Vraag en Starters op de woningmarkt V Kijken Snel rond Een huis kopen is een ingrijpende gebeurtenis. Zeker voor wie dat voor het eerst in z’n leven doet. Waarom kiezen mensen eigenlijk voor een koophuis? Welke overwegingen spelen mee bij de keuze van een woning? En hoe voelt het om zo’n huis te hebben? 1. “Ik heb helemaal geen eigen geld. Kan ik toch Mireille: aan het idee Gwen en Hans: “Je bouwt v tl k E E P v Verzekeringen, rentevormen, I voorwaarden, inkomens-eisen worden met nogal wat moeilij teerd. Het kopen van een huis ingewikkelde materie. We legt voorkomende vragen voor aai fieke voorwaarden aan verbon den op het gebied van inkom sten. Rabobank een hypotheek afgesloten die helemaal bij ons past en die heel lasten natuurlijk wel omhoog. En we zijn bezig om het huis beter te isole- niet ons hele beschikbare inkomen in de hypotheekaflossing hebben gestopt. on W< VOi “V dal hel we nie ve: ide - vriend die de vorige eigenaar kende. “Even Wennen “Toen ik dit huis zag, wist ik: dit is het. Midden in de stad, lekker centraal gelegen, in mijn oude buurtje! Omdat ik die oriënterende gesprekken bij mijn ireille Kohnstamm (27) bank al had gehad, kon het allemaal laat trots haar woning erg snel rond gemaakt worden. Bin nen een week had ik de sleutel.” In haar vriendenkring is ze de eerste met een ge an Dt co ve ve met .behulp van de Nationale ah Hypotheek Garantie, afgekort de va NHG. Het komt er op neer dat vo ve rei Een oud boerderijtje aan de dijk, met lindebomen ervoor en rondscharre lende kippen: dat is sinds een halfjaar Ruimte OVCF het eigen huis van Hans en Gwen Ver- voort. Gwen (27) geeft in het dagelijks Gwen: “Onze hypotheekadviseur leven les op een lagere school, Hans raadde ons aan om nog financiële (33) is verkoopadviseur bij een groot- ruimte open te laten voor eventuele een huis kopen “Toen ik dat wist, liet het me eigenlijk handel. Toen ze dit huis zagen, waren extra uitgaven. Dat lijkt overdreven Karel Schiffer, directeur van het niet meer los. Ongemerkt ging ik toch ze zelf meteen verkocht, vertellen ze. voorzichtig, maar het was in ons geval Waarborgfonds Eigen Wonin- in de zaterdagkrant en de makelaars- Maar voordat het huis aan hen ver- geen overbodige luxe. De uitgaven gen. «ja kan pat gaat dan kranten kijken of er misschien leuke kocht was, dat had heel wat meer voe- 1 J t'~ huizen te koop werden aangeboden, en hoe die prijzen ongeveer lagen.” Hoe langer ze er over nadacht, hoe logischer het leek: “Ik huurde een geen overbodige luxe. De uitgaven waren toch net hoger dan we van te- ten in de aarde. voren dachten. Ons huis ligt erg afge- “Het is ons eerste huis en dan ben je legen en openbaar vervoer komt hier van tevoren toch een beetje huiverig niet langs. Omdat we allebei voor ons voor wat er allemaal bij komt kijken,” werk een hele andere kant op moeten, wij als Waarborgfonds Eigen nogal dure kamer. Omdat je de rente zegt Gwen. “Je hoort natuurlijk wel hebben we uiteindelijk een tweede au- Woningen borg staan voor de te- kunt aftrekken van de belastingen, zou eens wat over hypotheekgaranties, tootje gekocht. Daardoor gaan de vaste rugbetaling van de hypotheek, ik met een eigen huis netto niet eens overheidssubsidies, belastingvoordeel, lasten natuurlijk wel omhoog. En we paar zjjn we] een aantal Speci- H( zoveel duurder uit zijn.” Maar als je je er echt in gaat verdie- zijn bezig om het huis beter te isole- fieke voorwaar(jen aan verbon- ee pen, zie ie al snel door de bomen het ren, want de afgelopen winter waren tt i. uu j u m den op het gebied van inkom- tie bos met meer. Hans: We hebben ons de stookkosten enorm hoog. Nu mer- r dan ook terdege laten voorlichten voor- ken we hoe belangrijk het is dat we Toch duurde het een tijd voordat ze dat we een beslissing namen. Veel ab- niet ons hele beschikbare inkomen in Om in aanmerking te komen ge daadwerkelijk een huis kocht. Dat deze stracte dingen worden dan ineens een de hypotheekaflossing hebben gestopt, voor de Nationale Hypotheek ge etage te koop stond, hoorde ze van een stuk duidelijker. We hebben bij de We hebben financieel genoeg ruimte Garantie, legt u uw financiële ga X M zien: een ruime etage in een vooroorlogse buurt. De glas-in- lood ramen liet ze natuurlijk zitten, eigen huis. “Van sommige kennissen Zelf bracht ze nog een paar klassieke kreeg ik wel de reactie: een eigen huis, ornamenten aan. Weet je wel waar je aan begint, je zit Mireille vond vrij snel na haar afstu- er voor je leven aan vast!’ Maar als ze deren een baan bij een adviesbureau, mijn huis zien en weten hoeveel mijn “Het punt was dat ik niet aan een huur- woonlasten zijn, zie je ze denken: ’hm, woning kon komen. En ik wilde ook misschien toch niet zo’n slecht idee’, niet eeuwig in het studentenhuis blij- En ik ben intussen helemaal aan het ven zitten. Mijn vader vroeg: waarom idee gewend om een eigen huis te heb- koop je dan niet iets? Ik heb daar echt ben. Dit huis neemt een heel bijzon even over na moeten denken. Ik was der plekje in mijn leven in. Het is mijn flexibel is. We hebben nu bijvoorbeeld net klaar met mijn studie, een eigen eerste eigen huis - dat vergeet ik nooit. een rentebedenktijd van twee jaar, huis stond zo ver van me af! Puur om waardoor we op elk moment zonder me te oriënteren heb ik toen eens een kosten kunnen overschakelen op de gesprek aangevraagd bij mijn bank en Gwen en Hans. Je bouwt rentevonn die we wiUen Ze kunnen ik heb me laten voorrekenen hoeveel Vermogen Op we nog profiteren van eventuele rente- hypotheek ik met mijn salaris zou kun- - verlagingen nen krijgen. Ik was verrast toen bleek dat ik op mijn salaris best een aardige hypotheek zou kunnen afsluiten. Meer dan ik had verwacht.” MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 20 MAART 1996 PAGINA 12 Je eerste huis vergeet je n I Qi ATT y^A M

Weekblad Moergestels Nieuws | 1996 | | pagina 12