ra KORFBAL^ Donkers Autoschade ontvangt certificaat KZS Kern nieuw mestbeleid: minder mineralen in mest en op het land Wedstrijdschaatsers ‘De Vennen’ blij met sponsoring door HB Autoschadecenter Audacia-nieuws Atletiekvereniging Achil w88 8 wettelijke mineralenaangif- Uitslagen: Pup. 1WO - Roef. Pup. 2: Roef 2 - Klimroos 3 Asp.: Roef. - Vriendschap 2 Sen.: DDW 2 - Roef Recr.: Volharding - Roef. 1-1 0-6 5-0 9-3 1-5 S.V. Roef! Handbal Uitslagen: Mini’s: Roef - DESK11-5 MAA: Dongen 2 - Roef 23-4 HJB: Taxandria - Roef13-12 MAA: HVO-Roef 13-12 MAB: Tachos - Roef 5-3 JAA: Blauw Wit - Roef.20-16 In de Kerstvakantie is er op woensdag 3 ja nuari een Schoolhandbaltoernooi voor de groepen 3,4 en 5 in De Vonder. Zuiniger en doelmatiger De ministers Van Aartsen (LNV) en De Boer (VROM) willen de gebruiksnorm voor grasland met ingang van 1996 verder verlagen. Het bedrijfsleven is hier fel tegen gekant. De boer wil zoals gezegd eerst instrumenten binnen bereik hebben om de totale minera- lenstroom op zijn bedrijf in beeld te krijgen. Dat is des te belangrijker, omdat wel vaststaat dat het merendeel van de boeren zuiniger en doelmatiger kan omspringen met dierlijke mest. Om een grote sprong naar een schoner milieu te kunnen maken, moet volgens het bedrijfsleven de mineralenboekhouding zo spoedig mogelijk worden inge voerd. Zo mogelijk al met ingang van 1997. De praktijk bewijst dat een mineralenboekhouding een prima middel is om het gebruik van de dierlijke mest (en dus de hoeveelheid mineralen!) terug te dringen. Tegelijkertijd ontdekken boeren dat het ook een middel is om de kosten op het bedrijf te verminderen. Zo heeft de praktijk uitgewezen dat een varken steeds minder fosfaat in de mest produ ceert. De aanvoer van fosfaat na het voer is verder verlaagd en de benutting van het fosfaat door het varken is sterk verbeterd. Het mes snijdt dus aan twee kanten: het milieu wordt minder belast en de boer gaat efficiënter met de mest om en dat verlaagd zijn kosten. Meer dan tienduizend boeren (naar schatting één op de zes A zeven) registreren het gebruik van mest op hun bedrijf. Zij zijn de voorlopers. Maar de grote groep, zeg maar het peleton, moet nog met die registratie beginnen. Het is belangrijk dat dit snel gebeurt, want onderhand is de boeren wel duidelijk is dat een wettelijke mineralenaangif te in aantocht is. AUDACIA PUPILLEN Winterstop Zaterdag 23 en zaterdag 30 december en za terdag 6 januari zijn er geen pupillenwedstrij den i.v.m. de winterstop. Als het weer dat toelaat starten we weer op za terdag 13 januari. organiseert op oudjaarsdag, zondag 31 decem ber 1995 haar traditionele ‘oudejaarsloop’, een evenement dat met het jaar meer lopers naar Hilvarenbeek lokt vanwege het snelle par cours. Dit parcours is weer de bekende ronde: Pa penstraat, De Veldhoven, Papenstraat. Menig deelnemer heeft tijdens de oudejaarsloop in Hilvarenbeek zijn beste jaarprestatie geleverd. Het programma is als volgt: 13.45 uur jeugd 1 km, om 14.00 uur start 5 km en om 14.45 uur is de start voor de 10 km. Inschrijven is mogelijk vanaf 13.00 uur in de gymnastiekzaal aan de Papenstraat; kosten jeugd (1 km) 2,-, 5 km- en 10 km-lopers be talen 5,-. Alle deelnemers ontvangen een attentie, daar naast zijn er ereprijzen voor de eerste drie van elke categorie. Kleed- en douchegelegenheid zijn aanwezig; tijdens en na de loop staan limonade, koffie, thee, chocomel en niet te vergeten erwtensoep voor u klaar. De wedstrijdgroep bestaat voor het schaatssei zoen 1995/1996 uit de volgende personen: Marcel en Richard Bruurs, Janneke Burgers, Ilse van Kollenburg, Eefje van den Meijden- berg, Bram van Oirschot, John Schepens en Maarten Terwindt. Vooral Richard Bruurs en Janneke Burgers presteren op subtopniveau tijdens de gewestelijke wedstrijden. Dit kwam vorig seizoen tot uitdrukking in een uitnodi ging voor deelname aan selectiewedstrijden te Heerenveen. Marcel en Richard Bruurs ver tegenwoordigen Schaatsclub ‘De Vennen’ bo vendien zeer verdienstelijk in de categorie Cl tijdens de marathoncompetitie in Eindhoven. De wedstrijdschaatsers van ‘De Vennen’ zijn ervan overtuigd dat hun prestaties nog flink zullen verbeteren door de door HB Autoschadecenter mogelijk gemaakte extra trainingsfaciliteiten. Derhalve danken zij Jan van Rooy hartelijk voor deze sponsoring. Tijdens het schaatsseizoen 1995/1996 wordt de wedstrijdschaatsgroep van Schaatsclub ‘De Vennen’ financieel gesteund door HB Auto schadecenter van Jan van Rooy die zelf fana tiek schaatser en lid van ‘De Vennen’ is. Dank zij de financiële bijdrage van HB Autoscha decenter, gevestigd aan de Boogschutterstraat te Tilburg, kunnen er voor de wedstrijd schaatsgroep extra trainingsmogelijkheden gecreëerd worden. De wedstrijdschaatsers van ‘De Vennen’ trai nen reeds wekelijks op dinsdagavond op de 400 meter wedstrijdbaan te Eindhoven, alwaar zij ook op zaterdag- en zondagavond deelne men aan wedstrijden georganiseerd door het Gewest Noord-Brabant/Limburg yan de K.N.S.B. De trainingen staan onder deskun dige leiding van A-trainer Sjef van den Meij- denberg met assistentie van Mathieu Bruurs en John Schepens. Als een van de eerste bedrijven in Nederland ontving Donkers Autoschade afgelopen vrij dag uit handen van Olympisch medaillewin naar Ronald Florijn het KIWA-erkennings- certificaat volgens de norm ‘Kwaliteitszorg Schadeherstelbranche’. Deze norm, een initiatief van Focwa, (bran- che-organisatie voor o.a. schadeherstelbedrij- ven) is ontwikkeld in nauwe samenwerking met alle verzekerings- en leasemaatschappijen en bedoeld voor bedrijven die schades herstel len aan personenauto’s en bedrijfswagens. Als lid van de Vereniging Zekerheid door Vak werk heeft Donkers in samenwerking met Kwaliteitscentrum Nederland een kwaliteits zorgsysteem doorgevoerd met ondermeer een uiterst moderne inrichting en een formele be schrijving hoe het schadeherstelbedrijf func tioneert. Dit systeem sluit volledig aan op het KZE-systeem van Focwa. Na een intensieve training (workshops) en het invoeren van de norm ‘Kwaliteitszorg Scha deherstelbranche’ kwam Donkers in aanmer king voor deze certificatie. Naast deze belangrijke certificatie stellen con tracten met Interpolis, Centraal Behaar, Delta Lloyd en Amev, Donkers Autoschade in staat de schadevaststelling door de experts via computercommunicatie te regelen. Een kor tere reparatietijd is hiervan natuurlijk het ge volg. Twee jaar volledige Focwa-garantie onder streept uiteindelijk uw terechte keus voor Donkers Autoschade, waar u overigens ook een afspraak kunt maken voor het, gratis, la ten graven van uw kenteken. Tot slot onze welgemeende felicitaties voor dit jonge Moergestelse bedrijf dat zich door inzet van kennis en kwaliteit steeds weer weet te onderscheiden. Al zijn de boeren met de aanpak van het mestprobleem goed op weg, de derde fase ervan (1995-2000) zal lastiger worden dan beide vorige. Er komen nog teveel meststoffen of, beter gezegd, teveel mineralen in het milieu (bodem, grondwater, oppervlaktewater) terecht. Daarom moet de milieubelasting uit de landbouw verder worden teruggedrongen. Hoeveel dierlijke mest mogen de boeren op hun land gebruiken? Dit is wellicht de belangrijkste vraag in de discussie over het toekomstige mestbeleid. In vergelijking met 1985 komt er veel minder fosfaat (-23 procent) en minder stikstof (- 16 procent) in de bodem terecht. De ammoniakemissie is zelfs met eenderde verminderd. Om dat te bereiken hebben de boeren de afgelopen jaren gigantische bedragen geïnves teerd in het milieu. Maar ze zijn er nog niet. Het is aan hen en hun organisaties om de samenleving en de politiek ervan te overtuigen, dan men hard blijft doorwerken om dit milieuprobleem langzaam maar zeker op te lossen. In dit artikel vragen wij uw aandacht voor het gebruik van dierlijke mest en de normen die hiervoor gelden. Door teveel mest op het land komen teveel mineralen als fosfaat, stikstof en kali in het milieu. Het gaat dus in de praktijk om een mineralenprobleem, dat beheersbaar moet worden gemaakt. Om het gebruik van dierlijke mest op het land te verminderen geiden al jarenlang normen. Deze gebruiksnormen, uitgedrukt in kilo’s fosfaat per hectare per jaar, zijn in de loop der jaren stap voor stap verlaagd. Normen verder omlaag Zo mocht in de periode 1987-1991 bijvoorbeeld op grasland een hoeveelheid dierlijke mest worden gebruikt, die overeenkwam met 250 kilo fosfaat (per ha per jaar). Op bouw en maisland was dat resp. 125 en 350 kilo fosfaat. Die gebruiksnormen zijn stap voor stap verder omlaag gegaan. Zo mag nu op grasland nog zoveel mest wordt uitgereden als overeenkomt met 150 kilo fosfaat. Voor maisland en akkerbouwland geldt nu een norm van 110 kilo fosfaat. Als de boer minder mest op eigen land kwijt kan, moet hij meer mest naar elders (laten) afvoeren. De kosten hiervan zullen relatief blijven stijgen, omdat de mest op steeds grotere afstand moet worden afgezet. De boer kan ook simpelweg besluiten om minder dieren te gaan houden. Maar dan zet hij de eerste stap om zijn bedrijf te gaan beëindigen. Ook een boer is ondernemer, hij wil verder met zijn bedrijf. Maar als hij geen kant meer uit kan en de overheid kiest voor een plan dat de boer als het ware het bedrijf uit handen slaat, dan komt de boer in opstand. Dat is wat de afgelopen maanden is gebeurd. De boeren willen eerst instrumenten die hen ook daadwer kelijk de kans bieden om aan de normen en regels te kunnen voldoen. Daarom zeggen de boeren, laat de gebruiksnormen de eerst komende jaren onveranderd. Zodra de minera lenboekhouding voor de boeren in kwestie is ingevoerd, kunnen de normen stapje voor stapje omlaag. De mineralenboekhouding is een boekhoudsysteem, dat de aan- en afvoer van mineralen bijhoudt. Wat komt er binnen en wat gaat eruit? Mineralen worden aangevoerd in de vorm van bijvoorbeeld veevoer, kunstmest, dierlijke mest en aangekochte dieren. Zo gaan mineralen van het bedrijf af in produkten zoals melk en eieren en uiteraard ook in dieren, ruwvoer en dierlijke mest. Aan het eind van het jaar kan de balans worden opgemaakt door het verlies te berekenen. Dit kan vervolgens worden omgerekend door het verlies aan mineralen te delen door het aantal hectares, dat een boer in gebruik heeft. Voel je thuis in je sport l r - MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 20 DECEMBER 1995 PAGINA 19

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 19