^qleorizi De Roerom La Vertu ODeJp- I DAMES 8 HEREN KAPPER Renate van Wezel Containerservice Grondverzet Zand, grint, etc. Mestdistributie st-Jansplein 3a Moergestel 5066 AR tel.(013)5133709 5066 PC Moergestel Heuvelstraat 20 Telefoon 013-5131496 De Roerom bestaat dit jaar tien jaar Nieuwbouw Verbouw Renovatie Betimmeringen De Roerom ziet toekomst in een kerk, zoals die op de meeste plaatsen leeft: mensen die verschillende over tuigingen kunnen hebben en elkaar respecteren. Bent u geïnteresseerd in de ontwikkelingen die zich aan de basis en aan de leiding van de kerk voordoen? Dan is de Roerom een blad voor u. Deskundige medewerkers houden de lezers op de hoogte van de ontwikkelingen op kerkelijk gebied. Het blad biedt informatie, ideeën en wenken voor ie dereen die zich betrokken voelt bij de katholieke ge loofsgemeenschap. In de Roerom wordt vermeld hoe mensen hun geloof beschouwen en beleven. Er staan liturgische vieringen in die voor velen ter inspiratie kunnen dienen. Nieuws over het verheu gend of verdrietig reilen en zeilen van de kerk. Wilt u graag een proefnummer? Belt u naar: (013) 463 26 93. Wilt u een abonnement? (10 nummers) Het kost u slechts 25,- per jaar. Belt u naar: (073) 521 82 06. Tel.: (013) 513 37 48 Fax: (013)513 24 66 b.g.g. Tel.: (013) 513 38 13 Burgemeester Bardoelstraat 16 I SAN VICENTE DE PAUL LOON- EN TRANSPORTBEDRIJF BRUURS “Er is geen oprechter liefde dan de liefde voor lekker eten” Deze week kunt u weer verliefd worden hij extra kaarslicht! MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 20 MAART 1996 PAGINA 20 J Junin Beste Mensen van Moergestel/ 11 Theo Raaijmakers Centro Educative "San Vicente de PaGl" Casilla 2431 Cochabamba Bolivia 5066 VE MOERGESTEL 1 CENTRO EDUCATIVO CICLOS BASICO - INTERMEDIO JuninN90631 RezayLaPaz •Teléfono49527-Casilla Ns2431 CochabambaBolivia hRÉBOUW een dagelijks wisselende menukaart, koffie met gebak, een smakelijke en betaalbare maaltijd en gewoon voor een van onze uitgebreide dranken- en bterkaart. Eetcaft ‘De Tgd’, De L ind $3, Oirtervrijk. easèeyeren nüt mogelijk'dsnsdaggcsiottrt U kunt bij eetcafé 'De Tijd’ terecht voor: een snelle of uitgebreide lunch, lekker pilsje of een andere keus George Bernard Shaw (1856) Het is al weer een hele tijd geleden dat ik iets van me heb laten horen, en er valt echt toch wel wat te vertellen. Vaak is er echter gewoon geep tijd om te schrijven, en als er wel een keer tijd is, dan heb ik niet al tijd zin!! Laat ik beginnen met jullie allemaal hartelijk te bedanken voor alles wat jullie doen voor onze jeugd hier in Cochabamba!! Ook met Drieko ningen was het weer een hele organisatie en zoveel mensen die zich ingezet hebben voor het welslagen van het Driekoningen-zingenHeel erg veel dank aan iedereen die zich op wat voor manier dan ook heeft ingezet voor ons!! En ook veel dank aan alle anderen die ons geholpen hebben!! Ik hoop dat jul lie nog lang door zullen gaan, want we hebben het heel hard nodig!! Overigens is er hier wel wat veranderd in de afgelopen paar maanden. Wij^ wa ren met de directie van het project al maanden aan het praten wat we zouden doen met onze school. Er moest daar namelijk een nieuwe direkteur komen om dat degene die er was weg zou gaan. Na maanden van overleg-wérd besloten dat ik die persoon op zou volgen, en ik ben nu al weer meer dan een maand hier. Dat betekende uiteraard wel dat ik niet langer in het tehuis "San Vicente" kon werken, want dat zou te veel geworden zijn alles bij elkaar. Uiteraard was het niet gemakkelijk om dat werk daar op te geven, want ik was daar toch ook aan gehecht geraakt in de jaren dat ik daar geweest ben. Maar goed, het werk hier op school moest en moet ook gebeuren, en is ook heel erg belang rijk. Ik werk dus gewoon in htezelfde projekt, maar dan in de school; wij hebben ons eigen schooltje, wat er vooral is om kinderen op te vangen die één jaar of meer niet naar school zijn geweest; dat zijn dan kinderen die in de verschillende huizen van Amanecer wonen, maar er zijn ook bvkinderen van mensen die in de gevangenis zitten en die anders geen kans zouden krij gen om naar school te gaan; en ook zijn er kinderen van families met grote problemen, vaak broertjes en zusjes van kinderen die in één van onze huizen wonen. Wij proberen die kinderen weer een beetje bij te spijkeren in hun stu dies, als het even kan doen ze twee klassen in één jaar, en daarna kunnen ze eventuee naar een school in de stad. Het is een hele uitdaging, en ik ben er met veel enthousiasme aan begonnen. Ik had gedacht dat het een beetje rus tiger zou zijn dan het werk in het tehuis, m^ar dat valt wel mee!! Ik ben om zeven uur 's morgens op mijn post; er zijn dan lessen van acht tot twaalf; 's middags van half twee tot half zes; en 's avonds van zeven tot kwart voor tien!!! Ik ben blij als ik om tien uur 's avonds de deur op slot kan doen!! Ik hoef natuurlijk niet altijd hier te zijn, maar er zijn ook andere dingen die gedaan moeten worden, zoals bv. alle papieren die klaargemaakt moeten worden en naar de verschillende kantoren in de stad gebracht moeten worden; daarnaast moet ik ook kontakt houden met oudere jongens van Amanecer die al werken, die niet meer in één van onze huizen wonen, maar die wel naar school gaan 's avonds; ik moet kontakt houden met hun colleges en er op toezien dat ze naar school gaan en hun huiswerk maken en zo; dat zijn er zo ongeveer 25 en die zitten op een aantal verschillende scholen, dus veel werk!! Ook zijn er een aantal jongeren die vanuit San Vicente naar andere woonsituaties zijn gegaan, niet echt een internaat, meer bij families, een beetje meer onafhan kelijk dan ze gewend waren, en dus een eerste stap op weg naar die onafhan kelijkheid, een proces waarin ze natuurlijk nog veel moeten leren en veel steun nodig hebben; een stuk of acht jongeren zitten in die situatie en ik heb ook met hen veel kontakt. Ook financieel ben ik voor hen verantwoordelijk; ze zitten allemaal op school en dat kost handenvol geld; officieel is het on derwijs gratis hier in Bolivia, maar dat kun je wel vergeten!! Het lijkt wel of het elk jaar méér gaat kosten!! Op de scholen vraqen ze om de gekste din gen, en ik vraag me af hoe de arme mensen het allemaal kunnen betalen; die hebben vaak vier of vijf kinderen die ze naar school moeten sturen en ze kunnen gewoon al het schoolmateriaal niet betalen; gevolg is dat er vaak een paar van die kinderen in zo'n gezin niet meer naar school gaan; het is dan ook zó in Bolivia dat van de 200 kinderen die beginnen aan de basisschool er drie de middelbare school afmakenEr zijn er veel die nooit naar school gaan, en veel die maar voor een paar jaar gaan, en die dan naderhand alles weer vergeten. Meer dan de helft van de volwas sen bevolking van het land is analfabeet. Dat is ook het probleem wat een land als Bolivia heeft: als er geen onderwijs is, dan is er geen kans op vooruitgang, maar het zal nog wel even duren voordat iedereen naar school gaat en de school afmaakt. Behalve het bovenstaande werk moet ik ook proberen om een beetje kontakt te houden met de families van de kinderen die hier op school zijn en die niet in één van onze huizen wonen; daar komt dan ook vaak het probleem bij dat die ouders van die kinderen geen geld hebben voor schoolmateriaal en dat wij proberen om tenminste een beetje materiaal voor hen te kopen; zo juist komt er weer eentje aan op school die nog geen potlood of geen schrift heeft, en dan is het moeilijk studeren!! Vaak zijn de ouders heel arm, vaak ook zijn er grote problemen thuis, heel vaak veroorzaakt door de alcohol; de oplossingen liggen niet voor het oprapen: meestal zijn de vader en/of moeder al zó verslaafd aan de drank dat er maar moeilijk een uitweg gevon den kan worden; ze zitten al zó diep in de misère dat ze zelf geen hoop meer hebben; ze wonen dan ook vaak nog in de armste krottenwijken van de stad, zonder licht en water, en meestal hebben ze geen werk.... Wat te doen? Voor hun kinderen is er toch alleen maar hoop op vooruitgang als ze naar school gaan; zo niet, dan kunnen ze ongeveer op dezelfde toekomst rekenen als die van hun ouders; triest maar waar. De kinderen van gevangenen hebben het ook niet gemakkelijk; er zijn vaak he le families die in de gevangenis wonen; als de vader of moeder vastzitten, dan gaat vaak de hele familie maar daar wonen!! De families moeten zelf voor het eten van de gevangene zorgen, en dus zoekt de niet-gevangene werk in de buurt van de gevangenis en de andere ouder zit in de gevangenis met de kin deren!! Maar die kinderen zouden dus nooit naar school gaan, en daar zou ook geen geld voor zijn. Daarom proberen wij al een aantal jaren zoveel mogelijk van die kinderen op te vangen, maar ook daar betekent dat meestal dat we moeten zorgen dat ze schoolmateriaal hebben. Er zijn dus veel onkosten, met veel van die kinderen die hier op school zit ten en die niets hebben, ook vaak niet van kleren. De school zelf heeft ook neit al te veel materiaal; er is nog een groot tekort aan boeken en andere spullen die toch echt nodig zijn voor behoorlijk onderwijs. En ook hebben we veel onkosten voor andere jongeren van het programma die dus niet in één van de huizen wonen, maar die wij ondersteunen omdat we willen dat ze door gaan met studeren en niet met hun veertien of vijftien jaar al aan het werk gaan. Daarom hoop ik ook dat jullie ons zullen blijven steunen en reken ik op die steun, want de kinderen en jeugd van Cochabamba rekenen op jullie!! Nogmaals heel erg veel dank voor alle hulp die jullie ons al geven, en dank alvast voor de hulp die we zullen ontvangen in de toekomst!! Heel veel har telijke groeten voor iedereen en de allerbeste wensen!! Tot schrijfs!! Cochabamba, 28 februari 1996

Weekblad Moergestels Nieuws | 1996 | | pagina 20