DeJRlinne instellingen voor Muzikaal en sportief spektakel Vogelvereniging Moergestel Johannes Passion in Oisterwijk 4,4 Miljoen voor onderzoek naar diabetes Marcel en Richard Bruurs winnaars van ’De Lind Bokalen’ Vertrouwenstelefoon Bouw integraal zorgcentrum Oisterwijk Thuiszorg Midden-Brabant Op 30 maart a.s. organiseert Stichting De Wielbraek een feestavond met een optreden van Marco Borsato en 2 Brothers on the 4th Floor en met medewerking van Radio Fantasy Drive-in Show in de vernieuwde manege De Kraan in Berkel-Enschot. Kaarten voor dit spektakel zijn verkrijgbaar bij cafetaria ’De Oude Raadskelder’, cafetaria ’Eikenbosch’ en cafetaria ’Van Riemsdijk’ in Berkel-Enschot en bij café de Brouwer in Moergestel. De Boerenbond in Moergestel en Udenhout verstrekken eveneens kaarten. Aanvullend vindt er op 31 maart a.s. een touw- trektournooi plaats. Er zal worden getrokken in bakken en in zand. Voor meer informatie en het eventueel opgeven van teams, kunt u terecht bij Anton Fonken in Berkel-Enschot (tel. 013-533 1495). Op 29 maart a.s. wordt door onze vereniging in ons clubhuis ’t Stokske, Zandstraat 1 te Moergestel een dia-avond georganiseerd over Vruchten- en Insekten-etende vogels. Aan vang: 20.15 uur. Deze avond wordt verzorgd door de heer Ton uit Gorinchem, tropenkeurmeester van de Ned. Bond van Vogelliefhebbers en als zoda nig dan ook goed geïnformeerd over onder andere deze vogels. Iedereen, dus ook niet-leden van onze vereni ging zijn van harte welkom. Kosten zijn hier aan niet verbonden, dus als U geïnteresseerd bent in vogels en U houdt, samen met ons, van een gezellig avondje, dan kunt U niet goedko per terecht. Graag tot ziens op deze avond. Op Goede Vrijdag 5 april 1996 organiseert de Stichting Muziek Evenementen Oisterwijk wederom een uitvoering van de Johannes Pas sion van J.S. Bach in de Petrus Bandenkerk aan het Kerkplein 1 te Oisterwijk, aanvang 21.00 uur. De uitvoering eindigt om omstreeks 22.40 uur. De SMEO heeft wederom een zeer speciale invulling aan deze traditionele Goede Vrijdag uitvoering kunnen geven. Dit jaar zal de Johannes Passion worden uit gevoerd door het Tilburgs Vocaal Ensemble (TVE) o.l.v. de eminente dirigent Martien van Woerkum. De begeleiding wordt verzorgd door ’Florile- gium Musicum’ die op authentieke wijze en op authentieke instrumenten of kopieën daar van de passiemuziek zullen vertolken. De 4 solisten zijn Anne Grimm - sopraan, Margareth Beunders - alt, Johan Vredeveldt - tenor en Mitchel Sandler - bas, alle vier topso- listen. Alle zangers hebben eerder met het TVE gemusiceerd. Kaartverkoop schritelijke/telefonische reser vering: J. Bogaers seer. TVE, Haneven 43, 5052 BG Goirle, tel. 013-5340133. Thuiszorg Midden-Brabant onderzoekt de hulpverlening aan ouders bij het opvoeden van hun jonge kind Iedere ouder weet dat het grootbrengen van kinderen niet alleen plezierige momenten met zich meebrengt, maar dat opvoeden ook zijn lastige en zorgelijke kanten heeft. Alle ouders komen van tijd tot tijd voor vra gen te staan waar zij niet direct een antwoord op weten. Ouders moeten zich regelmatig aan passen aan de nieuwe ontwikkelingsfase van het kind. Al decennia lang bestaat er vanuit Thuiszorg Midden-Brabant een intensieve zorg voor ba by’s, peuters en kleuters. Vele ouders maken hiermee kennis via cursussen voor a.s. ouders, bij een bezoek aan het consultatiebureau of door een thuisbezoek van de verpleegkundige jeugdgezondheidszorg. Deze maand doet Thuiszorg Midden-Brabant een onderzoek naar de vragen die ouders heb ben in verband met het grootbrengen van hun kinderen en naar de hulp die ouders hierbij zouden willen krijgen. Thuiszorg Midden-Brabant wil graag weten of de bestaande hulp aansluit op de wensen en behoeften van de ouders. Is de werkwijze van het consultatiebureau een geschikt uitgangs punt voor opvoedingsondersteuning? Of kan preventie van opvoedingsvragen en -proble men beter op een andere wijze worden nage streefd? Op al deze vragen zal dit onderzoek een antwoord moeten geven. Deze maand ontvangen in de regio Midden- Brabant 6000 ouders met een kind jonger dan 4 jaar een vragenlijst. Eind april zullen de re sultaten van het onderzoek bekend zijn. Ouders/verzorgers die graag iets meer over dit onderzoek willen weten kunnen contact opnemen met de afd. GVO (Gezondheids voorlichting en -opvoeding) van Thuiszorg Midden-Brabant, tel. 06-8806. Amersfoort - De landelijke collecte van het Diabetes Fonds Nederland heeft 4,4 miljoen gulden opgebracht. Van 12 tot en met 18 no vember gingen bijna dertigduizend collectan ten op pad. De opbrengst is bestemd voor we tenschappelijk onderzoek naar de oorzaak en bijkomende complicaties van diabetes melli- tus (suikerziekte). Meer dan 450.000 Neder landers hebben deze aandoening, dat is een op de 36 mensen. Centraal thema in de campagne was diabetes en hart- en vaatziekten. Diabetes sluipt bij mensen van 40 jaar vaak onopgemerkt erin. Er zijn geen klachten totdat men, in sommige gevallen, plots geconfronteerd wordt met hart en vaataandoeningen. Ziekten van de kransslagaders rond het hart zijn de grootste doodsoorzaak bij personen met diabetes. Het is een hardnekkig misver stand dat hart- en vaatziekten een typische mannenziekte zijn, ook bij vrouwen is het doodsoorzaak nummer 1. Bij het proces van ouder worden hoort ook het feit dat de wanden van de bloedvaten stugger en dikker worden. Dit natuurlijke proces wordt aderverkalking, ook wel atherosclerose genoemd. Mede door het hebben van diabetes wordt dit natuurlijke proces versneld. De bloedtoevoer wordt geremd wat kan leiden tot een hartinfarct. Nieuwe boeken Eenmaal per maand geeft de bibliotheek nieu we aanwinstenlijsten uit. Hierop staan de boe ken die de bibliotheek in de afgelopen maand gekocht heeft. Er is een aparte aanwinstenlijst voor de jeugd en een lijst voor de volwasse nen. Hieronder een selektie uit de lijsten. Romans - Een gevaarlijke man - Barbara Taylor Bradford; Een Amerikaanse journaliste onderzoekt de zelfmoord van haar ex-man, een zeer welge stelde levenslustige filantroop, en leert zo be grijpen wat hem tot zijn daad gedreven heeft. - De verloren wereld - Michael Crichton; Enkele geleerden en twee kinderen onderzoe ken of op een geheimzinnig eiland nog voor wereldrijke dieren in leven zijn. - Verborgen gebreken - Renate Dorrestein; Een zeventig jaar alleenstaande vrouw voelt zich door alles en iedereen in de steek gelaten wanneer plotseling twee verstekelingen in haar auto belanden. - De celestijnse belofte - James Redfield; Een Amerikaan wordt op het spoor gezet van een manuscript dat in Peru verborgen is en waarin het wezen en de toekomst van de mens ontsloten worden. Informatief - De nieuwe geldwolven - Gregory J. Mill man; De achtergronden en gevolgen van de veran derende handel in geld. - Gelijk hebben, gelijk krijgen: de kunst van het overtuigen - Peter M. van der Geer; Praktische adviezen voor het versterken van de eigen overtuigingskracht in discussies. - De Loonse en Drunense duinen in beeld - Harrie Stokwielder; Fotoboek met informatieve teksten over dit Nationale Park in oprichting. - Kom je ook? - Jan de Weert; Aanwijzingen voor het organiseren van kinderfeestjes, ingedeeld in drie leeftijdscate gorieën. Jeugdverhalen - We gaan verhuizen - Anne Civardi; De familie Vonk verhuist naar een nieuw huis. Daar krijgen de kinderen een nieuwe slaapka mer. Prentenboek. - Pino Topino - Letizia Cella; Muis Pino woont in een lekker rommelige kelder, totdat er een net meisje bij hem komt wonen. Dit meisje wordt omgetoverd in een prinses, die op het bal met de prins zal dan sen. A-leesboeken. - De snoepwinkel van zevensloten - Koos Meinderts; De eigenaars van een snoepwinkel maken wel heel bijzondere snoepjes; de directeur van een grote snoepjesfabriek probeert achter het ge heime recept te komen. B/C leesboeken. - Morgenster - Ellen Tijsinger; De viertienjarige Thomas heeft het moeilijk; zijn moeder is dood, zijn vader heeft geen werk en op school wordt hij vaak gepest. B/C lees boeken. - Ontdekkingsreis door de natuur - Andrew Cleave; Een met gekleurde tekeningen en kleurenfo to’s geïllustreerde beschrijving van de natuur in verschillende soorten natuurgebieden in de vier jaargetijden. - Judo - Will Luschen; Over het ontstaan, de geschiedenis van judo en de basisregels voor de jonge judoka. - Vervoer over land, de weg en het spoor - Eryl Davies; In korte hoofdstukken wordt een overzicht gegeven van de geschiedenis van het vervoer. Zaterdag 2 maart jl. werden op de 400 meter kunstijsbaan te Eindhoven schaatswedstrijden gehouden waaraan door 45 leden van Schaats- club ’De Vennen’ werd deelgenomen. In 7 ver schillende categorieën werden de snelste rijd(st)ers over 2 afstanden gehuldigd als club kampioenen van ’De Vennen’. Pupillen meisjes Met een eerste plaats in de rit over 100 m en een tweede plaats in de rit over 300 m behaal de Nicky de Groot in deze categorie de eerste plaats. Simone Antonis werd dankzij haar snelste tijd in de rit over 300 m tweede. De derde prijs was voor Anouk van den Meijden- berg. Pupillen jongens: Ook in deze categorie moest een rit over 100 m en 300 m gereden worden. Luuk van Gils was de snelste op beide afstanden, zodat hij kampioen werd. De tweede prijs was voor Rob van den Meijdenberg, en Rob van Kollenburg werd derde. Junioren meisjes: Janneke Burgers prolongeerde met een twee de plaats op de 500 m en een eerste plaats op de 1000 m haar titel in deze categorie. Door haar snelste tijd op de 500 m werd Lilian Strik verrassend tweede in het eindklassement. Evenals vorig jaar was de derde prijs voor Ilse van Kollenburg. Junioren jongens: Evenals vorig jaar was Richard Bruurs opper machtig in deze categorie. Met de tijden 45.11 seconden op de 500 m en 1 minuut en 31.25 seconden op de 1000 m reed Richard voor de derde achtereenvolgende maal naar de clubti- tel bij de Junioren. Hiermee kwam hij defini tief in het bezit van de door Gerard Schonck van Makelaardij ’De Lind’ beschikbaar gestel de ’De Lind wisselbokaal’ voor Junioren. Mai- kel Vennix en Bram van Oirschot werden tweede resp. derde in deze categorie. Bram van Oirschot werd bovendien verrast met ’De Ven nen Trainingsbokaal’. Dit is een aanmoedi gingsprijs voor de licentiehoud(st)er die in het afgelopen seizoen de meeste inzet heeft ge toond en/of de grootste vooruitgang heeft ge boekt. Senioren B dames: Maaike Ligtvoet behaalde in deze categorie de titel door beide ritten over 500 m te winnen. Haar zus Annie Hekker werd tweede en de derde plaats was voor Mieke de Groot. Senioren B heren: Ook in deze categorie werden 2 ritten over 500 m gereden. Hier werd Louis Hooghiemstra kampioen door eveneens beide ritten te win nen. De tweede en derde plaats waren voor de natuurijs-specialisten Jack Antonis en Jan Zoontjes. Senioren A heren: Marcel behaalde in deze hoogste categorie de titel door met de tijden 45.58 seconden op de 500 m en 2 minuten en 23.54 seconden op de 1500 m beide ritten te winnen. Met eveneens mooie tijden legden David Strik en John Sche- pens beslag op de tweede resp. de derde plaats. Met zijn overwinning veroverde Marcel Bruurs voor de tweede achtereenvolgende maal ’De Lind wisselbokaal’ voor Senioren. Volgend jaar zal Marcel echter concurrentie gaan krijgen van zijn broer Richard, die dan de overstap van de Junioren naar de Senioren zal maken. Dankzij de grote publieke belangstelling en het hoge niveau van de sportieve prestaties kan Schaatsclub ’De Vennen’ terugzien op zeer mooie kampioenschapswedstrijden. Het is niet vanzelfsprekend om via de telefoon met een onbekende je diepste en intieme za ken te bespreken. Toch gebeurt het veel meer dan u zou verwachten. Waarom? Omdat er geen ander is waarmee men vertrouwelijk kan praten. 27.000 Gesprekken in 1995 bij de drie vesti gingen van de SOS Telefonische Hulpdien sten, Breda, Eindhoven en ’s-Hertogenbosch. Dat is nog maar een klein deel van wat er is aan behoefte van zo’n vertrouwelijk gesprek. Want slechts 11% van de mensen is bekend met de SOS Telefonische Hulpdiensten. De SOS Telefonische Hulpdiensten is er voor jong en oud, ook voor u of mensen in uw om geving. Voor wie gewoon eens wil praten met iemand om alles eens op een rijtje te zetten. Ook voor eenzame mensen, voor mensen met relatieproblemen, voor wie het niet meer ziet zitten, voor wie zorgen heeft of verdriet. Als men dingen wil bespreken, die men niet of nog niet met de eigen omgeving kan bepra ten. De SOS Telefonische Hulpdienst is er dag en nacht. 220 Medewerkers, vrijwilligers, goed voorbereid en begeleid, staan degenen die bel len te woord. Agrariërs De SOS Tefefonische Hulpdienst is er voor iedereen, maar richt zich uitdrukkelijk ook steeds op nieuwe vragen uit de samenleving. Zo richt men zich nu op de vragen van de agra riërs. Velen hebben het erg moeilijk en vin den het vreselijk om daar open over te praten. Een gesprek met de anonieme medewerkers van de SOS Telefonische Hulpdienst lost de problemen niet op maar het kan wel wat lucht geven om de zorgen eens te kunnen bespre ken. De SOS Telefonische Hulpdiensten staan ver meld achterop het telefoonboek in de rij van de alarmnummers, maar het hoeft geen crisis te zijn om toch te bellen! Breda: 076-5218450, Eindhoven: 040- 2125566, ’s-Hertogenbosch 073-6140048, dag en nacht bereikbaar. Door intensieve samenwerking van Stichting De Runnen te Goirle en de Woningbouwvere niging St. Joseph te Oisterwijk 'en voor wat betreft de zorgverlening in goed overleg met de Stichting Thuiszorg Midden-Brabant zal in Oisterwijk een Integraal Zorgcentrum wor den gerealiseerd, bestaande uit 60 verpleeg- plaatsen, 70 plaatsen voor verzorging en 47 woningen voor zelfstandige huisvesting. In het toekomstige Integrale Zorgcentum zullen der halve minimaal 180 bewoners worden gehuis vest, verzorgd en verpleegd. Officiële start bouw Als officiële start van de bouw van dit centrum zal op vrijdag 29 maart 1996 om 15.00 uur de eerste paal worden geslagen door de heer drs. L. van Nistelrooy, gedeputeerde van Noord- Brabant en belast met ondermeer de ouderen zorg. Het plan is een ontwerp van architec tenbureau Oomen Kohlmann Waltjen B.V. te Breda. Voorgeschiedenis De realisering van dit centrum kent een zeer lange voorgeschiedenis die begon in 1980 met een eerste verklaring van ’geen bezwaar’ voor de realisering van 150 bedden voor psycho geriatrische patiënten in Tilburg en is gevolgd door enkele malen besluiten tot opschorting van planontwikkeling en bouwstop. Uitvoeri ge gesprekken zijn gevoerd over centrale of decentrale realisering alsmede over de wijze waarop de zorgverlening tot stand zou komen. Zorgverlening Het kenmerk van het nieuw te bouwen cen trum is gelegen in het feit dat vrijwel alle vor men van zorgverlening mogelijk zijn en dat wanneer de te verlenen zorg in omvang toe neemt geen verhuizing voor de bewoner no dig is. Over het huidige uit te voeren plan is langdurig gesproken met overheidsinstanties, initiatiefnemers en betrokkenen, alsmede met de toekomstige cliënten van het zorgcentrum. Met name het feit dat in het plan ook moge lijkheden voor zelfstandige bewoning zijn op genomen komt tegemoet aan de uitdrukkelij ke wensen van ouderenorganisaties. Ingebruikname zorgcentrum Startend met de bouw in maart 1996 is de plan ning erop gericht dat in de zomer van 1997 het integraal zorgcentrum volledig in gebruik kan worden genomen. Op dat moment komt er ook een eind aan de functie van het huidige verzorgingshuis Ten Bijgaerde aan de Uden- houtseweg te Oisterwijk. MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 20 MAART 1996 PAGINA 14 STICHTING VB verpleging en verzorging

Weekblad Moergestels Nieuws | 1996 | | pagina 14