gen partij, hadden hem al lang ongelukkig ge stemd. Noud Smits had al eens eerder een bom onder dit college willen leggen zonder rugge spraak met zijn fractiegenoten. Hij werd toen op tijd teruggefloten. Met zijn uittreden uit de Huidverzorgingsinstiti,,,+ 7 L u. Wordt wekelijks gratis huis-aan-huis bezorgd in Moergestel, Biest-Houtakker en Haghorst Uitgave/redaktie: Buro 76, Oisterwijkseweg 43,5066 XC Moergestel, Tel. 013-513 2268 Inleveren kopij: uiterlijk zaterdagmiddag 12.00 uur; advertenties tot en met zondagavond. jX j MOERGESTEL Tel. 013-513 1474 Aangesloten bij de Ziekenfondsen (C.Z. en V.G Z Aanmelding of informatie over baanhuur, tennislessen of diverse competities: Mare de Groot, Tilburg: (013) 467 82 31 bij geen gehoon (06) 52 79 36 66 5 Aangesloten bij de Ziekenfondsen (C.Z. en V.G.Z.) oer

Weekblad Moergestels Nieuws | 1996 | | pagina 1