bingo Prijzenbedrag bereikt 1.100,- Uit Moergestel’s verleden... Uitstoot ammoniak uit landbouw loopt sterk terug mV BINGO Beste biljartliefhebbers Kaartverkoop start deze week De voordelen zijn voor boer en buitenwereld merkbaar. De stank bij het uitrijden is aanzienlijk minder omdat de mest dichtbij of in de grond wordt gebracht. Positieve effecten zijn er ook voor de ondernemer zelf (gezondheid) en het imago van de boeren. Een nog schoner milieu behoort zeker tot de mogelijkheden als de boeren worden bevrijd van enkele knellende regels, die voor iets anders waren bedoeld. In benadering van het totale mineralenvraagstuk moet ook dat van de ammoniakemissie worden aangepakt, zo vindt het bedrijfsleven. Ammoniak (NH3) in de lucht is een van de oorzaken van verzuring. Een relatief grote hoeveelheid ammoniak komt uit de landbouw. De emissie, voornamelijk afkomstig uit dierlijke mest, is vooral de afgelopen jaren sterk teruggedron gen, zo blijkt uit onderzoekcijfers. Ten opzichte van tien jaar geleden kwam in 1994 éénderde minder ammoniak in de lucht. Bij de eeuwwisseling is de emissie vrijwel zeker gehalveerd, waarmee de milieudoelstelling uit het Nationaal Milieubeleidsplan wordt gehaald. De waaier van dierlijke mest achter de gierkar op het land is verleden tijd. De samenstel ling van het veevoer is aangepast. En de mest op de bedrijven wordt opgeslagen in afgedekte silo’s en nieuw gebouwde mestputten. De hoeveelheid ammoniak, die uit de landbouw vrijkomt, zal in het jaar 2000 met ruim de helft zijn verminderd. De boeren leveren hiermee een milieuprestatie, die er mag zijn, vindt LTO-Nederland, de federatie van land- en tuinbouworganisaties. De praktijk van vandaag is dat boeren op hun bedrijven in de ’regel klem’ zitten, omdat gemeenten en provincies nog steeds elementen uit het depositiebeleid in hun eigen plannen opnemen. De boer die zijn bedrijf wil aanpassen, renoveren of vernieuwen kan geen kant op. Hij krijgt immers geen vergunning. En bedrijfsontwikkeling en een schoner milieu zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Zoals in een artikel vorige week gemeld gaat de MTV Televisiebingo weer van start op de vier donderdagen in januari 1996. Op 4, 11, 18 en 25 januari ‘s-avonds om 19.00 uur gaan de balletjes weer rollen voor de hoofdprijs van 300,- en de organisatie van deze televisiebingo is in handen van de jarige MTV. Voor meer informatie Indicatiecommissie Bejaardenoorden en Verpleeginrichtingen, Poststraat 64, 5038 DH Tilburg, tel. 013- 5361015. De overheid erkent dat de inspanningen van de boeren, vooral wat betreft de am- moniakaanpak, het gewenste ’milieurendement’ hebben. Dezelfde overheid erkent bovendien dat een omslag nodig is in aanpak: er dient te worden overgestapt van een depositie- (=neerslag) naar een emissiebeleid. Niet de feitelijke neerslag van verzurende stoffen, maar de emissie per bedrijf dient uitgangspunt van beleid te zijn. Daar heeft de boer namelijk direct invloed op. Milieubeleid staat terecht steeds meer voor individuele verantwoordelijkheid, in dit geval van de agrarische ondernemer. Van depositie naar emissie, de basis onder het ammoniakbeleid wordt een andere. De boeren drongen daar al lang op aan, maar kunnen nu slechts constateren dat de overheid de consequentie ervan niet wenst te trekken. De Interimwet Ammoniak en Veehouderij, enkele jaren geleden ingevoerd om het allerlei problemen met vergunningen op te lossen en de bedrijfsontwikkeling weer mogelijk te maken, wordt niet aangepast. Althans, de eerst komende jaren niet. Dit houdt in dat bedrijven, die in de buurt zijn gelegen van voor verzuring gevoelige gebieden, geen kant uit kunnen. ’n Aantal Moergestelse jongedames als klas geformeerd met hun juffrouw. De foto werd ons al enige tijd geleden ter beschikking gesteld door Mevr. Tiebosch. De namen ontbreken ons helaas... Veranderingen Indicatiecommissie Met ingang van 1 januari 1996 worden de in- dicatiecommissies van Goirle e.o. en Tilburg samengevoegd. De nieuwe naam wordt: ‘Indicatiecommissie Bejaardenoorden en Ver pleeginrichtingen’. De indicatiecommissie is een onafhankelijke commissie die moet bepalen of iemand in aan merking komt voor een plaats in een verzor gingstehuis of verpleeghuis. Met ingang van 1 januari zal de ‘nieuwe’ commissie, naast Til burg en Goirle, ook indicaties voor Berkel- Enschot, Udenhout, Moergestel, Oisterwijk, Hilvarenbeek, Diessen, Alphen en Riel gaan verzorgen. Naast de toewijzing voor verzorgingstehuizen indiceert de commissie ook voor personen van 65 jaar of ouder die opgenomen willen wor den in een verpleeghuis of deel willen nemen aan de dagbehandeling. Om te kunnen bepalen wat voor soort zorg ie mand nodig heeft, wordt er bij verschillende instanties informatie ingewonnen. Op grond van alle gegevens indiceert de commissie po sitief of negatief en wordt de urgentie van de aanvraag bepaald. Medewerkers van het secre tariaat verzorgen vervolgens de schriftelijke berichtgeving naar de betrokkene, aanvrager, huisarts, tehuis of plaatsingsinstantie, even tueel ziektekostenverzekeraar. In de afgelopen jaren zijn de procedures en werkwijzen van de twee afzonderlijke com missies zo op elkaar afgestemd dat er nagenoeg geen verschillen zijn en de samenvoeging werkinhoudelijk vrij eenvoudig is. U weet wel... Wilt u meespelen met deze bingo dan moet u uiteraard in het bezit zijn van een kaart met daarop de vijftien getallen. Wanneer uw getal len zijn getrokken in de uitzending dan moet u ‘kien’ melden per telefoon. Het daarvoor bestemde telefoonnummer wordt in de uitzen ding bekendgemaakt. In de studio wordt per computer gecontroleerd of uw bingo juist is, en als dat zo is dan is de (geld)prijs voor u. Makkelijker kan het al bijna niet: kienen van uit eigen uw makkelijke TV-stoel, lekker warm bij de kachel en de koffie binnen hand bereik. Vijftien jaar Het derde lustrum van Moergestel TV wordt in 1996 gevierd. Sinds het begin in 1981 is er al heel wat gebeurd binnen MTV. Het aanvan kelijke aarzelende begin is omgezet in een ze kere uitzendfrequentie van één uitzending per maand met steeds weer nieuwe, wisselende onderwerpen. De inhoud van de programma’s kregen meer ‘body’ en ‘lijn’ door het invoeren van vaste programma-onderdelen en de appa ratuur is vandaag de dag semi-professioneel te noemen. Afgelopen week is de zevende ronde van de Moergestelse biljartkompetitie gespeeld. De Schouw moest thuis aantreden tegen ‘t Stoks- ke en gezien de stand na de vorige ronde was het voor beide ploegen van belang om een zo goed mogelijk resultaat neer te zetten. De vorm bij de spelers van de Schouw liet echter veel te wensen over en daardoor behaalde ‘t Stokske een belangrijke uitoverwinning met een goed puntenresultaat. Voor de spelers van ‘t Centrum was het nood zaak goed te presteren in de uitwedstrijd bij ‘t Draaiboompje. Na zeven spannende partijen wist ‘t Draaiboompje de zege echter veilig te stellen. Door dit resultaat gaf ‘t Centrum wat terrein prijs omdat de spelers van Picobello in hun thuiswedstrijd tegen de Klaore goed wis ten te presteren. Deze ontmoeting was een hele spannende aangelegenheid want de spelers van de Klaore gaven zich niet zomaar gewon nen. Diverse onderlinge partijen werden op het scherpst van de snede uitgevochten. Vernoe- menswaardig is hier nog wel dat M- van de Aker in zijn partij tegen J. Walhout in een ge weldige vorm stak. In 2 opeenvolgende beur ten wist hij 37 caramboles te produceren waar door hij op een geweldige manier revanche nam voor zijn verliespartij in de thuiswed strijd. Door het goede resultaat van de Klaore schoven zij weer een plaatsje op in de rang schikking. Al met al blijft het een spannende kompetitie met 4 verenigingen op korte afstand van el kaar. Dit belooft nog wat voor de laatste drie ronden die in 1996 gespeeld worden. De uitslagen: de Schouw - ‘t Stokske 52.9-60.6; ‘t Draaiboompje - ‘t Centrum 62.5-59.8; Picobello - de Klaore 65.3-64.5; De stand: 1. Picobello 430.9 punten; 2. ‘t Centrum 425.1 punten; 3. de Klaore 422.1 punten; 4. ‘t Stokske 421.8 punten; 5. de Schouw 409.2 punten; 6. ‘t Draaiboompje 397.4 punten. Het programma: 2 januari 1996: Picobello - de Schouw; 2 januari 1996: de Klaore - ‘t Draariboompje; 4 januari 1996: ‘t Stokske - ‘t Centrum. Nog steeds is die echter voor verbetering en uitbreiding vatbaar, maar financieel ontbre ken daarvoor vaak de nodige middelen. Vandaar dat MTV nu de kans heeft aangegre pen om de televisiebingo voor zichzelf te spe len. Prijzengeld Natuurlijk zijn er de bekende geldprijzen te winnen: een eerste prijs van 300,- (waarvan de winnaar wordt verzocht deze tijdens de uit zending te komen ophalen); 1 prijs van 200,- 1 prijs van 100,-; 1 prijs van 75,-; 3 prij zen van 50,- en 3 prijzen van 25,-. Daarnaast zijn er op de lotnummers nog eens 8 prijzen te winnen in de vorm van waarde bonnen van 20,- en 25,-. Totaal dus een prijzenbedrag van bijna 1.100,-. Verkoopadressen De loten voor deze bingo zullen zoveel moge lijk door eigen medewerkers van MTV aan de man worden gebracht. Eind deze of begin vol gende week kunt u bij u aan de deur verwach ten met de vraag of u voor 2,50 per lot mee wilt spelen met deze televisiebingo waardoor u laat zien dat ook u MTV een warm hart toe draagt. Daarnaast zijn er bingo-loten te koop in de volgende bedrijven: Slijterij ‘In den Koren maaier’; Jumbo Supermarkt; Spar Super markt; Chris van den Bijgaart Fotografie; Kadoshop Broers en Groentehal Crisje. Ook op De Reuselhof en het Stanislauskloos- ter kunnen de bewoners voor kaarten terecht. Prijzen afhalen Gewonnen prijzen en waardebonnen kunnen, vanaf de dag na de uitzending, worden afge haald bij Chris van den Bijgaart Fotografie te gen inlevering van uw bingo-formulier. ‘n Goed voornemen voor het nieuwe jaar? Wees verstandig en speel mee in de bingo voor MTV! De praktijk leert, dat bedrijfsontwikkeling een belangrijke voorwaarde is om de milieube lasting verder terug te dringen. Dit is mogelijk door een regionale aanpak en gedifferen tieerde plannen: daar waar de druk op het milieu groter is dan elders pjissen strengere regels. Echter, de nog bestaande Interimwet moet worden geschrapt vopr die gebieden, waar de druk op het milieu relatief klein of zeer gering is. Voor de bouw van stallen geldt hetzelfde: in gebieden waar de mestproduktie geconcentreerd is, zullen in de toekomst strengere eisen worden gesteld dan voor de niet-concentratiegebieden. Anders gezegd, per regio moet een verschillende aanpak mogelijk zijn, omdat verschil lende factoren een rol spelen (bodem, bedrijfsstructuur en de wijze waarop landbouw en natuur in een regio met elkaar verweven zijn. Maar het bestaande ammoniakbeleid (gebaseerd op de Interimwet) moet volgens LTO-Nederland op de helling. En over het ammoniakbeleid na 2000 willen de landbouworganisaties wel praten, maar dan wel volstrekte helderheid moeten bestaan over de gevolgen van ammoniak voor het milieu en de verzurende of vetmestende werking. De verzurende werking is duidelijk, maar nog steeds bestaat er twijfel over de mate waarin. MOERGESTEL- WOENSDAG 20 DECEMBER 1995 PAGINA 11

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 11