H.KERKHOF y TE HUUR/TE KOOP De geschiedenis van de Graaf van Ursel komt tot leven U mag niet meer raden (WINKEL) WOONRUIMTE in de kom van Moergestel Te bevragen: 013-513 2124 op September tot en met maart in de tropen Scouting collecteert voor Jeugdwerk MJLkXJ KRIJTESTRAAT 3 MOERGESTEL TEL. 013-513 3242 BEGLAZINGSWERKEN BEHANGWERKEN SCHILDERWERKEN Op woensdag 11 oktober 1995 heeft de Graaf van Ursel een hoofdstukje bij geschreven aan haar geschiedenis. Al vanaf ongeveer 1990 is de directeur van de Graaf van Ursel bezig geweest om meer te weten te komen van de geschiedenis van de familie van Ursel. Eens was die familie de bezitter van het kasteel Nieuwenhof in Moergestel, als de heren van Moergestel. In de vorige eeuw werd op de resten van het vervallen kasteel het (oude) klooster Stanislaus gebouwd. r* I .1 k* MOERGESTEL-NIEUWS' - WOENSDAG 25 OKTOBER 1995 geld voor methodes en gebouwen. Op de geëi gende plaats wordt over de onderwijsinhou delijke kant gediscussieerd. Op sommige din gen zijn we jaloers, maar andere dingen zou je niet willen. Een afweging van de verschillen is de waarde van het bezoek. Na het klasse- bezoek vindt een nagesprek plaats. Het is een geanimeerd gesprek. De collega’s wisselen in een positieve, plezierige sfeer van gedachten. Een aperitief en een uitstekend verzorgde war me maaltijd op school met de collega’s van beide scholen zorgen voor en aangename on derbreking, maar het gesprek blijft de school. Intussen blijkt er veel belangstelling van de Belgische pers voor ons bezoek. Onze direc teur wordt twee keer verzocht om een inter view te geven aan een West-Vlaamse krant: Het Volk en Het Nieuwsblad. Een korte wandeling brengt ons bij kasteel Gruuthuuse van de graaf d’Ursel. De hartelij ke ontvangst van een enthousiaste graaf ver rast ons. Wandelend en vertellend voert hij ons twee en een half uur door zijn kasteelpark (30 ha). Tot slot nodigt hij ons binnen voor een drankje en krijgen we een blik van het prach tige interieur van het kasteel. Van de graaf en zijn vrouw nemen we dankbaar afscheid. Te rug op school nodigen we onze collega’s van de Sint-Pietersschool van harte uit voor een tegenbezoek in Moergestel. Deze dag: een geweldige ervaring, zowel op school als het kasteel. De auto brengt ons veilig met onze herinneringen en foto’s te rug bij onze eigen Graaf van Ursel. Bij de naspeuringen naar de geschiedenis bleek, dat het geslacht van Ursel in onze da gen een echte adellijk geslacht is met meerde re kastelen in Europa (o.a. in Oostkamp en Durbuy in België, Parijs en Rome). Binnen de familie mag een de titel hertog voeren en een aantal zijn graaf d’Ursel. Het familiehoofd is momenteel Heer Graaf Philippe d’Ursel (zie foto) en het bewoont met zijn vrouw kasteel Gruuthuuse in Oostkamp (een dorp bij Brug ge)- Een jaar geleden is Oostkamp verkend. Het bleek niet eenvoudig contact te krijgen met de kasteelbewoners. Daarom binnengestapt bij de eerste de beste school (dat kun je als collega doen). Later bleek dit een goed idee. Na een uitvoerig gesprek met de directeur, is de af spraak gemaakt voor een schoolbezoek en zou een manier gezocht worden om het kasteel in het bezoek te betrekken. Na het nodige voorbereidend werk vertrok het team van de Graaf van Ursel op 11 okto ber ‘s morgens door de mist naar Oostkamp. Op de Sint-Pietersschool stond de koffie klaar. Na een hartelijk welkom, wordt het bezoekschema aan de klassen uitgelegd. Ie dere leraar van de Graaf van Ursel bezoekt twee verschillende groepen. Het is een bij zondere ervaring kennis te maken met het onderwijs in België. Een paar algemene tendensen: het systeem is veel strakker, kinderen moeten meer luisteren, er is veel meer personeel, maar er is minder Dit geld is hard nodig, want hele volksbuur ten zijn verpaupert en er is weinig plek voor bijvoorbeeld speeltuinen, etcetera. En u weet als geen ander dat men als kind veel, maar ook op veilige plaatsen met goede accomodatie en degelijke attributen moet kunnen spelen. Een gedeelte zal naar de jeugd van de Scou ting Moergestel gaan, al waar zij goede spel materialen van kunnen aanschaffen. Dus wil ik u alvast vragen wat centjes opzij te leggen als straks de Jantje Beton-aktie voor uw deur staat. U stelt ze toch niet teleur? Groetjes en tot aan de voordeur! Scouting St. Jan Moergestel. Hier een verslag uit het verre Sri Lan ka. Ik, Janine Hurkmans, ben afgelo pen september uit Nederland vertrok ken om een half jaar te gaan wonen en werken als dokters-assistentie in Sri Lanka. Tijd voor een berichtje aan mijn va derland. Ik had de unieke kans om via de stichting Ho rizon Holland in Den Haag, uitgezonden te worden als dokters-assistente, in Sri Lanka. Deze kans heb ik met 2 handen aangepakt. Je leert er erg veel van. Alleen al het wonen en echt leven in Sri Lanka is een hele ervaring die ik voor geen goud zou willen missen. Het valt niet altijd mee hoor. Je bent een blanke vrouw hier, en dat betekent dat je europees bent, of rijk in hun ogen.... Soms zijn de dingen erg tegenstrijdig met wat je op school leert. Zoals bijv, de hygiëne. Vori ge week bijv, heb ik een brandwond behandeld, hier wachten de mensen dagen mee om het te laten zien. Dus de wond ziet er eens zo vies uit dan bijv, in Nederland. Dit moest ik, zonder handschoenen behandelen en met onsteriele gazen. Dus dan moet je effe alle principes aan de kant zetten. Maar je doet je uiterste best om het toch zo hygiënisch mogelijk aan te pakken. Je leert het te doen met de dingen die je hebt. Ik werk dus samen met Jiska (fysiotherapeu te), op het project voor geestelijk gehandicap ten. De meeste zijn ouder dan 30 jaar. Het te huis heeft Prithipuraen in het singalees staat dat voor ‘Happy Place’. Het terrein van Prithipura is 4 hectare groot en ligt ongeveer 10 km buiten Colombo. Het is een vrolijke, rustige plek met als overheer send geluid het breken van de golven en het krassen van vele kraaien en andere vogels. Op het terrein staan 6 huisjes (cottage’s) waar de 90 bewoners inwonen.' De bewoners zijn hier ondergebracht doordat hun familie niet meer voor ze kon zorgen of omdat ze verstoten en achtergelaten zijn door hun fa milie. Ze verblijven hier meestal hun hele leven en Prithipura is dan ook echt hun thuis en een klein dorpje op zich. Op het terrein staat verder nog een hoofdgebouw, een keu- kengebouw, een schooltje en er is een work shop. De dagelijkse leiding wordt gedaan door de matrone, haar assistente en 14 lera ressen en/of huismoeders. Deze wonen ook allemaal op het terrein en gaan soms in de vakanties naar huis. Het is moeilijk om een gewone dag op Prithi pura te omschrijven, wat er gebeurt veel. Elke dag wordt er door het merendeel van de bewo ners naar school gegaan waar aangepast les ge geven wordt en er wordt gewerkt in de work shop. Een aantal bewoners krijgt fysiotherapie De Scouting van Moergestel gaat weer de straat op in de week van 6 tot en met 12 no vember 1995 om te collecteren voor Jantje Beton. Zoals u wel weet is Jantje Beton een goede, serieuze stichting die zich inzet voor jongeren in heel Nederland onder de 16 jaar. Ze geven geld voor jeugdhonken, speeltuinen, kinder boerderijen en vele instanties, zoals buurtver enigingen en clubs, die zich inzetten voor de jonge medemens. PAGINA 7 en met enkele wordt er gesnoezeld. Deze acti viteiten zijn wel extra voor de bewoners bin nen hun dagtaak. Ze moeten ook het terrein en de cottage’s schoonhouden en wassen zelf hun kleren. Dit is pure noodzaak omdat de staf onderbezet is. De akka’s (zijn de huismoeders en betekend ‘grote zus’) houden toezicht en helpen waar nodig is. Jiska geeft aan de bewoners regelmatig fysio therapie. Ik zelf ga volgende week de sickroom schoonmaken. Dit is een soort van ‘medisch kamertje’. Hier staat een bedje in en een tand artsstoel, ook wat onderzoeksmateriaal voor medische onderzoekjes te doen, staan in deze ruimte. Alleen heb ik dus zo’n 2 weken moe ten wachten, voordat ik dus de sickroom schoon kon maken. Dit kwam doordat er pe pers voor het eten lagen te drogen. Ja, zo gaat dat hier in Sri Lanka. Eten is toch voornamer dan medisch onderzoek. Ik ga dus alle tanden van de bewoners nakij ken en schoonmaken. Dit is erg hard nodig. Ook ga ik proberen om de bewoners medisch na te kijken, al met al genoeg werk nog te doen zoals jullie zien. Wel gaat alles 10 keer zo langzaam dan in Nederland. Waarschijnlijk slaat de hitte hier enorm toe. Zo’n 38 graden is ook niks. Het is hier ook enorm vochtig. Vandaag is het extra druk op het terrein. Een grote familie uit het dorp komt een ‘Dahne’ brengen. Een dahne is een boedistische tradi tie waarbij voedsel gegeven wordt aan minder bedeelden. Ze geven deze dahne meestal op de herdenkingsdag van een overleden familie-lid. De familie wandelt wat rond en kijkt tevreden toe hoe iedereen een vol bord rijst met verschil lende curry’s krijgt. Ze eten in Sri Lanka met hun handen en wij doen dat inmiddels ook en we eten met de pot mee. De curry’s zijn voor onze begrippen erg heet gekruid maar je went er snel aan en gelukkig is er altijd een glas wa ter in de buurt voor als het te erg wordt. De dahne’s zijn altijd zeer welkom want het tehuis krijgt amper geld van de overheid. Voor elke inwoner krijgt men 120 roepies (ongeveer 5,-) per maand en dit is bij lange na niet ge noeg om het tehuis te runnen. Prithipura is dan ook voor een groot gedeelte afhankelijk van giften en donaties. Regelmatig wordt er bijvoorbeeld kleding gegeven. En vanuit Ne derland kwamen er soms kerstkadootjes, die door een lagere school ingezameld waren. De leiding van Prithipura is hier elke keer weer heel blij mee. Het maakt hun zorgen voor de bewoners weer wat minder. Echter zijn er ook grotere zaken waar geld voor nodig is en daar ligt o.a. een belangrijke taak voor ons. Zoals nu proberen we sponsors te vinden voor het maken van het schooldak, en voor andere reparaties, en voor medicijnen. Verder proberen we nieuwe activiteiten voor de bewoners op te zetten, zoals bijvoorbeeld zwemmen. En er zijn altijd wel klusjes te doen zoals het onderhoud van de rolstoelen en de kapotte speeltuin opknappen. Voor de inkomsten van het tehuis wat besteed kan worden aan noodzakelijk uitgaven zoals eten, zeep en medicijnen zoeken wij een struc turele oplossing. Verder gaat hier alles harrie-harrie in Sri Lan ka. Dit is singalees voor (alles is oke).... Ik hoop jullie weer een beetje op de hoogte te hebben gebracht en dat M.T.V en het Gèssels krantje hier iets mee kunnen doen. Nog even dit. Werken en wonen in een tropisch land met een heel andere cultuur brengt heel wat met zich mee. Ik heb nog 5 maanden te gaan, maar nu al zou ik deze ervaring echt niet willen missen. Zonnige groeten uit het verre Sri Lanka, van een Soeda Noona (is blanke vrouw), Janine Hurkmans. c 'n Zestal jongelui deze week, vermoedelijk gefotografeerd nadat de school uit was. Wie zijn zij? De Jonge cowboy In onze rubriek van verleden week was Hans Denissen.

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 7