Rabobank Moergestel. U haalt bij ons meer uit uw spaargeld. Wie ben ik? Toon Dirkx en Anneke Mulders 50 jaar getrouwd Ook uw spaargeld verdient een persoonlijk advies. Voetbal Regio-competitie Feest Elkaar leren kennen Carrière Verhuizen Boeren en tuinders zijn het zat! Ontspanningsavond PAGINA 5 MOERGESTEL-NIEUWS’ WOENSDAG 18 OKTOBER 1995 combinatie van die twee denken. Loop dus voor u gaat sparen Of u nu spaart voor een auto, een vakantiereis of voor later, eerst even langs bij de Rabobank. We nemen graag alle tijd om u een bij de Rabobank vindt u altijd de spaarvorm die perfect bij u past. U kunt bijvoorbeeld kiezen voor de hoogste rente. Of persoonlijk advies te geven. Als de grootste spaarbank van Neder land weten we als geen ander hoe u meer uit uw spaargeld kunt halen. Kom dus gerust eens praten. spaargeld kunt beschikken. En u kunt natuurlijk ook aan een vervolg van voorpagina M.O. Tot donderdag! Programma 22 oktober (beker): ’t Stokske - Vriendenclub De Voorhoef - Dalco’s ’t Hupke - Heukelom Den Ouwe Jan - Westelbeers De Veerkes - ’t Centrum ’t Trefpunt - Boers Electro 't Draaiboompje - Baarschot Treffers - FC Knudde Verder trekken ze er graag enkele keren per jaar voor ’n paar daagjes in Nederland tussenuit. Het aanvankelijke reizen naar het buitenland blijft voortaan enigszins beperkt. Fantastisch Gouden Huwelijksfeest op de Oirschotseweg De dappere cowboy... Wie is hij? De tennister van verleden week was Jeanette Op ’t Hoog-Oerlemans. Zoals gezegd, op zaterdag 28 oktober wordt het feest gevierd. Om 10.30 uur is de Eucharistie viering in de parochiekerk en van 18.00 tot 19.30 uur is de receptie in Partycentrum ’Den Boogaard’. Benieuwd zijn beiden wel (’We mogen niet alles weten...’) maar ongetwijfeld zal het een gezellige dag worden met hun 7 kin deren, 15 kleinkinderen en verdere familie en vrienden. De eerste toast hebben we tijdens ons ge sprek al uitgebracht en langs deze weg wil ’Moergestel-Nieuws’ graag een van de eer sten zijn die Tbon en Anneke feliciteren. Pro ficiat, en nog veel fijne jaren samen in een hopelijk goede gezondheid. Het is u van har te gegund! teerde naar de functie van assistent op de Boe renleenbank in Hilvarenbeek. Alle nevenfunc ties legde Toon vanaf dat moment neer, m.u.v. van die bij de Muziekschool. ’Het waren druk ke jaren’, zegt hij, ’de boerderij, weliswaar in afgeslankte vorm, de bank, de lopende cursus en het gezin’. In 1959 werd Toon aangenomen op de Boeren leenbank te Tilburg en in 1964 komt Moerge stel in beeld... Er werd een kassier gevraagd en Toon solliciteerde. Hij werd aangenomen on der de voorwaarde dat hij in Moergestel moest komen wonen, maar dat was voor hem en An neke geen bezwaar. Op 31 maart 1966 was hun nieuwe huis aan de Oirschotseweg klaar en kwam het gezin naar Moergestel. Ook hier wist men Toon te vinden voor ’n klein aantal nevenfuncties. Zo was hij penningmees ter van het Katholieke Schoolbestuur en zat hij in ’n aantal gespreksgroepen van de paro chie. Daarna werd hij lid van de Werkgroep Volwassenenkatechese en van de Werkgroep Ziekenpastoraat (dat laatste is hij trouwens nog, en aan zijn agenda te zien ’met hart en ziel’). Verder was hij nog 12,5 jaar voorzitter van het bestuur van ’De Reuselhof Na bijna 20 jaar als kassier en later als direc teur van de Rabobank te hebben gewerkt maak te hij in 1983 gebruik van de VUT-regeling, terecht trots op hetgeen hij met de Rabobank Moergestel had bereikt. Nieuwbouw aan het Rootven, verbouw, uitbreidingen en een per soneelsbestand van inmiddels 16 medewer kers. Met veel plezier kijkt hij dan ook op zijn werk zame periode in Moergestel terug, ’n Dorp trouwens dat ze niet meer willen verlaten... Samen genieten ’Het belangrijkste voor ons is: samen genieten en blij zijn met iedere dag dat je gezond bent. Samen een goed contact hebben met de kinde ren en onze 15 kleinkinderen. We slaan dan ook geen enkele verjaardag of ander feestje over...’ Daarbij vindt Toon zieken en/of eenzamen be zoeken een zinvol en dankbaar werk. Ook zijn vrouw heeft dat trouwens ruim 17 jaar met veel plezier en enthousiasme gedaan. Nu houdt An neke zich voornamelijk bezig met haar grote liefde: de moestuin. Daarnaast leest en puzzelt ze graag. Toon’s grote hobby is het zingen in het kerk koor ’Cantate Domino’, de repetitie zal hij niet makkelijk overslaan. Samen pakken ze ook nog regelmatig de fiets om te genieten van de natuur en... ze rijden allebei nog auto... mee in, de akker op, melken, kortom alle werk zaamheden die er op een boerderij voorkwa men. Een ding stond voor haar al wel vast: ze wilde perse' met een ’boer’ trouwen. Dat leek ook te gaan lukken... Op 16-jarige leeftijd was Anneke nog 2 jaar in tern op de landbouw-huishoudschool in Lier- op, waarna ze weer terugkeerde op de boerde rij. Alle meisjes Mulders waren daar trouwens werkzaam, al had hun moeder liever gezien dat ze alle vijf voor het klooster gekozen hadden. Nadat drie van haar zusjes trouwden verhuis de het gezin Mulders naar het Rootven (het huis waar nu Slagerij van Zon gevestigd is). Haar zus Miet (Verhoeven) bleef na haar hu welijk op de ouderlijke boerderij. Voor Anneke betekende dat het einde van haar ’boerencarrière’: ze ging in gezinnen van di verse familieleden de helpende hand toeste ken. Oorlogstijd. ’Weinig vertier’, zegt Toon, ’geen kermissen en ’s-avonds vroeg binnen. ’s-Zon- dags na de Hoogmis besprak je dan wel eens met je kameraad om ergens te gaan buurten’. ’Uiteraard’, zegt hij, ’waar jonge meisjes waren’. (Seminarie-tijd voorgoed vergeten dus...). Hij meent nog precies te weten dat hij en z’n vriend op 16 april 1942 het idee kregen om bij Mulders in Moergestel te gaan buurten. ’Daar ontmoette ik mijn toekomstige vrouw Anne ke, en ’t klikte meteen... en nog steeds...’ voegt hij er resoluut aan toe! Op 29 oktober 1945 trouwden Toon en Anne ke in het gemeentehuis en ’n dag later in de kerk van Moergestel. Het jonge echtpaar nam haar intrek in de boerderij in Hilvarenbeek. Toon’s veelzijdigheid en sociale betrokkenheid begint zich vanaf dat moment al duidelijk af te tekenen, want naast het werk op de boerderij kreeg hij nogal wat nevenfuncties te vervullen. Zo werd hij bestuurslid van de NCB; lid van de Raad van Toezicht van de Boerenleenbank; lid van het sectiebestuur van de K.I.; secreta- ris-penningmeester van de Werktuigen- Coöperatie en penningmeester van de Muziek school (allen te Hilvarenbeek). Ondertussen groeide ook het gezin van Toon in betrekkelijk korte tijd: na 9 jaren huwelijk waren er 7 kinderen (4 meisjes en 3 jongens). ,’n Hele kroost om voor te zorgen’, zegt hij, ’en dat werd met de boerderij een heel probleem’. De mechanisatie kwam na de oorlog pas goed op gang en de boerderij bestond uit een groot aantal kavels, waarvan sommigen ver van de boerderij. Efficiënt viel er dus niet mee te wer ken, vandaar dat Toon de bakens ging verzet ten. In 1955 ging hij een 2-jarige cursus volgen spe ciaal afgestemd op het bankwezen. N°g geen jaar had hij hiervan voltooid toen hij sollici- 29 Jaren vertoeven ze op de Oirschotseweg, in middels inwonend bij zoon Ton. Gezien hun beider leeftijd zijn ze voorzichtig op zoek naar een huisje in het centrum van ons dorp, zodat ze overal ’n beetje dichterbij zitten. Die wens hopen ze het volgende jaar te kunnen realise ren. ,’t Zal ’n hele omschakeling zijn’, zegt An neke, doelend op het feit dat de naast hen wo nende kleinkinderen Twan en Ingrid (die als jongste kleinkind opa en oma nog trouw een kusje komt geven als ze naar bed gaat) niet meer zo vaak in- en uitlopen. neb No ordbrabantse Christelijke Boerenbond Boeren en tuinders zijn de afgelopen jaren zeer actief geweest op milieugebied. Na de petro chemische industrie is de land- en tuinbouw de sector die het meest heeft geïnvesteerd in milieuverbeterende maatregelen. Zo zijn in de periode 1989-1992 die milieulasten voor agra rische bedrijven verdubbeld tot 450 miljoen gulden per jaar. De land- en tuinbouw is sinds jaar en dag een van de krachtige motoren van onze nationale economie. Een kwart van onze nationale export is afkomstig uit de land- en tuinbouw, bijna 500.000 mensen zijn direct of indirect werkzaam in of voor deze sector, niet alleen boeren en tuinders, maar ook bijvoor beeld accountants of transportbedrijven. Boe ren en tuinders vragen zich daarom massaal af waarom de overheid hen collectief economisch de nek omdraaien. De boeren en tuinders in het NCB-werkgebied komen deze dagen dan ook massaal in actie tegen de nieuwe milieuplannen van de over heid. voor veel boeren en tuinders vormen de nieuwe plannen de druppel die de emmer doet overlopen. De bij de NCB aangesloten agra riërs gaan daarom aan alle gemeenteraden vra gen bij de provincie en regering tegen de over- heidsplannen te protesteren en aan te dringen op een rechtvaardig mestbeleid. Wat zijn die plannen van de overheid? De overheid wil zodanige bemestingsnormen gaan hanteren dat het veel boeren en tuinders onmogelijk wordt gemaakt hun bedrijf renda bel te houden. Varkens- en pluimveehouders worden gedwongen een nieuwe stal te bouwen, ook al is hun huidige stal nog prima in orde. Gezien de huidige lage opbrengstprijzen in de varkens- en pluimveehouderij kunnen deze investeringen onmogelijk worden opgebracht. Rundveehouders moeten door de nieuwe re- geld van de overheid minder vee per hectare houden. Dit betekent dat zij ofwel land moe ten bijkopen ofwel koeien moeten afstoten. Dit maakt dat het rendement van de rundveehou derij ver zal gaan zakken of dat verdere be drijfsvoering onmogelijk wordt. Door alle maatregelen uit het verleden en de komende bemestingseisen dreigt dus niet al leen een groot aantal boerenbedrijven het lood je te leggen, ook andere van de land- en tuin bouw afhankelijke bedrijven zullen in hun val worden meegesleept. Dat proces is overigens al aan de gang. Verwacht wordt dat bij onge wijzigd beleid in het jaar 2000 ten opzichte van 1990 22.000 arbeidsplaatsen verloren zullen gaan in de primaire sector zelf, nog een 6.000 bij de toeleverende bedrijven en 1.300 bij de verwerkende sectoren. Bij verdere aanscher ping van het beleid worden dat er alleen nog maar meer. De boeren en tuinders zijn graag bereid om verder mee te werken aan een beter milieu, maar dit kan alleen als de gestelde eisen ook haalbaar zijn. Het enige effect van de nieuwe plannen van de overheid ten aanzien van mest en ammoniak is dat boeren en tuinders niet meer kunnen investeren in het milieu. Velen zullen hun be drijven namelijk moeten verkopen of verklei nen. Dat leidt er -in het beste geval- toe dat het rendement van de bedrijven afneemt of dat het geheel wegvalt. Alleen door een rechtvaardig mestbeleid, waarbij het bedrijfsrendement in stand wordt gehouden, kunnen milieu- investeringen mogelijk blijven en kan het plat teland leefbaar worden gehouden. De NCB is van mening dat het verstandiger is agrarische bedrijven regels op te leggen die voor het merendeel van hen haalbaar zijn dan regels die zo extreem zijn dat maar een kleine minderheid daar meer uit de voeten kan. De milieuwinst zal in het eerste geval veel groter zijn, zo verwacht de standsorganisatie. Bent U vergeten U op te geven en wilt U don derdag 19 oktober erbij zijn, bel dan nog even naar Lian Kocx, tel. 5132954. We hebben al veel aanmeldingen gehad! In deze moeilijke woelige tijden is een stukje ontspanning hard nodig. We hebben een mooi programma dat de moeite waard is. vinden ze het om te vertellen over hun week end Parijs met de 7 eigen kinderen toen ze 45 jaar getrouwd waren. ’Onvergetelijk gezellig’, zeggen ze bijna in koor, ’wat hebben we ’n her inneringen opgehaald...!’ voor een spaarrekening waarmee u altijd direct over uw

Weekblad Moergestels Nieuws | 1995 | | pagina 5