Voeding en zwangerschap(swens) Landelijke open dag radiologie in kader van 100 jaar röntgen Opening tijdelijke milieustraat op Spinder Diabetes en hart- en vaataandoeningen thema in campagneweek Diabetes Fonds Nederland Jeugdgemeenteraad Oisterwijk - Moergestel in vergadering bijeen St. Elisabeth Ziekenhuis Tilburg De uiterste inlevertermijn voor kopij is ZATERDAG 12.00 UUR. Advertenties uiterlijk maandagavond. Thema-maand: Psoriasis In de maand november besteed het Patiënten- serviceburo van het St. Elisabeth Ziekenhuis extra aandacht aan de aandoening psoriasis. Dit wordt gedaan door middel van folders en brochures, een kleine tentoonstelling en een afsluitende thema-avond op donderdag 30 no vember 1995. Wat is Psoriasis? Psoriasis is een huidaandoening die zich uit in rode vlekken met daarop rode schilfers. In de meeste gevallen komen die plekken voor op de ellebogen, de knieën en de hoofdhuid, maar ook op andere plaatsen op het lichaam kunnen plekken voorkomen. Dit uit zich bij de één in de vorm van kleine plekken, bij de ander in grote plakkaten. Psoriasis komt overal ter wereld voor. In Ne derland heeft ongeveer 3 a 4% van de bevol king deze huidziekte. Psoriasis is een niet besmettelijke ziekte, nie mand hoeft dan ook de angst te hebben het van een ander over te krijgen. Toch kan het hebben van psoriasis mensen belemmeren in hun contacten met anderen. Men schaamt zich voor de buitenwereld. Sommige psoria- sis-patiënten komen hierdoor in een isolement terecht. De Psoriasis-patiëntenvereniging pro beert dit te voorkomen of te verhelpen door het geven van voorlichting en het organiseren van bijeenkomsten en gespreksgroepen. In de maand november vindt u op het Patiën- tenserviceburo folders en brochures over de aandoening psoriasis. Onderwerpen van deze folders/brochures zijn onder andere: - Psoriasis en erfelijkheid; - Wat is psoriasis; - Verschillende behandelingsvormen van pso riasis. Thema-avond Ter afsluiting van deze thema-maand zal op donderdag 30 november a.s. een thema-avond over psoriasis plaatsvinden in de aula van het St. Elisabeth Ziekenhuis. Op deze avond spreekt de heer Koedijk, huidarts, over pso riasis in het algemeen, erfelijkheid en diverse behandelingen. Daarnaast zal de heer De Kou- semaeker, werkzaam op de revalidatie-afde- ling van het St. Elisabeth Ziekenhuis, een uiteenzetting geven over lichttherapie. Deze avond begint om 20.00 uur (zaal open 19.30 uur) en eindigt om 22.00 uur. De toegang is gratis. Indien u geïnteresseerd bent in de aandoening psoriasis, bent u van harte welkom op het Pa- tiëntenserviceburo en/of de thema-avond. Het Patiëntenserviceburo van het St. Elisa beth Ziekenhuis is geopend van maandag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 12.30 uur en van 13.00 uur tot 15.00 uur. Het buro is ook telefonisch te bereiken op nummer: 013- 5392721. Hoe zit dat nu precies met foliumzuur vóór en aan het begin van de zwangerschap? Wat is goede voeding voor een zwangere vrouw? Wat is een verantwoorde gewichtstoename? Dit zijn vragen die aan de orde zullen komen op woensdag 22 november tijdens een voorlich tingsbijeenkomst over voeding en zwanger schap georganiseerd door Thuiszorg Midden- Brabant en GGD Midden-Brabant. Aanleiding voor deze bijeenkomst is onder andere de landelijke voorlichtingscampagne, die onlangs van start is gegaan en wijst op het belang van foliumzuur. Daarnaast wordt er steeds meer belang ge hecht aan een ‘goede voeding’ vóór en tijdens de zwangerschap. Een juiste voeding zorgt er voor dat het ongeboren kind een gezonde groei doormaakt en dat de moeder in een goede con ditie blijft. Reden voor Thuiszorg en de GGD om, naast foliumzuur, aandacht te besteden aan onderwerpen als misselijkheid, bloedar moede, toxoplasmose, vitamine A en vitami ne D. Het doel van de campagne foliumzuur en zwangerschap is de bekendheid van folium zuur, zowel bij direct betrokken beroepsgroe pen als vrouwen die zwanger willen worden, op hetzelfde niveau te brengen als de kennis over andere preventieve maatregelen bij een zwangerschap (zoals het matigen van alcohol gebruik en het stoppen met roken). Eerder dit jaar is bij de GGD een onderzoek afgerond naar de informatiebronnen die vrou wen gebruiken om zich voor te bereiden op een zwangerschap. Tevens is onderzocht wat de houding was van vrouwen ten aanzien van foliumzuur. Veel verloskundigen, huisartsen en vrouwen hebben hun medewerking ver leend aan dit onderzoek. Bij wijze van proef organiseert de GGD nu, in aanvulling op de landelijke campagne, ver schillende regionale activiteiten over folium zuur. De voorlichtingsbijeenkomst, gegeven voor Heleen Berkelmans (diëtiste van Thuis zorg), is hiervan een onderdeel. De bijeenkomst is gratis en vindt plaats op woensdag 22 november om 19.45 uur bij Thuiszorg Midden-Brabant, Lage Witsiebaan 2a, Tilburg. Doelgroep: vrouwen met een zwangerschaps- wens of vrouwen die net zwanger zijn. Aanmelden tot 15 november via 06-8806, vraag dan naar de afdeling voedingsvoorlich ting en dieetadvisering. voor de basisscholen. Vervolgens geen de gemeenteraad verder met het voorlezen van een tweetal verslagen over hun uitstapje naar de Tweede Kamer in Den Haag. Ook werden er een aantal onderwerpen aangesneden om op de agenda te plaatsen voor de volgende vergadering. Na afloop van de vergadering vertelde Janne- ke van de Wouw, dat ze het heel leuk vindt om vooral dingen aan de orde te stellen voor de jeugd. Er komen ook veel Moergestelse zaken aan de orde, zoals nu bijvoorbeeld de sport hal. Op de basisscholen in Moergestel wordt veel aandacht aan deze jeugdgemeenteraad besteed. Omdat het werk van deze jeugdge meenteraad nog niet zo goed bekend is, gaan ze een folder maken en verspreiden. Zij ho pen ook op meer publicaties in de weekbla den die in Oisterwijk en Moergestel verspreid worden. Het is heel erg leuk om dit werk te doen, maar het kost wel veel tijd. Voor ieder een vergadering komen de wethouders en de secretaris twee keer bij elkaar om de agenda op te stellen. Bij een van deze vergaderingen is ook burgemeester Kortmann aanwezig. De jeugdgemeenteraad vergadert zes maal per jaar, afwisselend in Moergestel en Oisterwijk. Aan de orde komen alle mogelijke punten die voor de jeugd van belang zijn. Deze jeugdge meenteraad draait nu een jaar proef. Als blijkt dat het zin heeft, gaan ze door en komen er op een nog te bepalen moment nieuwe verkiezin gen. Op 8 november 1995 is het honderd jaar gele den dat Wilhelm Conrad Röntgen een nieuw type straling ontdekte, dat een nieuw tijdperk inluidde in de geneeskunde. Deze later naar de ontdekker genoemde, röntgenstraling heeft brede toepassing gevonden. De Stichting Herdenking 100 jaar Röntgen straling heeft in Nederland een aantal mani- Muizen brengen bezoek aan de bibliotheek We hebben muizen in de bibliotheek. Meestal zijn we daar niet zo blij mee, maar deze keer wel. Want het zijn heel aardige muizen met grappige namen zoals Camembert, Alexander, Frederik en Meneer Muis. Ze wonen in een prachtig huis. Niet zomaar het eerste het bes te muizeholletje. Ze kruipen ook niet heel snel weg als je ze aan horen komen. Nee, deze mui zen vinden het dan ook heel leuk om gezien te worden. Wij vinden het dan ook heel fijn dat Meneer Muis, Camembert, Alexander en alle andere muizen nog tot en met dinsdag 21 no vember bij ons op bezoek zijn. Wil je Meneer Muis, Camembert, Frederik en Alexander en alle andere muizen ook leren kennen? Kom dan eens kijken in de bibliotheek! Oh ja! Alle kinderen die in groep 4 zitten heb ben wij al uitgenodigd voor een bezoek aan de muizen. Zij komen dan met heel de klas. Op school hoor je wanneer je precies aan de beurt bent. Tentoonstelling over de aardappel: het goud van de Inca’s Wat eten we vandaag? Vaak valt de keuze op aardappelen, volksvoedsel nummer één in ons land. Logisch, want aardappelen zijn gezond, overal te koop en niet duur. Maar de aardappel is meer dan alleen een knol. De aardappel was ook het goud van de Inca’s. Zij beschouwden de aardappel als een goden geschenk. Met de rook van aardappelvuren zonden zij dankgebeden aan hun góden. Over de aardappel valt heel veel te vertellen. Over de geschiedenis en over welke soorten we in Nederland verbouwen en eten. En hoe zit dat met de andere Europese landen? En wist U dat de aardappel nogal wat menselijke trekjes heeft? De aardappel heeft ogen (de klei ne kuiltjes in de schil), een navel (de plek waar de aardappel heeft vastgezeten aan de rest van de plant) en de lange aardappelrijen op de ak kers heten ruggen. Misschien kent U ook wel enkele spreekwoorden rond de aardappel. Over dit alles gaat de tentoonstelling die van 2 november tot en met 22 november in de bibli otheek Moergestel te bezichtigen is. Tijdens de openingstijden van de bibliotheek kunt u gratis terecht voor informatie over de aardap pel en doe U wellicht ook aardige suggesties op voor gevarieerde aardappelrecepten. Sma kelijk lezen en eten! Tot ziens in de bibliotheek! En de bal rolt.... Vrienden, vriendinnen, kleinkinderen, opa’s, oma’s, iedereen bowlt mee bij de Kempenhof. De een duwt, rolt, blaast of kijkt z’n bal voor uit. Aanwijzigingen over ‘de streep’ en ‘effect bow len’ worden gegeven. Leden van de VOGG zijn na een welkomstwoord gezellig aan het bowlingen gegaan. Echt gezellig dus. Na af loop aten ze gezamenlijk ‘t frietje met.... Van de Kempenhof ontvingen ze allemaal nog een leuke attentie. Inderdaad, op de klompen aanvoelenwéér een geslaagde activiteit van de VOGG! Maandagochtend 30 oktober 1995 om 7.45 uur wordt op de stortplaats Spinder de nieuwe tij delijke milieustraat in gebruik genomen. De tijdelijke milieustraat is een van de deel projecten van het herinrichtingsplan op Spin der. Dit herinrichtingsplan voor de uitbreiding van Spinder is nodig om voldoende stortcapa- citeit te waarborgen voor de toekomst. Het algemeen bestuur van het SMB heeft woensdag 25 oktober 1995 een krediet gevo teerd voor de aanleg van de definitieve milieu straat die in de loop van 1996 wordt aange legd. De definitieve milieustraat komt op het ge deelte van Spinder waar het centrale voorzie ningenterrein wordt ingericht. Tot die tijd kan de burger dus gebruik maken van de tijdelijke milieustraat die maandag wordt geopend. Amersfoort - Centraal in de landelijke cam pagne ‘Geef‘s voor diabetes’ van het Diabetes Fonds Nederland staan diabetes en hart- en vaataandoeningen. Dit is een complicatie die kan ontstaan als gevolg van het hebben van diabetes. Bijna 30.000 collectanten gaan van 12 tot en met 18 november op pad. Met de opbrengst van de collecte wordt wetenschap pelijk onderzoek naar diabetes (suikerziekte) en complicaties betaald. Bij mensen ouder dan 40 jaar ontstaat diabe tes geleidelijk, waardoor bij klachten niet aan diabetes gedacht wordt. Mensen met diabetes hebben een vergrote kans om te overlijden aan een hartinfarct of een beroerte. Dit komt om dat ondermeer de bloedvaten rondom het hart aangetast worden. Diabetes ontstaat doordat de alvleesklier geen of niet voldoende insuline maakt. Voedsel wordt omgezet in bloedglucose, ook wel bloed- suiker genoemd. Bloedglucose is de belang rijkste brandstof van het lichaam. Het natuur lijk hormoon insuline is nodig om de li chaamscellen die bloedglucose te laten opne men. Met medicijnen (insuline spuiten en/of tabletten slikken) is de ziekte beheersbaar, maar niet te genezen. In Nederland zijn op dit moment 450.000 dia beten. Van deze groepen weten 200.000 men sen niet dat ze diabeet zijn. Dit is een van de conclusies uit een grootschalig bevolkingson derzoek in Hoorn en Rotterdam onder men sen in de leeftijd van 50 - 75 jaar. Onzorgvuldig omgaan met of onwetend zijn van de aandoe ning diabetes kan leiden tot complicaties, zo als de al eerder genoemde hart- en vaataandoe ningen, maar ook nier- en oogaandoeningen of aantasting van de zenuwen. Op woensdag 25 oktober kwam de jeugdge meenteraad van Oisterwijk en Moergestel weer bijeen, in het gemeentehuis van Oister wijk, onder voorzitterschap van burgemeester Kortmann. Hij opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en ging daarna meteen over tot het installeren van een nieuw gemeen teraadslid uit Moergestel. Het was Rob van der Pluim, die in de plaats kwam van Joop Dominicus, die de raad moest verlaten omdat hij uiteraard met zijn ouders naar Oisterwijk is verhuisd. Vervolgens kwam wethouder Hora van Oister wijk aan het woord, die een uiteenzetting gaf van het verkeerscirculatie plan voor Oister wijk. Het doel van dit plan is; - een verbetering van de bereikbaarheid; - verhoging van de verkeersveiligheid met naar men hoopt 25% in het jaar 2000 en; - verbetering van de verkeersleefbaarheid, zo dat het weer mogelijk moet worden om veilig op straat te spelen, door het instellen van 30- km. zones. In de komende jaren zal het verkeer met 30% groeien. Een eerste aanzet van dit plan is de realisatie van een rotonde op de kruising Burg. Vogelslaan - Moergestelseweg. Een suggestie van een van de raadsleden, om bij de stoplichten bordjes te plaatsen voor het fietsverkeer, zal door de wethouder worden meegenomen naar de volwassenen gemeente raad. Op verzoek van wethouder Janneke van de Wouw, kwam wethouder Loosveld van Moer gestel aan het woord, die een uiteenzetting gaf over de noodzaak van een grote nieuwe sport hal in Moergestel. Omdat hij de jeugdgemeen- teraadsleden nog niet kende, stelde hij zich voor door ieder persoonlijk de hand te druk ken. Vervolgens, zo stelde hij, is de Vonder te klein voor wedstrijdsporten, zodat de vereni gingen naar andere plaatsen moeten uitwijken. Ook moet er te veel onderhoud gepleegd moe ten worden aan het gebouw. Daarom komt er een nieuwe grote sporthal aan het Stokeind in Moergestel. Deze zal vermoedelijk klaar zijn aan het begin van het nieuwe schooljaar 1996 -1997, zodat dan ook de scholen van deze hal gebruik kunnen maken. Natuurlijk zijn ook Oisterwijkers van harte welkom, zo zei hij. De kosten zijn 1,7 miljoen en dat is veel voor Moergestel. Deze hal kan niet op dezelfde plaats gebouwd worden waar nu de Vonder staat, omdat die plaats te klein is en omdat dat ook problemen zou geven voor het parkeren. De lokatie Stokeind is volgens de normen van het ministerie van onderwijs op loop afstand festaties georganiseerd, zoals een landelijke open dag radiologie op 11 november 1995. Het St. Elisabeth Ziekenhuis doet uiteraard mee aan deze herdenkingsmanifestatie. Open dag afdeling radiologie Op zaterdag 11 november 1995 houden de meeste ziekenhuizen voor het publiek een open dag op hun radiologie-afdeling. Zo ook het St. Elisabeth Ziekenhuis. Het publiek kan dan kennismaken met de huidige, moderne wijze van beeldvormend onderzoek en behan delingen. Iedereen is van harte welkom om op voor noemde dag de radiologie-afdeling van het St. Elisabeth Ziekenhuis te bezoeken. Dit kan tussen 10.00 uur en 14.00 uur. Tijdens de open dag worden er videopresen taties over de werkzaamheden op een radiolo gie-afdeling getoond. Daarnaast vinden er om de 10 minuten rondleidingen plaats o.a. langs de CT-scanner, die gebruikt wordt voor het maken van doorsnedefoto’s door middel van röntgenstraling, de MRI-scanner, die ook ge bruikt wordt voor het maken van doorsnede foto’s maar dan met behulp van magnetische straling en langs de angiokamers, die zijn in gericht voor bloedvatenonderzoek, hartcathe- terisaties en pacemaker-implantaties. Voorts worden er demonstraties gegeven met het echo-apparaat. TV-programma’s in het kader van 100 jaar röntgen Ook via de media wordt aandacht geschonken aan TOO jaar röntgenstraling’. In het program ma Noorderlicht van de VPRO, dat wordt uit gezonden op maandag 6 november 1995 om 20.00 uur op Nederland 3, staat dit thema cen traal. Op 6 november wordt onder meer de thera peutische toepassing van het zgn. Easy Guide Neurosysteem in beeld wordt gebracht. Dit betreft een nieuw navigatie- en planningsin strument dat door de neurochirurg wordt ge bruikt bij een bepaalde operatie in de herse nen. Beelden van een dergelijke operatie, op genomen in het St. Elisabeth Ziekenhuis waarbij gebruik van dit nieuwe instrument wordt gemaakt, worden in de televisie-uitzen- ding van 6 november getoond. f 5 vereniging van ouders en verwanten van mensen I met een verstandelijke handicap B^NlEUlrs\ MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 8 NOVEMBER 1995 PAGINA 9

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 9