EEKELAAR J. Smits Zn. S3SE3S Belangrijk om mee te doen aan 1 11 1 11 Ad van den Boer 5 Waldkornbroodjes Appelmeisjes 6 halen/5 BETALEN! Vruchtencake BROOD- EN BANKETBAKKER|£l?KOUWENBERG BEVOLKINGS ONDERZOEK BAARMOEDERHALS KANKER DIESEL O De moeite waard om te gaan kijken! s NU l.a. Eyeworks VAIENTING EXCLUSIEVE BRILMODE Tilburgseweg 6, Moergestel, Tel. 013-513 2345 Scharen-Messentechniek MEUBELEN EN MEUBELSTOFFEERDERIJ OLIVER PEOPLES’ Lekker eten bij het ontbijt: &W NU Lekker snoepen bij de koffie: Lekker smullen bij de thee: Meedoen belangrijk NU Telefax 013-5437500 Voorlichting Gratis MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 28 FEBRUAR11996 PAGINA 8 mee 89° 39° LES LUNETTES E N B L L krijgen Heuvelstraat 59 Tilburg tel: 013 5423615 Bredaseweg 100 Tilburg tel: 013 5432073 Graafschap Megenstraat 10, Oisterwijk Telefoon 013 - 52 16833 Dew fokter geeft u informatie over het bevolkings onderzoek baarmoederhalskanker en waarom het belangrijk is daar aan mee te doen. van k ingen een t Geopend op werkdagen van 9.00 tot 18.00 uur of 's-avonds \na telefonische afspraak. Meer dan 20 jaar ervaring Herstoffering meubelen en kantoorinterieur Gespecialiseerd in leder Grote.sortering exclusieve meubelstoffen van klassiek tot modern, o.a. Ploeg, Jab, Delfosse Ook stoffen en materialen in voorraad voor de doe-het-zelver Niet alle vrouwen worden gelijktij dig uitgenodigd voor het maken van een uitstrijkje. Als er geen klachten zijn hoeven vrouwen daarom op dit moment geen actie te ondernemen en kunnen zij rus tig atwachten tot ze de uitnodiging ontvangen. Vraag: Wat is er in deze dure tijd nog gratis? Antwoord: nu t/m 29 febr. worden bij Schepens Tweewielers alle bij hen gekochte Vredestein fiets-buitenbanden gratis gemonteerd. Schepens Tweewielers, Kerkstraat21Oisterwijk, Tel. 013-52 17326. Klaar terwijl u wacht. Mobiele acculaders metstarthulp, 300A. va. f 325,-. Ook voor accu’s en gereedschappen scherpe prijzen. Tel. 0499-574160, b.g.g. 06- 52963074. Vanaf 1 januari 1996 kent het landelijk bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker een andere opzet. Alle in Nederland wonende vrouwen tussen de 30 en 60 jaar krijgen voortaan eens in de vijf jaar een uitnodiging om mee te doen aan dit onderzoek. Het doel van dit bevolkingsonderzoek is om voor stadia van baarmoederhalskanker op te sporen. Bij een vroege ontdekking van baarmoederhalskanker is genezing in bijna alle gevallen mogelijk. Deelname aan het onderzoek is daarom van groot belang voor de uitgenodigde vrouwen. VU-RIO, riolering ontstoppen en vernieu wen. Frans van Vught, Berkel-Enschot, 013- 5333864. De gekochte rijwielen van Schepens Tweewie lers met 10 t/m 40% korting: normale garantie en drie servicebeurten. Indien gesloten maak tel. afspraak 013-513 2864 (of op nr. 15). om mee te doen maakt de vrouw een afspraak met haar huisarts. Op de afgesproken datum maakt de huisarts een uitstrijkje. Ook zal de huisarts een paar vragen stellen over onder andere de menstruatie. Ondanks het feit dat veel vrouwen wel eens voor bijvoorbeeld de vroegere pilcontrole of op eigen initiatief een uitstrijkje hebben laten maken, is het misschien toch goed om uit te leggen hoe het maken van een uitstrijkje in zijn werk gaat. Om het onderzoek te kunnen uitvoeren zal de uitgenodigde vrouw zich van onderen moeten uitkleden en op de on- derzoektafel plaatsnemen. De dokter brengt een speculum (ook wel eendebek genoemd) in de vagina in en neemt een beetje slijm weg. Dit zal nauwelijks of geen pijn doen. Het slijm gaat op een glazen plaatje naar een laboratorium, waar het onder de microscoop wordt onderzocht. Het laboratorium stuurt de uitslag naar de huisarts. De huisarts spreekt met de vrouw af wanneer en op welke manier zij de uitslag te horen krijgt. Soms is het nodig om het onderzoek nog een keer te doen. Dat betekent lang niet altijd dat er sprake is van (een voor stadium van) kanker Er kunnen Sinds de invoering van het baarmoeder- halskankeronderzoek is het aantal vrouwen dat in Nederland baarmoeder halskanker krijgt bijna gehalveerd tot ongeveer 750 vrouwen per jaar. Meestal gaat het om vrouwen die tussen de 30 en 60 jaar oud zijn. Daarom krijgen vrouwen in deze leeftijdsgroep eens in de vijf jaar een uitnodiging om mee te doen aan het bevolkingsonderzoek baarmoederhalskanker, ofwel het laten maken van een uitstrijkje. Voorstadia van baarmoederhalskanker kunnen met een uitstrijkje al heel vroeg worden ontdekt, zelfs als er nog geen klachten zijn. Als deze soort kanker vroeg wordt opgespoord en behandeld, is genezing in bijna alle gevallen mogelijk. Kanker wil zeggen dat er een woekering is van kwaadaardige cellen. Gezonde cellen veranderen niet van het ene op het andere moment in kankercellen. Ook aan baarmoederhalskanker gaat meestal een lange periode vooraf waarin de cellen langzaam veranderen. Het kan wel 10 tot 15 jaar duren voordat er echt sprake is van kanker. Met het maken van een uitstrijkje zijn veranderingen aan de baarmoederhals te ontdekken nog voordat er gesproken kan worden R I 69° Hoevenseweg 55 Telefoon 013-5424177 bijvoorbeeld veranderingen in het uitstrijkje te zien zijn, die verder onder zoek nodig maken Het kan ook zijn dat er bijvoorbeeld een ontsteking is gevon den. En soms moet het uitstrijkje opnieuw worden gemaakt, omdat het niet goed is gelukt. In sommige plaatsen is het mogelijk naar een vrouwelijke arts te gaan. Bij de GGD of bij de huisarts kan de vrouw informeren of dat bij haar ook kan. Soms maakt de doktersassistente het uitstrijkje. Vrouwen die worden uitgenodigd om mee te doen aan het bevolkingsonder zoek baarmoederhalskanker krijgen bij de uitnodigingsbrief een folder toegezonden. Daarin staan belangrijke zaken die een vrouw moet weten voor dat ze een afspraak maakt met haar huisarts. Bijvoorbeeld hoe het maken van een uitstrijkje in zijn werk gaat, wat wordt verduidelijkt door enkele illustra ties. Maar bijvoorbeeld ook wanneer het niet nodig is om een uitstrijkje te laten maken. Dat is bijvoorbeeld het geval als bij een vrouw de baarmoeder met de baarmoederhals is verwijderd. In de fol der staan ook belangrijke mededelingen ■Te koop: Opel Vectra 2.0 GT sport 1990, met veel accessoires. Uitstekende staat. 1e eigenaar en schadevrij. 115.000 km. Vér onder de inruil- prijs. Tel. 513 2239. Kees: bedankt dat ik voor de eerste keer mijn rijbewijs heb gehaald. Eric Gezocht met spoed: lieve oppas voor baby van 4 mnd, voor een aantal dagen in de week. Postbus 44, 5066 ZG Moergestel. over eventuele tussentijdse klachten die de vrouw kan krijgen in de vijf jaar tus sen het maken van de uitstrijkjes. Vanaf half januari wordt er onder andere via een radiospot van Postbus 51 informatie gegeven over het bevol kingsonderzoek baarmoederhalskanker. Ook in diverse vrouwenbladen en in programma's op radio en televisie zal aandacht aan het onderwerp worden besteed. Het laten maken van het uitstrijkje voor het bevolkingsonderzoek baarmoeder halskanker is voor alle uitgenodigde vrouwen gratis. Uitstrijkjes die op eigen verzoek worden gemaakt zonder dat er klachten zijn, komen niet voor vergoeding in aanmerking. doen aan het bevolkings- baarmoederhalskanker

Weekblad Moergestels Nieuws | 1996 | | pagina 8