Wij feliciteren Bijvelt-vcin de Ven met de nieuwe betaalautomaat Rabobank Steeds meer ondernemers bieden hun klanten de Wanneer volgt u? OPEL mogelijkheid om te betalen met de betaalautomaat. Want de betaalautomaat staat voor maximale betaal-service, snelheid en veiligheid. Inmiddels is het al bij onderstaande bedrijven mogelijk te betalen met de pin-code. Geslaagd Bedankt!!! Foutief onderschrift Jumbo Denissen Tankstation J. van Esch van Amelsfort Mode (Benneton Eindhoven en Weert) Martine Lingerie Tilburg Moto-Rent Oirschot Slijterij In den Korenmaaier Boetiek Bonita Doe-het-Zelf Centrum Op ’t Hoog Modarina F. van Velthoven BV Automobielbedrijf Donkers Frans Becx Tuinmachines voor de Academie van Bouwkunst: Pieter van Gisbergen. Proficiat! Ook dit jaar hebben heel veel vrijwilligster)- ers, verdeeld over 3 avonden hun vrije tijd ter beschikking gesteld voor het maken van zo’n 700 kerstkransjes. Sommigen begonnen aarzelend, maar al gauw was iedereen heel enthousiast bezig en kwa men de mooiste kransjes over de tafel. Al deze mensen reuze bedankt! Ook de rijders en begeleiders die met de Au- dacia D- en E-jeugd huis-aan-huis de kransjes hebben verkocht: bedankt! Een speciaal woord van dank aan: Wim Willems, bloemisterij: voor al het extra materiaal; Groenteman Joop Schellekens: voor het fruit; Fam. Denissen: voor de champignons en het drogen van het materiaal; Groentehal Crisje: voor de kratten; Gebr. Janssen, aannemersbedrijf: vervoer bus jes; Fa. op ‘t Hoog: idem; Jumbo Denissen: idem; Ad Matheeuwsen: vervoer paardenwagen. Hopelijk kunnen we volgend jaar weer een beroep op jullie allemaal doen. is zo’n groep van wie vaak niet werd verwacht dat zij op zoek gaan naar een betaalde baan. Hoe langer iemand geen baan buitenshuis heeft, hoe moeilijker het is om later nog aan de slag te komen. Daarom wordt deze groep vanaf 1 januari 1996 niet meer automatisch ontheven van de plicht om werk te zoeken. Dan moeten ook vrouwen met kinderen boven de vijf jaar er alles aan doen om werk te krijgen. Daaronder vallen allerlei activiteiten. Voor de een kan dat bete kenen dat zij meteen kan solliciteren of pas send werk kan aanvaarden. Anderen zullen zich eerst nog moeten laten bijscholen of werk ervaring opdoen, om meer kans te maken op betaald werk. Behoort u tot de groep vrouwen in de bij stand met kinderen ouder dan vijf jaar, dan zal de sociale dienst en/of het arbeidsbureau samen met u bekijken, of u meteen kunt sol liciteren, of dat er meer moet gebeuren om uw kansen op een baan te vergroten. Voor de een volstaat een licht steuntje in de rug, voor de ander is daarvoor een grondig tra ject van scholing en het opdoen van werk ervaring nodig. Natuurlijk zijn er vrouwen in deze groep, die voor korte of langere tijd onmogelijk kunnen werken, of zich kunnen laten bijscholen. Daar zijn allerlei denkbare redenen voor, van medi sche of sociale aard: bijvoorbeeld en kind dat Op 1 januari 1996 treedt de nieuwe Algemene bijstandswet in werking. Deze wet brengt een aantal belangrijke verandering met zich mee. Deze week worden ook weer enkele onderwer pen belicht. Als u vragen heeft over dit artikel neem dan telefonisch (51312350 contact op of kom langs op het bureau sociale zaken. Hebben 18- tot 21-jarigen recht op bijstand? Kunnen jongeren van 18 tot 21 jaar nog een bijstandsuitkering krijgen als de nieuwe Al gemene bijstandswet op 1 januari in werking treedt? In principe is dat niet de bedoeling. Het merendeel van hen kan immers een inko men krijgen, bijvoorbeeld via een baan, of via een contract om zich voor te bereiden op werk in het kader van de Jeugdwerkgarantiewet (JWG). Of studiefinanciering als zij een oplei ding volgen. Voor jongeren in deze leeftijdsgroep, die geen inkomen kunnen krijgen, zal straks een uitzondering worden gemaakt. Natuur lijk komen zij pas voor bijstand in aanmer king, nadat is gecontroleerd of zij echt geen ander inkomen kunnen krijgen. Nu krijgen schoolverlaters van 18 tot 21 jaar overigens niet meteen een bijstandsuitkering. Voor hen geldt een wachttijd van een half jaar. In dat half jaar krijgen de ouders kinderbij slag. Het kabinet wil echter op 1 januari de kinderbijslag voor 18-plussers helemaal af schaffen. Als dit per die datum doorgaat, komt de wachttijd voor schoolverlaters te vervallen en komen zij meteen in aanmerking voor een bijstandsuitkering, als zij geen ander inkomen kunnen krijgen. Voor jongeren onder de 21 jaar, die niet in hun eigen levensonderhoud kunnen voorzien, zijn in eerste instantie de ouders verantwoordelijk. De bijstand is dan ook in principe beperkt tot het bedrag van de kinderbijslag. Dat is onge veer 330,- per maand. Als de jongere een of meer kinderen heeft, wordt dit bedrag aange vuld tot ongeveer 710,-. De sociale dienst beoordeelt van geval tot geval of dit bedrag voldoende is. De sociale dienst stelt eerst vast wat de noodzakelijke bestaanskosten zijn. Daarbij zal rekening worden gehouden of de jongere bij de ouder(s) kan wonen of dat het noodzakelijk is dat hi j of zij zelfstandig woont. Vervolgens zal de sociale dienst nagaan of de jongere een beroep op de ouders kan doen. Als de ouders onvoldoende inkomsten hebben, kan de bijstand worden aangevuld tot het be drag dat nodig is. Passende arbeid In de nieuwe bijstandswet staat dat iedere bij standsontvanger bèreid moet zijn om passen de arbeid te vinden, als een baan op het ni veau waarop iemand geschoold is niet een- twee-drie te vinden is. Dit geldt niet in de laat ste plaats voor jongeren. Als iemand net van school komt of van de universiteit en dus nog geen arbeidsverleden heeft, wordt verwacht dat hij of zij elk werk dat er is, aanpakt. Elk werk is in principe pas send. Het is dan vooral van belang om arbeids ervaring op te doen. Aan het werk of naar een opleiding: Partners en vrouwen met kinderen boven 5 jaar De huidige bijstandswet schiet op een aantal punten tekort. Een van die punten is dat vol doende aandacht wordt besteed aan de moge lijkheden om uit de bijstand te stromen. Iedereen was het er over eens dat de bijstands wet aan een grondige verandering töe was. Dat is dan ook gebeurd. Op 1 januari 1996 treedt de nieuwe Algemene bijstandswet in werking. In de nieuwe bijstandswet staat centraal dat bijstand er is voor mensen die niet in staat zijn zelf voldoende inkomsten te verdienen voor de noodzakelijke kosten van het levensonder houd. Van elke bijstandsontvanger wordt ver wacht, dat hij of zij er alles aan doet om zelf weer in het levensonderhoud te voorzien. Daar wordt onder verstaan dat iemand gaat sollici teren, of als dat nodig is scholing volgt of werk ervaring opdoet, om de kansen op betaald werk te vergroten. Met ingang van 1 januari 1996 moet ook de partner van iemand die bijstand aanvraagt naar werk zoeken. In de huidige wet is het te veel een automatis me geworden om bepaalde groepen te onthef fen van de verplichting om een betaalde baan te vinden. Zo blijven velen onnodig lang af hankelijk van bijstand. Daar hebben zij zelf ook nadeel van. De bijstand is een minimum inkomen en met betaald werk is de kans op een hoger inkomen groter. Vrouwen in de bijstand met jongere kinderen extra aandacht nodig heeft, onvoldoende kin deropvang of gezondheidsproblemen van uzelf. Uiteraard wordt daarmee rekening ge houden. In deze gevallen is het aan de sociale dienst om na te gaan of er inderdaad voldoende rede nen zijn om u tijdelijk te ontheffen van de plicht om werk te zoeken. De sociale dienst zal van tijd tot tijd uw si tuatie onderzoeken om te kijken of er ver andering zijn, waardoor u toch buitenshuis aan de slag kunt of scholing kunt volgen. In de Moergestel-kalender is, buiten de schuld van de samenstellers om, een vervele foutje geslopen in het onderschrift betreffende het Gilde St. Catharina. Genoemd werd daarbij het 350-jarig bestaan, dit moet echter het 450- jarig bestaan zijn. Verder blijkt op het voorblad de kerk niet in aanbouw te zijn, maar wordt de toren onder worpen aan een restauratie. MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 20 DECEMBER 1995 PAGINA 7 JUWELIER - HORLOGER 'M

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 7