Rabobank Vitaminen voor ondernemers BINGO MTV televisiebingo weer van start! Ruilbeurs Krasloten slechts matig bezocht Moergestel Boeren hebben meer dan wie ook geïnvesteerd in een schoner milieu Gilde St. Joris Vier donderdagen in januari F o J t De verandering in de Ziektewet is één van de op handen zijnde overheidsmaatregelen. Dat kan een bedreiging zijn voor de continuïteit van uw bedrijf... De Rabobank helpt u dit risico af te schermen. Samen met de arbodienst Stigas en Interpolis bieden wij u gemakkelijke en doeltreffende oplossingen waar u financieel gezond mee kunt blijven. Bel ons voor meer informatie. Rootven 10, 5066 AW Moergestel Telefoon: 013-5133181 ’n Enkeling getroostte zich de moeite om de dag vóór inlevering van de Krasformulieren de laatste formulieren vol te maken. winst wordt behaald door het zogenaamde emissie-arme aanwenden van mest. De waaier van gier achter de mesttank is verleden tijd, de mest wordt nu geïnjecteerd of anderszins in of op de bodem gebracht. Hierdoor komt aanzienlijk minder ammoniak vrij. Met dit doel zijn ook stalsystemen aangepast. U zult begrijpen dat daar ‘n paar centen mee gemoeid zijn geweest, vandaar deze aktie waar van de opbrengst voor MTV is bestemd. We verwachten dat veel Moergestelnaren hun (in Nederland toch unieke) aktieve lokale omroep ‘n warm hart toedragen en door het kopen van minstens één lot per uitzending een wezenlij ke bijdrage willen leveren aan het in stand houden van MTV. Zoals gezegd doen onze eigen medewerkers er alles aan om deze bingo te laten slagen, want ze gaan zélf de komende weken met de loten op pad. Doe daarom mee en steun uw éigen MTV!!! Verder is de afvoer van overtollige mest naar ‘tekortgebieden’ fors toegenomen. Deze mestindustrie is, mede dankzij groot schalige opslag in akkerbouwgebieden, in tien jaar tijd toegenomen van 8,5 tot 16,5 miljoen ton per jaar. Hiervoor hebben 150 gespecialiseerde distributiebedrijven ruim vierhonderd wagens op de weg, die mest over grotere afstanden vervoeren. Ter ver gelijking: de totale mestproduktie in Neder land wordt geschat tussen 80 en 85 miljoen ton. Er zijn in de eerste fases van het mestbeleid grote vorderingen gemaakt om het mestpro bleem beheersbaar te maken. Niet voor niets schreef minister Van Aartsen eind 1994 aan de Tweede Kamer, dat de afgelopen jaren met zowel het mest- ais met het ammoniakbeleid het beoogde resultaat is geboekt. De veehou ders realiseren zich dondersgoed dat ze stap voor stap verder moeten op de weg om het pro bleem op te lossen. Aan de aanpak van het mestoverschot wordt al ruim tien jaar gewerkt. Soms concludeert de buitenwacht wel erg gemakkelijk dat van de eerste fases van het mestbeleid in de prak tijk niet veel terecht is gekomen. De realiteit is een andere: boeren hebben hun bedrijfsvoe ring ingrijpend aangepast en honderden mil joenen uitgegeven om de milieu-vervuiling terug te dringen. Overheid en bedrijfsleven hebben ook gigantische bedragen besteed aan onderzoek en voorlichting. Meer dan wie ook hebben boeren en tuin ders geïnvesteerd in het milieu. De netto mi lieulasten zijn in de periode 1989-1993 verdubbeld tot jaarlijks ongeveer 500 mil joen gulden. Alleen de olieindustrie steekt daar nog boven uit. De mestkosten zijn, mede door de smalle marges in de varkens houderij, hoog opgelopen: dertig procent Dat kan alleen als bedrijven daadwerkelijk ruimte krijgen voor ontwikkeling en het mo gelijk wordt gemaakt om in het milieu te in vesteren. Op 11 en 12 december a.s. spreekt de Tweede Kamer zich uit over de plannen van de ministers De Boer (milieu) en Van Aartsen (landbouw). Het moet anders, vinden de boe ren, verenigd in LTO-Nederland. De boeren zijn overtuigd van hun eigen aanpak: spits het mestbeleid toe op de mineralenverliezen op bedrijfsniveau en wel zodanig dat de meeste veehouders daar aan kunnen voldoen. Dit le vert voor het milieu het meeste effect op. Veel boeren wacht nog een grote inspanning op hun mineralenverliezen verder terug te dringen. In de volgende aflevering wordt in gegaan op de krachtinspanning waar de boe ren de komende jaren voor staan. Op woensdag 29 november 11. hield Gilde St. Joris een feestavond die gecombineerd was vanuit drie verschillende avonden, enwel het 450 jaar bestaan, met de jaarlijkse wild/vlees avond en de prijsuitreiking van de zomercom petitie 1995. Deze avond werd ingezet met een zeer goed wilddiner verzorgd door partyboerderij ‘t Draaiboompje. Er was voldoende eten en drin ken en het was een zeer gezellige avond. De schietcommissie bestaande uit Jan Hoe ven, Gerard van de Wouw en Piet Moorman hadden voor de zomercompetitie weer voor mooie prijzen gezorgd, zowel voor zilver en levensmiddelenpakket. De prijzen in verschil lende groepen gingen als volgt naar diverse schutters. De Wisselbeker is dit jaar weer gewonnen door Theo Roosen. Groep 1: le. Theo Roosen met 283 punten, gem. 18,86; 2e. Hans Kerkhof met 277 punten, gem. 18,46; 3e. Piet Moorman met 269 punten, gem. 17,93. Groep 2: le. Giel de Cort met 263 punten, gem. 17,53; 2e. Jos Rijnen met 253 punten, gem. 16,86; 3e. Harry Ketelaars met 240 punten, gem. 16,0. Groep 3: le. Jan Hoeven met 217 punten, gem. 14.46; 2e. Gerard van de Wouw met 206 punten, gem. 13,73; 3e. Jan van Laarhoven met 198 punten, gem. 13,20. Na ’n onderbreking van ’n drietal jaren pakt onze lokale omroep MTV de draad van de televisiebingo weer op in een iets gewijzigde vorm. Ditmaal niet eens per maand, maar op vier opeenvolgende donderdagen wordt het spel gespeeld. De kaartverkoop voor deze uitzendingen begint de komende week en ge schiedt door de eigen medewerkers van MTV. Het spel wordt uiteraard gespeeld volgens de beproefde methode: kijkers kopen bingo kaarten 2,50 per stuk) en volgen donder dags om 19.00 uur de uitzendingen van MTV waarin de bingo-balletjes worden getrokken. Is de kaart met de 15 getallen vol, dan moet u naar de studio bellen. Wie u daar aan de tele foon krijgt en door wie de balletjes worden getrokken, dat blijft nog even een verrassing! ’n Uur De verdere invulling van het programma ge schiedt op een wijze die zeker zal aanmoedi gen om te kijken. We willen er ‘n leuk pro gramma van maken met in de achterhoofd de gedachte dat kijkers kijken om het bingospel te spelen. U zult echter begrijpen dat er hier en daar wat invulling nodig is om onze mede werkers ‘n enkele rustpoze in het programma te gunnen. Prijzen Natuurlijk zijn die er ook weer! Het totale prij zenpakket bedraagt 1.000,- per uitzending en aan het eind van elke uitzending is er dan nog ‘n groot aantal waardebonnen te winnen, aangeboden door onze plaatselijke winkeliers. De eerste prijs bedraagt ook nu weer 300,- en de winnaar daarvan nodigen we uit om die tijdens de (live)uitzending op te komen halen. Nieuwe apparatuur U zult de afgelopen maand zeker gemerkt heb ben dat de beeldkwaliteit van MTV er weer op vooruit is gegaan. Inmiddels hebben we de beschikking over ‘n tweetal gloednieuwe ca mera’s (het neusje van de zalm volgens onze cameramensen, al moeten ze er nog wel wat aan wennen). Voor de insiders en geïnteres seerden onder u: Panasonic 3DCC Supercam - Super VHS. Deze berekeningen zijn over de 15 beste serie genomen. Na deze prijsuitreiking was het nog gezellig, door de spelen waarvoor de schietcommissie had gezorgd en waarvoor nog diverse prijzen beschikbaar waren gesteld. Namens het bestuur bedank ik alle schutters en vooral de schietcommissie voor hun inzet om de schietavonden goed te laten lopen. Ook alle schutters proficiat met het behaalde suc ces. van de arbeidsopbrengst per vleesvarken en tien procent per zeug waren in het jaar 1993/ 1994 voor de boer milieukosten. Door verbeterd bedrijfsmanagement hebben boeren en tuinders de afgelopen jaren flink bijgedragen aan een vermindering van de mi lieubelasting. Mineralenoverschotten gaan omlaag, de uitstoot van ammoniak is sterk ver minderd. Vandaar eerst aandacht voor wat door de boeren is gepresteerd. Want dat is veel meer dan de gemiddelde Nederlander weet. Vrijwel elke boer heeft fors geïnvesteerd in de mestopslag. De meeste boeren hebben nu een opslagcapaciteit van minstens zes maanden. Belangrijkste voordeel is een doelgericht ge bruik: de mest wordt in het voorjaar en de zo mer aangewend. Immers, de boer zal moeten bemesten wanneer de plant de mest het best kan benutten. Dan komen zo weinig mogelijk mineralen in het milieu terecht. De emissie van ammoniak uit de veehouderij is fors gedaald. Volgens objectieve cijfers van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) is deze verminderd met 33 procent (ten opzichte van 1985). Dat komt deels door de verplichte overkapping van de mestopslagsilo’s. De grootste milieu- De ene soort mest is de andere niet; het gaat immers om concentratie en derhalve de hoe veelheid mineralen in de mest. Door aanpas sing van het voer (fytase) is het fosfaatgehalte in de mest de afgelopen jaren sterk vermin derd. Dat loopt bijvoorbeeld voor varkensmest van 7 kg fosfaat per varken per jaar tot rond 4 kilo. Die verschillen in ‘schoon’ boeren komen tot uitdrukking in de mineralenboekhouding, die al door veel boeren wordt bijgehouden. Met de export en verwerking van pluimvee mest zijn grote vordering gemaakt. Veel mest wordt in droge vorm geëxporteerd. In de verwerking van varkensmest zijn vele honder den miljoenen gestoken. Technisch zijn er mogelijkheden. Maar verwerking is relatief duur zolang de mest elders goedkoper kan worden afgezet. Grootschalige verwerking van varkensmest biedt vooralsnog weinig perspec tief. Het mestvraagstuk is dus in werkelijkheid en mineralenprobleem. Doordat teveel fos faat en stikstof over het land worden ver spreid, raken grond- en oppervlaktewater vervuild. Waar het om draait is om de mine ralenverliezen op bedrijfsniveau stap voor Dronken bestuurder veroorzaakt met splin ternieuwe auto aanrijdig en rijdt door! Een 29-jarige man uit Moergestel was donder dagavond 7 december omstreeks 18.00 uur op het Rootven met zijn splinternieuwe perso nenauto tegen een daar geparkeerd staande personenauto gereden en vervolgens doorge reden. Door een oplettende passante werd het kenteken van de doorrijder genoteerd en overhandigd aan de eigenaar van het bescha digde voertuig. Nadat de politie hen kenteken had nagetrokken werd de dader snel ach terhaald. De man zat nog achter het stuur van zijn auto, toen de politie bij hem thuis aan kwam. Hij voerde als motief aan hevig ge schrokken te zijn van de aanrijding met zijn gloednieuwe auto, welke hij net had opge haald. De politiemensen roken echter dat de man alcohol genuttigd had en verzochten hem mee te werken aan een ademanalyse. Daarbij bleek dat de man zijn bloedlcoholgehalte maar liefst 2,20 promille bedroeg, tegen de Moerge- stelnaar wordt proces-verbaal opgemaakt ter zake doorrijding naa een aanrijding (verlaten plaats ongeval) en het rijden onder invloed. Tevens werd zijn rijbewijs ingevorderd. Ook het bewakingsgebied van het politieteam Oisterwijk bleef niet gevrijwaard van de boe renakties die gevoerd werden tegen het mest beleid van minister Aartsen. Donderdag 7 december tussen 13.30 en 17.30 uur trok een stoet van zo’n 5/6 kilometer met ruim vierhonderd tractoren door Moergestel, Oisterwijk, Tilburg en Berkel-Enschot. Dat betekende uiteraard veel overlast voor het ver keer in deze plaatsen, maar leidde niet tot in cidenten. Tevoren werden er door de politie met de actieleiding van het boerenprotest goe de afspraken gemaakt. De samenwerking tus sen actieleiding en politie leverde een ordelijk verloop van de manifestatie op. j PAGINA 13 MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 13 DECEMBER 1995 r.H Boerenakties rf Wij Tl

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 13